whatsapp
الو اپلای
ثبت ازدواج در گرجستان

نویسنده :  احمدرضا

بروزرسانی شده در :  14 فروردین 1403

ثبت ازدواج در گرجستان / شرایط، قوانین 2024

اتباع کشورهای خارجی حتی در صورتی که اقامت کشور گرجستان را نداشته باشند به راحتی می توانند با حضور در این کشور نسبت به ثبت ازدواج بین الملل خود اقدام نمایند. بسیاری از کشورها به راحتی مدارک مربوط به ثبت ازدواج در این کشور را می پذیرند. با توجه به اینکه ایرانیان برای ورود به این کشور نیازی به گرفتن ویزا ندارند به همین دلیل به راحتی می توانند در این کشور حضور یافته و تمامی امور مربوط به ازدواج خود را در کمتر از یک هفته به انجام برسانند.

از طرف دیگر برای افرادی که پاسپورت ندارند و فقط تراول داکیومنت دارند به راحتی می توانند با تراول داکیومنت خود در این کشور ازدواج کنند. به شما پیشنهاد می کنیم به دلیل عدم آشنایی متقاضیان با زبان گرجی از یک طرف و همچنین عدم آشنایی آنها به قوانین مربوط به ثبت ازدواج در گرجستان بهتر است برای تسریع روند خود از کارشناسان آشنا به این حوزه استفاده کنید.

تا بتوانید در کمترین زمان ممکن نسبت به انجام امور قانونی ازدواج خود اقدام کنید.  در این مقاله سعی کردیم به اختصار شما را با قوانین ثبت ازدواج بین الملل در گرجستان آشنا کنیم.

شرایط ثبت ازدواج بین المللی در گرجستان

 • حضور دو شخص در زمان ثبت ازدواج در گرجستان الزامی می باشد.
 • ارائه پاسپورت یا تراول داکیونت حداقل با 6 ماه اعتبار برای ثبت ازدواج الزامی می باشد به همراه ترجمه شده به زبان گرجی و تاییدات آن
 • متقاضیان باید بالای 18 سال داشته باشند. باید مدرک سن خود را داشته باشید. مدارک زیر این کار را انجام می دهند: گواهی تولد، گواهینامه رانندگی، گواهی غسل تعمید، گذرنامه، مدارک مهاجرتی، کارت پذیرش بیمارستان با نام کامل و تاریخ تولد و غیره.
 • طلاق نامه ( در صورتی که قبلا ازدواج کرده و جدا شده اید)
 • مدارک فوت همسر ( در صورتی که همسر شما قبلا وفات شده است)
 • ارائه مدارک هویتی متقاضیان به صورت ترجمه شده به زبان گرجی و تاییده شده
 • ارائه عکس بیومتریک در زمان ثبت ازدواج
 • معرفی دو شخص با تابعیت گرجستان به عنوان شاهد در زمان ثبت ازدواج
 • ارایه شناسنامه فرزندان در صورتی که زوجین فرزند مشترک داشته باشند.

نکته: در صورتی که در نظر دارید با تراول داکیومنت برای ثبت ازدواج در گرجستان اقدام کنید بهتر است علاوه بر آن مدارک شناسایی دیگری نیز به همراه داشته باشید.

افرادی که دارای تابعیت چندگانه هستند باید با پاسپورت یا تراول داکیومنت اروپا وارد خاک گرجستان شوند یعنی به زبان ساده تر با همان پاسپورتی که در نظر دارید ثبت ازدواج انجام دهید با همان پاسپورت باید وارد خاک گرجستان شوید.

چه افرادی در گرجستان نمی توانند ازدواج کنند؟

 • افراد زیر 18 سال
 • افرادی که در زمان ثبت ازدواج یکی یا هر دوی آنها به صورت قانونی با شخص دیگری ازدواج کرده است و هنوز قانونا جدا نشده اند.
 • چند همسری در گرجستان ممنوع است
 • اعضای خانواده درجه یک و با شجره مشترک ( حتی خواهر و برادر ناتنی)
 • فرزند خوانده و والدین ناتنی آنها
 • بین متقاضیانی که یکی از آنها در زمان ثبت ازدواج در زندان به سر می برد.

نکته: اگر حداقل یکی از افرادی که ازدواج می کنند مقیم گرجستان باشد، می توان مجوز ازدواج را از دادگاه  شهرستانی که در آن زندگی می کند اخذ نماید اما اگر هیچ یک از افراد مقیم گرجستان نباشند لازم است ، مجوز ازدواج را از شهرستانی که در آنجا ازدواج خواهند کرد بگیرند.

ثبت ازدواج در گرجستان در کجا انجام می شود؟

ثبت ازدواج در گرجستان بر خلاف بقیه جاهای دنیا که در شهرداری انجام می شود در مراکز توسعه خدمات دولتی وزارت دادگستری گرجستان ثبت می شود. سند ازدواجی که در گرجستان به شما داده می شود به زبان گرجی می باشد بعد از آن باید سند ازدواج خود را نوتری کنید و در صورتی که می خواهید این سند ازدواج بین الملل را در کشورهای اروپایی و یا آمریکایی و … استفاده کنید بعد از نوتری باید آن را به زبانی که می خواهید مثلا انگلیسی یا آلمانی و یا … ترجمه و آپوستیل کنید. البته لازم به ذکر است چون کشور گرجستان عضو معاهده آپوستیل می باشد به راحتی می توانید اقدام به آپوستیل تمامی مدارک خود نمایید.

آن چیزی که باعث می شود ازدواج در گرجستان معتبر باشد؟ موافقت برای ازدواج و همسر بودن: دو نفر باید به صورت شفاهی اعلام کنند که در حال حاضر می خواهند به عنوان همسر همدیگر باشند در اینجا این نکته مهم می باشد که زوجین به زمان حال باید اشاره کنند نه اینکه آینده. در صورتی که افراد اعلام کنند می خواهند در آینده همسر یکدیگر باشند ازدواج آنها قانونی نخواهد بود. توافق برای ازدواج می تواند به صورت گفتاری باشد. همچنین ثبت ازدواج در همان لحظه سومین شرط ازدواج صحیح می باشد.

نام خانوادگی زوجین در زمان ثبت ازدواج تغییر می کند؟

بعد از ثبت ازدواج زوجین می توانند نام خانوادگی همدیگر را به صورت ترکیبی مشترک استفاده کنند و یا از نام خانوادگی یکی از آنها استفاده کنند که معمولا نام خانوادگی مرد می باشد.

مدت زمان اخذ سند ازدواج در گرجستان چقدر است؟

بعد از امور مربوط به ازدواج سند ازدواج به زبان گرجی صادر می گردد که صدور آن بین 10 تا 30 دقیقه زمان می برد مگر اینکه مشکلی پیش بیاید مثلا تعداد افرادی که همزمان اقدام به ثبت ازدواج کرده اند زیاد باشد یا مشکلی در سیستم به وجود آمده باشد.

ثبت ازدواج ایرانی در گرجستان

بعد از ثبت ازدواج بین الملل زوجین می توانند به سفارت ایران در گرجستان مراجعه کنند و اقدام به عقد شرعی و ثبت ازدواج ایرانی نمایند در نظر داشته باشید برای ثبت ازدواج بین الملل نیاز به اذن پدر نیست ولی برای ثبت ازدواج ایرانی حضور پدر و یا اذن پدر که در دفترخانه رسمی در ایران تهیه و ارسال شده است الزامی می باشد. برای ثبت ازدواج بین الملل در صورتی که یکی از زوجین مسلمان نباشد مشکلی به وجود نمی آید ولی برای ثبت ازدواج ایرانی اگر یکی از زوجین دینی غیر از اسلام داشته باشد باید در مسجد مسلمان شود تا بتواند ازدواج ایرانی خود را ثبت کند.

برای ورود به گرجستان به چه مدارکی نیاز خواهیم داشت؟

 • بلیط رفت و برگشت
 • رزرو هتل
 • بیمه مسافرتی
 • همراه داشتن کردیت کارت یا پول نقد

برای ثبت ازدواج در گرجستان نیاز به اذن پدر هست؟

خیر

با تراول داکیومنت در گرجستان می توانیم ثبت ازدواج کنیم؟

بله

برای ثبت ازدواج در گرجستان نیاز به آزمایش های پزشکی داریم؟

خیر

ثبت ازدواج در گرجستان چقدر زمان می برد؟

3 روز کاری

برای ثبت ازدواج در گرجستان نیاز به برگه تجرد داریم؟

خیر

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .