whatsapp
الو اپلای
آزمون تومر

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  4 اردیبهشت 1402

آزمون تومر (Tomer Exame)

آزمون تومر ( آزمون TOMER ) در سال های اخیر به یکی از الزامات ورود به دانشگاه های ترکیه تبدیل شده است. یعنی افرادی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند به خصوص تحصیل به زبان ترکی، ناگزیر هستند که در این آزمون شرکت کنند. حال این سوال پیش می آید که آزمون تومر چیست؟

در این مقاله سعی شده است همه چیز در مورد آزمون تومر توضیح داده شود. کلمه تومر را می توان مخفف عبارت Türkçe Öğretim Merkezi را دانست که یه معنی آموزش زبان ترکی می باشد. همان طور که از نام آن مشخص می باشد آزمون TOMER به زبان ترکی برگزار می شود.

البته لازم به ذکر است در صورتی که فرد بخواهد در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه تحصیل کند می بایستی به جای آزمون تومر آزمون تافل را شرکت کند. هدف از این آزمون مشخص شدن سطح زبان ترکی استانبولی متقاضیان تحصیل در ترکیه می باشد. این آزمون توسط UTS که مخفف عبارت Uzaktan Turkce Sinavi می باشد که این آزمون زیر نظر دانشگاه آنکارا ( http://tomer.ankara.edu.tr ) برگزار می شود.

 

 

آزمون تومر چیست ؟

آزمون تومر چیست

آزمون تومر معیار سنجش مهارت های زبان ترکی متقاضیان ورود به دانشگاه های ترکیه می باشد.این آزمون زیر نظر دانشگاه آنکارا و هر هفته در این کشور برگزار می گردد. هزینه ثبت نام در این آزمون 100 یورو می باشد. حداقل نمره ورود به دانشگاه ها در آزمون تومر 60 می باشد. در این آزمون شما به 100 سوال در 240 دقیقه باید پاسخ گویید. نتایج آزمون بین 10 الی 15 روز بعد از آزمون اعلام می شود.

انواع آزمون Tomer

تومر در دو نوع قابل دسترسی خواهد بود که در زیر سعی شده است به اختصار به آنها اشاره شود

 • دیپلم تومر (Diploma)
 • گواهی نامه (Sertifika)

انواع دیپلم تومر

 • Elementary Certificate
 • Intermediate Certificate
 • Upper Intermediate Certificate
 • Diploma

 

در پایان هر کدام از این دوره ها و به دست آوردن نمره نهایی دانشجو می تواند به دوره بالاتر ارتقاء یابد. در این دوره ها شخص باید قادر به پاس کردن هر 4 مهارت اصلی زبان ترکی باشد البته در صورتی که فرد نتواند از پس یکی از این مهارت ها بربیاید باید در آزمون جبرانی آن شرکت نماید اما در صورتی که فرد در بیش از یک دوره رد شود ملزم به تکرار دوباره دوره خواهد بود. در نهایت بعد از سپری شدن تمام دوره ها به فرد دیپلم تومر داده می شود.

گواهی نامه تومر ( Sertifika )

گواهی نامه تومر

در سطور بالا در ارتباط با اینکه آزمون Tomer چیست توضیحات مفصلی داده شد. این نوع از آزمون که برای تحصیل در ترکیه و مهاجرت به ترکیه استفاده می شود.

انواع این آزمون بین 6 ماه الی 2 سال اعتبار دارد و در دو سطح برگزار می شود. این دو سطح عبارت است از سطح مقدماتی که دارای 6 ماه اعتبار می باشد و متقاضیان در این آزمون حداقل باید موفق به اخذ نمره B2 شوند تا قادر به اخذ گواهی نامه مقدماتی شوند.

با کسب این رتبه گواهینامه تومر برای شخص 2 سال اعتبار خواهد داشت. این در حالی است که برای به دست آوردن گواهی نامه متوسط شخص باید بتواند رتبه B1 را کسب کند.

سطوح آزمون تومر

آزمون تومر دارای 6 سطح از A1 الی C1 می باشد. که در زیر سعی شده است به اختصار به آنها اشاره شود:

 • سطح A1 : در این سطح توانایی داوطلب در پاسخ گویی به سوالات ساده با پاسخ های بسیار ساده سنجیده می شود.
 • سطح A2 : در این سطح دانش ابتدایی زبان مورد ارزیابی قرار گرفته می شود. در این سطح شخص باید بتواند به مباحث قابل پیش بینی پاسخ دهی داشته باشد. نمرات فرد در این سطح مابین 50 الی 59 می باشد.
 • سطح B1 : در این سطح شخص باید دارای دانش متوسطی از زبان ترکی باشد که بر اساس آن بتواند کارهای شخصی خود را انجام دهد و یا بتواند در شرایط غیر معمول و غیر منتظره از پس کارهای خود بربیاید. نمره این قسمت مابین 60 الی 65 می باشد.
 • سطح B2 : در این سطح فرد دارای دانش خوب و معقولی از زبان ترکی باید باشند به صورتی که قادر به درک و فهم طیف بی شماری از مسایل باشد. نمره این سطح مابین 66 الی 70 می باشد.
 • سطح C1 : در این سطح فرد باید دارای دانش بسیار خوبی از مسایل باشد. مسایل و مباحث غیر قابل پیش بینی را فرد باید بتواند مدیریت کند. نمره این سطح مابین 71 الی 100 می باشد.
 • سطح C2: این سطح بالاترین سطح در زبان ترکی می باشد به صورتی که فرد می تواند در حد و اندازه زبان مادری با زبان ترکی آشنایی داشته باشد.

نکته مهم: لازم است بدانید به متقاضیانی که مجموع نمرات آنها کمتر از 50 باشد مدرک تومر اعطاء نمی شود. همچنین به شما پیشنهاد می شود برای آشنایی با این آزمون در آزمون آزمایشی تومر شرکت داشته باشید.

حیطه مهارت های آزمون تومر

آزمون زبان ترکی استانبولی در حیطه مهارت های که در قسمت زیر تعیین شده است برگزار می شود: 1- درک مطلب 2- خواندن 3- مکالمه 4- نوشتار بخش های آزمون تومر حیطه مهارت های آزمون تومر دارای شش بخش می باشد که متقاضیان موظف هستند در هر شش مورد نمرات متوسط را به دست بیاورند. به بخش های ازمون تومر در زیر اشاره شده است:

 • Spoken
 • Reading
 • Structure
 • Listening
 • Writing
 • Spoken Production
 • Interaction

منابع آزمون تومر

منابع آزمون تومر

برای این آزمون منابع مختلفی در نظر گرفته شده است ولی مهمترین منابع آزمون TÖMER را می توان به شرح زیر برای متقاضیان در نظر گرفت:

 • مجموعه کتاب های HiTiT که به راحتی در ایران نیز قابل دسترسی می باشند. این کتاب ها به طور اخص برای متقاضیان آزمون Tomer نگاشته شده اند. در واقع این منبع را می توان مهم ترین کتاب های آزمون TOMER دانست. البته آن چیزی که درباره آزمون تومر باید در نظر داشته باشید این نکته است که شما به چه هدفی به دنبال شرکت در این آزمون هستید مثلا آیا برای ثبت نام مدرسه نیاز به این آزمون دارید و یا ویزای کار و … .
 • مجموعه کتاب های TÖMER که مرجع آنها فارسی می باشد و به راحتی قابل دسترسی می باشند.در انتهای این کتاب ها شما به نمونه سوالات آزمون تومر دسترسی خواهید داشت.
 • در این میان می توانید از فرهنگ های لغات زبان ترکی نیز استفاده نمایید. مهم ترین این لغت نامه ها Büyük Türkçe Sözlük می باشد.
 • کتاب های گرامر برای انواع آزمون تومر می تواند به متقاضیان کمک کند.
 • کتاب HiTiT که به طور خاص برای آمادگی در آزمون TOMER تالیف و نگاشته شده است و در آموزشگاه زبان ایرانمهر هم به زبان آموزان رده سنی بزرگسال آموزش داده می شود.

نمرات آزمون

حداقل نمره در هر بخش 10 و حداکثر 25 می باشد که در نهایت نمره کامل در این آزمون 100 خواهد بود. بخش درک مطلب و خواندن 25 نمره را به خود اختصاص داده است. در این میان بخش مکالمه 15 نمره و بخش توضیح شفاهی دارای 10 نمره می باشد. توضیح کتبی نیز دارای 25 نمره می باشد. که در مجموع 100 نمرع خواهد بود.

مرجع برگزاری آزمون تومر

مرجع اصلی برگزار کننده آزمون TÖMER دانشگاه آنکارا می باشد. تمامی موارد مربوط به آزمون نامبرده به واسطه این دانشگاه در سراسر دنیا انجام می شود. دانشگاه آنکارا با هدف گسترش زبان ترکی در سراسر دنیا اقدام به ایجاد نمایندگی هایی برای توسعه زبان ترکی شده است. مثلا در ایران بخش فرهنگی سفارت ترکیه (مرکز یونس امره) که در خیابان جردن واقع شده است متولی دوره های دیپلم تومر می باشد.

محل برگزاری آزمون TOMER

آزمون Tomer در ترکیه و در بیشتر شهرها هر ساله برگزار می شود البته در این میان شرکت کنندگان آزمون Tomer در استانبول بیشتر هستند زیرا به طور متوسط هر هفته در استانبول در حال برگزاری می باشد تا متقاضیان کار در ترکیه ، اخذ شهروندی ترکیه، اقامت یکساله ترکیه به راحتی بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

البته ثبت نام آزمون TÖMER در ایران نیز انجام می شود و متقاضیان در ایران ترجیح می دهند در آزمون TÖMER در تهران شرکت داشته باشند.

در نظر داشته باشید که برای ثبت نام در آزمون تومر شما نیازی به اخذ ویزای ترکیه نخواهید داشت بلکه به راحتی می توانید حتی با داشتن ویزای توریستی در این آزمون در ترکیه شرکت داشته باشید همچنین با داشتن مدارک می توانید در آزمون Tomer در ایران نیز ثبت نام خود را انجام دهید و مدرک تومر خود را دریافت کنید.

این امر در مورد آزمون SAT هم صادق است زیرا که بسیاری از متقاضیان ترجیح می دهند در آزمون اس ای تی در ترکیه شرکت کنند. برای شرکت در این آزمون هم شما نیازی به اخذ ویزای جدا نخواهید داشت ولی دقت کنید که این آزمون در ترکیه در سال پنج بار برگزار می شود.

آزمون آزمایشی

آزمون آزمایشی

بر اساس تمهیدات دانشگاه آنکارا، هر شخصی در هر جای دنیا باشد به راحتی به این آزمون دسترسی خواهد داشت. همچنین آزمون آزمایشی تومر در فاصله یک تا دو روز قبل از آزمون اصلی به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

بعد از ثبت نام و پرداخت هزینه شرکت در آزمون TOMER به شما رمزی داده می شود که با استفاده از آن شما می توانید به پروفایل خود در UTS وارد شوید و در این آزمون آزمایشی شرکت کنید. نتایج آزمون تومر بین 3 الی 10 روز کاری اعلام می شود.

مدارک لازم جهت ثبت نام در این آزمون

چگونه در آزمون TOMER شرکت کنیم؟ برای شرکت در این آزمون چه مدارکی را لازم داریم؟ برای شرکت در این آزمون شما باید مدارک زیر را آماده کنید:

 • دو قطعه عکس رنگی
 • پاسپورت
 • در صورت نداشتن پاسپورت، ترجمه ترکی شناسنامه
 • پرداخت هزینه آزمون تومر

هزینه شرکت در آزمون تومر

قیمت آزمون TOMER با توجه به مرجع برگزار کننده آن می تواند متفاوت باشد. مثلا برای شرکت در این آزمون برای دریافت دیپلم TÖMER متقاضی می بایستی در حدود ۱۵۰ یورو هزینه خواهد داشت. هزینه شرکت این آزمون از نوع سرتیفیکای آن نزدیک 100 یورو می باشد.

زمان برگزاری آزمون TOMER

اولین آزمون تومر دانشگاه آنکارا در سال 2020 در تهران در تاریخ 2 اسفند سال 1398 در تهران برگزار گردید. هنوز از سمت دانشگاه آنکارا تاریخ های بعدی برگزاری این آزمون مشخص نشده است ولیکن در ترکیه و به خصوص در استانبول این آزمون هر هفته برگزار می شود.

 

 

TÖMER Duzey CEFR Level ردیف
TEMEL1 A1.1 1
TEMEL2 A1.2 2
TEMEL3 A2.1 3
TEMEL4 A2.2 4
ORTA1 B1.1 5
ORTA2 B1.2 6
ORTA3 B1.3 7
ORTA4 B1.4 8
YUKSEK1 B2.1 9
YUKSEK2 B2.2 10
YUKSEK3 C1.1 11
YUKSEK4 C1.2 12

 

 

دیپلم آزمون OBM سطح تومر ردیف
ندارد ندارد A1 TEMEL1 1
دارد دارد A1 TEMEL2 2
ندارد ندارد A2 TEMEL3 3
دارد دارد A2 TEMEL4 4
ندارد ندارد B1 ORTA1 5
ندارد دارد B1 ORTA2 6
ندارد ندارد B1 ORTA3 7
دارد دارد B1 ORTA4 8
ندارد ندارد B2 Yüksek1 9
دارد دارد B2 Yüksek2 10
ندارد ندارد C1 Yüksek3 11
دیپلم دارد C1 Yüksek4 12

 

 

کمترین نمره بیشترین نمره مهارت
15 25 خواندن/فهمیدن
15 25 گوش کردن/ فهمیدن
15 25 اصطلاحات نوشتاری
9 15 مکالمه دو طرفه
6 10 صحبت کردن
60 100 جمع

 

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.1 از 5 با 48 رای

 • مینا شهبازی

  1401-10-06 در 7:59 ب.ظ

  برای شرکت در آزمون آزمایشی چه کاری باید انجام داد؟ در ایران برگزار میشود ؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-10-07 در 12:03 ق.ظ

   سلام
   با شماره 02188884645 تماس بگیرید راهنماییتون کنند.

 • Zahra

  1400-02-15 در 1:04 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  می خواستم بدونم دانشجو در رشته معماری هم میپذیره دانشگاه های ترکیه ؟

 • فاطمه .s

  1399-06-02 در 4:25 ب.ظ

  سلام من میخاهم که از طریق پناهندگی اقدام به رفتن به ترکیه بکنم (البته پناهندگی خیلی خطرات داره)منتها من به دلیل دینم باید از ایران برم میخاستم ببینم برای ورود به دبیرستان هم باید این ازمون رو بدیم ؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-06-04 در 4:47 ب.ظ

   سلام
   ما پناهندگی رو اصلا پیشنهاد نمی کنیم ولی برای ثبت نام در مدارس ترکیه باید نمره زبان تومر داشته باشید.

 • الناز

  1399-05-29 در 8:10 ق.ظ

  سلام اگر دانش آموزی بخوایم اقامت بگیریم میتونیم از این آزمون استفاده کنیم؟ الان من برای برادرم که 16 سالشه میخوام اقامت بگیرم

  • شیوا داداش زاده

   1399-06-02 در 3:41 ب.ظ

   سلام
   اقامت به فرزندان زیر 18 سال فقط بر اساس اقامت والدین داده می شود.

 • سمیرا

  1399-05-19 در 5:58 ق.ظ

  سلام خسته نباشید من که قصد مهاجرت ندارم ب ترکیه ولی الانم هم دارم ابن زبان ترکی رو یاد میگیزم و میخواستم که مدرکشم بگیرم ک گفتن باید ازمون بدم ولی خب این جور ک خوندم مقالع هارو برای کسایی بود که قصد مهاجرت دارن پس این ازمون تومر شامل من نمیشه؟؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-05-21 در 9:35 ق.ظ

   سلام
   شما می تونید دیپلم تومر بگیرید.

 • amir shadmani

  1399-04-08 در 11:45 ق.ظ

  ببینم راهی وجود نداره که کلا این امتحان رو ندیم؟ مثلا اگه مدرک انگلیسی داشته باشیم جوابگوئه؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-08 در 10:44 ب.ظ

   سلام
   اگر بخواهید به زبان انگلیسی در ترکیه درس بخونید به جای تومر نمره زبان انگلیسی برای ارائه به دانشگاه کفایت می کنه.

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-08 در 11:00 ب.ظ

   سلام
   در صورتی که بخواهید به زبان انگلیسی درس بخونید نیازی به شرکت در آزمون تومر ندارید و نمره زبان انگلیسیتون را باید به دانشگاه ارایه کنید.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .