آشنایی با دانشگاه کوچ ترکیه

آشنایی با دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ یک دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی برای تحصیل در ترکیه است که نام خود را از موسس آن “Vehbi Koç” گرفته است. این دانشگاه، که آموزش خود را در سال 1993 در پردیس موقت خود در Istinye آغاز کرد، در سال 2000 به پردیس دائمی خود در Rumeli Feneri منتقل شد.

همچنین این دانشگاه بدلیل کیفیت سیستم آموزشی بالای خود توانسته است جزو برترین دانشگاه های ترکیه محسوب شود.

از زمان تأسیس در سال 1969 تا امروز، بنیاد “وهبی کوچ” که در زمینه های آموزشی، بهداشتی و فرهنگی فعالیت می کند، سرمایه گذاری های مهمی مانند موزه Sadberk Hanım ، کتابخانه آتاتورک، دبیرستان خصوصی کوچ را انجام داده و برای تحقق رویای دانشگاهی مرحوم وهبی کوچ آغاز به فعالیت کرده است.

وهبی کوچ با بیان این که: “سرمایه پیدا می شود ، ماشین آلات خریداری می شوند ، فن آوری منتقل می شود، اما اگر نیروی انسانی آموزش دیده وجود نداشته باشد، نتیجه ای نخواهد داشت … » نشان داد که چقدر برای تحصیل جوانان اهمیت قائل است.

به همین منظور، دانشگاه کوچ به منظور تامین یکپارچگی “افراد شایسته- متخصصین شایسته” زیر سقف “مرکز برتر”، اصول خود را بر پایه ارائه برنامه درسی فرهنگ عمومی به همه دانشجویان، اختصاص بخش قابل توجهی از منابع خود به آموزش و تحقیقات- توسعه علمی، و پرورش جوانانی با توانایی یافتن راه حل برای مشکلات و با ویژگی های رهبری، قرار داده است.

 

فعالیت های تحقیقاتی دانشگاه کوچ ترکیه

 

تابستان در دانشگاه کوچ

مرکز زبان انگلیسی دانشگاه کوچ برای کودکان (Koç University English Language Center for Kids )؛ با کارگاه های مختلف، در تلاش است تا مهارت های کودکان بین 6 تا 12 ساله مانند استفاده از منابع و حل مشکلات و همچنین مهارت های فعال در انگلیسی صحبت کردن و گوش دادن را افزایش دهد.

برای دانشجویان مقطع لیسانس سایر دانشگاه ها که در در برنامه تحقیقاتی تابستانی دانشگاه کوچ شرکت می کنند، این فرصت فراهم شده که با اعضای هیئت علمی کوچ، در پروژه ها و آزمایشگاه های مشترک کار کنند.در حوزه برنامه های تحقیقاتی تابستانی که برای دانش آموزان دبیرستان علاقه مند به تحقیق، طراحی شده است، دانشجویان این فرصت را دارند که در پروژه هایی که اعضای هیئت علمی در تابستان انجام می دهند، با هم کار کنند.

دانشجویان دانشگاه کوچ می توانند در طول ترم تابستان نیز واحدهای درسی خود را بگذرانند. علاوه بر این، دانشجویان می توانند برای مدت یک ترم یا یک سال به عنوان دانشجوی مهمان در یکی از بیش از 240 دانشگاهی که با دانشگاه کوچ در حوزه دوره های های بین المللی توافق نامه تبادل دانشجو دارد، تحصیل کنند.

 

فعالیت های ورزشی دانشگاه کوچ

 

فعالیت های ورزشی دانشگاه کوچ ترکیه

 • در پردیس اصلی دانشگاه، یک سالن ورزشی چند منظوره سرپوشیده با ظرفیت 2000 تماشاگر، یک زمین تنیس در فضای باز، یک زمین فوتبال چمن مصنوعی، یک پیست یخی سرپوشیده وجود دارد.
 • در سالن ورزشی، یک پیست دو و میدانی، زمین اسکواش و راکتبال، سالن های ایروبیک و رقص، سالن فیتنس، سالن کاردیو و بخش تنیس روی میز، وجود دارد. علاوه بر این، تمام ورزشهای داخل سالن مانند تنیس، بسکتبال ، بدمینتون، والیبال و هندبال را می توان در بخش اصلی انجام داد.
 • در پردیس غربی که در آن دانشجویان دوره مقدماتی آموزش می بینند، یک استخر سرپوشیده نیمه المپیک، مرکز کاردیو- فیتنس، استودیوی رقص و تنیس روی میز وجود دارد.
 • تیم های بسکتبال، تنیس، اسکی، اسنوبورد، قایقرانی، والیبال، هندبال، فوتبال، فوتبال آمریکایی، شمشیربازی، واترپلو، استپ، تنیس روی میز و هاکی روی یخ در دانشگاه کوچ فعالیت می کنند.

کتابخانه دانشگاه کوچ ترکیه

کتابخانه Suna Kıraç دانشگاه کوچ

کتابخانه Suna Kıraç کتابخانه ای مدرن و غنی است که پاسخگوی نیازهای آموزشی و تحقیقاتی دانشجویان دانشگاه و کادر علمی و اداری است. ظرفیت کتابخانه 750 صندلی است. کتابخانه در طول شبانه روز خدمات ارائه می دهد. 15 اتاق مطالعه گروهی با ظرفیت شش نفر در کتابخانه وجود دارد. این اتاق ها به مدت 2 ساعت می تواند توسط گروه های دانشجویی رزرو و استفاده شود. کتابخانه Suna Kıraç دارای مجموعه ای غنی و به روز است که به موازات دوره های آموزشی ارائه شده در دانشگاه کوچ، در آن گنجانده شده است.

آثاری که به واسطه خریدها و اهدا به دست می آید عمدتا از منابع انگلیسی تشکیل شده است. در کتابخانه انتشارات ترکی ، فرانسوی ، آلمانی ، ایتالیایی ، روسی و اسپانیایی موجود است.تعداد کتاب ها به بیش از 210 هزار جلد می رسد. همچنین مجموعه خاصی از نسخه های خطی و آثار نادری که به زبان های عثمانی ، عربی و فارسی نوشته شده در شرایط خاصی در کتابخانه نگهداری می شود و به صورت مجموعه های دیجیتالی قابل دسترسی هستند.146 هزار کتاب الکترونیکی و 45 هزار مجله الکترونیکی از طریق پردیس، خوابگاه و یا از خانه قابل دسترسی هستند.

خوابگاه دانشگاه کوچ ترکیه

خوابگاه

از ترم پاییز سال تحصیلی 2021-2020 ، ظرفیت تختخوابی دانشگاه بالغ بر 2،689 نفر است که از این تعداد 1536 نفر در ساختمانهای خوابگاهی پردیس Rumelifeneri و 1،153 نفر در ساختمانهای خوابگاهی پردیس غربی اقامت دارند. بدین ترتیب 60 درصد دانشجویان دانشگاه در خوابگاه ها اقامت دارند. هر ساختمان خوابگاهی در پردیس Rumelifeneri دارای ظرفیت 80 – 65 تخت است و در مجموع 21 ساختمان خوابگاهی وجود دارد. در پردیس غربی 7 خوابگاه وجود دارد که ظرفیت تخت خوابی 6 خوابگاه آن 173 و یک خوابگاه آن 116 می باشد. تمامی امکانات مورد نیاز دانشجویان از جمله اینترنت، تلفن، اتاقهای کامپیوتر و… در خوابگاه ها موجود است.

مرکز بهداشت

مرکز بهداشت دانشگاه کوچ خدمات خود را در یک ساختمان دو طبقه واقع در خوابگاه پردیس ارائه می دهد. خدمات بهداشتی در این مرکز در یکم ماه ژانویه 2003 توسط بیمارستان آمریکایی V.K.V. از نو سازماندهی شد. 5 پزشک، یک پرستار و 7 کارمند بهداشت در این مرکز مشغول به فعالیت هستند.

خدمات اجتماعی

انواع خدمات اجتماعی مورد نیاز دانشجویان(خوابگاه ها، سالن غذاخوری، مارکت، آرایشگاه، خشکشویی، بانک، خدمات پستی، مرکز بهداشت و غیره) در محیط امن و آرام دانشگاه ارائه می شود. در پردیس سرسبز بی نظیر دانشگاه، هر لحظه فعالیت های فرهنگی، هنری و ورزشی اجرا می گردد.

 

درباره دانشگاه دانشگاه کوچ

 

درباره دانشگاه دانشگاه کوچ

پردیس اصلی دانشگاه کوچ Rumelifeneri در Sarıyer. در زمینی به مساحت 230 هزار مترمربع تاسیس شده است.
این دانشگاه با رویکرد دانشجومحور و در راستای چشم انداز تبدیل شدن به مرکزی برتر امروزه به حدود 7 هزار دانشجو خدمات آموزشی ارائه می دهد. دانشگاه کوچ، از زمان افتتاح تا به امروز در طول بیست سال، به یکی از محبوب ترین دانشگاههای ترکیه تبدیل شده است.

امروزه دانشگاه کوچ با ارائه خدمات آموزشی در دانشکده های علوم انسانی و ادبیات، اقتصاد و علوم اداری، علوم پایه، مهندسی، حقوق و پزشکی و دانشکده پرستاری، با 22 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی، 39 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 27 رشته در مقطع دکترا، سهم چشمگیری در توسعه علم در ترکیه و جهان داشته است. اولین کلاس درسی دانشگاه کوچ در تاریخ 4 اکتبر 1993 برگزار گردیده است. زبان تدریسی دانشگاه به انگلیسی است.

برنامه های تحقیقاتی

هدف از برنامه های تحقیقاتی دانشگاه کوچ، کمک های منحصر به فرد به علم جهانی، تأثیرگذاری بر توسعه ترکیه در زمینه های فکری، تکنولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی است. در حالی که اعضای هیئت علمی تحقیقات مستقل خود را ادامه می دهند ، به همکاری میان رشته ای اهمیت داده و به عنوان یک تیم در زمینه های استراتژیک کار می کنند. دانشگاه کوچ ، حداکثر میزان انتشار مقاله برای هر عضو هیئت علمی در ترکیه را داراست.

رتبه دانشگاه کوچ

قرارگیری دانشگاه کوچ در رده های نخست دانشگاه های ترکیه از نظرتعداد مقالات هر عضو هیئت علمی، نشان دهنده موفقیت اعضای هیئت علمی و برنامه های تحقیقاتی و نیز نشانگر اهمیتی است که به تحقیق داده می شود.دانشگاه کوچ با همکاری موسسات دولتی و خصوصی(دانشگاه ها، کمیسیون اروپا، مسسات دولتی، موسسات تحقیق و توسعه، دنیای تجارت و سازمان های صنعتی) در پروژه های مختلف تحقیقاتی در مقیاس ملی و بین المللی به صورت مشترک فعالیت می کند.

 

 

هیئت علمی دانشگاه کوچ

 

هیئت علمی دانشگاه کوچ

95 درصد از اعضای هیئت علمی دانشگاه مدرک دکترای خود را از دانشگاه های برجسته ایالات متحده آمریکا و اروپا دریافت کرده اند. بسیاری از آنها به عنوان مدرس در دانشگاه های مهم ایالات متحده ، اروپا و ترکیه فعالیت داشته اند.دوره های اجرا شده در بیش از 290 دانشگاه در بیش از 60 کشور مهمترین بخش اقدامات بین المللی سازی مختص دانشجویان است.

برنامه های تبادل دانشجویی که توسط دفتر برنامه های بین المللی دانشگاه کوچ صورت می گیرد، شامل فعالیت ها و پروژه های مختلفی مانند تبادل دانشجو و استاد با دانشگاه های برجسته خارج از کشور، سمینارها و کنفرانس های مشترک، واحد های درسی مشترک است. دانشگاه از طرفی با برنامه های تبادل دانشجویی امکان تحصیل دانشجویان در خارج از کشور و گذراندن دوره های کارآموزی را فراهم کرده، و از طرفی دیگر، دانشجویان برجسته دانشگاه های طرف قرارداد خارج از کشور نیز می توانند در دانشگاه کوچ تحصیل کنند.

آزمایشگاه های تحقیقاتی دانشگاه

دانشگاه کوچ دارای 132 آزمایشگاه تحقیقاتی است که در پردیس Rumeli Feneri و بیمارستان دانشگاه واقع شده اند. هدف رسالت اصلی دانشگاه کوچ، پرورش شایسته ترین فارغ التحصیلان خلاق و قادر به تفکر مستقل و عینی، دارای ویژگی های رهبری در ترکیه، با معیارهای جهانی؛ به عنوان یک مرکز آموزشی و پژوهشی نمونه خدمت به ترکیه و بشریت در پیشبرد مرزهای علم است. بر اساس این رسالت، تحقیقات انجام شده در دانشگاه کوچ، پیشرفت های علمی کشور و جهان را تحت تأثیر قرار داده و به توسعه فناوری، اقتصادی و اجتماعی کمک خواهد کرد.

دانشگاه کوچ با هدف کمک به دانش در مقیاس جهانی از طریق گردهم آوردن جوانان مستعد با اساتید ارزشمند با هدف ایجاد “مرکز برتر”، دانشجویان خود را با هدایت به پرسش، تحقیق و انتقاد، ترغیب به نوآوری می کند و افرادی را که صاحب بالاترین ارزش های اخلاقی و دانش مسئولیت اجتماعی هستند، پرورش می دهد. دانشگاه کوچ در همه زمینه ها از دوره های آکادمیک گرفته تا طراحی معماری، رویکردی دانشجو محور را در پیش گرفته است. هدف دانشگاه كوچ این است که با رویكردی آموزشی، دانشجویان، اعضای هیئت علمی و برنامه های تحقیقاتی به عنوان یک مرکز آموزشی نمونه در ترکیه، در جهان با احترام شناخته شود.

مقطع کارشناسی

دانشکده های دانشگاه کوچ، مطالعات خود را در راستای زمینه های تخصصی خود و با رویکرد آموزشی و همکاری بین رشته ای با تمرکز بر تحقیقات به پیش می برند.

دانشکده های دانشگاه کوچ:

 • دانشکده علوم اقتصادی و اداری
 • دانشکده علوم پایه
 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده پرستاری

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی پیشرو در ترکیه و منطقه، با آموزش تحصیلات عالی، دانشجویانی در جهت ارتقاء دانش جهان پرورش می دهد. 39 رشته کارشناسی ارشد و 27 رشته دکترا در دانشگاه در انستیتوی واحد علوم و مهندسی، انستیتوی مدیریت، انستیتوی دانشکده علوم اجتماعی و انستیتوی علوم بهداشتی تدریس می شود.

دانشگاه کوچ به واسطه فعالیت های علمی در مقیاس بین المللی بر اساس رویکرد ذهنی، کنجکاوی، بینش و مسئولیت پذیری، در دوره های تحصیلات تکمیلی به دانشجویان خود این فرصت را می دهد که با دانشگاهیان سراسر جهان کار کنند و راه را برای پیوستن به آنها هموار می کند.

تحصیل در دانشگاه کوچ ترکیه

 

فرصت های بورسیه تحصیلی

انستیتوی علوم بهداشتی طیف وسیعی از کمک های مالی / بسته ها و فرصت های بورسیه را برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته است. در بین این موارد، بورسیه تحصیلی KU که توسط دانشگاه کوچ تامین مالی می گردد، بورسیه تحصیلی BİDEB با تامین مالی TUBITAK، بورسیه ترکیه، ، “بورسیه کارشناسی پروژه محور” که توسط منابع خارجی مثل اتحادیه اروپا تامین مالی می شوند، موجود است.


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.8 از 5 از 13 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!