whatsapp
الو اپلای
آزمون تافل

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  31 اردیبهشت 1401

آزمون تافل

آزمون toefl مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language می باشد. این آزمون توسط مرکز ETS که در آمریکا واقع شده است برگزار می شود. ETS مخفف عبارت Educational Testing Service می باشد که در سال 1947 در لارنس تاونسیتی نیوجرسی تاسیس شد.

این موسسه را می توان بزرگترین سازمان خصوصی ارزیابی غیرانتفاعی در سراسر جهان نام برد. از بین آزمون های بین المللی می توان به جرات گفت آزمون تافل در کنار آزمون آیلتس دو آزمون اصلی در سراسر دنیا هستند که به ارزیابی سطح زبان انگلیسی متقاضیانی می پردازد که انگلیسی زبان مادریشان نمی باشد.

بسیاری از دانشگاه های جهان یعنی بالغ بر 9000 دانشگاه در بین 130 کشور جهان برای پذیرش در تمام مقاطع تحصیلی از متقاضیان مدرک زبان تافل را می خواهند. در این مقاله سعی شده است تا به سوالات شما در خصوص این که آزمون تافل چیست؟ پاسخ داده شود.
 

 

آزمون toefl چیست؟

همان طور که گفته شد آزمون toefl میزان دانش افراد را در ارتباط با زبان انگلیسی مورد ارزیابی قرار می دهد. از زمان اولین برگزاری آزمون تافل در سال 1964 بالغ بر 20 میلیون متقاضی در آن شرکت کردند.

بر خلاف آزمون آیلتس که در دو نوع جنرال و آکادمیک در حال برگزاری می باشد آزمون تافل در یک نوع و آن هم از نوع آکادمیک در حال برگزاری می باشد. البته در نظر داشته باشید که این آزمون در دو نوع کاغذی(PBT) و اینترنتی(IBT) برگزار می شود. نوع IBT یا همان Internet Based Test بیشتر از نوع PBT یا همان Paper Based Test آن مورد استقبال قرار می گیرد.

 

آزمون toefl چیست؟

آزمون تافل بیشتر در امور مهاجرت چه تحصیلی چه کاری نه تنها در کشورهای انگلیسی زبان بلکه در سایر کشورها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مثلا برای تحصیل در ترکیه و یا مهاجرت به ترکیه، اخذ شهروندی ترکیه و … نمرات بالای این آزمون به عنوان نکته مثبت رزومه شما می تواند حساب شود.

البته افرادی که قصد مهاجرت به کشورهایی به مانند بریتانیا، استرالیا و یا کانادا را دارند به جای تافل بهتر است در آزمون آیلتس جنرال شرکت کنند. زیرا کشور بریتانیا خود برگزار کننده آزمون IELTS می باشد.

ساختار آزمون تافل

آزمون تافل از چهار بخش تشکیل شده است که متقاضیان در یک زمان واحد در یک روز باید هر چهار مهارت را امتحان دهند. این آزمون در سراسر دنیا به یک شکل برگزار می شود یعنی آزمون تافل ترکیه هیچ تفاوتی با آزمون تافل ایران ندارد.

این بدین معنی می باشد که منابع آزمون تافل در سراسر دنیا مشابه هستند.

4 بخش این آزمون عبارتند 4 مهارت اصلی زبان:

  • مهارت Reading ( مهارت خواندن یا درک مطلب)
  • Listening (مهارت شنیداری)
  • Speaking(مهارت گفتاری یا همان زبان بیانی)
  • Writing (مهارت نوشتاری یا همان نگارش)

تمامی این مهارت ها در یک روز و طی 4 ساعت برگزار می شود.

در نظر داشته باشید شما در بسیاری از سوالات این آزمون با مطالب آکادمیک یا دانشگاهی روبه رو خواهید شد نه مسایل روزمره زندگی. البته این مطالب هر چند ممکن است از موضوعات مختلفی آورده شوند ولی دانش زبان شما فقط مورد ارزیابی قرار می گیرد نه اطلاعات علمی شما.

ساختار آزمون تافل

مهارت Reading

در بخش مهارت خواندن یا درک مطلب به متقاضیان 3 یا 4 متن با حدود 700 کلمه با موضوعات علمی و آکادمیک داده می شود و بر اساس این متن 14 سوال در هر قسمت داده می شود یعنی در مجموع داوطلبان باید به 36 الی 56 سوال پاسخ گویند.

زمان پاسخ گویی به سوالات 60 الی 80 دقیقه خواهد بود. سوالات این بخش در ارتباط با موضوعات اصلی متن، جزئیات، برداشت از متن، جایگزین مناسب کلمات، مترادف ها و … خواهد بود.

برای این که بتوانید به سوالات این بخش به بهترین نحو جواب بدید باید مهارت هایی به مانند خلاصه برداری و برداشت ها و … را تمرین کنید. شما در این قسمت می توانید به سوالات قبلی برگردید و جواب های خود را مورد بازبینی قرار دهید.

مهارت Listening

بخش شنیداری شامل شش قسمت 3 الی 5 دقیقه ای می باشد. هر کدام از بخشهای شنیداری حدود 3 دقیقه به طول می انجامد و متقاضیان باید به 5 سوال 4 گزینه ای در هر قسمت پاسخ بگویند.

علاوه بر این موارد داوطلبان باید به 4 الی 6 سخنرانی و یا کنفرانس کلاسی پاسخ گویند. در مجموع شرکت کنندگان 60 الی 90 دقیقه فرصت دارند تا به 34 الی 51 سوال این بخش پاسخ گویند.

توجه داشته باشید که در بخش شنیداری شما باید در همان لحظهجواب سوالات را بدهید زیرا که فرصتی برای چک کردن سوالات نخواهید داشت. نکته: بعد از این بخش به داوطلبان یک وقت تنفس 10 دقیقه ای داده می شود و سپس بخش بعدی شروع می شود.

مهارت Speaking

مهارت Speaking 

بخش مکالمه آزمون toefl تنها 20 دقیقه طول می کشد. در این بخش شرکت کنندگان می بایستی به شش سوال پاسخ دهند. این شش سوال شامل 4 سوال ترکیبی و 2 سوال مستقل خواهد بود. در برخی از سوالات شما سوال را در صفحه مانیتور مشاهده می کنید و راوی سوال را می پرسد.

شما چند ثانیه که به طور میانگین 15 الی 30 ثانیه می باشد مهلت دارید که که جواب هایتان را بازبینی کنید و پاسخ کوتاهی دهید. این در حالی است که در مورد سوالات پیچیده تر لازم است تا شما متن کوتاهی را بخوانید و یا کنفرانسی را گوش دهید و سپس جوابتان را آماده کنید. در این بین شما 45 الی 60 ثانیه برای ضبط کردن جوابتان فرصت خواهید داشت.

مهارت Writing

بخش نوشتاری آخرین بخش امتحان تافل می باشد که لازم است متقاضیان 2 انشاء یکی به صورت ترکیبی و دیگری به صورت مستقل را در مدت 50 دقیقه بنویسند. متقاضیان 20 دقیقه برای انشاء اول و 30 دقیقه برای انشاء دوم وقت خواهند داشت.

در بخش نوشتاری قسمت اول متن کوتاهی به شما داده می شود که باید یک موضع آکادمیک را بخوانید و بعد از آن به سخنرانی 2 دقیقه ای گوش کنید که نظرات متفاوت در مورد یک موضوع را بیان می کنند.

شما 20 دقیقه زمان خواهید داشت که متنتان را آماده و تایپ کنید. متن نهایی شما حداقل باید دارای 150 کلمه باشد و دیدگاه های مطرح شده متفاوت را با هم تلفیق کند. این در حالی است که در متن دوم که انشاء مستقل نیز به آن گفته می شود شما لازم است تا نظرات شخصی خود را در مورد موضوعی که مشخص شده است بیاورید. در این بخش انتظار می رود حداقل متن شما شامل 300 کلمه باشد.

نکته: در متن اول شما نباید ایده خود را بنویسید بلکه شما باید ایده های مطرح شده در متن و سخنرانی را با هم تلفیق نمایید.

نمره آزمون تافل

آزمون تافل نمره قبولی و یا مردودی ندارد. نمره کلی امتحان تافل از 120 می باشد. هر بخش اصلی در این آزمون دارای 30 نمره می باشد. در کارنامه ای که از طرف ets به شما داده می شود نمره نهایی به همراه نمره کل هر بخش آورده ی شود و شما دسترسی به بارم بندی نمرات خود نخواهید داشت. در صورتی که شما به نتیجه امتحان و نمره خود معترض باشید می توانید با پرداخت هزینه اضافی درخواست تصحیح مجدد آزمون خود را داشته باشید.

با توجه به رشته و مقطع مورد نظر شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها ممکن است شما به نمره های متفاوتی احتیاج داشته باشید. مثلا در رشته هایی به مانند روانشناسی، علوم اجتماعی، مدیریت، حقوق و … شما نیاز به نمرات بالاتری خواهید داشت این در حالی است که در رشته های فنی نمرات پایین را نیز می پذیرند.

 

نمره آزمون تافل

در اکثر موارد دانشگاه ها نمرات بین 80 الی 85 را می پذیرند ولی برای رقابت بهتر شما بهتر است تلاش خود را برای نمره 100 به بالا داشته باشید.

نکته: اعتبار آزمون تافل دو سال می باشد.

ثبت نام آزمون تافل

برای شرکت در آزمون تافل شما باید وارد سایت رسمی ets شوید و نسبت به پر کردن فرم ها اقدام نمایید. بعد از پایان ثبت نام شما می توانید هزینه ثبت نام آزمون تافل را در این سایت مشاهده کنید. در نظر داشته باشید هزینه ثبت نام آزمون toefl با توجه به محل برگزاری و تاریخ آزمون می تواند متفاوت باشد.

هزینه ثبت نام آزمون تافل در ایران 215 دلار آمریکا می باشد. پرداخت هزینه آزمون تافل با استفاده از مسترکارت و یا ویزا کارت امکان پذیر می باشد. در صورت عوض کردن تاریخ ثبت نام و یا کنسل کردن آزمون شما لازم است تا 60 دلار اضافه پرداخت کنید.

همچنین عوض کردن تاریخ ثبت نام، یا کنسل کردن ثبت نام شامل جریمه می شود. در حال حاضر برای عوض کردن تاریخ ثبت نام می بایست ۶۰ دلار اضافه بپردازید. در صورت کنسل کردن، اگر ۴ روز کامل قبل از تاریخ برگذاری آزمون این کار را انجام بدهید، ۵۰ درصد هزینه به شما بر می گردد؛ اما اگر دیرتر از آن اقدام کنید هیچ مقدار از هزینه یی که کرده اید بازگردانده نمی شود! از این به بعد همه ی هزینه ها برای شماست.

نتایج آزمون به صورت نسخه دیجیتال تا ده روز بعد از آزمون در حساب ets قرار داده می شد که متقاضیان امکان دانلود آن را به صورت PDF خواهند داشت.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 با 8 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .