whatsapp
الو اپلای

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  18 آبان 1402

تعداد نظرات :  11

برترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

حرفه پزشکی در دنیا و نیز در ترکیه یکی از معتبرترین شغل هاست. قبولی و  تحصیل در ترکیه در رشته ی پزشکی که رویای بسیاری از دانشجویان است، کاری دشوار است. دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در ترکیه را دارند، باید بتوانند در آزمون های ورودی دانشگاه ها نمرات بالایی را کسب کنند.

رشته پزشکی علاوه بر دانشگاه های دولتی در بعضی از دانشگاه های خصوصی نیز موجود است اما پذیرش در این دانشگاه ها نیز نیازمند کسب نمرات بالا می باشد.

دانشجویانی که واجد شرایط برای تحصیل در رشته پزشکی باشند، پس از یک دوره تحصیلی شش ساله عنوان پزشک عمومی را دریافت می کنند.

شرایط تحصیل و پذیرش در بهترین دانشگاه های علوم پزشکی ترکیه

 • ساختار رشته پزشکی
 • دوره تحصیلی: 6 سال

در دو سال اول تحصیلی دروس علوم پایه ارائه می شود. از سال سوم، دروس عملی و تئوری مربوط به بیماری ها ارائه می شود. سال چهارم و پنجم شامل دوره های کارآموزی بالینی است.

در سال آخر، دانشجویان به صورت کارآموز در بیمارستان های دانشگاه فعالیت خواهند کرد. دانشجویان سال آخر “اینترن” نامیده می شوند.

شرایط تحصیل و پذیرش در بهترین دانشگاه های علوم پزشکی ترکیه

 

پذیرش در رشته پزشکی از طریق آزمون یوس

دانشجویان خارجی برای تحصیل در برترین دانشگاه های پزشکی ترکیه باید آزمون یوس را بگذرانند. این آزمون در سال 2010 توسط مرکز ÖSYM ترتیب داده شد و در راستای تصمیمی که در سال 2011 اتخاذ گردید از طرف دانشگاه ها به اجرا درآمد.

آزمون یوس مربوط به دانشجویان خارجی و دانشجویان دوتابعیتی بوده و در پنج زبان روسی، عربی، آلمانی، انگلیسی و ترکی برگزار می شود. نتایج آزمون یوس دانشگاه های دولتی توسط دانشگاه های دیگر نیز پذیرفته می شود.

به دلیل اینکه آزمون یوس یک آزمون مرکزی نمی باشد، در نوع سوالات و محاسبه نمرات این آزمون میان دانشگاه های برگزارکننده، تفاوت هایی وجود دارد. به همین دلیل قبل از ثبت نام در آزمون باید محتویات آزمون و انتظارات هر دانشگاه را به دقت بررسی کنید.

ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی در رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه از طریق آزمون یوس حداکثر 20 دانشجو می باشد. ولی به دلیل اینکه آزمون یوس تابع یک سیستم مرکزی نمی باشد، همزمان شانس قبولی در چند دانشگاه را خواهید داشت.

در دانشگاه های خصوصی ظرفیت به نسبت دانشگاه های دولتی بیشتر است. در هر حال برای اینکه بتوانید در رشته پزشکی قبول شوید باید نمره بالایی را در این آزمون کسب کنید.

در برخی از دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی آموزش می دهند علاوه بر نمره یوس، متقاضیان باید نمره حدنصاب در آزمون های بین المللی تافل و یا آیلتس را نیز ارائه دهند.

دانشجویانی که نمره حد نصاب را در این آزمونها کسب نکرده باشند باید در یک دوره مقدماتی زبان انگلیسی که از طرف دانشگاه برگزار می گردد شرکت کنند.

پذیرش در رشته پزشکی از طریق آزمون یوس

 

مقاله پیشنهادی:
اقامت پزشکی ترکیه

دانشگاه های معتبر پزشکی در ترکیه

دانشگاه Hacettepe

دانشگاه حاجت تپه دانشگاهی دولتی است که در شهر آنکارا واقع شده و از نظر عملکرد تحصیلی، رتبه برتر دانشگاهی را در ترکیه به خود اختصاص داده است.

این دانشگاه با استانداردهای بین المللی بالا در بین دانشگاه های جهانی ترکیه در رتبه چهارم قرار دارد. به همین ترتیب، دانشکده پزشکی آن در پارامترهای US News برای پزشکی بالینی امتیاز بالایی داشه و نیز رتبه 5 را در همکاری بین المللی پزشکی بالینی دارد.

آدرس وب سایت دانشگاه : hacettepe.edu.tr

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول از برترین دانشگاه های پزشکی ترکیه، یک موسسه دولتی برجسته و قدیمی ترین و باسابقه ترین دانشگاه ترکیه می باشد که در استانبول مستقر است. دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول در سال 1827 تاسیس شده است.
دانشکده پزشکی این دانشگاه به طور متوسط 310 دانشجو برای رشته پزشکی به زبان ترکی می پذیرد، در حالی که فقط 60 متقاضی می توانند در دوره های پزشکی به زبان انگلیسی ثبت نام کنند.

این دانشگاه، بر اساس شاخص های US News در زمینه همکاری های بین المللی پزشکی جراحی در رتبه 7 قرار دارد.

آدرس وب سایت دانشگاه : istanbul.edu.tr

دانشگاه استانبول

دانشگاه آنکارا

دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا در سال 1946 تاسیس شد و به عنوان اولین دانشکده پزشکی ترکیه مشهور است. در دانشگاه آنکارا رشته پزشکی به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شود.

دانشگاه آنکارا همچنین چندین برنامه بین المللی از جمله برنامه های اراسموس و مولانا را برای دانشجویان پزشکی خود ارائه می دهد.

آدرس وب سایت دانشگاه : ankara.edu.tr

دانشگاه اژه

دانشکده پزشکی دانشگاه اژه در ترکیه با بیش از نیم قرن سابقه، یکی از قدیمی ترین و برترین دانشگاه های پزشکی ترکیه است. هدف آن آموزش محققان و مولدانی است که نسبت به واقعیت های کشور و جهان حساس هستند. این دانشگاه دولتی در شهر ازمیر واقع شده است.

رشته های پزشکی این دانشگاه در سه بخش علوم پزشکی پایه، علوم پزشکی بالینی و علوم پزشکی جراحی دسته بندی می شوند. پزشکی بالینی آن یکی از بهترین های منطقه محسوب می شود.

در حال حاضر، دانشگاه اژه به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های جهانی در آسیا مورد توجه قرار گرفته است. بر اساس US News، این کشور در بین موسسات مختلف ترکیه رتبه 16 را دارد.

آدرس وب سایت دانشگاه : ege.edu.tr

دانشگاه اژه

دانشگاه Marmara

دانشگاه مارمارا با سابقه ای طولانی، با حدود 2800 هیئت علمی و بیش از 65 هزار دانشجو از موسسات عالی برجسته ایست که در شهر استانبول قرار گرفته است. رشته پزشکی در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می شود. این دانشکده همچنین به دلیل تحقیقات پزشکی بالینی با رتبه 65 در منطقه، شناخته شده است.

آدرس وب سایت دانشگاه : marmara.edu.tr

 

دانشگاه Dokuz Eylül

دانشگاه دوکوز ایلول یک موسسه نسبتاً تازه تاسیس است که تاریخ تاسیس آن به سال 1982 برمی گردد. این دانشگاه مستقر در ازمیر با 17 دانشکده خود از جمله دانشکده پزشکی، معروف است.

دانشکده پزشکی به همراه سایر دانشکده های علوم پزشکی در پردیس İnciraltı مستقر است. فارغ از پرورش دانش آموختگان برجسته، این دانشکده اولین دانشکده ای بود که در سال 1997 از روش یادگیری مبتنی بر مسئله استفاده کرد.

بیمارستان دانشگاه Dokuz Eylül یکی از بهترین مراکز درمانی ترکیه محسوب می شود. این مرکز همچنین دارای یک مرکز تحقیق و توسعه در سطح جهانی است که دانشجویان در آن قادر به کشف موضوعات پزشکی مانند بیولوژی سرطان، بیولوژی مولکولی اختلالات ژنتیکی و درمان های سلولی مدرن خواهند بود.

آدرس وب سایت دانشگاه : deu.edu.tr

دانشگاه Dokuz Eylül

دانشگاه کوچ

دانشکده پزشکی دانشگاه کوچ یکی از بهترین دانشکده های پزشکی ترکیه می باشد که در سال 2008 تاسیس شده است. دانشکده پزشکی، بیمارستان و مراکز تحقیقاتی دانشگاه در پردیس Topkapi واقع شده اند. در این دانشگاه آموزش به زبان انگلیسی ارائه می شود.

آدرس وب سایت دانشگاه : ku.edu.tr

 

دانشگاه Gazi

دانشگاه Gazi یکی از قدیمی ترین دانشگاه ها است که در آنکارا واقع شده است. این دانشگاه دارای 21 دانشکده از جمله دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی با دوره های تئوریک و عملی فوق مدرن است.

دانشجویان معمولاً دوره های کارآموزی بالینی خود را در بیمارستان دانشگاه Gazi میگذرانند. این بیمارستان یکی از بهترین مراکز درمانی در کشور و اولین بیمارستان دولتی است که دارای نشان تضمین کیفیت ISO است.

آدرس وب سایت دانشگاه : gazi.edu.tr

دانشگاه Gazi

دانشگاه Akdeniz

دانشگاه Akdeniz يك دانشگاه دولتي است كه در 20 جولای 1982 تاسيس شد و شامل موسسات آموزش عالي در استان هاي آنتاليا، بوردور و اسپارتا است. دانشجویان پزشکی دانشگاه Akdeniz دوره های بالینی خود را در بیمارستان دانشگاه که ظرفیت آن 775 تخت است می گذرانند.

آدرس وب سایت دانشگاه : akdeniz.edu.tr

دانشگاه Erciyes

دانشگاه ارجیس در سال 1978 در شهر کایسری تاسیس شده است. این دانشگاه به دلیل تبحر در پزشکی بالینی به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های جهانی در ترکیه شناخته شده است.

به این ترتیب، دانشگاه Erciyes همچنان پیشرو در تحقیقات پزشکی در منطقه است.

آدرس وب سایت دانشگاه : erciyes.edu.tr

دانشگاه Erciyes

 

رنکینگ بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

پزشکی در ترکیه در سطح بین المللی بسیار مورد توجه است. بسیاری از دانشگاه های ترکیه دارای رتبه بالایی در سطح بین المللی هستند و شهرت جهانی دارند.

بیشتر دانشگاههای ترکیه به زبانهایی غیر از زبان ترکی مانند انگلیسی تدریس می کنند و روش تدریس آنها مانند دانشگاههای آمریکا و اروپا است، بنابراین بسیاری از دانشجویان خارجی این کشور را برای تحصیل انتخاب می کنند.

طبق رده بندی آزمایشگاه تحقیقاتی URAP، رتبه دانشگاه های برتر پزشکی ترکیه در سال 2020-2019 به شکل زیر بوده است.

نام دانشگاه رنکینگ جهانی
دانشگاه  Hacettepe 290
دانشگاه استانبول 318
دانشگاه آنکارا 488
دانشگاه Ege 559
دانشگاه Marmara 620
دانشگاه Dokuz Eylül 645
دانشگاه Koc 878
دانشگاه Gazi 672
دانشگاه Akdeniz 806
دانشگاه Erciyes 768

 

هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه علوم پزشکی ترکیه

تحصیل در دانشگاه های دولتی در رشته پزشکی سالانه حدود 1000 تا 2000 دلار و در دانشگاه های خصوصی به طور متوسط هزینه ای بین 10 هزار تا 25 هزار دلار خواهد داشت. علاوه بر این، هزینه های زندگی مانند اجاره، غذا و هزینه حمل و نقل را نیز به این هزینه ها افزوده خواهد شد.

این مقدار برای بسیاری از دانشجویان بین المللی زیاد خواهد بود، اما روشهایی برای تحصیل رایگان نیز وجود دارد. دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه، دولت یا یک سازمان خصوصی، این امکان را به شما خواهد داد.

برای دریافت بورسیه، شما باید شرایط درخواستی لازم را داشته باشد و درخواست شما در میان هزاران درخواست دیگر برجسته باشد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.7 از 5 با 3 رای

 • Dr mohammad gul rastin

  1401-10-22 در 9:28 ب.ظ

  سلام من داکترمحمدگل هستم دور هفت ساله پژشکی یعنی طب معالجوی را در افغانستان تمام کردم تجربه کاری هم پنج ساله دارم میخواهم دوره تخصص دربخش پژشکی در ترکیه بگیرم آیا امکان دارد

  • شیوا داداش زاده

   1402-03-06 در 12:39 ق.ظ

   سلام
   بله اول باید مدارکتون دنکلیک بشه بعد آزمون stsبدید

 • Noormohammad Emami

  1401-07-26 در 2:27 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  من اتباع افغانستانی هستم اقامت یک ساله دانشجوی ایران را دارم میخواستم در دانشگاه های پزشکی دولتی ترکیه بورسیه فول اسکالرشیف اخذ نمایم آیا امکانش است لطفا معلومات کامل بدهید ممنون

  • شیوا داداش زاده

   1401-07-27 در 9:33 ق.ظ

   سلام
   برای وورود به دانشگاه های دولتی ترکیه موارد زیر را باید داشته باشید
   1. شرایط سنی
   2. شرط معدل بالای 19
   3. کسب نمره بالا در آزمون yos
   4. قبولی در مصاحبه دانشگاه

 • سجاد

  1400-05-29 در 3:37 ب.ظ

  سلام میخواستم بدونم که طبق مطالعه ای که داشتم آزمون یوس برای دانشگاه های دولتی ترکیه برگزار میشه که شهریه ای در حدود 250 تا 1500 دلار در سال دارند آیا دانشگاه حاجت تپه هم جزو این دانشگاه ها هست یا باید بعد قبولی رقمی بین 10000 تا 20000 دلار برای هر سال پرداخت بشه با تشکر

 • آوانسیان

  1400-01-29 در 1:02 ب.ظ

  سلام خسته نباشيد

  بعد از فارغ التحصيلي از دانشگاه حاجت تپه ميشه به بقيه كشورهاي اروپايي مهاجرت كرد يا بايد باز ازمون بديم؟

  ممنون

  • شیوا داداش زاده

   1400-02-05 در 2:50 ب.ظ

   سلام
   بله می تونید ولی برای کار در آمریکا و کانادا باید آزمون بدهید.

 • نسترن

  1399-12-25 در 11:20 ق.ظ

  سلام
  خواستم بدونم دانشگاه حاجت تپه شرط معدل داره برای گرفتن پذیرش؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-12-27 در 4:12 ب.ظ

   سلام
   بله قطعا
   مثلا برای رشته های پزشکی داشتن حداقل معدل 18 الزامی می باشد.

 • میلاد

  1399-12-25 در 11:18 ق.ظ

  سلام
  مدرک پزشکی دانشگاه های ترکیه در سطح بین المللی معتبر هستند؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-12-27 در 4:13 ب.ظ

   سلام
   بله
   دانشگاه های ترکیه در سطح بین المللی دارای رتبه های بسیار بالا می باشند.
   ترکیه عضو اراسموس اتحادیه اروپا و بولونیا می باشد.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .