whatsapp
الو اپلای
تفاوت بخش آسیایی و بخش اروپایی استانبول

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  15 فروردین 1400

تعداد نظرات :  0

تفاوت های دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول ترکیه

تفاوت های دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول: ایرانیان عزیزی که با مهاجرت به ترکیه ، قصد اخذ اقامت در ترکیه را دارند، باید در ابتدا با شهرهای این کشور آشنا شوند تا محل مناسبی برای اقامت و اسکان خود انتخاب نمایند.

اگر قصد اقامت در استانبول را دارید، آشنایی با بزرگترین شهر ترکیه برای شما جذاب خواهدبود. این شهر با عظمت، یک شهر اروپایی آسیایی می باشد. به این معنا که قسمتی از این شهر در قاره ی آسیا قراردارد و به آن آنادولو یاکاسی هم می گویند و بخش دیگر آن در قاره اروپا قرارگرفته و به آن آوروپا یاکاسی یا روما یاکاسی (بخش رومی) نیز گفته می شود.

این دو بخش شهر استانبول به دلیل قرارگیری در دو قاره متفاوت واقعا هم تفاوتهای فاحشی دارند. اگر قصد اقامت در ترکیه را دارید، آشنایی شما با این شهر استثنایی، ضروری می باشد. با ما همراه باشید تا با تفاوتهای دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول آشنا شوید .

تفاوتهای دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول را در چند مورد می توان بررسی کرد:

تقاوت در جمعیت دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول

تفاوتهای دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول در جمعیت : بخش اروپایی استانبول بسیار پرجمعیت تر از بخش آسیایی آن است. جمعیت این بخش 9,726,373 نفر بوده، بزرگترین شهرستان آن با 846,492 نفر، اسن یورت (Esenyurt) می باشد. بخش اروپایی استانبول آنقدر پرجمعیت است که نه تنها در میادین آن، بلکه در کوچه و خیابانهای آن نیز به سختی می توان راه رفت.

در مقابل بخش آسیایی استانبول 5,302,858 نفر جمعیت دارد. بزرگترین شهرستان آن با 699,901 نفر جمعیت ، عمرانیه می باشد. برخلاف بخش اروپایی استانبول در این بخش به جز در میدانها جمعیت اندکی مشاهده می شود. بنابراین اگر قصد اقامت در استانبول را دارید، بنا به تمایل تان به مناطق پرجمعیت یا کم جمعیت، می توانید یکی از این دو بخش را انتخاب نمایید.

بخش آسیایی استانبول

تفاوت در پیشرفت دو قسمت اروپایی و آسیایی ترکیه :

تفاوت های دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول در پیشرفت : با توجه به بودجه های سرمایه گذاری شده در بخش اروپایی استانبول و ترجیح بخش اروپایی برای سرمایه گذاری توسط کارفرمایان بزرگ، هر متر مربع این بخش ارزشمند گشته و سطح پیشرفت آن با سرعت زیادی بالا رفته است. در مقابل بخش آسیایی از این لحاظ راکد مانده و پیشرفت اندکی نموده است. سرمایه گذاری در بخش آسیایی استانبول اخیرا پیشرفت بیشتری داشته است.

تفریحات شبانه در دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول چگونه است ؟

تفاوت های دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول در تفریحات شبانه : ایرانیانی که اقامت در استانبول را بر می گزینند، برای تفریحات شبانه باید بخش اروپایی استانبول را انتخاب نمایند. بئشیک تاش، اورتا کوی، بئی اوغلو، نیشان تاش و ….با جای دادن مکان های تفریحی بزرگ در خود، انتخاب اول شهروندان گردیده اند. در بخش آسیایی اگر چه در منطقه های کادی کوی واسکودار مکان های تفریحی بسیاری وجود دارد، ولی هنوز هم نمی تواند با بخش اروپایی رقابت کند.

تفاوت های بخش آسیایی و اروپایی شهر استانبول

تفاوت ترافیک دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول ترکیه :

تفاوت های دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول در ترافیک : ترافیک مشکل همیشگی بخش اروپایی استانبول است. نه تنها بخش آسیایی استانبول، که اگر با کل اروپا هم مقایسه نماییم، بخش اروپایی از همه پر ترافیک تر خواهد بود.

وجود ترافیک در کل روز به یک طرف، مابین ساعات 7:00 تا 9:00 صبح و ساعات 17:00 تا 20:00 عصر، باز شدن ترافیکی که ایجاد می شود، غیر ممکن می نماید و استرس مردم برای رفتن به سر کار و برگشتن به خانه مربوط به این ترافیک می باشد. در این مورد یک استثنا وجود دارد و آن هم مربوط به روزهای عید می باشد، تنها در روزهای عید این خیابانها خلوت می گردند.

تفاوت در نا امنی بعد از پایانه شب در دو بخش آسیایی و اروپایی ترکیه

از دیگر نقاط ضعف بخش اروپایی استانبول ناامنی آن می باشد که با توجه به پر جمعیت بودن آن قابل توجیه است. اگر قصد اقامت در استانبول را دارید به خصوص در بخش اروپایی آن، مواظب خطراتی باشید که هر لحظه ممکن است در هر گوشه و کناری برای شما اتفاق بیفتد. خطرات در مناطق باغچیلار، اسنلر، اسن یورت، زیتون بورنو، کوجاسینان، قاضی عثمان پاشاو بسیاری از دیگر مناطق بخش اروپایی غیر قابل مهار می باشد.

بخش آسیایی استانبول را می توان امن تر نامید. ولی در این بخش نیز مناطق فیکیر تپه و سلطان بئی لی مناطق ناامنی می باشند، ولی در نامنی به گرد پای مناطق نا امن بخش اروپایی نمی رسند.

تفاوت در تعداد شهرستانها (ایلچه ها) در دو قسمت آسیایی و اروپایی ترکیه

تفاوت های دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول در تعداد شهرستانها : به دلیل سرعت پیشرفت بخش اروپایی استانبول، تعداد شهرستان هاهم دراین بخش به سرعت افزایش یافته اند. فرمانداری برای کنترل هرچه بهتر این مناطق و حل مشکل مسکن جمعیت روزافزون آن، تعداد شهرستانها را افزایش داده و مجتمع های مسکونی جدیدی ساخته است.

در بخش اروپایی 24 شهرستان وجود دارد. نام این شهرستانهای بخش اروپایی استانبول عبارتند از:

آرناوود کویی، آوچیلار، باغجیلار، باحچه لی ائولر، باکیر کوی، باشاک شهیر، بئشیک تاش، بئیلیک دوزو، بئی اوغلو، بویوک چکمه جه، چاتالجا، اسنلر، اسن یورت، ایوپ، فاتیح، قاضی عثمان پاشا، گون گورن، کاغیت حانه، کوچوک چکمه جه، ساری یئر، سیلیوری، شیشلی، سلطان قاضی، زیتون بورنو می باشد.

شهرستان های بخش آسیایی استانبول نیز ، عبارتند از :

آدالار، آتا شهیر، بئی کوز، چکمه کوی، کادی کوی، کارتال، مال تپه، پندیک، سانجاک تپه، سلطان بئی لی، شیله، توزلا، عمرانیه، اسکودار می باشند.

تفاوت اقلیمی دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول

تفاوت اقلیمی دو قسمت آسیایی و اروپایی ترکیه چگونه است ؟

بخش آسیایی استانبول به دلیل اینکه نسبت به بخش اروپایی در ارتفاع بالاتری قرارگرفته است، زمستانهایش اندکی سردتر و تابستانهایش کمی خنک تر است.

تفاوت در فضای سبز موجود در دو بخش آسیایی و اروپایی ترکیه

یکی دیگر از نقاط ضعف بخش اروپایی استانبول، کمبود فضای سبز در این منطقه و بتونیزه شدن آن می باشد وعلاوه بر اینکه هنوز برای اعتراض ساکنان در این مورد، راه حلی اندیشیده نشده است، سعی در از بین بردن فضاهای سبز موجود درآن نیز بحث دیگری است. در مقابل، بخش آسیایی از این مورد مشکلی ندارد و در آن پارکها، جنگلها و فضاهای سبز فراوان یافت می شود.

تفاوتی که در آثار تاریخی دو قسمت آسیایی و اروپایی استانبول ترکیه وجود دارد چیست ؟

تفاوت بخش آسیایی و اروپایی استانبول در آثار تاریخی : تفاوتی که در خصوص آثار تاریخی دو قسمت آسیایی و اروپایی وجود دارد، بخش اروپایی استانبول جلوتر از بخش آسیایی آن قرار دارد. به طوری که در هر کوی و برزن آن با یک اثر تاریخی رو به رو می شویم. از این آثار بی شمار تاریخی می توان به چند مورد اشاره کرد.

دولما باحچه سارایی، قصری است که با ترکیبی از اصول معماری اروپایی سالهای 1856-1843 ساخته شده است. ساخت آن ده سال طول کشید و پنج میلیون سکه ی طلا هزینه ی آن شد. آدرس آن ، شهرستان بئشیک تاش، محله ی ویشنه زاده، شماره ی 34357 می باشد. ساعتهای بازدید، به جز روزهای یکشنبه و پنجشنبه  از 9:00 صبح تا 16:00عصر .

بخش آسیایی و اروپایی استانبول

موزه ی ایا صوفیه

موزه ی ایا صوفیه (AYASOFYA MÜZESİ)، یکی از پربازدیدکننده ترین موزه هاست. از لحاظ صنعت و تاریخ معماری یکی از معروف ترین بناها ویکی از عجایب هشتگانه ی جهان شمرده می شود. این بنا که به مدت 916 سال کلیسا بوده است، در سال 1453، با فتح استانبول به دست سلطان محمد فاتح، تبدیل به مسجد گردید. این بنا در سال 1953 به دستور آتاتورک به شکل موزه برای بازدید عموم آزاد گردید. موزه در شهرستان سلطان احمد فاتح قراردارد و ساعات بازدید آن همه روزه به جز روزهای یکشنبه از 9:00 تا 17:00 می باشد.

توپ کاپی سارایی

توپ کاپی سارایی، از سوی سلطان محمد فاتح در سال 1487 ساخته شد و به مدت 400 سال محل فرمانروایی و زندگی سلاطین عثمانی بوده است. این اثر که جمع کثیری از توریستها را به خود جلب می کند، در سال 1985 در لیست میراثهای بشری یونسکو ثبت گردید. این بنا در شهرستان فاتیح استانبول قرار دارد و ساعات بازدید آن به جز روزهای سه شنبه از 9:00تا 16:45 می باشد.

قالاتا کوله سی

قالاتا کوله سی، برجی که در سال 528 به دست امپراطوری بیزانس ساخته شد، یکی از مهمترین سمبلهای شهر استانبول است و از بالای آن تنگه ی استانبول به شکل گسترده ای قابل مشاهده است. در گذشته این برج، به عنوان فانوس دریایی استفاده می شد. آدرس آن شهرستان بئی اوغلو، محله ی برکت زاده و ساعات بازدید آن همه روزه از ساعت 9:00 تا 19:00 می باشد.

از آثار تاریخی بخش آسیایی استانبول نیز می توان به کیز کوله سی، آنادولو حیصاری، بئی لر بی سارایی، مسجد مهرماه سلطان و …اشاره کرد. کیز کوله سی یا برج دختر با 2500سال تاریخ رازآلود، در نقطه ی اتصال دو بخش آسیایی و اروپایی، دقیقا در وسط تنگه ی استانبول بنا شده است. آدرس آن شهرستان اسکودار استانبول، شماره 34668می باشد. ساعات بازدید همه روزه از 12:30 تا 18:30 و آخر هفته ها از 11:00 تا 18:30 است.

مسجد مهرماه سلطان، به دست معمار معروف ، معمار سینان و به نام دختر سلطان سلیمان و خرم سلطان ساخته شده است. آدرس آن شهرستان اسکودار، خیابان سلمان آغا بوستانی، محله ی سلطان تپه می باشد. کسانی که اقامت در استانبول را انتخاب می نمایند، بازدید از این آثار تاریخی را نباید از دست بدهند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.4 از 5 با 15 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .