whatsapp
الو اپلای
فرم راندوو اقامت ترکیه چیست؟

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  10 فروردین 1400

فرم راندوو اقامت ترکیه چیست؟

در صورتی که شما هم جزء افرادی باشید که قصد مهاجرت به ترکیه را داشته باشید قطعا واژه راندوو رو شنیده اید. گرفتن وقت راندوو،گرفتن کیملیک ترکیه ، اداره مهاجرت ترکیه واژه هایی هستند که در پروسه اخذ اقامت ترکیه می بایستی با آنها آشنا باشید.

در واقع کلمه راندوو به معنی قرار ملاقات یا وقت مصاحبه می باشد. اما در ارتباط با مهاجرت به معنی قرار ملاقات مشخص شده در اداره مهاجرت ترکیه می باشد. شما قبل از هر اقدامی در خصوص اخذ اقامت توریستی ترکیه، تحصیل در ترکیه و … می بایستی نسبت به پر کردن فرم های راندوو ترکیه اقدامات لازم را انجام دهید.

گرفتن وقت راندوو

برای گرفتن وقت راندوو بهتر است زمانی اقدام کنید که در خاک ترکیه حضور دارید. در نظر داشته باشید که شما در صورتی که در ترکیه حضور دارید باید قبل از تمام شدن ویزای 90 روزه خود نسبت به پر کردن فرم ها و گرفتن وقت راندوو اقدام نمایید وگرنه مجبور خواهید شد به مدت 3 ماه خاک ترکیه را بعد از تمام شدن 90 روز ترک کنید و بعد از سپری شدن 90 روز دوباره می توانید به ترکیه بروید.

ایرانی ها در طول سال حداکثر 6 ماه یعنی 2 بار 90 روز می توانند بدون نیاز به اخذ ویزای جداگانه در ترکیه حضور داشته باشند. در صورتی که شما با اقامت توریستی 90 روزه در خاک ترکیه حضور داشته باشید باید قبل از پایان یافتن 89 روز نسبت به پر کردن فرم راندوو و دریافت وقت اقدام نمایید. این برای زمانی است که شما برای بار نخست است که اقدام به اخذ اقامت ترکیه می نمایید.

برای تمدید اقامت به این نکات دقت کنید

ولی در صورتی که شما برای تمدید اقامت اقدام می کنید بهتر است کار را برای روزهای پایانی نگذارید و حداقل از سه ماه مانده به اتمام اقامت نسبت به تمدید اقامت ترکیه خود اقدام نمایید.

گرفتن وقت راندوو

به سایت اداره مهاجرت ترکیه مراجعه نمایید البته در صورتی که به زبان ترکی آشنایی کاملی داشته باشید می توانید خودتان نیز برای پر کردن فرم ها اقدام کنید در غیر این صورت بهتر است این کار را به یک موسسه مهاجرتی بسپارید تا از نحوه صحیح پر کردن فرم ها اطمینان حاصل کنید.

به دلیل این که وقت مصاحبه شما در اداره مهاجرت به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل آدرس ایمیلی که معتبر است را در سایت وارد کنید و همچنین دقت کنید که به درستی وارد کنید. شماره تلفنی که فعال می باشد را در پروفایل خود قرار دهید. برای خرید سیم کارت شما بهتر است سیم کارت ترکسل تهیه کنید و در سایت اداره مهاجرت شماره آن را وارد کنید.

ابطال وقت فرم راندوو اقامت ترکیه

در صورتی که به هر دلیلی در موعد مقرری که اداره مهاجرت ترکیه اعلام کرده است نتوانسته باشید در آن اداره حضور داشته باشید مشکلی ندارد عدم مراجعه شما به معنی ابطال وقت راندوو شما محسوب خواهد گردید.

در صورتی که بخواهید وقت مجدد بگیرید می بایستی از زمان وقت راندوو شما حداقل 2 هفته گذشته باشد.

بعد از 2 هفته شما می توانید وقت جدید اداره مهاجرت ترکیه را درخواست دهید. در شهرهای بزرگی به مانند استانبول از زمان درخواست شما ممکن است تا 3 ماه هم به طول بیانجامد اما در شهرهای کوچکی به مانند آنکارا و یا ازمیر وقت راندوو بیش از 1 ماه به طول نمی انجامد.

به همین دلیل قبل از کنسل کردن وقت راندوو به این قضیه توجه داشته باشید. در نظر داشته باشید که بعد از دریافت وقت راندوو تا زمان مصاحبه اداره مهاجرت و مشخص شدن پرونده مهاجرتی شما ویزای شما موقتی خواهد بود به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم که حتما یک نسخه از راندوو خودتون رو به همراه پاسپورت و همچنین در صورتی که قبلا هم اقامت داشتید را به همراه داشته باشید.

وقت راندوو خانوادگی

وقت راندوو خانوادگی

باید در نظر داشته باشید که چیزی به عنوان راندوو خانوادگی وجود ندارد یعنی برای تمام اعضای یک خانواده لازم است تا فرم های جداگانه ای پر شود. این قانون شامل نوزادان و کودکان نیز می شود یعنی برای کودکتان نیز شما باید تمام هزینه های اداره مهاجرت را پرداخت نمایید.

در صورتی که تمام مدارک شما کامل باشد پرونده شما تشکیل می شه و به شما یک رسید که مدارک را تحویل دادید خواهند داد.

این رسید برای این منظور به شما داده می شه در صورتی که هیچ گونه جوابی از اداره مهاجرت در طی سه ماه به شما داده نشود می توانید با در دست داشتن این رسید برای پیگیری کارت اقامت ترکیه مراجعه کنید.

در صورتی که مدارک پرونده اخذ اقامت شما ناقص باشه به شما برای تکمیل کردن آنها 1 ماه زمان خواهند داد و شما موظف هستید در این تایم پرونده خودتون رو کامل کنید.

مثلا در حالت عادی نیازی به ارایه برگه عدم سوء پیشینه ندارید این در حالی است که ممکن است نظر آفیسر پروندتون این باشه که بنا به دلایلی از شما برگه عدم سوء پیشینه درخواست بکنه.

مصاحبه راندوو شامل چه چیز هایی می شود

سوالات مصاحبه اقامت ترکیه شامل سوالات عمومی در خصوص هدف شما از ماندن در ترکیه خواهد بود به همین دلیل نگران نباشید. حتی زمانی که برای پیگیری کارت کیملیک هم مراجعه می کنید در صورتی که پرونده شما دارای نقص باشد به شما عنوان خواهد شد.

اطلاع رسانی اداره مهاجرت ترکیه از طریق پیام کوتاه و یا ایمیل خواهد بود. شما در فرم درخواستی که در زمان فرم راندوو پر می کنید مشخص می کنید که از چه طریقی به شما اطلاع رسانی گردد.

در صورتی که در نظر داشته باشید برای گرفتن کیملیک ترکیه اقدام کنید و یا تمدید اقامت یکساله ترکیه را انجام دهید می بایستی نسبت به پر کردن مدارک زیر اقدامات لازم را انجام دهید. توجه داشته باشید که نقص مدارک برای شما می تواند دردسرساز باشد.

مدارک لازم برای راندوو ترکیه

 • 6 قطعه عکس پرسنلی
 • بیمه درمانی یکساله
 • اصل و کپی پاسپورت
 • ترجمه رسمی پاسپورت
 • رضایت نامه والدین و یا قیم( در صورتی که کودک زیر 18 سال قرار باشد با یکی از والدین در ترکیه حضور داشته باشد)
 • پر کردن فرم های مربوطه
 • پرداخت هزینه های اداره مهاجرت ترکیه
 • اجاره نامه رسمی که به تایید نوتر رسیده باشد.

نکته: ترجمه پاسپورت به زبان ترکی باید به تایید نوتر ( دفتر اسناد رسمی) رسیده باشد.

تمدید اقامت در ترکیه

مراحل گرفتن اقامت ترکیه برای نخستین بار تفاوتی با سال های قبل نداشته است این در حالی است که تمدید کیملیک ترکیه از سال 2020 تغییرات بسیاری کرده است. حتی هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه نیز با مقداری افزایش در سال 2020 روبه رو بوده است.

برای تمدید کارت اقامت ترکیه شخص باید یا اجازه کار در ترکیه را داشته باشد یا ویزای تحصیلی و یا این که نسبت به خرید ملک در تریکه اقدام نماید. در غیر این صورت با درصد بالایی اقامت وی تمدید نخواهد شد و شخص مجبور خواهد شد که خاک کشور ترکیه را ترک کنید.

تمدید اقامت در ترکیه

و بعد از گذشت 6 ماه دوباره برای اخذ اقامت اقدام نماید. به یک نکته توجه کنید مواردی به مانند تحصیل فرزندان شما در مدارس ترکیه نمی تواند دلیل محکمی برای تمدید اقامت شما باشد.

دریافت کیملیک کارت

عموما کیملیک کارت ترکیه به آدرس اعلامی شما ارسال می گردد حال در صورتی که در منزل حضور نداشتید مامور پست کارت شما را تحویل ادراه پست منطقه ای که در آن جا ساکن هستید می دهد و بعد از یک هفته به ادراه مهاجرت مرکزی فرستاده می شود و به مدت یک ماه شما می توانید برای دریافت آن به اداره مهاجرت مرکزی برید و اون را دریافت کنید در صورتی که شما در طی یک ماه برای دریافت آن اقدام نکنید کارت شما باطل خواهد گردید.

در صورتی که درخواست اقامت شما رد شده باشد 10 روز فرصت خواهید داشت کشور ترکیه را ترک کنید و تا 6 ماه نخواهید توانست درخواست همان نوع از اقامت را بدهید ولی می توانید برای نوع دیگری از اقامت اقدام کنید.

نکات مهم فرم های راندوو

 • به دلیل این که ممکن است سیم کارت شما قطع گردد بهتر است درخواست خود را برای اداره مهاجرت از طریق ایمیل ارسال کنید.
 • اطلاعات خود را به درستی وارد نمایید.
 • بهتر است در زمان شروع پروسه پر کردن فرم های راندوو در کشور ترکیه حضور داشته باشید.
 • قبل از این که شروع به پر کردن فرم ها کنید بیمه درمانی خود را بگیرید.
 • انتخاب محل راندوو به عهده خود شما خواهد بود پس دقت لازم را داشته باشید تا مناطق نزدیک را انتخاب کنید.
 • حداقل اعتبار پاسپورت شما نباید کمتر از 1 سال باشد.
 • بر اساس قوانین کشور ترکیه تمامی مامورین اداره مهاجرت در این کشور از قدرت بالایی برخوردار هستند برای همین سعی کنید در برخورد با این مامورین رعایت ادب و احترام را داشته باشید و همچنین از پوشش های رسمی و مناسب استفاده کنید.
 • با شماره تلفن 157 می تونید در ترکیه تماس بگیرید و پیگیر پروندتون باشید.
 • شما از اداره مهاجرت تمام استان های در ترکیه می توانید درخواست خودتون رو ثبت کنید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.1 از 5 با 53 رای

 • مجله مهاجرت

  1401-12-17 در 5:33 ب.ظ

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد سایت اداره مهاجرت ترکیه میشه راهنمایی بفرمایید؟

 • علی

  1400-06-18 در 3:16 ب.ظ

  با عرض سلام! بنده ساکن آنتالیا هستم.
  برخی از اطلاعات وبسایت نادرست هستند که بنده آنها را اصلاح میکنم.
  برای وقت راندوو هیچ نیازی به ترجمه رسمی پاسپورت وجود ندارد چراکه پاسپورت جمهوری اسلامی ایران شامل زبان انگلیسی هست.
  ضمنا اداره مهاجرت ترکیه تنها ۴ قطع عکس بیومتریک برای صدور کارت کیملیک دریافت میکند.
  این اطلاعات را برای هموطنان عزیزم نوشتم. امیدوارم که مورد استفاده آنها قرار گیرد.

  • شیوا داداش زاده

   1400-06-18 در 3:28 ب.ظ

   سلام
   ممنون از تصحیح مطلبتون
   در اسرع وقت تصحیح خواهد شد.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .