تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه نه تنها توجه بسیاری از ایرانیان بلکه متقاضیان سایر کشورها را نیز به خود جلب کرده است. البته تقاضای تحصیل در ترکیه منحصر به رشته های پزشکی نمی باشد بلکه بر اساس آمارهای اعلام شده توسط وزارت علوم ترکیه در سال 2020 بالغ بر ۶۵۰۰۰ دانشجوی خارجی برای تحصیل در ترکیه حضور دارند. با توجه به این آمار و ارقام می توان مشاهده نمود که کشور ترکیه به عنوان یک مقصد عالی با فرصت های آموزشی برای متقاضیان خارجی می باشد. هزینه های پایین همراه با کیفیت آموزش بالا می تواند از مشوق های اصلی دانشجویان بین المللی در ترکیه باشد. البته در نظر داشته باشید که نه تنها دانشجویان بین المللی می توانند از بورس های دولت ترکیه بلکه از بورس های موسسه های غیردولتی نیز استفاده کنند.

تحصیل پزشکی در ترکیه
برای تحصیل در مقطع مورد نظر کلیک کنید
تحصیل پزشکی در ترکیه در سال 2020

تحصیل پزشکی در ترکیه در سال 2020

می توان گفت کشور ترکیه در سطح بین المللی دارای دانشگاه های بسیار معتبر می باشد به خصوص متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه و همپنین تحصیل دندانپزشکی در ترکیه می توانند در بهترین دانشگاههای دنیا ادامه تحصیل دهند. به خصوص با توجه به این که سیستم آموزشی کشور ترکیه از سال 2001 به سیستم آموزشی اروپا متصل شده است در صورتی که در هر کدام از دانشگاههای دولتی ترکیه و حتی دانشگاههای خصوصی ترکیه تحصیل کرده باشید مدارک تحصیلی در تمام اتحادیه اروپا و بریتانیا بدون هیچ پیش شرطی قابل پذیرش خواهد بود. البته لازم به ذکر است که بسیاری از دانشگاههای ترکیه با دانشگاههای آمریکا نیز برنامه مشترک علمی و مبادله دانشجو دارند که می تواند برای بسیاری از دانشجویان تجربه بی نظیری را در دانشگاههای برتر دنیا رقم بزند.

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه در سال 2020

تحصیل پزشکی در ترکیه در سال 2020 دارای شرایط پذیرشی می باشد که سعی شده است در اینجا به اختصار به آنها اشاره شود.
 • داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم و یا تحصیل در سال آخر دبیرستان
 • داشتن نمره قبولی در آزمون YOS و یا آزمون SAT
 • داشتن نمره قبولی در آزمون TOMER ( در صورتی که دوره به زبان ترکی باشد)
 • داشتن نمره قبولی در آزمون زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل ( در صورتی که دوره به زبان  انگلیسی باشد)
شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه
هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون

شاید برای بسیاری از متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه در سال 2020 این سوال پیش آمده باشد که آیا تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون امکان پذیر می باش یا نه. جواب این سوال مثبت می باشد. البته لازم به ذکر است که دانشگاه‌های رنک بالا و دولتی ترکیه بدون آزمون به هیچ عنوان اقدام به پذیرش دانشجو نمی کنند اما برخی از دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه با شرایط خاصی بدون آزمون یوس دانشجو می پذیرند. در واقع هر ساله دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه سهمیه مشخصی را برای جذب دانشجویان بین المللی دارند که در این میان ترجیح می دهند دانشجویانی را جذب نمایند که معدل بالای 17 و همچنین مدرک زبان داشته باشند.

هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه می تواند با توجه به دانشگاه‌ محل تحصیل متفاوت باشد. مثلا زمانی که شخص بخواهد در دانشگاه‌های دولتی ترکیه درس بخواند این هزینه بسیار کم می باشد البته در نظر داشته باشید که رقابت در این دانشگاه‌ها بسیار بالا می باشد و نیاز به تلاش بسیاری برای پذیرفته شدن دارد. به خصوص که در سال های اخیر تعداد افرادی که تحصیل در ترکیه را اناخاب کرده اند بسیار افزایش یافته است. رنکینگ دانشگاه‌ های ترکیه در سطح بین المللی بسیار بالا می باشد و برای همین دلیل هم دانشگاه‌ های رنک بالای ترکیه شرایط پذیرش سخت تری را دارند. دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه شهریه های بالایی دریافت می کنند به طوری که در برخی از موارد این شهریه برای هر سال به نزدیک 20000 دلار نیز می رسد. البته لازم است بدانید که تمام دانشگاه‌  های ترکیه زیر نظر شورای آموزش عالی ترکیه (YOK) فعالیت می کنند به همین دلیل می توانید از کیفیت بالای این دانشگاه‌  ها اطمینان حاصل کنید که در استانداردهای جهانی فعالیت می کنند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه

دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه

مدارک تمام دانشگاه‌  های ترکیه در سراسر جهان ارزیابی و بدون هیچ شرطی پذیرش می شوند به خصوص که برای افرادی که تحصیل داروسازی در ترکیه ، پزشکی در ترکیه و دندانپزشکی در ترکیه را انتخاب کرده و در این رشته ها فارغ التحصیل می شوند مدرک طباطبت بین المللی صادر می شود که در همه جای دنیا به خصوص در اتحادیه اروپا، بریتانیا و آمریکا می توانند در رشته خود کار کنند اما در صورتی که شما در نظر داشته باشید تا به ایران به فعالیت بپردازید به شما پیشنهاد می شود که یکی از دانشگاه‌  های ذکر شده در زیر را برای تحصیل انتخاب کنید.

دانشگاه‌ حاجت تپه یکی از دانشگاه‌  های برتر دولتی در ترکیه می باشد که در شهر آنکارا پایتخت این کشور واقع شده است. این دانشگاه‌ در سال 1967 تاسیس شد و با گذشت زمان به یکی از برترین موسسات آموزش عالی تبدیل شد. رتبه این دانشگاه‌ در ترکیه 3 می باشد و در اروپا با احراز رتبه 235 توانسته است جایگاه‌ مناسبی را به خود اختصاص دهد. بالغ بر 34 هزار دانشجو در این دانشگاه‌ مشغول به تحصیل می باشند. دانشجویان با توجه به زبان انتخابی خود می توانند در کلاس های درس انگلیسی ، آلمانی و یا ترکی شرکت کنند.  هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی سالانه می تواند از 800 الی 1200 دلار متفاوت باشد که در شروع ترم تحصیلی از دانشجویان اخذ می شود.

دانشگاه‌  استانبول واقع در شهر استانبول یکی از برترین دانشگاه‌  های دولتی کشور ترکیه می باشد که دارای رتبه 2 در کشور و رتبه 234 در اروپا می باشد. در این دانشگاه‌  آموزش با دو زبان انگلیسی و ترکی می باشد. هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی از 600دلار الی 1400دلار می تواند با توجه به رشته تحصیلی متغیر باشد.

دانشگاه‌  آنکارا نیز از دانشگاه‌  های دولتی جمهوری ترکیه می باشد که در پایتخت این کشور واقع شده است. در ترکیه دارای رتبه 5 و در اروپا رتبه 282 را به خود اختصاص داده است. زبان آموزشی در این دانشگاه‌ ترکی و انگلیسی می باشد.  شهریه این دانشگاه بین 500 دلار الی 1200 دلار متغیر می باشد.

این دانشگاه‌  نیز از دانشگاه‌  های دولتی ترکیه می باشد که در شهر ازمیر و در سال 1995 تاسیس یافت و توانست در مدت کوتاهی خود را در عرصه های بین المللی مطرح کند. این دانشگاه‌  در ترکیه دارای رتبه 4 و در اروپا دارای رتبه 283 می باشد. زبان آموزشی در این دانشگاه‌ ترکی و انگلیسی می باشد. شهریه پرداختی دانشجویان مابین 500 الی 1200 دلار می باشد.

دانشگاه‌  آتاتورک نیز از دانشگاه‌  های دولتی ترکیه می باشد که در شهر ارزروم واقع شده است. این دانشگاه‌  دارای رتبه 14 در داخل ترکیه و همچنین رتبه 394 در اروپا می باشد. زبان آموزشی در این دانشگاه‌ ترکی و انگلیسی می باشد  و شهریه پرداختی دانشجویان از 500 الی 1900 دلار می تواند متغیر باشد.

دانشگاه‌  کوچ یکی از بهترین دانشگاه‌  های ترکیه در سطح بین المللی یک دانشگاه‌  غیرانتفاعی و خصوصی واقع در استانبول می باشد. شهریه این دانشگاه‌  بسیار بالا می باشد و در بسیاری از موارد کلاس ها به زبان انگلیسی بر گزار  می شوند. هزینه ثبت نام در این دانشگاه‌  به طور متوسط در حدود 24000 هزار دلار می باشد.

دانشگاه‌  یدی تپه نیز یکی از دانشگاه‌ های خصوصی برتر در ترکیه می باشد. این دانشگاه‌ در سال 1996 در استانبول توسط بنیاد آموزش و فرهنگ ترکیه تاسیس شد و جزء 27 دانشگاه‌ بزرگ ترکیه می باشد. هدف از تاسیس این دانشگاه‌ آموزش قشر جوان و تطبیق آنها با دنیای مدرن بود. البته سکولاریسم از اهداف این دانشگاه‌ می باشد. کلاس ها به زبانهای ترکی، انگلیسی و آلمانی و فرانسه  بر گزار  می شوند و شهریه پرداختی دانشجویان به طور متوسط سالیانع 27000 هزار دلار می باشد.

دانشگاه‌ های خصوصی بدون آزمون پزشکی ترکیه

دانشگاه‌ هایی که در بالا به آنها اشاره شد برای ورود با نمرات بالایی نیاز دارند در صورتی که قصد دارید در ترکیه تحصیل کنید و سپس از ترکیه به سایر کشورها مهاجرت کنید ما به شما پیشنهاد می کنیم که با هزینه های پایین تر دانشگاه‌  کوچکتری را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که تمام دانشگاه‌  های ترکیه مورد تایید وزارت علوم این کشور هستند و در کل اتحادیه اروپا بدون هیچ پیش شرطی مدارکشان مورد ارزیابی و تایید قرار می گیرد. در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

 • دانشگاه‌ حاران (Harran University)
 • دانشگاه‌ باشکنت (Baskent University)
 • دانشگاه‌ اوکان ( Okan University)
 • دانشگاه‌ مارمارا (Marmara University)
 • دانشگاه‌ مال تپه (Maltepe University)
 • دانشگاه‌ بیکنت (Beykent University)
 • دانشگاه‌ آتیلیم (Attilim University)
 • دانشگاه‌ بزم عالم (Bezmialem University)
 • دانشگاه‌ بیرونی (Biruni University)
 • دانشگاه‌ دوغوش (Dogus University)
 • دانشگاه‌ آیدین استانبول (Aydin University)
 • دانشگاه‌ شهیر استانبول (Sahir University)
 • دانشگاه‌ توروس (Toros  University )
 • دانشگاه‌ اسکودار( Uskudar University)