whatsapp
الو اپلای
برترین دانشگاه های ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  5 اردیبهشت 1402

تعداد نظرات :  6

بهترین دانشگاه های ترکیه

در سالهای اخیر تعداد دانشجویان خارجی که از کشورهای اطراف برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه به این کشور مهاجرت می کنند افزایش قابل توجهی داشته است. دانشجویان و محصلان ایرانی به دلایل بسیاری همانند؛ نزدیک بودن به ترکیه، پایین بودن هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور در مقایسه با دانشگاه های ایران و همچنین کیفیت بهتر سیستم آموزشی، خواهان تحصیل در ترکیه هستند.

در این مقاله قصد داریم به معرفی برترین دانشگاه های ترکیه بپردازیم، چنانچه از علاقمندان به کسب اطلاعات در این زمینه هستید و یا قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارید با ما همراه باشید.

معرفی بهترین دانشگاه‌های ترکیه

کشور ترکیه از موقعیت آموزشی، اجتماعی و جغرافیایی خوبی برای مهاجرت و تحصیل برخوردار است. دانشگاه ‌های برتر ترکیه به دلیل اعتبار بالای مدارک دانشگاهی اعطایی به دانشجویان، مورد استقبال دانشجویان بین‌المللی به خصوص ایرانیان قرار گرفته‌اند. آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه نسبت به کنکور در ایران بسیار ساده‌تر هستند. در نتیجه به راحتی می‌توانید در رشته مورد علاقه خود در ترکیه ادامه تحصیل داده و از این طریق آینده شغلی و کاری خود را تضمین کنید. در ادامه شما را با اهمیت تحصیل در کشور ترکیه، رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه و برترین و بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل آشنا می‌کنیم.

 

اهمیت کشور ترکیه برای تحصیل

کشور ترکیه پلی بین آسیا و اروپا است. اگر مقصد نهایی شما ترکیه هم نباشد باید بدانید که این کشور بهترین گزینه و ارزان‌ترین راه برای ورود به کانادا، آمریکا، استرالیا و اروپا است. زیرا روابط بین‌المللی میان دانشگاه‌های ترکیه با دانشگاه‌های برتر دنیا بسیار خوب است. اگر آخرین مقطع تحصیلی شما در ترکیه باشد، پذیرشتان توسط دانشگاه‌های آمریکایی، آلمانی و کانادایی بسیار راحت‌تر خواهد بود. همچنین مدارک برخی از دانشگاه‌های این کشور هم مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است . اگر پس از فارغ‌التحصیلی قصد بازگشت به ایران را داشته باشید به آسانی می‌توانید در ایران به کار خود مشغول شوید.

 

تحصیل در ترکیه ، فرصتی بی‌نظیر

در سال‌های اخیر نه تنها کیفیت آموزش و تحصیلات در دانشگاه‌های ترکیه به استانداردهای اروپا و آمریکا رسیده است بلکه در رشته‌هایی مانند مهندسی، مدیریت و پزشکی پیشی هم گرفته است. همچنین یادگیری زبان ترکی بسیار راحت‌تر از زبان‌های کره‌ای، چینی، ایتالیایی، فرانسوی و … است و کمتر از ۶ ماه می‌توانید به راحتی زبان ترکی را بیاموزید. اگر مدرک زبان انگلیسی دارید خیلی راحت مقاطع تحصیلی به زبان انگلیسی را انتخاب کنید و در دوره‌های قبل از شروع تحصیل در دانشگاه شرکت کنید تا تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته باشید.

امکان گرفتن بورسیه و کمک هزینه تحصیلی، هزینه پایین زندگی، نزدیکی ایران با ترکیه از لحاظ جغرافیایی و فرهنگی، پذیرش آسان، موقعیت‌های شغلی فراوان، غذاهای سازگار با مزاج ایرانیان، سهولت در رفت و آمد، داشتن شهرهای مدرن و از همه مهمتر داشتن بهترین دانشگاه‌های جهان با رنکینگ عالی از امتیازات تحصیل در ترکیه برای دانشجویان ایرانی است. بنابراین کشور ترکیه فرصت بی‌نظیری برای ادامه تحصیل، مهاجرت و راه یافتن به کشورهای اروپایی و آمریکا است.

 

هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. شهریه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است. شهریه دانشگاه‌های دولتی ترکیه در سال ۲۰۲۲ بین ۱۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو و شهریه دانشگاه‌های خصوصی بیش از ۲۰ هزار یورو در سال است. امکان تحصیل رایگان در ترکیه برای هیچ کدام از دانشگاه‌ها وجود ندارد مگر اینکه موفق به اخذ بورسیه تحصیلی مانند تورک بورسلاری، مولانا، اراسموس و … شوید. علاوه بر شهریه دانشگاه در ترکیه باید هزینه برای زندگی دانشجویی در ترکیه را نیز در نظر بگیرید. هرچند سبک زندگی افراد در میزان هزینه‌های آن‌ها دخالت دارد اما به طور میانگین هزینه برای زندگی دانشجویی در ترکیه به غیر از هزینه دانشگاه در حدود ۴۰۰ تا ۶۵۰ یورو است. جالب است بدانید کسب درآمد در ترکیه برای دانشجویان از طریق کار حین تحصیل در ترکیه وجود دارد و از این طریق می‌توانید به زندگی دانشجویی خود و پوشش دادن هزینه‌ها کمک کنید.

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

تعدادی از بهترین دانشگاه‌های جهان در ترکیه هستند. برای انتخاب بهترین دانشگاه‌های ترکیه باید به رنکینگ و رتبه‌بندی جهانی و ملی آنها دقت کنید. به طور کلی دو فاکتور مهم برای رنکینگ (رتبه‌بندی) دانشگاه‌ها وجود دارد که عبارتند از:

 • تعداد هیاًت علمی و دانشجوها
 • میزان فعالیت‌های علمی و سوابق پژوهشی دانشگاه

هرچه میزان فعالیت‌های علمی و پژوهشی یک دانشگاه بیشتر باشد، در ارتقاء رتبه آن مؤثرتر است. همچنین هرچه تعداد فارغ‌التحصیلان و پذیرش دانشجو بالاتر باشد، رتبه دانشگاه نیز ارتقاء پیدا می‌کند. در ادامه لیست بهترین دانشگاه‌های ترکیه بر اساس رتبه‌بندی QS را ارائه می‌دهیم تا با خیال راحت به مقایسه رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه پرداخته و بهترین انتخاب را برای تحصیل در ترکیه داشته باشید.

لیست دانشگاه های برتر ترکیه در سال ۲۰۲۲ براساس رتبه بندی QS

مؤسسات معتبر زیادی در سطح دنیا با توجه به فاکتورهایی مانند تعداد پذیرش دانشجو، سطح علمی و مقالات چاپ شده توسط هر دانشگاه، تعداد اعضای هیاًت علمی آن دانشگاه، تعداد فارغ‌التحصیلان و … به رتبه‌بندی دانشگاه‌ها می‌پردازند. از بین این مؤسسه‌ها، رتبه‌بندی موسسه Quacquarelli Symonds از اعتبار بیشتری برخوردار است. به همین دلیل به معرفی بهترین دانشگاه‌های ترکیه بر اساس رنکینگ QS پرداخته‌ایم.

 

نام دانشگاه رتبه‌بندی QS
دانشگاه کوچ ۵۲۰- ۵۱۱
دانشگاه سابانچی ۵۵۰- ۵۴۱
دانشگاه فنی خاورمیانه ۵۶۰- ۵۵۱
دانشگاه بیلکنت ۶۰۰- ۵۹۱
دانشگاه بغازیچی ۷۵۰- ۷۰۱
دانشگاه فنی استانبول ۷۵۰- ۷۰۱
دانشگاه آنکارا ۱۰۰۰- ۸۰۱
دانشگاه حاجت تپه ۱۰۰۰- ۸۰۱
دانشگاه استانبول ۱۰۰۰- ۸۰۱
دانشگاه آنادولو ۱۲۰۰- ۱۰۰۱
دانشگاه اژه ۱۲۰۰- ۱۰۰۱
دانشگاه قاضی ۱۲۰۰- ۱۰۰۱

بهترین دانشگاه های ترکیه

همانطور که در مطالب بالاتر توضیح داده شد، دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی در ترکیه وجود دارند. هر کدام ار این دانشگاه‌های دولتی و خصوصی دارای معایب و مزایای خاص خود هستند. اما از این میان تعدادی از آنها از اعتبار و مراتب علمی بالاتری برخوردار هستند و در لیست بهترین دانشگاه‌های ترکیه قرار دارند. با ما همراه باشید، در ادامه به معرفی ۱۲ دانشگاه برتر ترکیه می‌پردازیم.

 

معرفی دانشگاه آتیلیم

دانشگاه آتیلیم (Atelem) از قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه‌های ترکیه است که در سال ۱۹۹۶ در شهر آنکارای ترکیه به صورت خصوصی تاسیس شد. در میان رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه، دانشگاه آتیلیم دارای رتبه ۵۰۰ از موسسه رنکینگ THE شده است. این دانشگاه به دلیل داشتن سیستم آموزشی با کیفیت اروپایی دارای جوایز بین‌المللی زیادی است. دپارتمان‌های آموزشی این دانشگاه عبارتند از: مهندسی، حقوق، طراحی و معماری، مدیریت، هنر و علوم.

 

معرفی دانشگاه سابانجی

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه، دانشگاه سابانجی است که در استانبول قرار دارد. دانشگاه سابانجی از سال ۱۹۹۶ شروع به پذیرش دانشجو کرده است و دارای ۳ دانشکده، ۱۱برنامه کارشناسی، ۵۰ برنامه کارشناسی ارشد و ۱۷ برنامه برای دکترا در ترکیه است. زبان تدریس در دانشگاه سابانجی، انگلیسی است و ۹ درصد دانشجویان آن را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. از رشته‌های معروف دانشگاه کوچ می‌توان به علوم کامپیوتر، علوم طبیعی، مهندسی و تکنولوژی، اقتصاد، تجارت و هنر اشاره کرد.

دانشگاه سابانچی

 

معرفی دانشگاه فنی خاورمیانه

یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه که در آنکارا قرار دارد، دانشگاه فنی خاورمیانه با ۵ دانشکده است. این دانشگاه در سال ۱۹۵۶ میلادی تاسیس شده و دارای ۴۳ رشته در مقطع کارشناسی، ۱۰۷ رشته کارشناسی ارشد و ۶۹ گرایش دکترا است. مدارک لازم برای تحصیل در این دانشگاه که از بهترین دانشگاه‌های ترکیه در زمینه رشته‌های فنی و مهندسی است عبارت است از داشتن مدرک دیپلم و قبولی در یکی از آزمون‌های این دانشگاه با توجه به مقطع انتخابی و رشته تحصیلی. رشته‌های زیادی در دانشگاه دولتی فنی خاورمیانه ارائه می‌شوند که می‌توانید با هزینه‌ای بسیار مناسب از امکانات آن برخوردار شده و به تحصیل در ترکیه در رشته مورد علاقه خود بپردازید. از جمله رشته‌های ارائه شده در دانشگاه فنی خاورمیانه می‌توان به رشته‌های مهندسی شیمی، حسابداری، علوم زیستی، کامپیوتر، معماری و مهندسی الکترونیک اشاره کرد.

 

معرفی دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت ار بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه در شهر آنکارا است. این دانشگاه در سال ۱۹۸۴ تاسیس شده و از نظر تعداد مقالات علمی و پژوهشی چاپ شده در ترکیه دارای رتبه بالایی است. دانشگاه بیلکنت دارای ۱۰ دانشکده کارشناسی و ۳ دانشکده تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه است. این دانشگاه علاوه بر امکانات علمی آموزشی از امکانات رفاهی زیادی مانند خوابگاه‌های امن، امکانات ورزشی، گروه‌های دانشجویی (ارکستر سمفونیک بیلکنت، موسیقی و عکاسی) و بزرگترین کتابخانه دانشگاهی ترکیه برخوردار است.

دانشگاه بیلکنت ترکیه

 

معرفی دانشگاه بغازیچی

یکی دیگر از قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه‌های ترکیه، دانشگاه دولتی بغازیچی است. این دانشگاه، اولین دانشگاه آمریکایی است که در خارج از ایالات متحده در سال ۱۸۶۳ در استانبول ساخته شد و در سال ۱۹۷۱ اداره آن به دولت ترکیه سپرده شد. دانشگاه دولتی بغازیچی از ۶ دانشکده، ۶ مؤسسه و ۲ مدرسه تشکیل شده و مدارک تحصیلی در این دانشگاه از اعتبار بالایی برخوردار هستند. رشته‌های مانند مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، امور مالی، هنر و علوم طبیعی در این دانشگاه ارائه می‌شوند.

 

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe üniversitesi)

دانشگاه حاجت تپه، یکی از دانشگاه های دولتی مهم ترکیه است که در سال ۱۹۶۷ در شهر آنکارا تاسیس شد. بر اساس عملکرد آکادمیک این دانشگاه در رتبه اول دانشگاه های پزشکی ترکیه قرار دارد.

دانشگاه حاجت تپه

این دانشگاه دارای دو پردیس است که یکی از آنها در آنکارا است که میزبان مرکز پزشکی این دانشگاه و پردیس دیگر آن در Beytepe در ۱۳ کیلومتری مرکز شهر واقع شده است که دارای دانشکده های اقتصادی، مهندسی، حقوق، ادبیات، هنرهای زیبا، تربیت بدنی، علوم پایه است.

سایت دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe üniversitesi) :
hacettepe.edu

دانشگاه اودتو (Orta Doğu Teknik Üniversitesi – ODTÜ)

دانشگاه اودتو یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه می باشد و به عنوان بهترین دانشگاه خاورمیانه که دارای مرکز تحقیقاتی و علمی است، شناخته شده است.

همچنین این دانشگاه تنها دانشگاه مورد تایید آموزش و پرورش آمریکا می باشد. آموزش و تحقیقات انجام شده در این دانشگاه بیشتر در زمینه علوم پایه و علوم مهندسی است و زبان رسمی آموزش انگلیسی می باشد.

دانشگاه اودتو

پرمتقاضی ترین دانشگاه در کنکور ترکیه است و از ۱۵۰۰۰۰۰ داوطلب تنها یک درصد موفق به قبولی در این دانشگاه می شوند. دانشگاه اودتو دارای اعتبار آکادمیک بالایی است و در ۵ سال اخیر بیشترین بودجه تحقیقاتی را در ترکیه داشته است. برخی از پردیس های این دانشگاه در قبرس شمالی قرار دارد.

سایت دانشگاه اودتو (Orta-dtekniküniversitesi) :
metu.edu.tr

دانشگاه ایتو (Istanbul teknik üniversitesi)

دانشگاه ایتو یا همان دانشگاه فنی استانبول، در سال ۱۷۷۳ در شهر استانبول تاسیس شد. دانشگاه ایتو یک دانشگاه بین المللی، پیشرو در علوم، فنآوری و هنر می باشد. زبان آموزش در بیشتر رشته ها انگلیسی می باشد.

این دانشگاه دارای ۵ پردیس و ۱۳ دانشکده، ۸ انستیتو با ۱۱۷ رشته کارشناسی ارشد و ۶۷ رشته در مقطع دکتری می باشد. این دانشگاه با فراهم کردن تمامی امکانات آموزشی و علمی برای دانشجویان آنها را در زمینه مهارت های علمی ، فنی و آکادمیک در سطح بین المللی آموزش می دهد.

آدرس دانشگاه ایتو (Istanbul teknik üniversitesi):
itu.edu.tr

دانشگاه استانبول (Istanbul üniversitesi)

دانشگاه استانبول در سال ۱۹۹۳ به عنوان اولین دانشگاه ترکیه در استانبول تاسیس شد که به سبک دانشگاه های اروپایی بوده است. از سال ۲۰۰۶ در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است و در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیایی نیز جای گرفته است.

تقریبا ۷۳۰۰۰ دانشجو در مقاطع فوق دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس ، دکتری در حال تحصیل هستند و ۱۲۰۰۰ استاد، مربی، هئیت علمی نیز در این دانشگاه مشغول خدمت می باشند.

دانشگاه استانبول

این دانشگاه دارای ۲۲ دانشکده در تمامی رشته ها هم در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ، ۱۸ انستیتو، ۸ دانشکده علمی کاربردی می باشد.

سایت دانشگاه استانبول (Istanbul üniversitesi) :
istanbul.edu.tr

دانشگاه کوچ (Koç üniversitesi)

دانشگاه کوچ در سال ۱۹۹۳ در استانبول به عنوان یک دانشگاه غیر انتفاعی تاسیس شد. این دانشگاه دارای هیات علمی معتبر که از نخبگان برجسته ترکیه و بسیاری از کشورهای جهان تشکیل شده است، این یکی از دلایلی است که باعث تشویق بیشتر دانشجویان خارجی برای تحصیل در این دانشگاه می باشد.

این دانشگاه دارای ۶۲۱۶ دانشجو در ۱۰ دانشکده و در ۲۲ رشته کارشناسی و ۳۲ رشته کارشناسی ارشد ۲۹ رشته دکتری است.

سایت دانشگاه کوچ (Koç üniversitesi):
ku.edu.tr

 

معرفی دانشگاه فنی استانبول

از بهترین دانشگاه‌های فنی جهان و ترکیه، دانشگاه فنی استانبول است که در سال ۱۷۷۳ توسط سلطان مصطفی سوم تاسیس شده و حدود ۲۵۰ سال قدمت دارد. تمرکز اصلی این دانشگاه بر روی تحقیقات و توسعه علمی بوده و در رشته‌های مهندسی و معماری شهرت دارد. دانشگاه فنی استانبول دارای چندین مؤسسه تحقیقاتی، بیش از ۳۵۰ لابراتوار و ۱۳ دانشکده مختلف تا مقطع دکترا است. از دیگر مزایای مهم دانشگاه فنی استانبول تبادل دانشجو است که فرصت تحصیل در دیگر دانشگاه‌های معتبر جهانی را فراهم می‌آورد. برای پذیرش در دانشگاه فنی استانبول باید مدرک دیپلم و ریز نمرات رسمی داشته باشید.

معرفی دانشگاه آنکارا

اولین مؤسسه آموزش عالی ترکیه که بعد از تشکیل دولت ترکیه در سال ۱۹۴۶ تاسیس شد و از بهترین دانشگاه‌های ترکیه محسوب می‌شود، دانشگاه آنکارا است. این دانشگاه از امکانات گسترده ورزشی و محل اقامت ارزان‌قیمت برای دانشجویان برخودار بوده و دارای ۱۱۳ رشته کارشناسی و ۱۳ مرکز آموزشی مخصوص تحصیلات تکمیلی است. رشته پزشکی دانشگاه آنکارا جزء سومین دانشگاه در بین تمام دانشگاه‌های ترکیه بوده و تدریس در دانشگاه آنکارا به دو زبان انگلیسی و ترکی صورت می‌گیرد.

معرفی دانشگاه اقتصاد و فناوری توب (TOBB)

دانشگاه خصوصی توب (TOBB) در سال ۲۰۰۳ با هدف اصلی آموزش نیروهای جوان و کارآزموده در زمینه‌های تجاری و فنی در ترکیه بنا شده است. این دانشگاه دارای دپارتمان‌های حقوق، پزشکی، ادبیات، هنر و دانشکده مهندسی، علوم اجرایی و اقتصاد است. همچنین دانشگاه توب ترکیه در زمینه هوش مصنوعی AI شهرت زیادی دارد که گروه مهندسی هوش مصنوعی در این موسسه باید دوره‌های برنامه نویسی کامپیوتری، الگوریتم، ریاضی پایه، سیستم پایگاه داده و ساختار داده را طی کنند.

معرفی دانشگاه یاشار

دانشگاه یاشار از بهترین دانشگاه‌های ترکیه است که بر اساس روابط بین‌المللی آکادمیک در سال ۲۰۰۱ در شهر ازمیر ترکیه تاسیس شده است. چون هدف اصلی این دانشگاه جذب دانشجویان بین‌المللی است، تمام کلاس‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. از مزایای دانشگاه یاشار ترکیه، پذیرش آسان، شهریه ارزان نسبت به امکانات، کیفیت آموزشی جهانی و ارتباط مؤثر با دانشگاه‌های برتر جهان است. این دانشگاه دارای مدارس تحصیلی تکمیلی، ۹ دانشکده، ۴ مدرسه آموزش عالی و ۴ مرکز تحقیق و توسعه است.

معرفی دانشگاه آنادولو

دانشگاه آنادولو در سال ۱۹۸۲ جایگزین آکادمی علوم اقتصادی و بازرگانی اسکی شهیر (اسکی شهیر ترکیه به شهر فرهنگ، علم و جوانان شهرت دارد) شد. این دانشگاه با ۱۲ دانشکده کارشناسی، ۲ دانشکده حرفه‌ای در سطح کاردانی و ۶ دانشکده تکمیلی توانسته به عنوان یک مؤسسه مدرن و پویا، جایگاه ویژه‌ای در بین بهترین دانشگاه‌های جهان به دست آورد.

معرفی دانشگاه اژه

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های ترکیه که در شهر ازمیر قرار دارد، دانشگاه اژه (EGE) با بالاترین رتبه در بین دانشگاه‌های تحقیقاتی ترکیه است. دانشگاه دولتی اژه دارای ۱۰ آموزشگاه فنی حرفه‌ای، ۱۷ دانشکده و ۴ مدرسه بوده و مورد تایید شورای آموزش عالی ترکیه (YOK) است.

معرفی دانشگاه قاضی

دانشگاه قاضی از بهترین و برترین دانشگاه‌های ترکیه است که در آنکارا قرار دارد. دانشگاه قاضی (Gazi) دارای دانشکده پزشکی، دانشکده داروسازی، دانشکده دندانپزشکی و دانشکده علوم بهداشتی است. این دانشگاه در سال ۱۹۸۲ با آکادمی اقتصاد و علوم تجاری، کالج مشاغل فنی آنکارا و آکادمی مهندسی و معماری ادغام شد. بنابراین اگر متقاضی تحصیل در رشته‌های تحصیلی پرتقاضای ترکیه هستید، دانشگاه قاضی گزینه مناسبی است.

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان بر اساس پارامترهای مختلفی انجام می‌گیرد. رتبه ‌بندی‌ها می‌تواند براساس کیفیّت برخی شاخص ‌های موجود انجام شود.

از جملهٔ این شاخص‌ها می‌توان به آمارهای تجربی، برآوردهای مربوط به مدرسین و استادان، بورسیه‌ها، دانشجویان، داوطلبان ورود به دانشگاه و دیگر فاکتورها اشاره کرد. برخی از رتبه‌بندی‌ها هم هستند که بر اساس نحوهٔ پذیرش و ورود دانشجویان به دانشگاه صورت می‌گیرد. بدین ترتیب باید ذکر کنیم که رتبه بندی ها در هر کشور بر اساس شاخص های متفاوتی انجام می گیرد.

علاوه بر رتبه‌بندی موسسات، برخی رتبه‌بندی‌های دیگری هم وجود دارد که برای برنامه‌های آموزشی، دپارتمان‌ها و مدارس صورت می‌گیرد. رتبه‌بندی‌ها بر اساس جهت‌دهی برخی مجلات و روزنامه‌ها و گاهی هم توسط دانشگاهیان و فرهنگیان انجام می‌گیرد.

در سطح جهانی چندین سیستم رنکینگ وجود دارد که بر اساس شاخص های متفاوتی برترین دانشگاه های جهان را رتبه بندی می کنند. در این قسمت از مقاله برترین دانشگاه های ترکیه در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ را بر اساس رتبه بندی URAP را معرفی می کنیم.

یکی از رتبه بندی های معروف دنیا ، رتبه بندی URAP است که در ترکیه ساخته شده است. در ترکیه برای اینکه دانشجویان در انتخاب دانشگاه خود راحت تر بتوانند اطلاعات کسب کنند، دانشگاه فنی ODTU سیستم URAP را راه اندازی کرده است.

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

سیستم تحقیقاتی URAP در سال ۲۰۰۹ در انستیتوی فنی دانشگاه اودتو ترکیه راه اندازی شد. هدف URAP توسعه روش های علمی، به منظور ارزیابی موسسات آموزش عالی در راستای موفقیت تحصیلی آنها و به اشتراک گذاشتن نتایج مطالعات در اختیار عموم است.

در این رتبه بندی، 2000 دانشگاه برتر جهان قراردارد، که ۱۰۰دانشگاه ترکیه نیز در این لیست جای گرفته اند. هدف رتبه بندی این نیست که دانشگاه هارا به خوب و بد تقسیم کنیم، هدف کمک به دانشگاه ها است که عملکرد دانشگاهی خود را با داده های به دست آمده در نتیجه مطالعات مقایسه کنند.

برای مشاهده جایگاه دانشگاه های ترکیه در لیست دانشگاه های برتر دنیا، کافیست که نام دانشگاه یا شهر آن را در سیستم URAP وارد کنید و در عرض چند ثانیه کلیه امتیازات و موفقیت های آن دانشگاه را مشاهده خواهید کرد.

بر اساس رتبه بندی مرکز تحقیقاتی URAP برترین دانشگاه ترکیه در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دانشگاه حاجتپه (Hacettepe üniversitesi) معرفی شد.

در رتبه دوم دانشگاه Odtü و در رتبه سوم دانشگاه Itü جای گرفته است. دانشگاه استانبول و Koç üniversitesi در رتبه‌های بعدی جای گرفته اند. در سال های اخیر دانشگاه قاضی آنکارا پیشرفت زیادی کرده است و در رتبه ۶ ام قرار گرفته است. دانشگاه Gebze teknik üniversitesi نیز توانسته در رتبه ۸ ام جای بگیرد.

سخن پایانی

با تحصیل در بهترین دانشگاه‌های ترکیه می‌توانید علاوه بر تجربه آموزشی بین‌المللی از دریافت مدرک معتبر و امکان اقامت و کار در ترکیه بهره‌مند شده و آینده درخشانی را برای خود رقم بزنید. توجه داشته باشید برای انتخاب بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل به رتبه‌بندی و رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه، امکانات، هزینه‌ها، امکان استفاده از برنامه‌های تبادل دانشجوی دانشگاه، شرایط و ضوابط هر کدام دقت کافی داشته باشید. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای مهاجرت تحصیلی و تحصیل در ترکیه از مشاوره رایگان موسسه مهاجرتی الواپلای بهره ببرید تا بتوانید بهترین دانشگاه‌ ترکیه را برای تحصیل متناسب با شرایط خود انتخاب کنید.

 

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
5 از 5 با 1 رای

 • هنرور

  1400-01-29 در 1:09 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم چه دانشگاه هایی در ترکیه هستند که بورسیه میکنند و من میخوام از روز اول دانشگاه هم رو اونجا بخونم… باید قبل از کنکور اقدام کنم و درخواست بدم؟؟؟ تعداد ظرفیت پذیرش دانشجو های ایرانی دانشگاه های خوب اونجا چند نفره؟؟

  • شیوا داداش زاده

   1400-02-05 در 2:49 ب.ظ

   سلام
   سوالتون خیلی کلی است
   با شماره 02188884645 تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.

 • علی

  1399-12-25 در 11:03 ق.ظ

  سلام می خواستم بدونم دانشگاه های ترکیه بورسیه تحصیلی دارند؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-12-27 در 4:17 ب.ظ

   سلام
   بله در ترکیه بورس های متنوعی وجود دارد از بورس های دولتی گرفته تا بورس های سازمان های خصوصی که هر کس با توجه به شرایط خودشون می توانند از آن استفاده کنند.

 • بهبودی

  1399-12-23 در 9:19 ب.ظ

  شرایط ثبت نام دوره کارشناسی برای دانشگاه کوچ رو چطور میتونم بفهمم

  • شیوا داداش زاده

   1399-12-23 در 11:37 ب.ظ

   سلام
   بستگی به رشته تحصیلیتون متفاوت هست با شماره 02188884645 تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .