اقامت ترکیه

ترکیه یکی دیگر از کشورهای مهاجر پذیر است که برای ایرانیان بسیار مکان خوبی برای زندگی است. در این مقاله سعی داریم تا تمام اطلاعات لازم در خصوص نحوه اخذ اقامت ترکیه را به شما ارائه دهیم. اما قبل از خواندن مقاله دو نکته مهم را برایتان بازگو میکنم تا اهمیت و تفاوت سفر به ترکیه در دیگر کشورها را بدایند.

اخذ اقامت ترکیه
 1. اگر اقامت در ترکیه را انتخاب کردید  بدانید که اولین و مهمترین ویژگی آن همسایه بودنش با ایران است. هر زمان که دلمان برای عزیزانمان تنگ شد با یک بلیط ارزان و در زمان کوتاه کنار خانواده و دوستانمان هستیم.
 2. اگر بخواهیم از طریق اخذ اقامت توریستی اقدام کنیم آسان ترین و همچنین کم هزینه ترین راه می باشد که به آن گاهی اقامت فوری ترکیه نیز گفته می شود. در این روش با اجاره خانه هم برای خودتان و هم برای خانوادتان میتوانید به مدت یکسال اقامت بگیرید.  برای گرفتن اخذ شهروندی ترکیه با الو اپلای با ما در تماس باشید.

مراحل گرفتن اقامت ترکیه

اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

اقامت کاری ترکیه

اقامت از طریق ثبت شرکت در ترکیه

اقامت از طریق سرمایه گذاری ترکیه

اقامت از طریق تحصیلی 

اقامت از طریق ازدواج

اقامت از طریق خانوادگی

اقامت از طریق بشر دوستانه

جهت کسب اطلاعت بیشتر و اخذ اقامت ترکیه با ما تماس بگیرید

۳۶۴ ۵۰ ۸۸۸ ۰۲۱ ۴۶۴۵ ۸۸۸۸ ۰۲۱

سوالات متداول اخذ اقامت کشور ترکیه

اقامت توریستی یکساله کم هزینه‌ترین و سریع‌ترین روش اخذ اقامت ترکیه می‌باشد.
خرید ملک در ترکیه، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه بهترین روش اخذ اقامت دائمی در ترکیه می‌باشد.
برای گرفتن کیملیک کارت ترکیه حداقل 1 و حداکثر 3 ماه زمان نیاز دارید.
پناهندگی در ترکیه یکی از روش‌های غیر قانونی اخذ اقامت به حساب می‌آید و موسسه الو اپلای در این زمینه خدماتی ارائه نمی‎دهد.
در صورتی که کارفرما حاضر به گرفتن اجازه کار و یا چالیشما ایزنی باشد می‌توانید از ایران هم برای اخذ ویزای کار اقدام کنید.
 

اخذ اقامت توریستی ترکیه

اخذ اقامت توریستی ترکیه که در برخی از موارد به آن اقامت یکساله ترکیه نیز گفته می شود از طریق اجاره نامه امکان پذیر می باشد. در واقع برای بسیاری از افراد که سوال می پرسند برای اقامت ترکیه چه باید کرد؟ در مرحله اول می بایستی ملکی را اجاره کنند. از این نوع اقامت به عنوان کم هزینه ترین و سریع ترین نوع اقامت یاد می شود. البته در نظر داشته باشید که همان طور که از این روش یکی از راحت ترین و در دسترس ترین روش های ممکن است ولیکن ریسک رد آن نیز بسیار بالا می باشد به همین دلیل به شما پیشنهاد می شود در پروسه آماده سازی مدارک حتما با کارشناسان الو اپلای مشورت بگیرید. شرایط اقامت ترکیه و همچنین تمدید اقامت ترکیه در سال ۲۰۲۰ تغییراتی داشته است که لازم است قبل از هر اقدامی به قوانین جدید آشنایی داشته باشید.
برای اخذ اقامت توریستی ترکیه از طریق اجاره نامه در مرحله اول شما لازم است نسبت به اجاره یک واحد مسکونی اقدام نمایید. سپس می بایستی اقدام به آماده نمودن مدارک زیر نمایید.

مدارک لازم اخذ اقامت توریستی در ترکیه

برای اخذ اقامت توریستی ترکیه شما می بایستی نسبت به آماده کردن مدارک زیر اقدام کنید. البته در نظر داشته باشید که علاوه بر مدارک ذکر شده در زیر ممکن است اداره مهاجرت ترکیه از شما سایر مدارکی به مانند گواهی عدم سوء پیشینه، سند ازدواج و … را درخواست نماید که شما ملزم به ارایه کردن آنها می باشید.

اخذ اقامت توریستی ترکیه
 • اجاره نامه محضری ( با تایید نوتر)
 • اخذ بیمه درمانی و سلامت برای کلیه متقاضیان ( افراد زیر ۱۸ و بالای ۶۵ اجباری به گرفتن بیمه درمانی ندارند) 
 • اخذ شماره ورگی ( کد مالیاتی) برای همه افراد
 • پر کردن فرم راندوو ( مصاحبه) برای کلیه ی افراد
 • اصل پاسپورت به همراه کپی از آن
 • چهار قطعه عکس بیومتریک رنگی تمام رخ متقاضیان
 • ترجمه شناسنامه تمام متقاضیان به ترکی
 • ترجمه شناسنامه کودکان به ترکی به همراه برگه کفالت در صورت نیاز
 • پرداخت هزینه های اداره مهاجرت

هزینه های اقامت توریستی ترکیه در سال ۲۰۲۰

هزینه های اخذ اقامت توریستی ترکیه با توجه به سن افراد ممکن است متفاوت باشد و در زیر سعی شده است تا این هزینه ها در سال ۲۰۲۰ آورده شود:

 • هزینه اجاره خانه در ترکیه ( با توجه به شهر ممکن است از ۸۰۰ لیر شروع شده و به بالاتر ادامه داشته باشد).
 • هزینه دفترخانه رسمی در ترکیه که با توجه به اجاره ممکن است بین ۳۰۰ الی ۴۰۰ لیر متغیر باشد. ( در ترکیه لازم است اجاره نامه در دفتر اسناد رسمی به تایید برسد و همچنین صاحب ملک باید در محضر حضور داشته باشد ).
 • هزینه اخذ بیمه درمانی یکساله بین ۲۰۰ الی ۹۰۰ لیر ( این هزینه با توجه به سن افراد می تواند تغییر کند).
 • هزینه ترجمه مدارک ( ترجمه مدارک با تایید رسمی وزارت امورخارجه و وزارت دادگستری از و همچنین مهر نوتر ( هر مهر نوتر یا همان پلمپ مدارک در حدود ۲۰ دلار)
 • مالیات برای اتباع خارجی در حدود ۱۲۰ لیر
 • پرداخت حق خاک ۸۰ دلار

نکته مهم اجاره ملک در ترکیه: در زمانی که در صدد اجاره ملک در ترکیه هستید دقت نظر داشته باشید که ملک را از مالک اصلی و یا وکیل قانونی او اجاره کنید. همچنین به هیچ عنوان از اجاره نامه های دستی استفاده نکنید و اجاره نامه را در دفتر اسناد رسمی ثبت کنید.

اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

 

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ترکیه یکی دیگر از روش هایی می باشد که اتباع خارجی را قادر می سازد تا برای اخذ اقامت کشور ترکیه اقدام نمایند. سرمایه گذاری در ترکیه می تواند در مورد موارد مختلفی صورت بگیرد البته لازم به ذکر می باشد قبل از راه اندازی هر کسب و کاری اولین قدم ثبت شرکت در ترکیه می باشد. سرمایه گذاری در ترکیه می تواند در بخش املاک و مستغلات باشد و یا راه اندازی یک کسب و کار در ترکیه به مانند افتتاح رستوران، راه اندازی سالن زیبایی و یا حتی سوپر مارکت های بزرگ و کوچک. بنابراین افراد با توجه به بودجه ای که در نظر دارند می توانند نسبت به اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری اقدام نمایند. در این روش نیز فرد می تواند علاوه بر خود برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود درخواست اقامت نماید.

اخذ اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک

خرید ملک در ترکیه یکی از روش هایی می باشد که افراد بسیاری برای اخذ اقامت ترکیه به دنبال آن هستند. البته در نظر داشته باشید که اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار آمریکا برای اتباع خارجی ممکن می باشد ولی در زمانی که فرد تصمیم دارد برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه استفاده کند می تواند کمتر از مبلغ ۲۵۰ هزار دلار نیز ملک یا مجموعه ای از املاک را خریداری کند. با خرید ملک در ترکیه شخص می تواند برای خود، همسر خود و فرزندان زیر ۱۸ سال درخواست اقامت ترکیه را بکند. در این روش اقامت شخص هر ساله می بایستی از طرف اداره مهاجرت ترکیه تمدید شود و در صورتی که متقاضی ۵ سال مداوم در خاک ترکیه حضور داشته باشد و مدارکی دال بر داشتن درآمد در این پنج سال بتواند به اداره مهاجرت ترکیه ارایه نماید می تواند در پایان سال پنجم می تواند برای اقامت دائم ترکیه درخواست ارایه دهد. شما با اخذ اقامت در ترکیه امکان افتتاح حساب در ترکیه و در اکثر بانک ها را خواهید داشت. همچنین می توانید از تسهیلات بانکی در ترکیه استفاده نمایید و یا برای فرزندان شما امکان تحصیل در ترکیه به صورت رایگان فراهم خواهد شد. اخذ اقامت ترکیه برای زندگی از طریق خرید ملک بسیار آسان تر از سایر روش ها می باشد.

در خرید ملک دقت داشته باشید که قبل از تبادل هر گونه مبلغی با وکیل مهاجرت ترکیه و یا موسسه مهاجرتی ترکیه مشورت نمایید. توجه داشته باشید که ملک های نوساز برای خرید بهتر از ملک های دست دوم می باشد زیرا که دولت ترکیه برای خرید ملک های دست دوم مالیات های سنگینی را در نظر گرفته است.

نکته مهم خرید ملک در ترکیه : در زمانی که یکی از زوجین اقدام به خرید ملک کردند می توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال درخواست اقامت نمایند در این زمان نیازی نیست که سند خانه به اسم فرزندان و یا همسر شخص نیز صادر شود. زیرا ترجمه سند ازدواج و شناسنامه فرزندان برای اخذ اقامت کافی خواهد بود.

اخذ اقامت در ترکیه از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در ترکیه در صورتی که در نظر داشته باشید برای سرمایه گذاری در ترکیه اقدام کنید الزامی می باشد. مثلا ممکن است شما در نظر داشته باشید که اقدام به افتتاح یک رستوران کنید و یا یک باشگاه ورزشی راه اندازی نمایید به عنوان یک تبعه خارجی در ترکیه لازم است تا در ابتدا نسبت به ثبت شرکت در ترکیه اقدامات لازم را انجام دهید. یکی از مهمترین مزایای ثبت شرکت در ترکیه این است که شما به راحتی می توانید برای خود اجازه کار دریافت کنید و بدون هیچ گونه محدودیتی به خاک ترکیه ورود و خروج داشته باشید. با استفاده از این روش در صورتی که شرکت شما در طی پنج سال فعال باشد می توانید بعد از پنج سال برای اخذ شهروندی ترکیه درخواست نمایید. در نظر داشته باشید که برای ثبت شرکت نیازی به اخذ اقامت ترکیه ندارد و بدون اخذ اقامت در کشور ترکیه نیز شما می توانید نسبت به ثبت شرکت اقدام نمایید. بهترین نوع ثبت شرکت در ترکیه ثبت شرکت با مسئولیت محدود می باشد. پروسه ثبت شرکت در ترکیه در حدود یک هفته زمان می برد و شما مکانی را باید به عنوان محل شرکت معرفی نمایید. البته الزامی به معرفی مکان اداری و یا تجاری ندارید بلکه می توانید از هوم آفیس که هم محل زندگی شما می تواند باشد و هم دفتر کار شما استفاده نمایید. در صورتی که از این طریق می خواهید نسبت به اخذ اقامت ترکیه استفاده کنید حداقل سرمایه شما می بایستی ۱۰۰ هزار لیر باشد.

اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل

دانشجویان ایرانی که برای تحصیل در ترکیه اقدام کرده اند می توانند با دارا بودن شرایطی اقدام به اخذ اقامت بلند مدت ترکیه نمایند. رنکینگ دانشگاه های ترکیه نه تنها در اتحادیه اروپا بلکه در بین دانشگاه های جهان بسیار بالا می باشد. هزینه های تحصیل پایین، امکان اخذ اقامت، تحصیل به زبان انگلیسی، برنامه تبادل دانشجو در دانشگاه های ترکیه در سیستم اراسموس اتحادیه اروپا و همچنین با دانشگاه های آمریکا و … همه از مواردی می باشد که استقبال از تحصیل در ترکیه را روز به روز افزایش می دهد. در این بین تحصیل پزشکی در ترکیه و همچنین تحصیل دندان پزشکی در ترکیه بیشتر از سایر رشته ها مورد استقبال قرار گرفته است. 

اقامت ترکیه از طریق تحصیل

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه و همچنین تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه هر کدام شرایط خاص خود را دارند که به تفصیل در سایت هر کدام از آن ها برای نحوه پذیرش دانشجویان خارجی توضیحاتی داده شده است. متقاضیان به راحتی می توانند از بورس های دولت ترکیه و سازمان های مختلف استفاده کنند. همچنین این دانشگاه ها پلی را بین شما و دانشگاه های معتبر جهان فراهم می سازد که به راحتی این امکان در ایران وجود ندارد. البته لازم به ذکر است برای ورود به هر دانشگاه شرایط خاصی وجود دارد به مانند آوردن نمره های بالا در آزمون یوس، آزمون اس ای تی، آزمون آلس و …

اخذ اقامت ترکیه از طریق ویزای کار

 

اخذ اقامت ترکیه از طریق ویزای کار

گرفتن اقامت ترکیه از طریق ویزای کار در زمانی ممکن می باشد که شما موفق به دریافت اجازه کار یا همان چالیشما ایزنی شده باشید. برای این که بتوانید در ترکیه استخدام شوید و از حق و حقوق قانونی برخوردار باشید به شما پیشنهاد می شود کاملا به صورت قانونی اقدام به این کار نمایید و از استخدام در جاهای غیر قانونی بپرهیزید زیرا که این امر ممکن است باعث دیپورت شما از کشور ترکیه شود.

برای دریافت اجازه کار در ترکیه شما باید از یک شرکت و یا موسسه ترک پیشنهاد کار داشته باشید. این پیشنهاد عملا در زمانی که شما خارج از ترکیه سکونت داشته باشید غیرممکن است به همین دلیل به شما پیشنهاد می شود در وحله اول در صورتی که تصمیم جدی برای کار در کشور ترکیه داشته باشید اقدام به اخذ اقامت توریستی ترکیه نمایید. با استفاده از این نوع اقامت شما کیملیک ترکیه را به دست می آورید. البته اخذ اقامت توریستی ترکیه به معنی گرفتن اجازه کار نیست بلکه شرایطی را فراهم می سازد که شما به راحتی می توانید در داخل خاک ترکیه برای پیدا کردن کار اقدام نمایید.

در صورتی که فرد دارای پیشنهاد کاری از شرکت های ترک باشد کل پروسه اخذ ویزای کاری ترکیه ۹۰ روز طول خواهد کشید. یکی از مهمترین مزیت های اخذ ویزای کار این مورد می باشد که شما بعد از سپری شدن حداقل ۴ سال اقامت کاری می توانید برای اخذ شهروندی ترکیه درخواست ارایه نمایید. همچنین شما امکان استفاده از بیمه های درمانی که تمام هزینه های درمانی شما را چه در داخل و چه در خارج ترکیه پوشش می دهد را خواهید داشت.

نکته مهم اخذ ویزای کار در ترکیه: افرادی که با استفاده از ویزای تحصیلی در ترکیه حضور دارند و مشغول به تحصیل هستند نمی توانند برای کار اقدام کنند مگر این که تحصیلات آنها تمام شده باشد.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

 

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

در صورتی که اتباع کشورهای خارجی با یکی از شهروندان کشور ترکیه ( چه مرد و چه زن) ازدواج کنند می توانند برای گرفتن اقامت ترکیه و به دنبال آن برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام نمایند. در نظر داشته باشید که در نظام حقوقی اکثر کشورهای جهان ازدواج اتباع خارجی با یکی از شهروندان آن کشور سبب گرفتن اقامت می شود. زمانی که شخص با تبعه ترک ازدواج کند می تواند به مدت سه سال بدون داشتن هیچ نوع مشکلی در خاک ترکیه حضور داشته باشد و بعد از پنج سال برای اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج اقدام نماید. این بدین معنی می باشد که شما باید یک پروسه طولانی ۳ الی ۵ سال را برای اخذ تابعیت از طریق ازدواج در ترکیه در نظر داشته باشید.

ازدواج افراد زیر ۱۸ سال در ترکیه ممنوع می باشد و دولت ترکیه برای آن مجازات های سنگینی را در نظر گرفته است. همچنین در ترکیه دو نوع ازدواج وجود دارد. یک مدل ازدواج که به آن امام نکاهی گفته می شود و نوع دوم که ازدواج رسمی بوده و در شهرداری ثبت می شود. ازدواج از نوع اول یا همان امام نکاهی در ترکیه ازدواج حقوقی و رسمی به حساب نمی آید و دولت ترکیه فقط ثبت ازدواج رسمی از طریق شهرداری ها را قبول دارد.

نکته مهم ازدواج در ترکیه : ازدواج با پناهندگان و افرادی که فقط در ترکیه اقامت دارند منجر به اخذ شهروندی و یا تابعیت شما نمی شود.