whatsapp
الو اپلای
بورسیه تحصیلی ترکیه در سال 2021

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  12 آذر 1401

تعداد نظرات :  1

بورسیه تحصیلی ترکیه در سال 2023

دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه

در چند سال اخیر، ترکیه یکی از مهم‌ترین مقاصد مهاجرت دانشجویی، مهاجرت کاری و… بوده است و جوانان ایرانی به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور علاقۀ زیادی نشان داده‌اند. اگر دانشجویی قصد ادامه تحصیل در ترکیه را داشته باشد، دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه می‌تواند شانس بسیار مناسب و بزرگی برای او باشد. دریافت این بورسیه باعث می‌‌شود تا دانشجو بتواند از مزایایی مانند تحصیل رایگان، بیمه‌های درمانی، خوابگاه رایگان، دریافت حقوق و… بهره‌مند شود و دوران دانشجویی کم هزینه و راحتی را سپری کند. باتوجه ‌به شرایط علمی مساعد موجود در دانشگاه های کشور ترکیه، دانشجو می‌تواند دوران دانشجویی فوق ‌العاده‌ای را سپری کند و پس از دریافت مدرک نیز در این کشور مشغول به کار شود، پس می‌توان دریافت اسکالرشیپ ترکیه یا همان ترکیه بورسلاری را شانسی بزرگ تلقی کرد.

در بسیاری از موارد بورسیه هایی که دولت ترکیه در نظر می گیرد بدون نیاز به نمره زبان و سایر آزمون ها می باشد. دولت ترکیه در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به علاقمندان و دارندگان شرایط بورسیه می دهد.

در این مطلب از سایت الو اپلای قصد داریم تا در مورد دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه به بحث بپردازیم و شرایط دریافت این بورسیه را بررسی کنیم؛ بنابراین اگر شما نیز مشتاق هستید تا در رابطه‌ با این موضوع اطلاعاتی را به دست آورید، تا پایان همراه ما باشید.

 

ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه

 

بررسی انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

هزینه‌های تحصیل بسیار زیاد در کشورهای خارجی باعث شده تا جوانان ایرانی ترجیح دهند برای تحصیل در این کشورها از بورسیه استفاده نمایند. دولت ترکیه و کشورهایی مانند آن، با صرف هزینه و بورسیه دانشجویان بااستعداد قصد دارند تا شرایط صنعتی و اقتصادی کشور خود را بهبود ببخشند و کشور خود را به کشوری توسعه‌یافته تبدیل نمایند. کشور ترکیه هرساله در مقاطع مختلف (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری)، برای تعدادی از دانشجویان بورسیه تحصیلی را در نظر می‌گیرد. بورسیه تحصیلی در ترکیه به دو شکل عرضه می‌شود، بورسیه تحصیلی فول فاند ترکیه و بورسیه تحصیلی درصدی ترکیه.

1. بورسیه تحصیلی فول فاند ترکیه یا ترکیه بورسلاری

در این نوع از بورسیه تحصیلی ترکیه، هزینه‌های تحصیلی، ایاب‌وذهاب، خوابگاه، بیمه و… دانشجو توسط دولت پرداخت می‌شود و می‌توان این نوع بورسیه را کامل‌ترین و برترین نوع بورسیه ارائه شده در ترکیه دانست. علاوه بر هزینه‌ها، مبلغی نیز طبق درخواست دانشجو به حساب بانکی او واریز می‌شود تا دانشجو بدون هیچ‌گونه دغدغه‌ای بتواند تحصیل خود در ترکیه را به پایان برساند. همواره در سراسر جهان دانشجویانی که از طریق بورسیه تحصیلی فول فاند تحصیل‌کرده‌اند را به‌عنوان دانشجو برتر در نظر می‌گیرند و این باعث می‌شود تا در زمینۀ کاری و مهاجرتی شرایط مناسبی برای شما به وجود بیاید. دانشجویانی می‌توانند این نوع بورسیه را دریافت نمایند که در آزمون اسکالرشیپ ترکیه شرکت نمایند.

2. بورسیه تحصیلی درصدی ترکیه

دیگر نوع بورسیه تحصیلی در ترکیه، بورسیه تحصیلی درصدی است. در این بورسیه، دانشجو با ارائۀ رزومه خود که شامل معدل تحصیلی، تقدیرنامه، ریز نمرات و… است، می‌تواند بورسیه تحصیلی درصدی ترکیه را دریافت نماید و در این صورت دولت ترکیه، بیست الی صددرصد هزینه‌های تحصیلی دانشجو را پرداخت می‌کند. دانشجویانی می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند که در آزمون یوس یا sat شرکت کرده باشند و یا قصد داشته باشند تا بدون شرکت در آزمون ورودی وارد دانشگاه‌های ترکیه شوند.

 

 

شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه

همان‌طور که اشاره شد، دولت ترکیه قصد دارد تا با پذیرش  و بهره‌مندی از سواد، تخصص و دانش دانشجویان بااستعداد، نخبگان و تحصیل‌کردگان سایر کشورها، شرایط اقتصادی و اجتماعی خود را بهبود بخشد و برای رسیدن به این هدف، دو نوع بورسیه تحصیلی ذکر شده در بخش قبلی را ارائه کرده است.

اما باید بدانید که دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه شرایطی دارد که فرد متقاضی باید از آن برخوردار باشد. اولین شرطی که فرد متقاضی باید آن را رعایت کند، این است که می‌بایست دورۀ تحصیلی قبل را به طور کامل گذرانده باشد. به طور مثال، اگر دانشجو قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارد، می‌بایست دوره کارشناسی خود را به طور کامل گذرانده باشد و مدرک مربوطه را اخذ کرده باشد.

مورد بعدی این است که دانشجوی متقاضی برای تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی، باید تا حدی نیز به زبان ترکی استانبولی مسلط باشد. به همین منظور فرد متقاضی می‌بایست در آزمون ترکی استانبولی (تومر) شرکت کند و بتواند حداقل نمره لازم را دریافت نماید. تسلط به زبان ترکی استانبولی باعث می‌شود تا زندگی و تحصیل در این کشور برای فرد دانشجو بسیار راحت‌تر شود و بتواند دوران دانشجویی خوبی را در این کشور پشت سر بگذارد.

 

چگونه بورسیه تحصیلی ترکیه را بگیریم؟

در این بخش از مقاله (بورسیه تحصیلی ترکیه) از الو اپلای به بررسی شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع تحصیلی مختلف می‌پردازیم تا شما عزیزان بتوانید اطلاعات موردنیاز در این مورد را به دست آورید.

دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی

متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی می‌بایست در دوره‌های یک‌سالة زبان yos شرکت کنند و با زبان ترکی استانبولی آشنا شوند و در پایان، در آزمون زبان ترکی استانبولی شرکت نمایند. پس از قبولی متقاضی در آزمون زبان ترکی، فرد می‌تواند درخواست خود مبنی بر بورسیه تحصیلی در ترکیه را ارائه دهد. سایر شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی به شرح زیر است:

 • برخورداری از دیپلم ۱۲ساله
 • پشت سر گذاشتن دوره زبان ترکی استانبولی
 • معدل دیپلم باید بالای 15 باشد

 

دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد، می‌توانند پس از گذراندن دوره کارشناسی خود به کشور ترکیه سفر کنند و از بورسیه تحصیلی بهره‌مند شوند. اما برای شرکت در دانشگاه‌های ترکیه و بهره‌مندی از بورسیه تحصیلی، این دسته از متقاضیان نیز می‌بایست مانند متقاضیان دوره کارشناسی، دوره یادگیری زبان ترکی استانبولی را پشت سر بگذارند و نمره قابل‌قبول را در آزمون مربوطه دریافت نمایند. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در دوره کارشناسی ارشد به شرح زیر است:

 • برخورداری از دیپلم ۱۲ساله و مدرک مقطع کارشناسی
 • پشت سر گذاشتن دوره زبان ترکی استانبولی
 • معدل متقاضی می‌بایست بالای 15 باشد.
 • علاوه بر موارد فوق، می‌بایست شرایط سنی مدنظر را داشته باشید.

 

دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکتری

امکان اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکتری نیز برای متقاضیان فراهم است و متقاضیان این دوره تحصیلی می‌توانند پس از پشت سر گذاشتن دوره زبان ترکی استانبولی و همچنین برخورداری از شایستگی‌های لازم، از مزایای این دوره مانند بیمه درمانی رایگان، خوابگاه رایگان و امکانات تحصیلی بسیار جالب‌توجه بهره‌مند شوند. برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در این مقطع می‌بایست در ابتدای امر با یک استاد راهنما ارتباط برقرار نمایید و پذیرش دانشگاه مربوطه در ترکیه در مقطع دکتری را دریافت نمایید. معدل بالای 18 و برخورداری از مقالۀ ISI می‌تواند نکاتی باشد که به شما در دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکتری کمک کند. شرایط دریافت این بورسیه تحصیلی عبارت‌اند از:

 • بهره‌مندی از مدارک دیپلم ۱۲ساله، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • گذراندن دوره زبان ترکی استانبولی
 • برخورداری از معدل بالای 18 می‌تواند امتیازی ویژه محسوب شود.
 • انتشار چند مقاله ISI
 • برقراری ارتباط و تأییدیه استاد راهنما
 • بهره‌مندی از کمک‌هزینه‌های دانشجویی و تحصیلی

 

ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه

در سایت بورس های دولتی ترکیه می بایستی ثبت نام کنید و مشخصات خود را وارد نمایید. البته شما باید واجد شرایط اعلام شده در سایت باشید.

بعد از این که در سایت ثبت نام کردید به مصاحبه حضوری دعوت می شوید یا مصاحبه به صورت اینترنتی خواهد بود. در زمان ثبت نام نیاز به ترجمه مدارک ندارید و تنها اسکن مدارک کفایت می کند.

ولی می بایستی اصل مدارک به همراه ترجمه ترکی که مهر نوتر نیز دارند و همچنین دنکلیک آن را نیز اخذ کرده اید به همراه داشته باشید.

مصاحبه حضوری در سفارت ترکیه در ایران برگزار می شود. در نظر داشته باشید که این مصاحیه تخصصی نخواهد بود و بیشتر به دنبال هدف شما از درخواست بورس تحصیلی را دنبال می کند.

اما در صورتی که مصاحبه شما به صورت اینترنتی برگزار گردد سوالات تخصصی و به صورت چهارگزینه ای خواهد بود. در هر صورت شما می بایستی خود را برای هر دو مصاحبه آماده کنید.

 

 

شرایط سنی اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

 • در مقطع کارشناسی سال تولد متقاضی  باید پیش از سال 1/1/1999 باشد.
 • در مقطع کارشناسی ارشد سال تولد متقاضی باید پیش از سال 1/1/1990 باشد.
 • در مقطع دکتری سال تولد متقاضی باید پیش از سال 1/1/1985 باشد.

نکته : یکی از موارد ضروری که لازم است شما بدانید این نکته می باشد که در تمامی مقاطع که فرد درصدد اخذ بورس تحصیلی می باشد می بایستی دوره قبلی خود را به اتمام رسانده باشد و فارغ التحصیل شده باشد. ارائه گواهی فارغ التحصیلی اجباری می باشد.

 

حداقل معدل جهت اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

 • برای مقطع کارشناسی معدل نهایی فرد در دیپلم حداقل می بایستی 14 از 20 و یا 70 از 100 باشد.
 • برای مقطع کارشناسی ارشد معدل نهایی فرد در مقطع کارشناسی حداقل می بایستی ۱۵  از 20 و یا ۷۵ از 100 باشد.
 • برای مقطع دکتری معدل نهایی فرد در مقطع کارشناسی ارشد حداقل می بایستی ۱۵ از 20 یا ۷۵ از 100 باشد.

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

علاوه بر موارد بالا موارد اعلام شده در زیر نیز می تواند شانس شما را برای اخذ بورس تحصیلی ترکیه افزایش دهد:

 • نمرات بالا
 • معدل بالا
 • تحصیل در دانشگاه ها با رتبه بالا
 • داشتن نمره زبان تومر
 • داشتن نمرات بالا در آزمون های تافل و آیلتش
 • داشتن رزومه قوی
 • رتبه کنکور

 

مدارم لازم جهت ثبت نام در بورسیه های دولتی ترکیه

 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم وریز نمرات آن به زبان ترکی
 • ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن به زبان ترکی
 • ترجمه رسمی کارت ملی و شناسنامه
 • برگه قبولی در کنکور در صورت شرکت در کنکور
 • گواهی نمرات زبان (تومر، تافل، آیلتس) در صورت موجود بودن
 • گواهی نمرات آزمون های GRE, GMAT,ALES و … .
 • دو قطعه عکس 6 در 4 به همراه اسکن آن
 • برای مقاطع ارشد و دکتری توصیه نامه از دو استاد
 • رزومه

 

مزایای بورسیه تحصیلی ترکیه

جدای از این موارد به فرد یا هزینه اسکان داده می شود و یا خوابگاه در اختیار وی قرار داده می شود. دانشجویان از بیمه سلامت به صورت کاملا رایگان می توانند استفاده کنند حتی در بسیاری از موارد دانشگاه هزینه سفر دانشجویان را به خصوص در مقاطع بالاتر تقبل می کند.

 

مزایای بورسیه تحصیلی ترکیه

 

نکات مهم

 • شما با دریافت پذیرش تحصیلی اجازه کار در ترکیه را به صورت همزمان نخواهید داشت.
 • بعد از پایان تحصیل شما می بایستی در صورتی که قصد اقامت بلند مدت در ترکیه را دارید برای دریافت اجازه کار در ترکیه اقدام نمایید.
 • اخذ شهروندی ترکیه با رد شدن بیمه به مدت حداقل پنج سال ممکن می باشد و یا اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری در ترکیه و یا خرید ملک در ترکیه به ارزش حداقل دویست و پنجاه هزار دلار
 • به قوانین مربوط به اجازه اقامت ترکیه به فارغ التحصیلان توجه داشته باشید.

 

نتایج دریافت بورسیه تحصیلی چه زمانی اعلام می شود؟

عموما بعد از اتمام مهلت ثبت نام در طی حداقل یک ماه نتایج بررسی و اعلام می شود. در صورتی که شما به عنوان یکی از افراد برگزیده انتخاب شده باشید طی ایمیلی که در زمان ثبت نام در سایت اعلام کرد اید به شما ایمیل می فرستند و اعلام می کنند. و از شما دعوت به مصاحبه می شود.

زمان و تاریخ مصاحبه به شما اطلاع داده می شود که شما موظف هستید در آن تاریخ و ساعت در سفارت ترکیه و یا محل دیگری که در ایمیل برای شما ارسال شده است حضور داشته باشید.

 

نکات مهم مصاحبه حضوری بورس های دولتی ترکیه

 • حضور به موقع
 • استفاده از پوشش مناسب و لباس رسمی( ترک ها به ظاهر آراسته و رسمی بسیار اهمیت می دهند. به هیچ عنوان از لباس های غیر رسمی به مانند شلوار جین، کتانی، تی شرت در مصاحبه استفاده نکنید)
 • حفظ آرامش
 • وارد نشدن در مباحث قومیتی، سیاسی و نژادی
 • به همراه داشتن تمامی مدارک به همراه 6 قطعه عکس
 • به همراه داشتن پاسپورت
 • در صورتی که شما به زبان ترکی تسلط داشته باشید به شما توصیه اکید می شود در مصاحبه ترکی صحبت کنید ولیکن در صورتی که به زبان ترکی آشنایی نداشته باشید می توانید زبان انگلیسی را انتخاب نمایید. البته که تیم مصاحبه کننده با شما به زبان رسمی کشور شما تسلط دارند و می توانند صحبت کنند.
 • سوالاتی که از شما پرسیده می شود عجیب و غریب نمی باشند بسیاری از این سوالات را شما قبلا در سایت جواب داده اید. البته یک سری سوالات تخصصی نیز از شما پرسیده می شود.

 

نکاتی در مورد تحصیل در  ترکیه

در این بخش، به بررسی چند نکته مهم در مورد تحصیل در ترکیه می‌پردازیم که ممکن است دانستن آنها برای شما بسیار جالب باشد.

 • هنگام تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه و اخذ بورسیه تحصیلی، اجازه کارکردن به‌صورت هم‌زمان را نخواهید داشت.
 • اگر پس از تحصیل قصد دارید تا به کار و زندگی در ترکیه بپردازید، می‌توانید مجوز کار در این کشور را دریافت نمایید و به زندگی خود در این کشور زیبا ادامه دهید.
 • شما می‌توانید با گذراندن پنج سال از عمر خود در ترکیه به همراه پرداختن بیمه، شهروندی این کشور را دریافت نمایید. البته دریافت شهروندی این کشور از طریق سرمایه‌گذاری و خرید ملک نیز ممکن است.
 • برخورداری از معدل بالا، نمرات بالا، تحصیل در دانشگاه‌های رتبه بالا، داشتن نمره زبان تومر، رزومه قوی، رتبه کنکور خوب و… می‌تواند به شما در اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه کمک شایان توجهی کند.
 • شما برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه می‌بایست از شرایط سنی حضور در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بهره‌مند باشید. این شرایط عبارت است از: متولدین پیش از 1999 برای دوره کارشناسی، متولدین پیش از 1990 برای دوره کارشناسی ارشد و متولدین پیش از 1985 برای دوره دکتری.

 

مشاوره بورسیه تحصیلی ترکیه

با مطالعه متن فوق دریافتیم که دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه، شانسی بزرگ است که می‌تواند آینده زندگی کاری و تحصیلی شما را تغییر دهد. اما باید بدانید که تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه و اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه نیز چندان آسان نیست و شما باید اطلاعات کافی از این فرایند را در دسترس داشته باشید و در این مورد از دانش مناسبی برخوردار باشید. اما جای نگرانی نیست زیرا الو اپلای در تمامی مراحل کنار شماست و می‌تواند با ارائه مشاوره‌های تخصصی و باتوجه‌به شرایط تحصیلی شما، سختی‌های این مسیر را برای هموار کند و شما را به هدف مطلوب نزدیک نماید. شما برای استفاده از مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات مربوط به اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه می‌توانید با شماره تماس‌های موجود بر روی وب‌سایت الو اپلای تماس بگیرید و از خدمات ما بهره‌مند شوید.

 

جمع‌بندی

با مطالعه متن فوق دریافتیم که با همراهی و کمک الو اپلای می‌توانیم به کشور ترکیه مهاجرت تحصیلی کنیم و آینده کاری و تحصیلی خود را دگرگون سازیم. تحصیل در این کشور باعث می‌شود تا قابلیت پذیرش شما در دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی فراهم گردد و بتوانید تحصیل خود را در دانشگاه‌های معتبر جهان ادامه دهید. ویژگی‌ها و مزایای تحصیل در این کشور نیز باعث شده است تا شما دوران سختی را در هنگام تحصیل  پیشروی نداشته باشید و احساس راحتی را در این کشور تجربه نمایید.

در پایان این مطلب، امیدواریم که شما عزیزان بتوانید با همراهی الو اپلای، بورسیه تحصیلی ترکیه را دریافت نمایید و با مهاجرت به این کشور آیندۀ تحصیلی و کاری درخشانی را برای خود رقم بزنید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 با 20 رای

 • مجله مهاجرت

  1401-10-24 در 4:12 ق.ظ

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد میشه راهنمایی بفرمایید؟

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .