whatsapp
الو اپلای

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  4 اردیبهشت 1402

کیملیک کارت چیست؟

کیملیک کارت برای بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند شاید واژه آشنایی باشد. قبل از هر چیز باید بدانید که هر ایرانی می تواند بدون نیاز به اخذ اقامت ترکیه به مدت 90 روز در خاک ترکیه حضور داشته باشد. کافی است پاسپورت خود را بردارید البته به شرط اینکه حداقل 6 ماه از اعتبار آن مانده باشد سری به آژانس های هواپیمایی بزنید و یا اصلا در سایت های مختلف فروش اینترنتی بلیط به مقصد ترکیه بلیط خود را تهیه کنید، سوار هواپیما بشید و در یکی از فرودگاه های ترکیه به زمین بنشینید.

اما شما فقط 90 روز می توانید بدون اخذ اقامت 90 روز از هر 180 روز در ترکیه حضور داشته باشید یعنی سالی 2 بار به مدت 180 روز. اما اگر تصمیم گرفتید که بیش از این مدت در ترکیه زندگی کنید به شما پیشنهاد می کنیم که ساده ترین روش اقامت در ترکیه یعنی اقامت توریستی ترکیه را انتخاب کنید.

در این روش و بعد از طی شدن مراحل به شما کارت اقامت یکساله و یا همان کیملیک کارت می دهند که بدون هیچ گونه محدودیتی با توجه به مدت زمان کارت شما می توانید در ترکیه حضور داشته باشید. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با اقامت ترکیه از یک طرف و از طرفی دیگر با کارت کیملیک ترکیه آشنا کنیم.

 

کیملیک کارت ترکیه

 

تعریف کیملیک کارت ترکیه

بهتر است اول یک تعریف از کیملیک کارت ترکیه داشته باشیم و اصلا ببینیم چطور می شه این کارت رو گرفت؟ کیملیک را می توان همان کارت اقامت کشور ترکیه به حساب آورد. البته از نظر لغوی کیملیک به معنی هویت می باشد. در این کارت یک کد 11 رقمی وجود دراد که با عدد 99 آغاز شده است و در واقع همان T.C نامبر فرد می باشد. به شما باید بگویم که این T.C مخفف عبارت جمهوری ترکیه می باشد.

در کارت شما اطلاعات شخصی به مانند نام و نام خانوادگی، ملیت، محل تولد و همچنین اطلاعات مربوط به محل سکونت شما ذکر شده است. مدت زمان اعتبار کارت کیملیک با توجه به مدت زمان اجازه اقامت شما مشخص می شود.

یعنی اداره مهاجرت بر اساس قانون می تواند درخواست اقامت شما را رد کند و یا برای مدت 6 الی 2 سال بپذیرد ولیکن اگر شما در زمان وقت راندوو مدارک کافی در پرونده خود داشته باشید در حالت عادی اقامت یک ساله به شما داده خواهد شد. در این میان یک چیز را باید به خاطر بسپارید که کارت اقامت شما به معنی اخذ شهروندی ترکیه نمی باشد بلکه اقامت شما برای مدت مشخصی را نشان می دهد.

روش های دریافت کارت کیملیک

ساده ترین روشی که شما می توانید از آن طریق کارت اقامت خود را بگیرید اخذ اقامت توریستی ترکیه می باشد. در این روش شما ابتدا اقدام به اجاره ملک در یکی از شهرهای ترکیه می کنید. به شما باید تاکید کنم که اجاره نامه شما باشد رسمی و قانونی باشد و در دفاتر نوتر ثبت شده باشند.

یعنی اداره مهاجرت ترکیه اجاره های دستی را نمی پذیرد. بعد از اجاره کردن ملک و به نام کردن کلیه قبوض می توانید مدارک خود را برای اخذ اقامت توریستی ترکیه و به دنبال آن گرفتن کیملیک آماده کنید.

شما همچنین می توانید از طریق ثبت شرکت در ترکیه و راه اندازی کسب و کار خودتون موفق به اخذ اقامت ترکیه و به دنبال آن گرفتن کارت اقامت شوید. راه های دیگر گرفتن کیملیک کارت را می توان تحصیل در ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه، خرید ملک در ترکیه دانست.

اما ساده ترین، سریع ترین و راحت ترین روش همان اخذ اقامت توریستی ترکیه می باشد. یه نکته ای رو بهتون بگم بر اساس قانون 2020 اقامت ترکیه با روش اجاره ملک شما فقط می تونید برای یک سال درخواست اقامت این کشور را داشته باشید این در حالی است که تا سال 2019 هر شخصی با اجاره ملک به راحتی می توانست اقامت توریستی خود را برای سال ها تمدید کند. پس حواستون به این نکته باشه.

مدارک لازم جهت گرفتن کارت کیملیک ترکیه

یه چیزی رو باید بدونید این که این کارو مثل هر کار دیگه ای خود شما هم می تونید انجام بدید به شرطی که به زبان ترکی استانبولی مسلط باشید زیرا مجبور خواهید بود به صورت آنلاین فرم های زیادی رو پر کنید و در صورت هر گونه اشتباه ممکن است پرونده شما ریجکت بشه و شما تا یکسال از تاریخ ریجکتی شما نگذشته باشه نمی تونید دوباره درخواست مجدد بدید.

برای همین اگر این آشنایی را با زبان ترکی استانبولی ندارید به شما توصیه می کنم از موسسات مهاجرتی کمک بگیرید. برای درخواست اقامت ترکیه قبل از هر چیزی باید مدارک زیر را آماده نمایید.

 • اصل پاسپورت متقاضیان به همراه کپی رنگی
 • فرم های پر شده در سایت را باید پرینت رنگی بگیرید
 • کپی رنگی از آخرین مهر ورود به ترکیه
 • ارایه کد ورگی که همان کد مالیاتی می باشد
 • اصل بیمه نامه سلامت برای همه متقتضیان ( این بیمه برای افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال لازم نیست)
 • 6 قطعه عکس پشت نویسی شده
 • اصل اجاره نامه که باید مهر نوتر خورده باشد.
 • تاییده آدرس محل سکونت متقاضی از شهرداری منطقه سکونت
 • کپی کارت اقامت( در مواردی که برای تمدید اقامت ترکیه اقدام می کنند)
 • مدارک مربوط به حضانت والدین( در صورت متارکه کردن)
 • ارایه برگه تولد برای فرزندان زیر 18 سال( این برگه را می توان از سفارت ایران گرفت)

نکته: در برخی از موارد ممکن است مدارک اضافه تری نیز به مانند گواهی عدم سوء پیشینه از شما خواسته شود.

 

مراجعه به اداره مهاجرت و اداره پلیس ترکیه برای دریافت کیملیک کارت

 

مراجعه به اداره مهاجرت و اداره پلیس ترکیه برای دریافت کیملیک کارت

تمام مدارکی که در بالا آورده شده است را باید آماده کنید و بعد از پر کردن فرم ها و آپلود کردن مدارک آدرس ایمیل خود را باید در سایت وارد کنید. بعد از چند روز تاریخ وقت راندوو شما به آدرس ایمیلی که اعلام کردید ارسال می شود و شما بایستی در تاریخ و ساعت ذکر شده در در آدرس اعلامی همراه مدارک حضور داشته باشد. عدم حضور شما در تاریخ ذکر شده به معنی انصراف شما از درخواست اقامت ترکیه می باشد و برای وقت دهی مجدد حداقل باید یک ماه دیگر اقدام کنید.

علاوه بر مدارک ذکر شده در بالا لازم است تا اصل بیمه، فیش واریزی حق خاک و مالیات را نیز در پرونده خود به همراه داشته باشید. در اداره پلیس باید با افیسر مصاحبه داشته باشید که سوالاتی در خصوص هدف شما از اخذ اقامت پرسیده می شود. سعی کنید تا با آرامش و رعایت نزاکت به تمام سوالات پاسخ دهید. این که اقامت شما پذیرفته یا رد شود، برای 6 ماه یا 1 سال داده شود کاملا به نتیجه مصاحبه شما در وقت راندوو بستگی دارد.

بعد از تایید مدارک شما همان روز مشخص می شود که درخواست اقامت شما پذیرفته شده یا رد شده است و در صورت پذیرفته شدن برای چه مدت کارت اقامت شما داده شده است. عموما کارت های کیملیک 1 ساله داده می شود.

گم کردن کیملیک کارت و درخواست صدور مجدد

 • مراجعه به اداره پلیس منطقه ای که مدارک خود را گم کرده اید.

البته به شما پیشنهاد می کنیم که در اداره پلیس بگید مدارکتون دزدیده شده نه این که اونها رو گم کرده اید. زیرا اگه بگید گم کرده اید ممکن است درخواست شما زیاد جدی گرفته نشه.

 • دریافت برگه نفوس

در تمام مناطق اداره نفوس ترکیه وجود دارد که شما می تونید به آنجا بروید و با ارایه ی کیملیک کارت یا اجاره نامه یا حتی قبض هایی مثل آب و برق و … برگه نفوس خودتون رو بگیرید. این برگه رو به راحتی می تونید تهیه کنید.

 • رفتن به اداره گوچ ( اداره مهاجرت)

یه عکس با خودتون بردارید و به اداره مهاجرت برید به همراه عکس کپی پاسپورت، کپی کیملیک قبلی خودتون و گزارش اداره پلیس به همراه برگه نفوس خودتون رو به همراه داشته باشید. در اداره مهاجرت این مدارک رو باید به مسئول مربوطه تحویل بدید و درخواست صدور کیملیک المثنی رو بکنید. هزینه 80 دلار آمریکا و 72 لیر به همراهتون داشته باشید که برای صدور کارت باید پرداخت کنید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 با 57 رای

 • هاجر

  1401-08-01 در 1:37 ب.ظ

  سلام وقت بخیر.من با کمپانی اوریفلیم ترکیه کارمیکنم و میخوام کیملیک ترک بگیرم ،و بهم گفتن حساب بانکی ترک داشتن مستلزم کیملیک داشتنه .آیا من میتونم کیملیک بگیرم و این سابقه من ب حساب میاد

  • شیوا داداش زاده

   1401-08-08 در 10:28 ق.ظ

   سلام
   برای افتتاح حساب بانکی نیازی به گرفتن کیملیک کارت ندارید.
   با شماره 02188884645 تماس بگیرید در خصوص افتتاح حساب راهنماییتون کنند.

 • فاطمه علی عسکری

  1401-06-31 در 11:00 ب.ظ

  دختر ایرانی با پسر ترک اگر ازدواج کند کارت کیملیکش آیا عوض میشو

  • شیوا داداش زاده

   1401-07-07 در 10:39 ق.ظ

   سلام
   خیر حداقل سه سال از ازدواجش باید بگذرد

 • فاطمه حسینی

  1401-03-20 در 9:48 ب.ظ

  ممنون ازاطلاعاتتون

  • شیوا داداش زاده

   1401-03-21 در 10:29 ب.ظ

   سلام
   ممنون از همراهی شما

 • فرشته

  1401-03-18 در 3:41 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  کیملیک یه کارت اقامته بصورت موقت و دائم
  اما هزینه تهیه این کارت چقده

  • شیوا داداش زاده

   1401-03-21 در 10:35 ب.ظ

   سلام
   اقامت یکساله با خرید ملک حداقل به ارزش 75000 دلار در شهرهای بزرگ و 50 هزار دلار در شهرهای کوچک
   شهروندی خرید ملک به ارزش 400 هزار دلار

 • احمد مشعل عسکرزاده

  1400-03-15 در 3:28 ب.ظ

  قاچاق کسی آمده باشد کیملیک میتونت بیگیرد

  • شیوا داداش زاده

   1400-03-20 در 9:51 ق.ظ

   سلام
   خیر باید به صورت قانونی باید به خاک ترکیه وارد شده باشد.

 • حکیم محتشم راد

  1399-07-27 در 7:32 ق.ظ

  سلام. ببخشید هزینه این کارت حدودا چقدر میشه و همه این کارها باید در خود ترکیه انجام بشه؟؟ فیش مالیات هم اونجا پرداخت میشه؟ اگر اقامت نداشته باشم و از 90 روز بیشتر بمونم ترکیه چه اتفاقی میفته ایا جریمه داره ؟؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-08-17 در 9:29 ب.ظ

   سلام
   بله صفر تا صد کار در ترکیه انجام می شه . بیشتر از 90 روز بدون اقدام برای اقامت هم جریمه و هم دیپورتی داره.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .