تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه

تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه

مقطع کارشناسی در ترکیه

مقطع کارشناسی در ترکیه : در سال های اخیر کشور ترکیه به یکی از پرطرفدارترین کشورها در خصوص آموزش عالی تبدیل شده است. در این میان کیفیت آموزش رو به افزایش، سطح زندگی بالای دانشجویان خارجی، اعتبار بین المللی دانشگاه های ترکیه و …، می تواند از عوامل تاثیر گذار برای انتخاب مقطع کارشناسی در ترکیه باشد. متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه نه تنها می توانند در دانشگاه های خصوصی مشغول به تحصیل باشند بلکه امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی نیز برایشان فراهم می باشد.

در کشور ترکیه بیش از ۸۰۰ موسسه آموزش عالی وجود دارند که در مجموع بیش از یک میلیون نفر در این موسسات ثبت نام می نمایند. رسالت بیش از ۸۰۰ دانشگاه در ترکیه، آماده کردن دانشجویان برای تحصیلات با کیفیت،  زندگی حرفه ای و کاری و به دست آوردن فرصت های مناسب می باشد. تعداد بسیاری از متقاضیان خواهان تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه هستند با این حال تعداد پرشماری نیز متقاضی برای رشته هایی به مانند : اقتصاد، مهندسی کامپیوتر، روانشناسی، مدیریت جهانگردی، مهندسی صنایع، روابط بین الملل، طراحی گرافیک، روابط عمومی و تبلیغات، زبان و ادبیات، موسیقی، مدیریت بین المللی تدارکات، طراحی صنعتی، معماری، ریاضیات، سینما و تلویزیون و کسب و کار.

مقطع کارشناسی در ترکیه

شرایط پذیرش دانشجویان خارجی

متقاضیان مقطع کارشناسی در ترکیه که تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه دارند قبل از هر چیز می بایستی نسبت به آماده کردن مدارک و شرایط خود اقدامات لازم را انجام داده و به دانشگاه ارسال کنند. در زیر به این مدارک اشاره شده است:

  1. فرم پذیرش دانشجو

هر دانشگاه دارای فرم پذیرش مخصوص به خود است و شما قبل از هر چیزی جهت اخذ پذیرش مقطع کارشناسی در ترکیه می بایستی نسبت به پر کردن فرم اقدام نمایید.

مقطع کارشناسی در ترکیه

2. دیپلم دبیرستان

جهت پذیرش مقطع کارشناسی در ترکیه لازم است تا مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی شما در دفتر اسناد رسمی به زبان ترکی ترجمه گردد.

3. ریز نمرات مقطع دیپلم به همراه پیش دانشگاهی

تمام ریزنمرات شما در دوره دبیرستان به همراه ریزنمرات پیش دانشگاهی می بایستی توسط دفتر اسناد رسمی به زبان ترکی ترجمه گردد.

4. نامه تاییده مالی بانک

نامه تاییده مالی از بانک تهیه می شود که گردش مالی شما را جهت پشتیبانی هزینه های تحصیل نشان می دهد.

5. واریز هزینه ی ثبت نام

جهت ثبت نام در دانشگاه واریز هزینه های ثبت نام در مهلت مقرر در دانشگاه الزامی می باشد. در زمانی که هزینه های ثبت نام در مهلت مقرر واریز نگردد ثبت نام متقاضی انجام نخواهد گرفت.

مقطع کارشناسی در ترکیه

6. مهارت در زبان ترکی

شهروندان کشورهای خارجی در صورتی که متقاضی تحصیلات در دانشگاه های ترکیه باشند می بایستی موفق به اخذ نمره لازم در آزمون زبان باشند. در صورتی که متقاضی نتواند نمره زبان در آزمون تومر را اخذ نماید می تواند به مدت ۱ سال در دوره زبان همان دانشگاه ثبت نام نماید. بعد از مهارت آموزی در زبان شخص می تواند وارد دانشگاه گردد و در مقطع کارشناسی در ترکیه مشغول به تحصیل گردد.

7. اخذ نمره قابل قبول در آزمون YÖS

از سال ۲۰۱۱ با توجه به تغییراتی که در سیستم آموزش عالی ترکیه به وجود آمد دانشجویان کشورهای دیگر که درصدد تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی هستند لازم و ضروری است که نمرات بالایی را در آزمون YÖS اخذ نمایند. البته آزمون YÖS در ترکیه برگزار می گردد و هر دانشگاهی به صورت مستقل می تواند اقدام به برگزاری این آزمون نماید. لازم به ذکر است که قریب به اتفاق دانشگاه های نتایج آزمون YÖS همدیگر را می پذیرند.

مقطع کارشناسی در ترکیه

الزامات تحصیل مقطع کارشناسی در ترکیه

بعد از پایان دوره دبیرستان دانش آموزان فرصت خواهند داشت تا در امتحانات ورودی دانشگاه ها شرکت نمایند به خصوص رقابت در دانشگاه های دولتی بسیار بالا می باشد. تمام دانشگاه های ترکیه چه دانشگاه های دولتی ترکیه و چه دانشگاه های خصوصی ترکیه موظف هستند تا از یک سیستم آموزش منسجم در تمام مقاطع تحصیلی به خصوص تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه پیروی نمایند.

نتایج امتحانات دانشجویان خارجی به طور دقیق در وب سایت رسمی دانشگاه ها به اشتراک گذاشته می شود. تمام اطلاعاتی مانند تاریخ امتحانات، نمرات پایه و الزامات ورود به امتحان را می توان به راحتی از طریق سایت دانشگاه مشاهده نمود.

مقطع کارشناسی در ترکیه

الزامات قانونی برای دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی در ترکیه چیست؟

1.ویزای دانشجویی

ویزای دانشجویی یکی از مدارک لازم و ضروری برای ثبت نام در دانشگاه های ترکیه می باشد.

2.اخذ اقامت ترکیه

اتباع کشورهای خارجی موظف هستند که قبل از ثبت نام نسبت به اخذ مجوز اقامت اقدام نمایند. مجوز اقامت توسط اداره مهاجرت همان شهری که قصد اقامت در آن را دارید ارایه می گردد. اجازه اقامت یک ساله جهت ثبت نام در دانشگاه الزامی می باشد و اجازه اقامت ۶ ماهه مورد پذیرش قرار نمی گیرد. البته لازم به ذکر است اجازه اقامت دانشجویان خارجی هر ساله تمدید می گردد.

مقطع کارشناسی در ترکیه

3. بیمه سلامت

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه لازم است که نسبت به دریافت بیمه درمانی اقدام نمایند. البته بسیاری از دانشگاه ها در ترکیه برای دانشجویان بیمه درمانی در نظر می گیرند با این حال لازم است تا متقاضی نسبت به اخذ بیمه درمانی خارج از دانشگاه اقدام نماید.

تحصیل رایگان در ترکیه برای مقطع کارشناسی در ترکیه

دانشجویان در کشور ترکیه می توانند نسبت به اخذ بورسیه تحصیلی و فاند اقدام نمایند که البته برای دریافت بورس تحصیلی در ترکیه دانشجو می بایستی سوابق تحصیلی خوبی داشته باشد. معدل دوره دیپلم و پیش دانشگاهی، آشنایی به زبان های ترکی و انگلیسی می تواند در گرفتن بورس تحصیلی در ترکیه حایز اهمیت بالایی باشد.

شرایط ادامه تحصیل به خصوص ادامه تحصیل رایگان برای بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان ایرانی می تواند مهیا باشد. البته که در این بین شرایط سنی، سوابق تحصیلی، معدل و رزومه می تواند در اخذ بورس تحصیلی نقش تعیین کننده داشته باشد.

مقطع کارشناسی در ترکیه

هزینه های تحصیلی مقطع کارشناسی در ترکیه

هزینه های تحصیل در ترکیه به نسبت کشورهای دیگر بسیار پایین می باشد. به خصوص هزینه ی تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار پایین می باشد.  هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به طور متوسط ۳۰۰ دلار در هر ترم تحصیلی می باشد این در حالی است که هزینه ی تحصیل در دانشگاه های خصوصی به ترمی ۳۰۰۰ هزار دلار می رسد. در صورتی که دانشجو بتواند نمره های بالایی را در ترم اول به دست بیاورد  و در اصطلاح دانشجوی ممتازی باشد می تواند از بورسیه تحصیلی و یا وام های دانشجویی استفاده کنند. البته که این هزینه با توجه به رشته تحصیلی، شهر محل تحصیل، مقطع تحصیلی و دانشگاه می تواند متفاوت باشد.

در سال های اخیر دانشگاه های ترکیه امکانات مناسبی به مانند خوابگاه را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهند. دانشجویان می توانند با پرداخت مبلغی در حدود ۳۰ الی ۳۰۰ دلار از این امکانات استفاده نمایند. البته که هزینه های زندگی در کشور ترکیه به نسبت کشورهای اروپایی بسیار پایین است.edu

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *