whatsapp
الو اپلای
رنکینگ دانشگاه های ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  4 خرداد 1401

تعداد نظرات :  4

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

رنکینگ دانشگاه های ترکیه در سطح جهانی هر سال رو به افزایش است. به همین دلیل هر ساله شمار دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در ترکیه و دانشگاه های ترکیه را انتخاب می کنند نیز روز به روز اضافه می گردد.

در حال حاضر بالغ بر ۶۵۰۰۰۰ هزار دانشجوی خارجی در ترکیه برای تحصیل حضور دارند که نشان دهنده اهمیت رو به افزایش این کشور به عنوان یک مقصد آموزشی عالی می باشد. همچنین در این مقاله سعی بر این داشتیم تا بتوانیم به عنوان یک مرجع برای ایرانی های که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

انگیزه های تحصیل در ترکیه شامل فرصتی است برای تحصیلات نسبتا ارزان و با کیفیت بالا همراه فرصت هایی برای کمک هزینه تحصیلی شامل بورس های دولتی و یا بورسیه های ارگان های غیر دولتی که هزینه های ماهانه دانشجویان را پرداخت می کنند. این هزینه ها شامل هزینه های مسکن ، تحصیل، بیمه درمانی و هزینه های سفر است.

دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه

در ترکیه بیش از 200 دانشگاه وجود دارد که بیشتر آنها توسط دولت اداره می شوند. یعنی در واقع دانشگاه های دولتی محسوب می گردند.  اکثر این دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی نسبتا جوان و تازه تاسیس می باشند. تا سال 1970، تنها هشت مؤسسه و دانشگاه آموزش عالی دولتی در ترکیه وجود داشته است.

اولین دانشگاه خصوصی (دانشگاه بلکینت) در سال 1984 تأسیس شد. که می توان گفت جزء بهترین رنکینگ دانشگاه های ترکیه می باشد. از میان جوان ترین دانشگاه های ترکیه، دانشگاه بین المللی آنتالیا (AIU) است که از اولین گروه از دانشجویان خود در سال 2012 استقبال کرد. هدف اصلی این دانشگاه پذیرش دانشجویان خارجی در ترکیه می باشد.

هر دو دانشگاه دولتی ترکیه و دانشگاه خصوصی ترکیه مطابق با توافقنامه بولونیا عمل می کنند که در واقع استاندارد مشخص برنامه های تحصیلی را در سراسر اروپا رقم می زند. در عین حال بسیاری از دانشگاه های ترکیه در برنامه Erasmus + شرکت می کنند که از تبادل دانشجویان بین المللی پشتیبانی می کند. در آخرین نسخه سیستم رتبه بندی آموزش عالی( QS)،  سیستم آموزش عالی در ترکیه در رتبه هفتم قرار گرفته است.

دانشگاه های برتر در ترکیه

دانشگاه های برتر در ترکیه

دانشگاه هایی که رتبه های بالا را به خود اختصاص داده اند در ترکیه شهرت زیادی دارند. البته می توان گفت این دانشگاه ها نه تنها در ترکیه بلکه در  سراسر جهان برای آموزش و پرورش بسیاری از برجسته ترین دانشجویان شناخته شده اند.

ترکیه دارای چندین مدرسه عالی و کالج است که شما اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه آنهم برتر را دارید می توانید تحصیلات خود را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ادامه دهید. لازم است بدانید با ثبت نام در دانشگاه های ترکیه شما در برخی از بهترین دانشگا های حقوق، تجارت، مهندسی و پزشکی در دنیا شرکت خواهید کرد.

دانشگاه کوچ، دانشگاه سابانجی و دانشگاه بلکینت تنها تعدادی از موسسات متعددی در ترکیه هستند که در فهرست لیست های برتر رتبه بندی های جهانی قرار دارند.

در رنکینگ دانشگاه های ترکیه 10 دانشگاه تركیه در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS دارای رتبه های بالایی قرار گرفتند همچنین در سال 2019 ، 45 دانشگاه ترکیه در رتبه بندی دانشگاه ها (QS) حضور دارند. اکثر این دانشگاه های برتر در ترکیه در آنکارا یا استانبول، دو شهر بزرگ ترکیه قرار دارند.

در آنکارا، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بیلکنت و دانشگاه حاجت تپه و از طرف دیگر در استانبول دانشگاه های بوغاز،کوچ، سابانجی، دانشگاه فنی استانبول و هم چنین دانشگاه استانبول قرار گرفته اند. تمام دانشگاه هایی که در بالا ذکر گردید در رنکینگ دانشگاه های ترکیه رتبه های بالایی را به خود اختصاص داده اند.

رنکینگ دانشگاه های ترکیه چگونه است؟

رنکینگ دانشگاه ها در دنیا بر اساس عملکرد پژوهشی و آموزشی  و رتبه بندی آنها توسط اعضای جامعه دانشگاهی در منطقه و در سراسر جهان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

رتبه بندی دانشگاه های جهان بر اساس شاخص های مختلفی انجام می پذیرد. این شاخص ها می تواند کیفیت اساتید( رتبه های علمی)، بورس های اعطایی دانشگاه، تعداد دانشجویان در حال تحصیل، امکانات پژوهشی، امکانات آزمایشگاهی، مقالات چاپ شده در مجلات علمی دنیا، تعداد نشریات و … باشد.

در اغلب موارد رتبه بندی دانشگاه های دنیا، مجموع دانشگاه ها را مد نظر قرار می دهد. لازم به ذکر است که در رنکینگ دانشگاه های ترکیه رتبه های بالا را به خوبی می توان مشاهده نمود.

لیست رنکینگ دانشگاه های ترکیه بر اساس QS

لیست رنکینگ دانشگاه های ترکیه بر اساس QS

 1. دانشگاه سابانجی با رتبه ۵۰۱
 2. دانشگاه کوچ با رتبه ۴۴۸
 3. دانشگاه بیلکنت با رتبه ۴۵۶
 4. دانشگاه بوغاز ایچی با رتبه ۵۷۱
 5. دانشگاه حاجت تپه با رتبه ۸۰۱
 6. دانشگاه میدل ایست با رتبه ۵۵۱
 7. دانشکده تکنیک دانشگاه استانبول با رتبه ۶۵۱
 8. دانشگاه قاضی با رتبه ۸۰۱
 9. دانشگاه استانبول با رتبه ۸۰۱
 10. دانشگاه آنکارا با رتبه ۸۰۱
 11. دانشگاه اون دوقوز ماییس با رتبه ۱۰۰۱
 12. دانشکده اقتصاد دانشگاه ت او او بی با رتبه ۱۰۰۱
 13. دانشگاه یدی تپه با رتبه ۱۰۰۱

رتبه بندی QS توسط Top Universities.com مشخص می گردد که تعداد زیادی از متخصصان دانشگاهی را در رابطه با رتبه بندی دانشگاه ها بررسی می کند و همچنین کیفیت آموزش را نیز مورد اندازه گیری قرار می دهد.

لیست رنکینگ دانشگاه های ترکیه

لیست رنکینگ دانشگاه های ترکیه بر اساس Times Higher Education Ranking در سال ۲۰۱۹

 1. دانشگاه سابانجی با رتبه ۳۵۱
 2. دانشگاه کوچ با رتبه ۴۰۱
 3. دانشگاه بیلکنت با رتبه ۵۰۱
 4. دانشگاه بوغاز ایچی با رتبه ۵۰۱
 5. دانشگاه حاجت تپه با رتبه ۵۰۱
 6. دانشگاه میدل ایست با رتبه ۶۰۱
 7. دانشکده تکنیک دانشگاه استانبول با رتبه ۶۰۱
 8. دانشگاه آتلیم با رتبه ۸۰۱
 9. دانشگاه ارجی یس با رتبه ۸۰۱
 10. دانشکده تکنولوژی دانشگاه قبضه با رتبه ۸۰۱
 11. دانشگاه استانبول با رتبه ۸۰۱
 12. دانشگاه آنادولی با رتبه ۸۰۱
 13. دانشگاه آکدنیز با رتبه ۱۰۰۱
 14. دانشگاه آنکارا با رتبه ۱۰۰۱
 15. دانشگاه بی ای یو با رتبه ۱۰۰۱
 16. دانشگاه چوکورووا با رتبه ۱۰۰۱
 17. دانشگاه دوقوز ماییس با رتبه ۱۰۰۱
 18. دانشکده اقتصاد دانشگاه ت او او بی با رتبه ۱۰۰۱
 19. موسسه تکنولوژی ازمیر با رتبه ۱۰۰۱
 20. دانشگاه قاضی با رتبه ۱۰۰۱
 21. دانشگاه مارمارا با رتبه ۱۰۰۱
 22. دانشگاه اون دو قوز ماییس با رتبه ۱۰۰۱
 23. دانشکده تکنولوژی تی او بی بی با رتبه ۱۰۰۱
 24. دانشگاه یدی تپه با رتبه ۱۰۰۱

رتبه بندی دانشگاه های جهان که توسط موسسه آموزش عالی Times به وقوع می پیوندد بر اساس میزان تحقیقات انجام شده، مقالات چاپ شده در سراسر جهان توسط دانشگاه ها مورد بررسی قرار می گیرد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.6 از 5 با 16 رای

فائزه

1401-03-22 در 3:36 ب.ظ

سلام من برای ارشد میخوام اقدام کنم بهترین دانشگاه برای علوم تربیتی چیه و اینکه آیا بورسیه میشم؟

  شیوا داداش زاده

  1401-04-04 در 3:04 ب.ظ

  سلام
  با شماره 02188884645 تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.

nojavan

1399-12-29 در 2:08 ب.ظ

سلام
من پسرم در ایران درسش خیلی خوبه و دبیرستان البرز می ره تو ایران کلاس یازدهم را تمام کرده و برای دوازدهم می خوام بیارمش ترکیه و 12 را در مدرسه ایرانیها بخونه و بعد برای لیسانس اقدام کنه
نمی دونم این تصمیم درست است یا نه ؟

  شیوا داداش زاده

  1400-01-07 در 4:23 ب.ظ

  سلام
  مدرسه ایرانی در ترکیه زیر نظر سفارت ایران و آموزش و پرورش ایران است در واقع خیلی تفاوتی با مدارس ایرانی داخل کشور ندارد. می توانید به مدارس بین المللی فکر کنید.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88850364 - 021-88884645 +98 912 407 1 406 - +90 552 641 22 34
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .