whatsapp
الو اپلای
اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  26 دی 1402

تعداد نظرات :  5

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج یکی از راحت‌ترین روش‌های مهاجرت است. در این مقاله می‌توانید به جواب این سؤال برسید که چگونه می‌توان از طریق ثبت ازدواج در ترکیه ، شهروند ترکیه شوید. شما می‌توانید تابعیت ترکیه را از طریق پدربزرگ و مادربزرگ یا خانواده و همچنین تابعیت از طریق ازدواج دریافت کنید.

با دریافت شهروندی ترکیه از طریق ازدواج می‌توانید موفق به اخذ پاسپورت ترکیه شوید. پاسپورت ترکیه با امتیاز ۱۱۴ و امکان ورود بدون ویزا به ۷۲ کشور، ویزا در مقصد به ۴۲ کشور و ویزای آنلاین به ۷ کشور، در رتبه ۳۹ در سال ۲۰۱۸ قرار دارد.

تابعیت ترکیه از طریق ازدواج به ‌راحتی حاصل می‌شود. بااین‌حال، برخی شرایط ایجادشده توسط این وضعیت وجود دارد. در محدوده قوانین مربوط به تابعیت ترکیه، شرایط تابعیت ترکیه از طریق ازدواج توسط الو اپلای توضیح داده شده است. قوانین تابعیت ترکیه بر اساس قوانین جمهوری ترکیه تنظیم شده است.

 

دریافت پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج

 

دریافت پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج

راه‌های زیادی برای تبدیل ‌شدن به شهروند ترکیه وجود دارد و اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج یکی از رایج‌ترین روش‌ها است؛ بنابراین گرفتن تابعیت ترکیه از طریق ازدواج امکان‌پذیر است؛ بنابراین یک زن خارجی باید با مردی که تابعیت ترکیه دارد ازدواج کند. البته عکس قضیه نیز وجود دارد یعنی اگر مرد خارجی با زنی که تابعیت ترکیه دارد ازدواج کند، پاسپورت این کشور را دریافت می‌کند.

پیش‌ازاین، حتی مقرراتی در مورد از دست دادن تابعیت زن از طریق ازدواج با شوهر خارجی در قانون ترکیه وجود داشت. این نابرابری با توافق‌نامه شهروندی اروپا به پایان رسید.

تمام کشورهای اروپایی که این توافق‌نامه را تصویب می‌کنند تأیید می‌کنند، افرادی که با خارجی‌ها ازدواج می‌کنند تابعیت خود را از دست نمی‌دهند.

بااین‌حال، برخی از محدودیت‌ها و قوانین نیز برای کسانی که ازدواج دروغ را به تغییر تابعیت از طریق ازدواج ترجیح می‌دهند، وجود دارد. برای جلوگیری از این وضعیت، بسیاری از کشورها در قانون اساسی خود ترتیباتی داده‌اند.

طبق مفاد قانون اساسی ترکیه در سال 1964؛ عنوان‌شده است که فقط زنان خارجی که با شهروندان ترکیه ازدواج می‌کنند، می‌توانند تابعیت ترکیه را به دست آورند.

بر این اساس، اگر مردان خارجی با زنان ترک ازدواج می‌کردند، طبق قانون اساسی و مقررات ترکیه نمی‌توانند شهروند ترکیه باشند. این قانون تبعیض‌آمیز با قانون جدید با مقررات تابعیت ترکیه اصلاح شد؛ بنابراین، هرکسی که با یک شهروند ترکیه ازدواج کند می‌تواند بدون توجه به جنسیت تحت شرایط و ضوابط خاصی شهروند ترکیه شود.

 

البته توجه داشته باشید که با اخذ تابعیت، اقامت نیز به دست می‌آید اما صرف داشتن اقامت (چه دائم و چه موقت)، به معنی داشتن تابعیت یا گرفتن پاسپورت نیست.

ویژگی‌ها و مزایای پاسپورت کشور ترکیه :

 • اخذ تابعیت کشور ترکیه
 • راه‌اندازی کسب‌وکار یا استخدام در مراکز دولتی
 • تجارت آزاد به دور از انواع تحریم‌های در سراسر جهان
 • سفر به 113 کشور جهان بدون دریافت ویزا
 • امکان دریافت نام و نام خانوادگی ترک
 • بهره‌مندی از مزایا و حمایت‌های دولتی (برابر با سایر اتباع ترک)
 • تسهیل در اخذ ویزای شینگن و امریکا
 • تجارت آزاد و به دور از تحریم
 • تحصیل رایگان فرزندان (در مراکز دولتی) و وجود مراکز آموزشی بین‌المللی
 • حق برخورداری از مزایای تأمین اجتماعی و بیمه‌های دولتی

 

شرایط و مراحل دریافت پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج شناخته ‌شده‌ترین و ساده‌ترین راه است؛ اما ازدواج با شهروند ترکیه دادن تابعیت مستقیم نیست – فقط پس از 3 سال ازدواج فرد خارجی می‌تواند با رعایت شرایط زیر درخواست تابعیت دهد.

الف) زن و شوهر باید با هم زندگی کنند.

ب) از رفتارهایی که به اتحادیه زناشویی آسیب می‌زند، دور بمانید.

ج) تهدیدی برای امنیت ملی و نظم عمومی نباشد.

از شرایط اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج این است که ازدواج نباید صوری باشد و حتماً باید مدارکی جهت اثبات واقعی بودن ازدواج ارائه شود.

 

مزایای پاسپورت کشور ترکیه

 

توجه داشته باشید شخصی که با او قصد ازدواج دارید نباید در کشور ترکیه پناهنده باشد و باید دارای ملیت ترک باشد. اگر شخص موردنظر برای ازدواج در کشور ترکیه، دختر باشد و قبلاً ازدواج کرده باشد باید از زمان طلاق او حداقل ۳۰۰ روز بگذرد. همچنین دختر و پسر نباید زیر 18 سال سن داشته باشند.

به‌عنوان فرد ایرانی اگر با شخصی – که تابعه ترکیه است- ازدواج می‌کنید باید مراحل قانونی را بگذرانید. در زیر مراحل ازدواج در ترکیه ذکرشده است :

 1. مراجعه به کنسولگری ایران در ترکیه
 2. اخذ تائیدیه از وزارت خارجه ترکیه
 3. آزمایش خون
 4. امضای فرم‌های مربوطه در دفتر اسناد رسمی
 5. تعیین وقت عقد رسمی
 6. حضور دو نفر شاهد برای انجام تشریفات عقد الزامی است.

 

مدارک موردنیاز برای اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

برای اینکه از طریق ازدواج شهروند ترکیه شوید، باید مدارک لازم را همان‌طور که در قانون مشخص‌شده با دقت جمع‌آوری کنید و هیچ اسنادی را نباید حذف کنید.

اسناد و مدارک لازم برای تبدیل‌شدن به یک شهروند ترکیه از طریق ازدواج به شرح زیر است :

 • شما باید فرم درخواست تابعیت ترکیه را تکمیل کنید.
 • کپی شناسنامه شریک زندگی ترکی الزامی است.
 • کپی محضری پاسپورت شما -به انگلیسی ترجمه‌شده- الزامی است.
 • فتوکپی محضری شناسنامه شخص خارجی به زبان ترکی.
 • اصل و فتوکپی سند ازدواج.
 • اجازه اقامت اصلی شخص خارجی که در ترکیه زندگی کرده است.
 • سندی که نشان می‌دهد همسران در وحدت خانوادگی مانند اجاره خانه، حساب‌های بانکی و غیره زندگی می‌کنند.
 •  عکس بیومتریک (طی 6 ماه گذشته گرفته‌شده)
 • اگر یک شهروند ترکیه برای هر تخلفی دادگاهی شده باشد، کپی محضری لازم است.
 • سندی که نشان می‌دهد هزینه خدمات درخواست شهروندی ترکیه پرداخت‌شده است

شهروند ترکیه از طریق ازدواج

 

قوانین و نکات مهم در رابطه با اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

کشور ترکیه با کشور همسایه، ایران، تشابهات فرهنگی زیادی دارند. مثلاً در سنت مردم این کشور معمولاً خانواده داماد به خواستگاری دختر می‌روند. موقع ازدواج مهریه مشخص می‌کنند. برای اخذ تابعیت این کشور شما باید برای ازدواج شرایط لازم را فراهم کنید تا ازدواج شما به رسمیت شناخته شود.

اگر ازدواج را برای شرایط تابعیت و اخذ پاسپورت ترکیه به شرح زیر خلاصه کنیم :

– همسران باید در وحدت خانواده باشند.

– از رفتارها و مشاغلی که اخلال در اتحاد خانواده را به وجود می‌آورد، باید در طول ازدواج خودداری شود.

– اقدامات ضد امنیت و وحدت ملی نباید انجام شود.

– همسری که می‌خواهد شهروند ترکیه شود باید 3 سال ازدواج او گذشته باشد.

هنگامی‌که همه این معیارها را برآورده کردید، می‌توانید درخواست تابعیت ترکیه را بدهید. می‌توانید برای تابعیت به اداره جمعیت مراجعه کنید.

پس از ازدواج با یک شهروند ترکیه می‌توانید به دفتر فرمانداری در شهر خود رفته و درخواست تابعیت ترکیه را بدهید.

اما اگر همسر شما پس از شهروندی ترکیه فوت کند، از شرایط فوق، شرط “اطمینان از وحدت خانواده” لغو می‌شود. اگر شرایط تابعیت ترکیه را دارید می‌توانید درخواست تابعیت ترکیه را بدهید.

 

اگر تابعیت ترکیه خود را از طریق ازدواج به دست آورده باشید و به هر دلیلی از همسر ترک خود درخواست طلاق کنید، تابعیت شما ادامه خواهد یافت. فسخ قرارداد ازدواج تأثیری در تابعیت ترکیه شما ندارد , شهروند ترکیه بودن از طریق ازدواج استثنائاتی دارد.

اخذ پاسپورت ترکیه

 

اگر حداقل 3 سال ازدواج کرده باشید می‌توانید واجد شرایط تابعیت ترکیه شوید، بااین‌وجود می‌توانید هر زمان خواستید تابعیت ترکیه را دریافت کنید. اگر همسرتان که تابعیت ترکیه دارد قبل از درخواست تابعیت ترکیه فوت کند، حق شما برای درخواست تابعیت ترکیه ادامه خواهد یافت.

 

قوانین اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج

دولت ترکیه این اجازه را به شما نمی‌دهد که تنها از طریق ازدواج با شهروند ترکیه‌ای بتوانید نسبت به دریافت پاسپورت اقدام کنید. با این حال ازدواج با شهروند ترکیه می‌تواند یکی از مواردی باشد تا شرایط دریافت پاسپورت ترکیه راحت‌تر شود.

از این رو برای اخذ پاسپورت ترکیه به عنوان یک شخص خارجی، می‌بایست ابتدا به مدت 5 سال در ترکیه اقامت دائم داشته باشید. اگر ازدواج با شهروند ترکیه یکی از  شرایطی است که می‌تواند زمان دریافت پاسپورت شما را کاهش دهد؛ در این صورت با ازدواج خود می‌توانید پس از 3 سال اقامت در ترکیه، پاسپورت خود را دریافت کنید.

همچنین برای دریافت پاسپورت ترکیه، باید شرایط دیگری را نیز در نظر بگیرید. این شرایط شامل ارائه مدارک موردنیاز مانند شناسنامه، تاییدیه پلیس برای عدم برخورداری از مسائل کیفری، آزمایش سلامت، پرداخت هزینه‌های لازم و پاسخ به سوالات موردنیاز خواهد بود.

 

نکات قانونی و دینی در رابطه با ازدواج در ترکیه

ازدواج در کشور ترکیه به صورت قانونی و عرفی (دینی) انجام می‌شود؛ بنابراین در صورت ازدواج باید نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

 • حداقل سن برای ازدواج در ترکیه 18 سال برای مردان و زنان است.
 • بمنظور ازدواج قانونی در ترکیه علاوه بر ارائه مدارک هویتی، مجوز از وزارت امور خارجه (در صورت لزوم) باید ارائه دهید.
 • درصورتی که قبلاً ازدواج کرده‌اید، باید مدارک مرتبط با طلاق یا وفات شریک قبلی خود را ارائه کنید.

به طور معمول پس از ثبت ازدواج قانونی می‌توانید به صورت عرفی (دینی) نیز ازدواج خود را تکمیل کنید. از این رو باید نکات زیر را دراین خصوص در نظر بگیرید:

 • برای انجام ازدواج عرفی، به حضور دو شاهد نیاز است. به خاطر داشته باشید که این شاهدان نباید از خانواه نزدیک یا آشنایان‌ شما باشند.
 • برای انجام ازدواج عرفی، می‌توانید به برخی از مساجد و مراکز دینی در ترکیه مراجعه کنید.
 • پس از انجام ازدواج عرفی، باید به دفتر ثبت احوال مربوطه رفته و ازدواج خود را تایید نمایید.

 

سخن آخر

طبق آنچه در این مقاله گفته شد؛ اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج یکی از رایج‌ترین روش‌های اخذ تابعیت این کشور است؛ بنابراین نباید ازدواج صوری باشد.

زن یا مردی که با او ازدواج می‌کنید نباید در ترکیه پناهنده باشد بلکه باید شهروند رسمی و قانونی این کشور باشد. پروسه کسب اقامت در ترکیه از طریق ازدواج حدود ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد.

شخص متقاضی ازدواج باید از کنسول گری کشور خود در ترکیه برگه مبنی بر مجرد بودن خود را دریافت نماید. اگر در زمینه اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، مشاوران ما در الو اپلای آماده ارائه خدمات ویژه به شما هستند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.4 از 5 با 8 رای

 • مریم ایزدی

  1402-09-04 در 12:56 ق.ظ

  سلام من می‌خوام شهروندی بگیرم میخواستم بدونم برای ترجمه شناسنامه و پاسپورت حتما نیازه داخل سفارت ایران انجام بشه یا توی نوتر میشه انجام داد؟

  • شیوا داداش زاده

   1402-09-07 در 8:02 ب.ظ

   سلام
   سفارت امور ترجمه انجام نمی ده فقط تایید می کنه ترجمه و نوتر خارج از سفارت انجام می شه.

 • مهدی افشار اوغلو

  1401-12-25 در 11:00 ب.ظ

  با سلام خوب هستید ؟
  ببخشید من با یک شخص ترکیه‌ای آشنا شدم و قصد ازدواج دارم منتهی سربازی نرفتم و الان بواسطه دانشگاه آزاد شهرمون , معافیت تحصیلی دارم. اگه الان برم ترکیه و با ایشون ازدواج کنم , بعد ۳ سال میتونم تابعیت بگیرم ؟ بعد ۳ سال که از ازدواجمون بگذره , وقتیکه می‌خوان تابعیتم رو بدن, ازم پاسپورت ایرانو می‌خوان ؟ (چون اون موقع دیگه من پاسپورت نخواهم داشت و سرباز فراری ام دیگه)

  • شیوا داداش زاده

   1402-03-06 در 12:18 ق.ظ

   سلام
   بله پاسپورت ایران الزامی می باشد.

 • مریم

  1401-02-06 در 5:59 ق.ظ

  ممنون

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .