whatsapp

برترین دانشگاه های ترکیه

برترین دانشگاه های ترکیه
شیوا داداش زاده 6 نظر

در سالهای اخیر تعداد دانشجویان خارجی که از کشورهای اطراف برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه به این کشور مهاجرت می کنند افزایش قابل توجهی داشته است. دانشجویان و محصلان ایرانی به دلایل بسیاری همانند؛ نزدیک بودن به ترکیه، پایین بودن هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور در مقایسه با دانشگاه های ایران و همچنین کیفیت بهتر سیستم آموزشی، خواهان تحصیل در ترکیه هستند.

در این مقاله قصد داریم به معرفی برترین دانشگاه های ترکیه بپردازیم، چنانچه از علاقمندان به کسب اطلاعات در این زمینه هستید و یا قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارید با ما همراه باشید.

معرفی برترین دانشگاه های ترکیه

در این قسمت از مقاله توضیح مختصری در مورد ۵ دانشگاه برتر ترکیه در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ می پردازیم.

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe üniversitesi)

دانشگاه حاجت تپه، یکی از دانشگاه های دولتی مهم ترکیه است که در سال ۱۹۶۷ در شهر آنکارا تاسیس شد. بر اساس عملکرد آکادمیک این دانشگاه در رتبه اول دانشگاه های پزشکی ترکیه قرار دارد.

دانشگاه حاجت تپه

این دانشگاه دارای دو پردیس است که یکی از آنها در آنکارا است که میزبان مرکز پزشکی این دانشگاه و پردیس دیگر آن در Beytepe در ۱۳ کیلومتری مرکز شهر واقع شده است که دارای دانشکده های اقتصادی، مهندسی، حقوق، ادبیات، هنرهای زیبا، تربیت بدنی، علوم پایه است.

سایت دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe üniversitesi) :
hacettepe.edu

دانشگاه اودتو (Orta Doğu Teknik Üniversitesi – ODTÜ)

دانشگاه اودتو یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه می باشد و به عنوان بهترین دانشگاه خاورمیانه که دارای مرکز تحقیقاتی و علمی است، شناخته شده است.

همچنین این دانشگاه تنها دانشگاه مورد تایید آموزش و پرورش آمریکا می باشد. آموزش و تحقیقات انجام شده در این دانشگاه بیشتر در زمینه علوم پایه و علوم مهندسی است و زبان رسمی آموزش انگلیسی می باشد.

دانشگاه اودتو

پرمتقاضی ترین دانشگاه در کنکور ترکیه است و از ۱۵۰۰۰۰۰ داوطلب تنها یک درصد موفق به قبولی در این دانشگاه می شوند. دانشگاه اودتو دارای اعتبار آکادمیک بالایی است و در ۵ سال اخیر بیشترین بودجه تحقیقاتی را در ترکیه داشته است. برخی از پردیس های این دانشگاه در قبرس شمالی قرار دارد.

سایت دانشگاه اودتو (Orta-dtekniküniversitesi) :
metu.edu.tr

دانشگاه ایتو (Istanbul teknik üniversitesi)

دانشگاه ایتو یا همان دانشگاه فنی استانبول، در سال ۱۷۷۳ در شهر استانبول تاسیس شد. دانشگاه ایتو یک دانشگاه بین المللی، پیشرو در علوم، فنآوری و هنر می باشد. زبان آموزش در بیشتر رشته ها انگلیسی می باشد.

این دانشگاه دارای ۵ پردیس و ۱۳ دانشکده، ۸ انستیتو با ۱۱۷ رشته کارشناسی ارشد و ۶۷ رشته در مقطع دکتری می باشد. این دانشگاه با فراهم کردن تمامی امکانات آموزشی و علمی برای دانشجویان آنها را در زمینه مهارت های علمی ، فنی و آکادمیک در سطح بین المللی آموزش می دهد.

آدرس دانشگاه ایتو (Istanbul teknik üniversitesi):
itu.edu.tr

دانشگاه استانبول (Istanbul üniversitesi)

دانشگاه استانبول در سال ۱۹۹۳ به عنوان اولین دانشگاه ترکیه در استانبول تاسیس شد که به سبک دانشگاه های اروپایی بوده است. از سال ۲۰۰۶ در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است و در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیایی نیز جای گرفته است.

تقریبا ۷۳۰۰۰ دانشجو در مقاطع فوق دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس ، دکتری در حال تحصیل هستند و ۱۲۰۰۰ استاد، مربی، هئیت علمی نیز در این دانشگاه مشغول خدمت می باشند.

دانشگاه استانبول

این دانشگاه دارای ۲۲ دانشکده در تمامی رشته ها هم در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ، ۱۸ انستیتو، ۸ دانشکده علمی کاربردی می باشد.

سایت دانشگاه استانبول (Istanbul üniversitesi) :
istanbul.edu.tr

دانشگاه کوچ (Koç üniversitesi)

دانشگاه کوچ در سال ۱۹۹۳ در استانبول به عنوان یک دانشگاه غیر انتفاعی تاسیس شد. این دانشگاه دارای هیات علمی معتبر که از نخبگان برجسته ترکیه و بسیاری از کشورهای جهان تشکیل شده است، این یکی از دلایلی است که باعث تشویق بیشتر دانشجویان خارجی برای تحصیل در این دانشگاه می باشد.

این دانشگاه دارای ۶۲۱۶ دانشجو در ۱۰ دانشکده و در ۲۲ رشته کارشناسی و ۳۲ رشته کارشناسی ارشد ۲۹ رشته دکتری است.

سایت دانشگاه کوچ (Koç üniversitesi):
ku.edu.tr

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان بر اساس پارامترهای مختلفی انجام می‌گیرد. رتبه ‌بندی‌ها می‌تواند براساس کیفیّت برخی شاخص ‌های موجود انجام شود.

از جملهٔ این شاخص‌ها می‌توان به آمارهای تجربی، برآوردهای مربوط به مدرسین و استادان، بورسیه‌ها، دانشجویان، داوطلبان ورود به دانشگاه و دیگر فاکتورها اشاره کرد. برخی از رتبه‌بندی‌ها هم هستند که بر اساس نحوهٔ پذیرش و ورود دانشجویان به دانشگاه صورت می‌گیرد. بدین ترتیب باید ذکر کنیم که رتبه بندی ها در هر کشور بر اساس شاخص های متفاوتی انجام می گیرد.

علاوه بر رتبه‌بندی موسسات، برخی رتبه‌بندی‌های دیگری هم وجود دارد که برای برنامه‌های آموزشی، دپارتمان‌ها و مدارس صورت می‌گیرد. رتبه‌بندی‌ها بر اساس جهت‌دهی برخی مجلات و روزنامه‌ها و گاهی هم توسط دانشگاهیان و فرهنگیان انجام می‌گیرد.

در سطح جهانی چندین سیستم رنکینگ وجود دارد که بر اساس شاخص های متفاوتی برترین دانشگاه های جهان را رتبه بندی می کنند. در این قسمت از مقاله برترین دانشگاه های ترکیه در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ را بر اساس رتبه بندی URAP را معرفی می کنیم.

یکی از رتبه بندی های معروف دنیا ، رتبه بندی URAP است که در ترکیه ساخته شده است. در ترکیه برای اینکه دانشجویان در انتخاب دانشگاه خود راحت تر بتوانند اطلاعات کسب کنند، دانشگاه فنی ODTU سیستم URAP را راه اندازی کرده است.

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

سیستم تحقیقاتی URAP در سال ۲۰۰۹ در انستیتوی فنی دانشگاه اودتو ترکیه راه اندازی شد. هدف URAP توسعه روش های علمی، به منظور ارزیابی موسسات آموزش عالی در راستای موفقیت تحصیلی آنها و به اشتراک گذاشتن نتایج مطالعات در اختیار عموم است.

در این رتبه بندی، 2000 دانشگاه برتر جهان قراردارد، که ۱۰۰دانشگاه ترکیه نیز در این لیست جای گرفته اند. هدف رتبه بندی این نیست که دانشگاه هارا به خوب و بد تقسیم کنیم، هدف کمک به دانشگاه ها است که عملکرد دانشگاهی خود را با داده های به دست آمده در نتیجه مطالعات مقایسه کنند.

برای مشاهده جایگاه دانشگاه های ترکیه در لیست دانشگاه های برتر دنیا، کافیست که نام دانشگاه یا شهر آن را در سیستم URAP وارد کنید و در عرض چند ثانیه کلیه امتیازات و موفقیت های آن دانشگاه را مشاهده خواهید کرد.

بر اساس رتبه بندی مرکز تحقیقاتی URAP برترین دانشگاه ترکیه در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دانشگاه حاجتپه (Hacettepe üniversitesi) معرفی شد.

در رتبه دوم دانشگاه Odtü و در رتبه سوم دانشگاه Itü جای گرفته است. دانشگاه استانبول و Koç üniversitesi در رتبه‌های بعدی جای گرفته اند. در سال های اخیر دانشگاه قاضی آنکارا پیشرفت زیادی کرده است و در رتبه ۶ ام قرار گرفته است. دانشگاه Gebze teknik üniversitesi نیز توانسته در رتبه ۸ ام جای بگیرد.

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعاتی کلی در رابطه با برترین دانشگاه های موجود در کشور ترکیه کسب کرده باشید، لازم به ذکر است از طریق فرم نظر سنجی می توانید نظرات خود را در رابطه با این مقاله با تیم الو اپلای در میان بگذارید، همچنین توجه داشته باشید که کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه ادامه تحصیل در ترکیه می باشند.

 


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
5 از 5 از 1 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

پاسخگوی سوالات شما در الواپلای هستیم

سوال شما توسط کارشناسان الواپلای پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

6

نظرها

 1. سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم چه دانشگاه هایی در ترکیه هستند که بورسیه میکنند و من میخوام از روز اول دانشگاه هم رو اونجا بخونم… باید قبل از کنکور اقدام کنم و درخواست بدم؟؟؟ تعداد ظرفیت پذیرش دانشجو های ایرانی دانشگاه های خوب اونجا چند نفره؟؟

  • شیوا داداش زاده 2021-04-25 در 2:49 ب.ظ

   سلام
   سوالتون خیلی کلی است
   با شماره 02188884645 تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.

 2. سلام می خواستم بدونم دانشگاه های ترکیه بورسیه تحصیلی دارند؟

  • شیوا داداش زاده 2021-03-17 در 4:17 ب.ظ

   سلام
   بله در ترکیه بورس های متنوعی وجود دارد از بورس های دولتی گرفته تا بورس های سازمان های خصوصی که هر کس با توجه به شرایط خودشون می توانند از آن استفاده کنند.

 3. شرایط ثبت نام دوره کارشناسی برای دانشگاه کوچ رو چطور میتونم بفهمم

  • شیوا داداش زاده 2021-03-13 در 11:37 ب.ظ

   سلام
   بستگی به رشته تحصیلیتون متفاوت هست با شماره 02188884645 تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.