whatsapp
الو اپلای
آشنایی با سیستم آموزشی ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  11 فروردین 1400

تعداد نظرات :  0

آشنایی با سیستم آموزشی ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه به شکل مرحله به مرحله است. برای تحصیل در جمهوری ترکیه, 12 سال آموزش برای هر زن و مرد اجباری می باشد. برای افرادی که این دوره را به پایان رسانند، دیپلم ” مقطع متوسطه ” اعطا می شود.

اولین بار تفکر آموزش دولتی به وسیله ی سلطان محمود دوم مطرح شد و در سال 1857 آموزش دولتی با نظارت وزارت معارف عمومی آغاز گردید. در سال 1869 اولین بازبینی در قانون آموزش دولتی انجام شد و بر اساس آن تمام مسائل مربوط به آموزش نظم یافت. قانون نهاد آموزش که در سال 1926 نوشته شد، پایه ی سیستم آموزشی کنونی در ترکیه است

نظام آموزشی و مدت هر مقطع در سیستم آموزشی ترکیه

پس از اصلاحات سال 2012 سیستم آموزشی ترکیه ، دانش آموزان در ترکیه 4 سال در دوره ی ابتدایی، 4 سال دوره ی راهنمایی یا متوسطه ی اول و 4 سال در دوره ی متوسطه ی دوم تحصیل می نمایند.

دوره ی پیش دبستانی، دوره ی یک ساله ، جهت آماده سازی کودک برای ورود به مدرسه و آغاز آموزش می باشد. این دوره اجباری نیست ولی از طرف نهادهای دولتی و عمومی توصیه می شود.

دوره ی ابتدایی، سن شروع آموزش 5 سال است. این دوره، دوره ای 4 ساله می باشد. در سال دوم دوره ی ابتدایی آموزش انگلیسی و سال چهارم آن آموزش دین اجباری می شود. آموزش در این دوره بیشتر دیداری و شنیداری است.

مقاله پیشنهادی:
تحصیل در مدارس ترکیه

در نظام آموزشی ترکیه دوره ی متوسطه شامل دو مقطع راهنمایی و دبیرستان است. در دوره ی راهنمایی یا متوسطه ی اول، بر اساس یک تفکر دموکراتیک درسهای اختیاری برای دانش آموزان در نظر گرفته شده است. این درسها با موضوعات دین، زبانهای خارجی، دروس فنی، رشته های ورزشی و … از طرف دانش آموزان انتخاب می شوند.

از سال تحصیلی 2017-2018 در ترکیه امتحان ورودی به دبیرستان برگزار گردید. دبیرستانها در ترکیه با عناوین دبیرستان کار و فناوری ، دبیرستان فن، دبیرستان مطالعات اجتماعی، دبیرستانهای دینی و …موجودند.

تحصیلات تکمیلی در سیستم آموزشی ترکیه

تحصیلات تکمیلی در سیستم آموزشی ترکیه

پس از پایان دوره ی دبیرستان در سیستم آموزشی ترکیه ، نوبت کاردانی و لیسانس است. تحصیل در دانشکده ها به مدت 4 سال می باشد. ولی دوره ی کاردانی به مدت 2 سال و مخصوص دانش آموزانی است که از دبیرستانهای فنی و حرفه ای ترکیه فارغ التحصیل شده اند.

در دانشگاههای ترکیه آموزش به سه گونه ی آموزش معمولی، آموزش شبانه(کلاسها آخر هفته یا عصر ها برگزار می شود و کیفیت آموزش پایین تر است) و آموزش غیر حضوری (برای دانشجو حضور در کلاسها اجباری نیست و فقط باید در امتحانات شرکت نماید)انجام می شود.

پس از دوره ی لیسانس دوره ی فوق لیسانس وجود دارد که با قبولی در امتحان ALES می توان به آن وارد شد. این دوره نیز با پایان نامه یا بدون پایان نامه و حضوری و غیر حضوری برگزار می شود. در پایان، دوره ی دکترا تخصصی ترین دوره در هر رشته است.

ارزشیابی مدارک تحصیلی در سیستم آموزشی ترکیه

کسانی که دیپلم خود را در خارج از ترکیه کسب کرده اند، برای ثبت نام در دانشگاههای ترکیه باید مدارک دیپلم یا برای ادامه تحصیل در دوره های بالاتر، مدارک لیسانس و فوق لیسانس خود را که در کشورشان کسب کرده اند، جهت تایید به وزارت آموزش ملی ترکیه ارائه دهند و تاییدیه صادره از سوی این نهاد را به همراه دیگر مدارک درخواستی به دانشگاه مربوطه ارائه دهند.

 

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی ترکیه

عموما دانشگاههای ترکیه سعی می نمایند زبان انگلیسی را به عنوان زبان آموزش جایگزین زبان ترکی نمایند و برترین دانشگاههای ترکیه دانشگاههایی هستند که صد درصد آموزش خود را با زبان انگلیسی ارائه می دهند. از جمله ؛ دانشگاه فنی استانبول:ITU (Istanbul teknik üniversitesi ) و دانشگاه بغاز ایچی در استانبول و دانشگاههای فنی خاورمیانه (ODTÜ) و حاجت تپه در آنکارا قابل ذکر است.

برخی دیگر از دانشگاهها در کنار زبان انگلیسی از زبان ترکی نیز برای آموزش استفاده می کنند از آنجمله؛ دانشگاه تکنیک یلدیز ودانشگاه آنکارا که در این دانشگاه، همه رشته ها هم به زبان ترکی و هم انگلیسی آموزش داده می شود.

برخی از دانشگاهها همچون دانشگاه بغازایچی (boğaziçi üniversitesi ) و دانشگاه مارمارا (üniversitesi marmara) آموزشهایشان را به زبانهای آلمانی ، روسی و فرانسه نیز ارائه می دهند.

دانشگاههای خصوصی که در استانبول به انگلیسی آموزش می دهند، شامل5 دانشگاه زیر می باشد. دانشگاه کادیرخاص ( kadir has üniversitesi) آموزش تمام وقت انگلیسی را در تمام رشته های تجاری، اقتصادی، روابط بین الملل و ارتباطات ارائه می دهد.

دانشگاه کوچ که در سال 1993 تاسیس شد و همه ی آموزشهای آن به زبان انگلیسی است. دانشگاه سابانجی در سال 2000 تاسیس شد و در این دانشگاه نیزهمه رشته ها دارای دروس انگلیسی و کلاسهای مقدماتی انگلیسی است.

دانشگاه یئدی تپه در سال 1996 تاسیس شد و علاوه بر دوره ی کاردانی که 30درصد درسها به انگلیسی آموزش داده می شود، بقیه رشته ها کاملا به زبان انگلیسی است. در دانشگاه باهچه شهیر کلیه دوره های دانشکده های معماری و مهندسی به انگلیسی است و از کشورهای مختلف دانشجو می پذیرد.

میانگین هزینه ی تحصیل در مقاطع مختلف در سیستم آموزشی ترکیه

 

میانگین هزینه ی تحصیل در مقاطع مختلف در سیستم آموزشی ترکیه

هزینه ی تحصیل برای دانشجویان در دانشگاههای مختلف تفاوتهایی دارد ولی حدودا می توان شهریه ی دانشجویان خارجی را به ترتیب زیر ذکر کرد:

 • لیسانس به زبان انگلیسی 2.715.00 دلار
 • لیسانس به زبان ترکی 2.338.00 دلار
 • دانشکده ی حقوق 3.273.00 دلار
 • دوره ی فوق دیپلم 1.402.00 دلار
 • فوق لیسانس بدون پایان نامه 2.702.00 دلار
 • فوق لیسانس با پایان نامه 5.400.00 دلار
 • فوق لیسانس رشته های علوم پزشکی از 9.350.00
 • رشته ی سلامت کار بدون پایان نامه تا 18.435.00 دلار در رشته هایی مانند پرستاری و فیزیوتراپی.
 • فوق لیسانس در رشته های فنی از 16.035.00 تا 18.435.00 دلار
 • فوق لیسانس علوم قضایی با تز 27.160.00 دلار

میانگین هزینه ی زندگی در سال برای یک دانشجو

میانگین هزینه ی زندگی در سال برای یک دانشجو

بر اساس یافته های پژوهشی با عنوان « ارزش آموزش: هزینه ی موفقیت »، یک دانشجو در طی دوران تحصیل خود به طور میانگین حدود 87 هزار لیره هزینه می نماید. این پژوهش هزینه های زندگی برای یک دانشجو درترکیه ، را به شکل زیر برآورد نموده است:

 • هزینه ی اقامتگاه 18.265 لیره
 • شهریه ی آموزشگاه 13.134 لیره
 • مواد غذایی و خوارو بار 11.277 لیره
 • قبوض 8.697 لیره
 • اقساط بانکی یا وامهای دانشجویی 8.592 لیره
 • البسه و ملزومات آن 6.731 لیره
 • تفریح 6.250 لیره
 • رستوران و کافه 5.858 لیره
 • هزینه ی رفت و آمد 4.517 لیره
 • کتابهای آموزشی 1.927 لیره
 • تعطیلات 1.102 لیره
 • فعالیتهای ورزشی 675 لیره
 • سایر موارد 725 لیره

تاریخ تعطیلات پایان سال تحصیلی

سال تحصیلی در 9 ایلول ( شهریور) آغاز می شود واولین تعطیل سال تحصیلی از 18 تا 22 کاسیم (آبان) است. تعطیلات میان سال از20 تا 31 اوجاک 2020 (دی) می باشد. دومین ترم از 3 شوبات( بهمن) آغاز می شود. از ششم تا دهم نیسان ( فروردین) دومین تعطیلات میان ترم آغاز می شود. ترم دوم از 13 نیسان تا 19 هازیران (خرداد) ادامه می یابد و در این روز تعطیلات 11 هفته ای پایان سال آغاز می گردد.

تاریخ تعطیلات پایان سال تحصیلی

مجوز کار برای دانشجویان خارجی

دانشجویان خارجی در دوره های فوق دیپلم و لیسانس که در دوره ی تحصیل خود از دولت بورس می گیرند، اجازه ی کار در حین تحصیل یا پس از اتمام تحصیلاتشان را ندارند. این مورد برای دانشجویان فوق لیسانس و دکترا صدق نمی کند.

در سیستم آموزشی ترکیه خارجیانی که به قصد تحصیل به ترکیه وارد شده اند، در طول مدت تحصیلشان برای اشتغال به هر کاری باید مجوز کار دریافت نمایند. برای اخذ مجوز کار، شرط ادامه ی تحصیل در دوره های فوق لیسانس و دکترا برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است و دانشجویان لیسانس و سطوح پایین تر حق کار در ترکیه را ندارند.

مدت اعتبار مجوز کار دانشجویان با توجه به مدت مجوز اقامت آنها تعیین می شود. به دانشجویانی که مجوز اقامت خود را تمدید نکرده اند، مجوز کار داده نمی شود. پاسپورت دانشجویانی که بدون مجوز در شرکتهای خصوصی به عنوان کارگر یا کارآموز مشغول به کارند، توقیف می گردد و پروسه ی اخراج از ترکیه برای آنها آغاز می گردد.

دانشجویانی که با طرح مبادله ی دانشجو به ترکیه آمده اند، می توانند در نهادهای دولتی و عمومی مشغول به کار شوند و یا دوره های کارآموزی خود را سپری کنند و برای آن نیازی به اخذ مجوز کار ندارند و فقط باید مجوز اقامت داشته باشند.

در سیستم آموزشی ترکیه دانشجویانی که خارج از طرح مبادله ی دانشجو وارد ترکیه شده اند، به جز دوره های کارآموزی اجباری، برای انجام هر کاری یا برای سپری نمودن هر دوره ی کارآموزی باید مجوز کار اخذ نمایند. دانشجویانی که با این شرایط دوره های کارآموزی را سپری می نمایند، باید به شکل کارگر بیمه شده به کار گرفته شوند.

بیمه ی تامین اجتماعی برای دانشجویان در دانشگاه های ترکیه

بیمه ی تامین اجتماعی ترکیه برای همه ی اقشار این کشور اجباری است. افراد تا سن 18 سالگی تحت پوشش بیمه ی پدر و مادر خود هستند. اگر فرد دانشجوی دوره ی لیسانس باشد، تا 20 سالگی و در صورتی که دانشجوی فوق لیسانس باشد تا 25 سالگی می تواند تحت پوشش بیمه ی والدین خود بماند.

افراد بالای 25 سال که هنوز دانشجو هستد، یا با مراجعه به نهاد کمکمهای اجتماعی وخیریه و اثبات عدم توان مالی به استفاده ی رایگان از پوشش بیمه ادامه می دهند یا با پرداخت هزینه ی ماهانه خود را بیمه می نمایند.

دانشجویان خارجی خواهان بیمه ی تامین اجتماعی ، حتی اگر هنوز شماره ی شناسایی خود را دریافت نکرده اند، می توانند درخواست خود را برای دریافت پوشش بیمه ارائه دهند. به شرط پیش پرداخت یکساله حق بیمه ، از پوشش بیمه ی تامین اجتماعی برخوردار می شوند.

این بیمه فقط شامل فرد می شود. اگر فرد پس از یک سال اقامت خواهان بیمه ی تامین اجتماعی برای خود و خانواده اش باشد، می تواند به اداره ی تامین اجتماعی محل اقامت خود درخواست دهد و به شرط پرداخت هزینه ی ماهانه ی این بیمه، تحت پوشش قرار بگیرد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.2 از 5 با 17 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .