whatsapp
الو اپلای
تحصیل پزشکی در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  9 اسفند 1400

تحصیل پزشکی در ترکیه در سال 2022

تحصیل پزشکی در ترکیه نه تنها توجه بسیاری از ایرانیان بلکه متقاضیان سایر کشورها را نیز به خود جلب کرده است. البته تقاضای تحصیل در ترکیه منحصر به رشته های پزشکی نمی باشد بلکه بر اساس آمارهای اعلام شده توسط وزارت علوم ترکیه در سال 2022 بالغ بر ۶۵۰۰۰ دانشجوی خارجی برای تحصیل در ترکیه حضور داشته اند این در حالی است که هر روز بیش از سال قبل بر آمار متقاضیان تحصیل در کشور ترکیه افزوده می شود.

با توجه به این آمار و ارقام می توان مشاهده نمود که کشور ترکیه به عنوان یک مقصد عالی با فرصت های آموزشی برای متقاضیان خارجی می باشد. هزینه های پایین همراه با کیفیت آموزش بالا می تواند از مشوق های اصلی دانشجویان بین المللی در ترکیه باشد. البته در نظر داشته باشید که نه تنها دانشجویان بین المللی می توانند از بورس های دولت ترکیه بلکه از بورس های موسسه های غیردولتی نیز استفاده کنند.


برای تحصیل در رشته مورد نظر کلیک کنید

تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه در سال 2022

می توان گفت کشور ترکیه در سطح بین المللی دارای دانشگاه های بسیار معتبر می باشد به خصوص متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه و همچنین تحصیل دندانپزشکی در ترکیه می توانند در برترین دانشگاه های پزشکی ترکیه ادامه تحصیل دهند.

به خصوص با توجه به این که سیستم آموزشی کشور ترکیه از سال 2001 به سیستم آموزشی اروپا متصل شده است در صورتی که در هر کدام از دانشگاههای دولتی ترکیه و حتی دانشگاههای خصوصی ترکیه تحصیل کرده باشید مدارک تحصیلی در تمام اتحادیه اروپا و بریتانیا بدون هیچ پیش شرطی قابل پذیرش خواهد بود.

البته لازم به ذکر است که بسیاری از دانشگاههای ترکیه با دانشگاههای آمریکا نیز برنامه مشترک علمی و مبادله دانشجو دارند که می تواند برای بسیاری از دانشجویان تجربه بی نظیری را در دانشگاههای برتر دنیا رقم بزند.

شرایط تحصیل پزشکی در کشور ترکیه

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه در سال 2022

تحصیل پزشکی در ترکیه در سال 2022 دارای شرایطی می باشد که سعی شده است در اینجا به اختصار به آنها اشاره شود.

 • داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم و یا تحصیل در سال آخر دبیرستان در رشته های علوم تجربی یا ریاضی فیزیک
 • داشتن نمره قبولی در آزمون YOS و یا آزمون SAT
 • داشتن نمره قبولی در آزمون TOMER ( در صورتی که دوره به زبان ترکی باشد)
 • داشتن نمره قبولی در آزمون زبان انگلیسی YDSو یا تافل ( در صورتی که دوره به زبان انگلیسی باشد. توجه داشته باشید که بسیاری از دانشگاه های ترکیه نمرات آزمون آیلتس را نمی پذیرند.)

 

تحصیل پزشکی در کشور ترکیه بدون کنکور

 

تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون

شاید برای بسیاری از متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه در سال 2022 این سوال پیش آمده باشد که آیا تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون امکان پذیر می باشد یا نه. جواب این سوال مثبت می باشد. البته لازم به ذکر است که دانشگاه‌های رنک بالا و دولتی ترکیه بدون آزمون به هیچ عنوان اقدام به پذیرش دانشجو نمی کنند اما برخی از دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه با شرایط خاصی بدون آزمون یوس دانشجو می پذیرند.

در واقع هر ساله دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه سهمیه مشخصی را برای جذب دانشجویان بین المللی دارند که در این میان ترجیح می دهند دانشجویانی را جذب نمایند که معدل بالای 17 و همچنین مدرک زبان داشته باشند.

هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه می تواند با توجه به دانشگاه‌ محل تحصیل متفاوت باشد. مثلا زمانی که شخص بخواهد در دانشگاه‌های دولتی ترکیه درس بخواند این هزینه بسیار کم می باشد البته در نظر داشته باشید که رقابت در این دانشگاه‌ها بسیار بالا می باشد و نیاز به تلاش بسیاری برای پذیرفته شدن دارد. به خصوص که در سال های اخیر تعداد افرادی که تحصیل در ترکیه را انتخاب کرده اند بسیار افزایش یافته است.

رنکینگ دانشگاه‌ های ترکیه در سطح بین المللی بسیار بالا می باشد و برای همین دلیل هم دانشگاه‌ های رنک بالای ترکیه شرایط پذیرش سخت تری را دارند. دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه شهریه های بالایی دریافت می کنند به طوری که در برخی از موارد این شهریه برای هر سال به نزدیک 27000 دلار نیز می رسد.

 تمام دانشگاه‌ های ترکیه زیر نظر شورای آموزش عالی ترکیه (YOK) فعالیت می کنند به همین دلیل می توانید از کیفیت بالای این دانشگاه‌ ها اطمینان حاصل کنید که در استانداردهای جهانی فعالیت می کنند.

تحصیل پزشکی در ترکیه بدون کنکور

بهترین رشته های پزشکی

بهترین و پرطرفدارترین رشته های پزشکی در ترکیه عبارتند از دندانپزشکی، پزشکی عمومی، داروسازی، فیزیوتراپی و … . بسیاری از متقاضیانی که قصد تحصیل رشته های پزشکی در ترکیه را دارند ترجیح می دهند یکی از رشته های نامبرده را انتخاب کنند.

ترکیه در این رشته ها رنکینگ بسیار بالایی در اتحادیه اروپا و اراسموس دارد. دانشگاه های بسیار مطرح و قدیمی که مجهز به بیمارستان های بزرگ و بین المللی هستند و امکانات بسیار مناسبی را برای دانشجویان فراهم می کنند. البته ورود به این دانشگاه ها راحت نیست و مستلزم تلاش بسیار است تا در رقابت ورود به این دانشگاه ها شخص موفق شود.


درآمد رشته های پزشکی در ترکیه

رشته های پزشکی جزء رشته های پردرآمد به حساب می آیند. گر چه ورود به دانشگاه های ترکیه برای تحصیل رشته های پزشکی به دلیل رقابت سیار سخت است ولی در واقع می توان گفت که با ورود و تحصیل در این رشته ها آینده شغلی شخص تضمین می شود. پزشکی و رشته های مربوط به آن به مانند دندانپزشکی و یا داروسازی جزء رشته های پردرآمد در ایران و ترکیه به حساب می آیند.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل پزشکی در این کشور

دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

مدارک تمام دانشگاه‌ های ترکیه در سراسر جهان ارزیابی و بدون هیچ شرطی پذیرش می شوند به خصوص که برای افرادی که تحصیل داروسازی در ترکیه، پزشکی در ترکیه و دندانپزشکی در ترکیه را انتخاب کرده و در این رشته ها فارغ التحصیل می شوند، مدرک طبابت بین المللی صادر می شود، که در همه جای دنیا به خصوص در اتحادیه اروپا، بریتانیا و آمریکا می توانند در رشته خود کار کنند اما در صورتی که شما در نظر داشته باشید تا به ایران به فعالیت بپردازید به شما پیشنهاد می شود که یکی از دانشگاه‌ های ذکر شده در زیر را برای تحصیل انتخاب کنید.


برترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل پزشکی

دانشگاه‌ حاجت تپه (Hacettepe University)

دانشگاه‌ حاجت تپه یکی از دانشگاه‌ های برتر دولتی در ترکیه می باشد که در شهر آنکارا پایتخت این کشور واقع شده است. این دانشگاه‌ در سال 1967 تاسیس شد و با گذشت زمان به یکی از برترین موسسات آموزش عالی تبدیل شد.

رتبه این دانشگاه‌ در ترکیه 3 می باشد و در اروپا با احراز رتبه 235 توانسته است جایگاه‌ مناسبی را به خود اختصاص دهد. بالغ بر 34 هزار دانشجو در این دانشگاه‌ مشغول به تحصیل می باشند.

دانشجویان با توجه به زبان انتخابی خود می توانند در کلاس های درس انگلیسی ، آلمانی و یا ترکی شرکت کنند. هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی سالانه می تواند از 800 الی 1200 دلار متفاوت باشد که در شروع ترم تحصیلی از دانشجویان اخذ می شود.

دانشگاه‌ استانبول (Istanbul University)

دانشگاه‌ استانبول واقع در شهر استانبول یکی از برترین دانشگاه‌ های دولتی کشور ترکیه می باشد که دارای رتبه 2 در کشور و رتبه 234 در اروپا می باشد. در این دانشگاه‌ آموزش با دو زبان انگلیسی و ترکی می باشد. هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی از 600دلار الی 1400دلار می تواند با توجه به رشته تحصیلی متغیر باشد.

دانشگاه‌ آنکارا (Ankara University)

دانشگاه‌ آنکارا نیز از دانشگاه‌ های دولتی جمهوری ترکیه می باشد که در پایتخت این کشور واقع شده است. در ترکیه دارای رتبه 5 و در اروپا رتبه 282 را به خود اختصاص داده است. زبان آموزشی در این دانشگاه‌ ترکی و انگلیسی می باشد. شهریه این دانشگاه بین 500 دلار الی 1200 دلار متغیر می باشد.

دانشگاه‌ اژه (Ege University)

این دانشگاه‌ نیز از دانشگاه‌ های دولتی ترکیه می باشد که در شهر ازمیر و در سال 1995 تاسیس یافت و توانست در مدت کوتاهی خود را در عرصه های بین المللی مطرح کند. این دانشگاه‌ در ترکیه دارای رتبه 4 و در اروپا دارای رتبه 283 می باشد. زبان آموزشی در این دانشگاه‌ ترکی و انگلیسی می باشد. شهریه پرداختی دانشجویان مابین 500 الی 1200 دلار می باشد.

دانشگاه‌ آتاتورک (Ataturk University)

دانشگاه‌ آتاتورک نیز از دانشگاه‌ های دولتی ترکیه می باشد که در شهر ارزروم واقع شده است. این دانشگاه‌ دارای رتبه 14 در داخل ترکیه و همچنین رتبه 394 در اروپا می باشد. زبان آموزشی در این دانشگاه‌ ترکی و انگلیسی می باشد و شهریه پرداختی دانشجویان از 500 الی 1900 دلار می تواند متغیر باشد.

دانشگاه‌ کوچ (Koc University)

دانشگاه‌ کوچ یکی از بهترین دانشگاه‌ های ترکیه در سطح بین المللی یک دانشگاه‌ غیرانتفاعی و خصوصی واقع در استانبول می باشد. شهریه این دانشگاه‌ بسیار بالا می باشد و در بسیاری از موارد کلاس ها به زبان انگلیسی بر گزار می شوند. هزینه ثبت نام در این دانشگاه‌ به طور متوسط در حدود 24000 هزار دلار می باشد.

دانشگاه‌ یدی تپه (Yeditepe University)

دانشگاه‌ یدی تپه نیز یکی از دانشگاه‌ های خصوصی برتر در ترکیه می باشد. این دانشگاه‌ در سال 1996 در استانبول توسط بنیاد آموزش و فرهنگ ترکیه تاسیس شد و جزء 27 دانشگاه‌ بزرگ ترکیه می باشد.

هدف از تاسیس این دانشگاه‌ آموزش قشر جوان و تطبیق آنها با دنیای مدرن بود. البته سکولاریسم از اهداف این دانشگاه‌ می باشد. کلاس ها به زبانهای ترکی، انگلیسی و آلمانی و فرانسه بر گزار می شوند و شهریه پرداختی دانشجویان به طور متوسط سالیانع 27000 هزار دلار می باشد.

 

بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه برای تحصیل در رشته پزشکی

 

دانشگاه‌ های خصوصی بدون آزمون پزشکی ترکیه

دانشگاه‌ هایی که در بالا به آنها اشاره شد برای ورود با نمرات بالایی نیاز دارند در صورتی که قصد دارید در ترکیه تحصیل کنید و سپس از ترکیه به سایر کشورها مهاجرت کنید ما به شما پیشنهاد می کنیم که با هزینه های پایین تر دانشگاه‌ کوچکتری را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید.

در نظر داشته باشید که تمام دانشگاه‌ های ترکیه مورد تایید وزارت علوم این کشور هستند و در کل اتحادیه اروپا بدون هیچ پیش شرطی مدارکشان مورد ارزیابی و تایید قرار می گیرد. در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

 • دانشگاه‌ حاران (Harran University)
 • دانشگاه‌ باشکنت (Baskent University)
 • دانشگاه‌ اوکان ( Okan University)
 • دانشگاه‌ مارمارا (Marmara University)
 • دانشگاه‌ مال تپه (Maltepe University)
 • دانشگاه‌ بیکنت (Beykent University)
 • دانشگاه‌ آتیلیم (Attilim University)
 • دانشگاه‌ بزم عالم (Bezmialem University)
 • دانشگاه‌ بیرونی (Biruni University)
 • دانشگاه‌ دوغوش (Dogus University)
 • دانشگاه‌ آیدین استانبول (Aydin University)
 • دانشگاه‌ شهیر استانبول (Sahir University)
 • دانشگاه‌ توروس (Toros University )
 • دانشگاه‌ اسکودار ( Uskudar University)

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.4 از 5 با 33 رای

المیرا

1399-04-23 در 12:05 ق.ظ

با سلام من رشته‌ی ریاضی هستم با معدل کتبی نهایی ۱۶، ایا در فرایند شرکت در ازمون یوس و تا قبولی در دانشگاه(پزشکی)، معدل لحاظ میشه یا خیر؟؟؟منظورم اینه که نمره‌ی معدل یا شرط معل وجود داره یا خیر؟؟
در ضمن چون من ترک هستم، زبان ترکی استانبولی رو میتونم خیلی زود فرا بگیرم
با تشکر از پاسخگویی شما

  شیوا داداش زاده

  1399-04-24 در 11:34 ق.ظ

  سلام
  برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی فاکتورهای بسیاری در نظر گرفته می شه که یکی از اونها معدل هست. مدرک زبان تومر و همچنین نمره آزمون SAT و یا YOS هست.

نگین

1399-04-09 در 3:23 ب.ظ

سلام خسته نباشید. بنده دانشجوی سال دوم رشته زیست سلولی از دانشگاه علم و فرهنگ تهران هستم معدل دیپلمم ۱۹.۵ و پیش هم همین حدود هست زبان هم در حد پیشرفته بلدم و اقدام به گرفتن ایلتس کردم ایا میتونم پزشکی یا دندان در ترکیه بخونم لطفا راهنماییم کنید.

  شیوا داداش زاده

  1399-04-09 در 10:29 ب.ظ

  سلام
  برای پذیرش در رشته های پزشکی و دندان پزشکی بدون آزمون و با آزمون می تونید شرکت کنید
  برای اطلاعات تکمیلی با شماره تلفن 02188884645 تماس بگیرید.

سارا

1399-04-09 در 3:19 ب.ظ

با سلام خواستم بدونم کل مقدار پول لازم برای تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی در حالت متوسط با احتساب تحصیل در ایران و ازمون دادن در ترکیه چقدر است؟

  شیوا داداش زاده

  1399-04-09 در 10:30 ب.ظ

  سلام
  منظورتون اگر شهریه دانشگاه ها باشه بین 2000 لیر تا 40000 لیر در سال در نوسان هست و هزینه زندگی در شهرها هم به همین صورت می باشد.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88850364 - 021-88884645 +98 912 407 1 406 - +90 552 641 22 34
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .