whatsapp
الو اپلای
چگونگی اخذ اقامت ترکیه در کوتاه ترین مدت

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  14 فروردین 1400

تعداد نظرات :  0

چگونگی اخذ اقامت ترکیه در کوتاه ترین مدت

اخذ اقامت ترکیه در کوتاه ترین مدت برای مدت زمان مشخصی اعطاء می گردد در واقع یک نوع سند و اجازه تایید شده توسط مراجع قانونی بوده به افرادی که درخواست اخذ اقامت کوتاه مدت در ترکیه را در یک بازه مشخصی دارند.

بسیاری از مجوزهای اقامت کوتاه مدت برای اهداف گردشگری در ترکیه می باشد. این مجوزها برای مدت یک سال داده می شود که می تواند بعد از پایان سال اول برای مدت 2 سال دیگر تمدید گردند.

اقامت ترکیه در کوتاه ترین مدت برای چه افرادی ممکن است؟

اتباع کشورهای خارجی که شرایط اخذ اقامت ترکیه در کوتاه ترین مدت را دارند می توانند درخواست مجوز اقامت کوتاه مدت را با توجه به اهداف زیر ارایه نمایند:

اقامت ترکیه در کوتاه ترین مدت برای چه افرادی ممکن است؟

۱. برای تحقیقات علمی و اهداف پژوهشی

اتباع کشورهای دیگر که درخواست اجازه اقامت برای تحقیقات علمی و اهداف پژوهشی در ترکیه را دارند. این افراد باید دعوت نامه خود از هر یک از سازمان ها و یا دانشگاه های ترکیه را برای اخذ اقامت ترکیه در کوتاه ترین مدت به مراجع مربوطه ارایه نمایند و یا یک سند کتبی در مورد موضوع تحقیق باید ارائه گردد.

۲.مالکین اموال غیر منقول در ترکیه

اتباع خارجی که به هر نحوی در ترکیه صاحب اموال غیر منقول ( قابل جابه جایی نیز نیستند) هستند و همچنین خانواده آنها می توانند درخواست اخذ اقامت ترکیه در کوتاه ترین مدت را داشته باشند. یعنی اقدام به اخذ اقامت خانوادگی نمایند.

۳. موسسین واحد های تجاری در ترکیه

شرکای تجاری در ترکیه و یا تاجرینی که درصدد سرمایه گذاری در ترکیه و یا راه اندازی کسب و کار در ترکیه هستند یا تجاری که دعوت نامه از شرکت ها در ترکیه را دارند می توانند درخواست اخذ اقامت ترکیه در کوتاه ترین مدت و برای بیش از 3 ماه را داشته باشند.

۴.شرکت کنندگان در برنامه های آموزشی

اتباع کشورهایی خارجی که در ترکیه برای شرکت در برنامه ها و دوره های آموزشی اقدام کرده اند. می توانند مجوز اقامت کوتاه مدت دریافت کنند.

۵. دانشجویانی خارجی شرکت کننده در برنامه های تبادل دانشجو

برای این منظور، دانشجویان خارجی که درخواست اجازه اقامت در ترکیه را دارند، باید اطلاعات و مدارک را از موسسه مربوطه درخواست نمایند. در این زمینه لازم به ذکر است که مدت زمان اجازه اقامت ممکن است از مدت زمان آموزش بیشتر نباشد.
دانشجویانی که در برنامه های تبادل دانشجویان شرکت می کنند برنامه هایی به مانند (اراسموس، مولانا، فارابی و غیره) که بین ترکیه و کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا بسته شده است می توانند درخواست اقامت در زمان مدت تحصیل خود در ترکیه نمایند. البته برای این دانشجویان لازم است که نسبت به گرفتن بیمه در ترکیه اقدام نمایند.

۶. شرکت کنندگان در دوره های زبان ترکی

برای این منظور، یک تبعه خارجی  لازم است تا در موسسات مجاز برگزاری کلاس های آزمون زبان ترکی (تومر) ثبت نام نماید. برای این منظور می تواند درخواست اخذ اقامت ترکیه در کوتاه ترین مدت را داشته باشد البته که این اجازه اقامت برای شرکت در کلاس های زبان ترکی برای دو دوره قابل تمدید می باشد. و البته که دوره های مزبور می بایستی توسط وزارت آموزش و پرورش ترکیه (www.meb.gov.tr) مجاز اعلام و تایید شده باشد.

۷. گردشگران خارجی

مجوز اقامت به گردشگران خارجی که درصدد سفر به ترکیه هستند برای مدت مشخصی داده می شود.

۸. درمان اتباع خارجی در ترکیه

اتباع کشورهای خارجی که برای اهداف درمانی به کشور ترکیه مراجعت می نمایند به شرطی که بیماری آنها خطرناک نباشد و به عنوان تهدیدی برای بهداشت عمومی و سلامت جامعه در نظر گرفته نشود. برای اخذ اقامت ترکیه در کوتاه ترین مدت این افراد می بایستی نامه ای از بیمارستان دولتی یا خصوصی ارائه دهند. البته در بسیاری از موارد این افراد می بایستی گردش حساب بانکی که نشان دهد در مدت اقامت توان پردخت هزینه های اقامت و بستری خود را دارند ارایه نمایند.

۹. مقامات کشورهای دیگر که برای تحصیلات و تحقیقات به ترکیه می آیند

در این مورد به مقامات کشورهای دیگر که بنا به دلایل تحصیلی و یا تحقیقی به ترکیه می آیند اجازه اقامت  یکساله داده می شود.

۱۰. شهروندان جمهوری ترک قبرس شمالی

شهروندان جمهوری ترک قبرس شمالی می توانند اجازه اقامت 5 ساله ترکیه بگیرند و به راحتی در ترکیه زندگی نمایند.

11.تبدیل اجازه اقامت خانوادگی به کوتاه مدت

اتباع کشورهای خارجی که در ترکیه ساکن بوده اند در صورتی که به هر علتی اجازه اقامت دایم و خانوادگی خود را از دست دهند اجازه اقامت کوتاه مدت به آنها اعطاء می شود.

۱۲.فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی در ترکیه

افرادی که دوره تحصیلات تکمیلی را در کشور ترکیه به پایان رسانیده باشند بعد از اتمام دوره تحصیلات و فارغ التحصیلی خود می توانند به ترکیه برگردند و ۶ الی نهایتا ۱۳ ماه در ترکیه حضور داشته باشند.

۱۳.تصمیم مقامات قضایی

افرادی که با توجه به تصمیم مقامات قضایی ترکیه می بایستی برای مدت مشخصی در ترکیه حضور داشته باشند و به هیچ عنوان اجازه خروج از ترکیه را نخواهند داشت.

مدرک مورد نیاز جهت درخواست اقامت ترکیه در کوتاه ترین مدت

مدرک مورد نیاز جهت درخواست اقامت ترکیه در کوتاه ترین مدت

قبل از این که درخواست اقامت کوتاه مدت ترکیه داشته باشید می بایستی نسبت به آماده کردن مدارک زیر اقدام نمایید.

 • فرم درخواست مجوز اقامت
 • اصلی و فتوکپی گذرنامه یا سند جایگزین
 • چهار (4) عکس ۴*۶
 • گردش حساب بانکی ( نشان دهد که هر ماه مبلغ حداقل 500 یورو در حساب فرد وجود دارد)
 • بیمه درمانی مناسب
  علاوه بر این موارد، ارائه اسناد و مدارک حقیقی و لازم برای رسیدن به مقصد، اجباری می باشد. برای مثال، اتباع کشورهای خارجی که برای داد و ستد و سرمایه گذاری در ترکیه حاضر می شوند می بایستی دعوت نامه شرکت های مطبوع را نیز پیوست نمایند. همچنین برای اخذ اقامت ترکیه در کوتاه ترین مدت افرادی که اموال غیر منقول در ترکیه دارند می بایستی اسناد رسمی خود را ارائه دهند. خارجیانی که در برنامه های آموزشی درسی شرکت خواهند کرد، همچنین باید مدارکی را که نشان دهنده زمان و مکان آموزش هستند از موسسات یا سازمان های دولتی دریافت کرده و ارائه دهند.

مدت زمان اقامت ترکیه

 • برای شهروندان جمهوری ترک قبرس شمالی به همراه همسر و فرزندان آنها مدت زمان اقامت ترکیه ۵ سال می باشد. یعنی زمانی که شهروند جمهوری ترک قبرس شمالی درخواست اقامت کوتاه مدت ترکیه را دارد در اولین درخواست ۵ سال می تواند در ترکیه حضور داشته باشد.
 • اجازه اقامت کوتاه مدت برای متقاضیان با شرایط دیگر حداکثر 2 سال در اولین درخواست است.

مدت زمان اقامت ترکیه

علت رد، لغو یا عدم تمدید اجازه اقامت کوتاه مدت

 • عدم رعایت یک یا چند شرط برای اجازه اقامت کوتاه مدت
 • مشخص شدن این مورد که اجازه اقامت در خارج از هدف مورد استفاده قرار گرفته باشد
 • ورود و خروج غیر قانونی به ترکیه
 • نقض مدت اقامت در خارج از کشور
 • و … .

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 با 4 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .