whatsapp
الو اپلای
آزمون YDS

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  31 اردیبهشت 1401

آزمون YDS

آزمون YDS (اشکال نوشتاری دیگر آن عبارتند از: آزمون یدس – آزمون ی د س ) مخفف عبارت ترکی Yabanci Dil Bilgisi Seviye Tespit Sinavi می باشد. برای بسیاری از افرادی قصد تحصیل در ترکیه را دارند این آزمون می تواند جایگزین مناسبی برای دیگر آزمون های زبان انگلیسی باشد.

در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه امتحان یدس بسیار پرکاربرد می باشد و بسیاری از دانشگاه های دولتی ترکیه و همچنین دانشگاه های خصوصی ترکیه آن را می پذیرند ولیکن اصلی ترین کاربرد آزمون YDS در ورود به مقطع دکتری در ترکیه می باشد.

 

 

بسیاری از دانشگاه های ترکیه نتایج آزمون yds را برای پذیرش دانشجویان خارجی ملاک قرار می دهند. در ترکیه ارایه مدرک زبان انگلیسی برای ورود به مقطع دکتری الزامی می باشد. دانشجویان می توانند هم از آزمون های IELTS و هم Toefl استفاده کنند اما آزمون YDS به مراتب راحت تر و ساده تر از آزمون های نامبرده می باشد.

در این مقاله سعی شده است تا به سوالاتی به مانند امتحان یدس چیست؟ و همه چیز در مورد yds پاسخ دهیم. البته خاطر نشان می سازیم که آزمون ی د س در ایران برگزار نمی شود.

آزمون YDS چیست ؟

امتحان یدس ( YDS ) که توسط شورای آموزش عالی ترکیه برگزار می شود، یک آزمون ارزیابی زبان دولت ترکیه است. زمان ثبت نام آزمون yds دو بار در سال برگزار می شود. برگزاری آزمون yds بر اساس برنامه آموزش با تمرکز بر روی استراتژی های امتحان در مدارس زبان انگلیسی بریتانیا برنامه ریزی شده است.

کارکنان دانشگاهی در مدارس زبان انگلیسی در انگلستان با تهیه یک برنامه درسی تفصیلی، دروس را آموزش می دهند. مدارس شهرهای انگلستان یکی از شرکتهای برتر در دوره آمادگی آزمون یدس بوده است. تاکید می کنیم که آزمون yds در ایران برگزار نمی گردد.

آزمون YDS چیست ؟

یک آزمون مهارت زبان انگلیسی است که بیشتر توسط کارمندان دولت، دانشگاهیان و کارمندان ارتش انجام می شود. این آزمون مهارت درک مطلب، مهارت گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن را ارزیابی می کند. قبولی در آزمون yds به متقاضیان امکان ثبت نام در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه را می دهد.

ثبت نام آزمون YDS

برای ثبت نام آزمون YDS نیازی به اخذ اقامت ترکیه و یا اخذ شهروندی ترکیه ندارید. شما به عنوان تبعه خارجی در ترکیه با در دست داشتن گذرنامه خود می توانید در سایت ÖSYM وارد شده و نسبت به ثبت نام این آزمون اقدام نمایید. در این مورد می توانید از موسسه مهاجرتی ترکیه نیز راهنمایی و مشاوره بگیرید.

در صورتی که در شهرهای مرزی بین ایران و ترکیه زندگی می کنید شهرهایی به مانند وان، ایقدیر، آغری و … می تواند مقصد مناسبی برای ثبت نام در این آزمون برای شما باشد. برای ثبت نام در این آزمون ( YDS ) الزاما باید به یکی از نمایندگی های سازمان OSYM در خاک ترکیه مراجعه نمایید.

یعنی در صورتی که شما برای بار نخست باشد که تصمیم به شرکت در این آزمون گرفته باشید حضور شما الزامی خواهد بود. از دلایل این امر می تواند این نکته باشد که OSYM مشخصات شما را ثبت کرده و از شما عکس گرفته و برای شما پروفایل ایجاد می کنند. این پروفایل به مدت 5 سال اعتبار خواهد داشت.

البته برای بار نخست حضور متقاضی الزامی می باشد این در حالی است که برای ثبت نام های بعدی متقاضیان به صورت الکترونیکی هم می توانند اقدام نمایند.

ثبت نام آزمون YDS

برگزاری آزمون YDS

آزمون YDS نه تنها برای اهداف آموزشی در ترکیه استفاده می شود علاوه بر این برای اهداف استخدامی نیز در برخی از موارد در ترکیه کاربرد دارد. این آزمون توسط سازمان OSYM در ترکیه از سال 2013 در حال برگزار می باشد. OSYM مرکز برگزاری آزمون ها در کشور ترکیه می باشد.

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد آزمون سنجش دانش زبان خارجی (YDS) به طور متمرکز توسط مرکز انتخاب و قرارگیری دانش آموزان (ÖSYM) با دستورالعمل شورای آموزش عالی (YÖK) انجام می شود. این آزمون پس از حذف آزمون های ÜDS ، KPDS رایج شد و در واقع جایگزینی برای این امتحانات شد.

این آزمون بسیار منسجم تر از دو آزمون نامبرده می تواند دانش زبان انگلیسی داوطلبان را مورد ارزیابی قرار دهد. نمره yds می تواند به راحتی سطح دانش زبان انگلیسی متقاضیان را مورد ارزیابی قرار دهد.

تاریخ برگزاری آزمون YDS در سال 2022

1

تاریخ ثبت نام:2022/02/17 لغایت 2022/02/28

تاریخ برگزاری آزمون:2022/04/10

تاریخ اعلام نتایج:2022/04/26

2

تاریخ ثبت نام:2022/09/06 لغایت 2022/09/15

تاریخ برگزاری آزمون:2022/10/23

تاریخ اعلام نتایج:2022//08

هزینه ثبت نام آزمون YDS

در صورتی که در تاریخ های اعلام شده اقدام به ثبت نام در آزمون کنید هزینه ای که باید پرداخت نمایید مبلغ YDS 185.00 TL خواهد بود ولی در صورتی که برای درخواست ثبت نام خود را بعد از پایان تاریخ های اعلامی دهید باید هزینه آزمون را با 50 درصد افزایش پرداخت می شود یعنی مبلغ 277.5 لیر.

در صورتی که شما بخواهید در آزمون EYDS شرکت کنید هزینه ثبت نام در این آزمون 360 لیر می باشد که باید پرداخت گردد.

آزمون EYDS

آزمون EYDS هر ماه برگزار می شود. این آزمون فقط در سه شهر ترکیه برگزار می شود. یک ماه قبل از آزمون متقاضیان باید ثبت نام خود را انجام دهند و نتایج آن عموما 12 ساعت بعد از آزمون اعلام می شود.

این آزمون به صورت (Computer -Based) برگزار می شود و در برخی از موراد متاسفانه برخی از اتباع کشورهای خارجی بدون اخذ اقامت ترکیه نمی توانند در این آزمون ثبت نام نمایند. مدت زمان این نوع از آزمون 150 دقیقه می باشد. شایان ذکر است در صورتی که چندین مرتبه در این آزمون شرکت کرده باشید و نمرات مختلفی را به دست آورده باشید بالاترین نمره ای که در این آزمون اخذ کرده باشید به عنوان ملاک قرار گرفته می شود.

برگزاری آزمون YDS

چه کسی می تواند از YDS استفاده کنند؟

ثبت نام در این آزمون مخصوص به دانشجوها نمی باشد. این مطلب درست است که اکثر شرکت کنندگان در این آزمون را دانشجویانی تشکیل می دهند که در نظر دارند برای مقاطع تحصیلی بالاتر به مانند کارشناسی ارشد در ترکیه و یا دکتری اقدام کنند ولیکن این آزمون برای کارمندانی که قصد دارند در شغل خود ارتقاء یابند چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی نیز بسیار پرکاربرد می باشد. در زیر سعی شده است تا به اختصار به برخی از این موارد اشاره شود:

 • داوطلبانی که هدفشان ورود به دانشگاه ها می باشد.
 • داوطلبانی که هدفشان گرفتن مدرک دانشگاهی است.
 • داوطلبانی که دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد هستند یا افرادی که درصدد هستند تا مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا دریافت کنند.
 • کارمندان دولت که برای ارتقاء در کار خود به آزمون مهارت زبان نیاز دارند.
 • متقاضیانی که در بخش خصوصی کار می کنند و برای ارتقاء در کار خود به اخذ نمره در آزمون زبان احتیاج دارند.
 • داوطلبانی که در حوزه بهداشت و درمان مشغول هستند و همچنین برای امتحان TUS و DUS آماده می شوند.

نمره YDS چگونه محاسبه می شود؟

این آزمون دارای 80 سوال می باشد. میزان سختی نمره ها در تمام سوالات می تواند به یک درصد باشد. نمره هر آزمون بین 0 الی 100 متغیر خواهد بود و هر سوال این آزمون 1.25 نمره خواهد داشت. مدت زمانی که متقاضی می بایستی به همه سوالات پاسخ بگوید 180 دقیقه می باشد و سوالات به صورت پنج گزینه ای ارایه می شوند.

این آزمون دارای نمره منفی نمی باشد بنابراین دانشجویان به راحتی می توانند گزینه هایی که در تردید هستند را نیز انتخاب نمایند. در زیر سعی شده است تا نحوه حاسبه نمره این آزمون به شما نشان داده شود. همچنین نمرات این آزمون در پنج سطح ارایه می شود. که بالاترین آنها سطح A و پایین ترین آنها سطح E خواهد بود.

هر سؤال 1،25 امتیاز دارد 20 x 1.25 = 25.00 امتیاز 30 x 1.25 = 37.50 امتیاز 40 x 1.25 = 50.00 امتیاز 45 x 1.25 = 56.25 امتیاز 50 x 1.25 = 62.50 امتیاز 55 x 1.25 = 68.75 امتیاز 60 x 1.25 = 75.00 امتیاز

 • سطح A: نمره مابین 100-90
 • سطح B: نمره مابین 80-89
 • سطح C : نمره مابین 70-79
 • سطح D : نمره مابین 60-69
 • سطح E: نمره مابین 50-59

شعبات برگزاری YDS در ترکیه

 • Ankara English Course
 • İstanbul English Course
 • İzmir English Course
 • Alsancak English Course

دانستنی های YDS

 • این آزمون می تواند جایگزین مناسبی برای آزمون تافل و یا آیلتس باشد.[ps2id id=’yds-knowledge’/]
 • این آزمون هر سال 2 بار در ترکیه برگزار می شود.
 • معادل آزمون YDS در ایران آزمون TOLIMO می باشد.
 • متقاضیان این آزمون به نسبت آزمون هایی به مانند تافل و یا آیلتس بسیار کمتر می باشند. شاید به این دلیل باشد که اکثر دانشگاه های دنیا برای ورود، این دو آزمون را ملاک سنجش سطح زبان دانشجویان قرار می دهند.
 • این آزمون هم به صورت مداد و کاغذی که به آزمون YDS معروف است و هم به نوع آنلاین آن که E-YDS مشخص می شود برگزار می شود.
 • آزمون از نوع مداد کاغذی سالی دو مرتبه برگزار می شود. اولین مورد آن در ماه آوریل و نوبت بعدی آن نیز در ماه سپتامبر هر سال برگزار می شود. نتایج این آزمون حداکثر 20 روز بعد از برگزاری آزمون اعلام می شود.
 • هیچ نوع محدودیتی برای ثبت نام این آزمون برای ایرانیان وجود ندارد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.4 از 5 با 9 رای

 • سامان

  1401-11-10 در 11:02 ب.ظ

  سلام ازمون YDS چه فرقی با ازمون GREدارد ؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-11-16 در 10:57 ق.ظ

   سلام
   آزمون YDSآزمون تعیین سطح زیان انگلیسی می باشد که در ترکیه برگزار می شود ولی آزمون GRE آزمون ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی هست که بخش های مختلف آن به زبان انگلیسی ارائه می شود.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .