whatsapp
الو اپلای
معرفی قهوه ترک

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  6 بهمن 1400

تعداد نظرات :  0

همه چیزی که درباره قهوه ترک باید بدانید

قهوه ترک که قرن ها در فرهنگ ترکیه حضور داشته است توجه بسیاری از افرادی که ترکیه را می شناسند به خود جلب کرده است. قهوه ترک، قهوه ای است که منحصر به فرد ترک ها در ترکیه می باشد. شاید می توان گفت یکی از دلایلی است که باعث می شود صبح ها مردم ترکیه را پر از جنب و جوش ببینید.

البته توجه داشته باشید که آداب و رسوم ترکیه در ارتباط با قهوه نیز وجود دارد. یک قهوه تلخ به مدت چهل ساله به یاد می ماند ( کنایه از دوستی و نمک گیر کردن) و این به دلیل این موضوع است که قهوه ترک فقط یک نوشیدنی نیست بلکه یک فرهنگ به حساب می آید. این قهوه در روزهای بسیار مهم، مهمانی ها و مراسمات بسیار استفاده می شود.

شما باید بدانید همان اهمیتی که چای در زندگی ایرانیان دارد صد مرتبه بیشترش را قهوه در زندگی مردم ترکیه دارد. این نوشیدنی در سه مدل بدون شکر، با شکر متوسط و با شکر زیاد سرو می گردد و البته در برخی مواقع با شیر و … .

قهوه ترکیه ای

چرا قهوه ترک؟

این نام بیشتر برای نوع سرو این نوشیدنی در نظر گرفته شده است. در این روش دانه ها برشته شده و سپس پودر می شوند و بعد از آن باید در قهوه جوشی که به اصطلاح آن را جذوه می نماند و عموما از جنس مس است جوشانیده شده و سپس سرو گردد. البته که شما می توانید دانه های پودر شده قهوه را در ته فنجان خود ببینید.

یک قهوه چهل سال ارزش و اعتبار دارد

گرچه فرهنگ قهوه ترک یک فرهنگ باستانی است، مراسم سنتی برای نوشیدن قهوه ترک وجود دارد. این نوشیدنی به روش های مختلفی در هر منطقه تهیه و مصرف می شود مثلا بر اساس سنت های بوشناک قهوه می بایستی به صورت تلخ نوشیده شود. و همچنین سنت های بوسنیک ناسالم شده است. و یا در برخی مناطق زمانی که افراد ترجیح می دهند قهوه خود را شیرین

بنوشند به جای مخلوط کردن شکر از آب نبات های شیرین استفاده می کنند بدین صورت که برای ایجاد شیرنی یک بار این آب نبات ها را در دهان می گذارند و سپس قهوه را می نوشند. این در حالی است که ترکان در منطقه قفقاز قهوه را با شیر می نوشند. اما نه با هر شیر. برای مخلوط کردن قهوه با شیر حتما باید از شیر گاو تازه متولد شده استفاده نمایند که البته کمی مزه آن به ترشی می زند.

بسیاری از اصطلاحات و ضرب المثل های این نوشیدنی که از زمان های قدیم در فرهنگ ترکیه بوده اند نیز در جامعه مورد استفاده قرار می گیرند. مثلا اگر برای نوشیدن قهوه خیلی انتظار کشیده شده باشد گفته می شود  آیا قهوه را از یمن می آورند؟ شاید به این دلیل باشد که منشاء و زادگاه قهوه ترک یمن و اتیوپی بوده است.

قدیمی ترین نوشیدنی گرم  ترک ها؛ قهوه ترک

قدیمی ترین نوشیدنی گرم  ترک ها؛ قهوه ترک

ورود قهوه به غذاهای عثمانی و داستان عطر و طعم سنتی آن به دوران باستان باز می گردد. دو داستان مختلف در مورد آن وجود دارد. اولین داستان این است که در سال ۱۵۵۴ دو بازرگان سوریه ای قهوه را به سرزمین های عثمانی معرفی کردند.

داستان دیگر در مورد ورود قهوه به غذاهای عثمانی در طول سلطنت سلطان سلیمان رخ داد. سلطان سلیمان، قهوه را از فرماندار یمن می خواهد. به همین دلیل بهترین قهوه ها را به قصر خود می آورد به همراه بهترین افرادی که می توانند قهوه درست کنند. در قصر سلطان سلیمان قهوه به ۴۰ نوع مختلف درست شده و در اختیار سلطان قرار می گیرد. و در نهایت قهوه وارد قصر عثمانی می شود. در این قصر بود که قهوه را با یک لیوان آب سرو می کردند آبی که بر روی آن از گلبرگ های ل رز استفاده می شده است.

نوشیدن قهوه ترک

ابتدا یک جرعه آب نوشیده می شود  و سپس قهوه

از زمان های بسیار دور قهوه ترک در استانبول بسیار رایج بوده است و در بعد از آن در هر گوشه ای از آناتولی می شد که آن را پیدا کرد. دانه های قهوه در هوای آزاد بو داده می شد و سپس کوبیده می شدند و برای نوشیدن آماده می گردید. ترجیحا از ظروف مسی برای طبخ آن استفاده می شده است.

این نکته درست است که قهوه ترک به دربار سلاطین عثمانی از یمن آورده شد ولیکن در دربار عثمانی بود که به شکل امروزی درآمد. بهترین قهوه در ظروف مسی و بر روی شعله شمع درست می گردد که این نوع طبخ بسیار آن را خوشمزه می سازد. یا در میان شن و ماسه داغ و سوزان پخته می شود.

نوشیدن قهوه ترک آداب و رسوم خاص خود را دارد. قبل از خوردن آن یک جرعه آب سرد خورده می شود به این ترتیب، دهان تمیز می شود و  شخص می تواند طعم دلپذیر قهوه را کاملا حس نماید.

شیرینی لوکوم ( راحت الحلقوم ) باید در کنار قهوه باشد

 

شیرینی لوکوم ( راحت الحلقوم ) باید در کنار قهوه باشد

بر روی قهوه بایستی کف قهوه حتما باشد. البته برای این که قهوه ای با کیفیت خوب و پر کف داشته باشید قبل از قل زدن باید قهوه را از روی شعله بردارید. از ابتدای ورود قهوه به ترکیه در کنار آن انواع مختلفی از شیرینی جات و دسرها قرار می گرفت که در میان آنها شیرینی لوکوم توانست جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص دهد.

نقش قهوه ترک در ازدواج های ترکیه ای

نقش قهوه ترک در ازدواج کشور ترکیه

همان طور که در بالا نیز ذکر شد این نوشیدنی در بسیاری از مراسم های مهم در ترکیه حضور دارد. به خصوص مراسم های ازدواج. مثلا در مراسم خواستگاری عروس باید این نوشیدنی را درست کند.

رسم است که عروس باید در قهوه داماد به جای شکر نمک بریزد تا خیلی شور گردد. البته این بدین معنی می باشد که خانواده عروس خلق داماد را با این کار می سنجند مثلا اگر داماد اخم کند یعنی بد خلق است و اگر با رضایت بنوشد یعنی صبور است.

 

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.5 از 5 با 22 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .