whatsapp
الو اپلای
معرفی آزمون acca

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  2 مرداد 1402

آزمون ACCA

آزمون ACCA (Association of Chartered Certified Accounts) که توسط انجمن حسابداران رسمی در انگلستان برگزار می‌شود، مناسب افرادی است که در حوزه حسابداری، مدیریت مالی و کارشناسی مالی مشغول به فعالیت هستند. این آزمون به همراه آزمون CFA را می‌توان دو آزمون بین‌المللی حوزه‌های مالی دانست. آزمون ای سی سی ای هر ساله برای سنجش و ارزیابی توانایی مختلف افراد در بخش‌هایی مانند کسب و کار، مهارت‌های حسابداری و مالی و موارد اینچنینی مورد استفاده قرار می‎گیرد و به صورت جهانی نیز توسط بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها به عنوان یک استاندارد بین‌المللی شناخته شده است.

کلیه کارشناسان خبره حسابداری در سراسر دنیا قادر به شرکت در این دوره خواهند بود. دوره ای سی سی ای بین ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد. لازم به ذکر است که حسابداران برای گذراندن تمام مراحل این دوره، مدت زمان ۱۰ سال فرصت خواهند داشت و البته متقاضیان می‌توانند با توجه به شرایط خود برای آن برنامه ریزی داشته باشند.

به این نکته مهم توجه کنید که امتحان ACCA بر پایه استانداردهای بین المللی بوده و در هر کشوری با توجه به شرایط آن ممکن است نوع سوالات متغیر باشند. بطور مثال در صورتی که شما قصد مهاجرت به ترکیه، تحصیل در ترکیه و حتی اخذ شهروندی ترکیه دارید بهتر است که منابع آزمون ACCA را در ترکیه دنبال کنید. در این مقاله از الواپلای، سعی شده تا به سوالاتی به مانند آزمون ای سی سی ای چیست؟ و چه کارکردی دارد پاسخ داده شود تا اگر علاقه‌مند به شرکت در این دوره هستید، با نگاهی کامل نسبت به آن اقدام کنید.

 

شرکت در آزمون acca

 

استانداردهای برگزاری آزمون ACCA

آزمون ACCA بر اساس استانداردهای بین المللی حسابداری و حسابرسی طراحی و برگزار خواهد شد. در بسیاری از کشورها به دلیل تفاوت قوانین مالیاتی و حقوقی، متقاضیان می‌توانند بر اساس استانداردهای کشور خود به سوالات پاسخ دهند. باتوجه به اینکه غالب بر 400 مرکز آموزش ای سی سی ای مطابق با استانداردهای جهانی وجود دارد، داوطلبان در سراسر دنیا به مراکز آموزشی ACCA دسترسی خواهند داشت. محل انجمن ACCA در گلاسکو واقع شده و امروزه این انجمن با بیش از ۲۰۰ هزار عضو و ۵۵۰ هزار دانشجو به یکی از مهمترین انجمن‌های مالی و حسابداری بین المللی سراسر دنیا تبدیل شده است.

شرایط برگزاری آزمون acca

 

برگزاری آزمون در  ACCA در ایران

آزمون acca در بیش از ۱۸۰ کشور جهان در حال برگزاری بوده و دوره آن شامل ۱۴ آزمون در دو بخش خواهد بود که هر کدام از این بخش‌ها نیز خود به دو زیر مجموعه تقسیم می‌شوند؛ در این حالت متقاضیان بمدت ۱۰ سال می‌توانند در آن شرکت کنند. تمام دروس ارائه شده در دوره‌ها، کتاب‌ها و سوالات امتحان به زبان انگلیسی است؛ لذا داوطلبانی که در نظر دارند در این دوره‌ها و یا امتحانات شرکت کنند باید تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشند.

این آزمون هم به صورت کتبی و هم به صورت کامپیوتر بیس در دسترس متقاضیان قرار دارد و هر فرد با توجه به شرایط خود می‌تواند یکی از دو حالت را انتخاب کند. از بین آزمون های بین المللی این آزمون تنها آزمون حسابداری بوده که در ایران نیز از سال 2017 تمامی بخش‌های امتحانات ACCA به دو صورت کامپیوتری و کتبی برگزار شده است. از طرفی شرکت در امتحانات سطح F5 الی F9 و سطح P1 الی P7 در ایران به صورت آنلاین نیز وجود دارد.

آزمون بخش F1 الی F4 در انجمن حسابداران خبره ایران برگزار شده و افرادی که در امتحانات بخش‌های F1 الی F9 نمره قبولی کسب می‌کنند، می‌توانند از دانشگاه Axford Brookes University  مدرک لیسانس حسابداری خود را با ارائه یک پروژه دریافت نمایند. همچنین با قبول شدن در بخش‌های P1 الی P7 متقاضیان موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد حسابداری از دانشگاه UCL هستند.

 

زمان ثبت‌نام:
ثبت نام برای آزمون در سپتامبر ۲۰۲۲، از اول ماه می تا اول ماه آگوست انجام میشود.
اگر ثبت نام خارج از زمان استاندارد انجام شود، برای متقاضی میتوان یک زمان آزمون مخصوص در نظر گرفت. ثبت‌نام نزد مراکز برگزاری آزمون انجام شده و زمان مناسب برای آزمون تعیین میشود.
آزمون از راه دور نیز امکان پذیر است.

محل آزمون:
İstanbul,

هزینه:
برای سطح ACCA
ثبت‌نام اولیه ۸۹ پوند
عایدات سالانه ۱۱۶ پوند
مهارتهای کاربردی ۱۳۲ پوند
اخلاق و مهارتهای حرفه ای ۷۶ پوند
رهبری کسب و کار استراتژیک ۲۴۰ پوند
گزارش کسب و کار استراتژیک ۱۷۲ پوند
حرفه ای استراتژیک ۱۷۲ پوند
دانش کاربردی ۸۶ پوند
مهارتهای کاربردی ۱۱۴ پوند

سطح پایه
ثبت‌نام اولیه ۸۹ پوند
عایدات سالانه ۱۱۶ پوند
هزینه معافیت ۷۶ پوند
هزینه آزمون ۱۰۰ پوند
هزینه مدرک ۸۰ پوند

ثبت‌نام
احراز هویت: گواهینامه رانندگی، پاسپورت و یا برگه تولد. اگر برای آموزش ازمون ACCA ثبت‌نام میکنید میبایست حداقل مدارک لازم برای شرایط ورود به ازمون را بارگزاری کنید.
ثبت‌نام از طریق سایت اینترنتی به شکل آنلاین انجام میشود. ابتدا باید ثبت‌نام اولیه ACCA انجام شود.

 

بررسی شرایط برگزاری آزمون acca

 

شرایط ثبت نام آزمون ACCA

برای شرکت در آزمون ACCA نیازی به ارایه مدرک دانشگاهی در خصوص حسابداری نمی باشد ولیکن افرادی که قصد شرکت در این آزمون را دارند می بایستی دارای سه سال سابقه کار حسابداری باشند این در حالی است زمانی که فرد دارای مدرک دانشگاهی رشته حسابداری باشد الزام شرکت در برخی از آزمون های 14 گانه برداشته می شود. البته در نظر داشته باشید که در بهترین حالت گذراندن کلیه آزمون ها نزدیک به 4 سال در بهترین حالت زمان لازم دارد.

متقاضیان ایرانی که فارغ التحصیل مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشند از 4 سطح معاف می باشند که این 4 سطح عبارتند از دروس F1 الی F4 . دانشجویان نیازی به شرکت در این دروس ندارند ولیکن می بایستی هزینه امتحان را پرداخت نمایند.

 

منابع آزمون ACCA

همان طور که ذکر شد این آزمون دارای 14 بخش می باشد. بخش اول آزمون را بخش تئوری تشکیل می دهد که به عنوان Knowledge Exams از آن یاد می شود که شامل آزمون های F1 الی F3 می باشد. بخش دوم این آزمون را بخش مهارت یا به عبارتی دیگر Skill Exams تشکیل می دهد که شامل آزمون های F4 الی F9 می باشد و در نهایت بخش حرفه ای یا به عبارت دیگر Professional Exam که شامل آزمون های P1 الی P7 می باشد.

 

هزینه های شرکت در آزمون acca

 

هزینه ثبت نام دوره های acca

از سال 2016 این آزمون 4 بار در سال و در تمامی مراکز رسمی در ماه های مارس، جون، سپتامبر و دسامبر برگزار می شود. متقاضیان می بایستی حداقل مبلغ 79 پوند برای ثبت نام اولیه پرداخت نمایند. همچنین حق عضویت سالانه 85 پوند می باشد.

در صورت نیاز وقتی متقاضی برای بار دوم اقدم به ثبت نام می کند هزینه ثبت نام مجدد مبلغ 79 پوند خواهد بود. هزینه پرداختی برای آزمون ها متفاوت می باشد به صورتی که متقاضیان می بایستی هزینه هایی در حدود 103 الی 277 پوند به ازای هر درس پرداخت نمایند.آزمون هم به صورت کامپیوتری و هم به صورت کتبی برگزار می شود.

نتایج آزمون کامپیوتری بلافاصله بعد از پایان آزمون بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود. و همچنین نتایج آزمون کمتر از 72 ساعت به آدرس کاربری ACCA متقاضی ارسال می گردد. نمره قبولی در امتحانات حداقل 50 خواهد بود.)

امتحان acca

امتحان تئوری شامل آزمون دروس F1 الی F3 می باشد. سوالات امتحان شامل اصول حسابداری و نقش اطلاعات مالی در مدیریت است که در سه بخش ارایه می شود.

آزمون مهارت شامل آزمون دروس F4 الی F9 می باشد و شامل مهارت های اصلی و فنی حسابداری و اصول و قوانین حاکم بر تجارت بوده است که در پنج بخش آورده می شود.

آزمون حرفه ای شامل دروس P1 الی P7 می باشد و شامل مفادی می باشد که نقش یک حسابدار را در مدیریت استراتژیک یک سازمان و توانایی مدیریت مالی در ارزیابی داده ها و ارایه پیشنهادات طبق اصول حرفه ای و اخلاقی می باشد. در این بخش هر دانشجو موظف است تا هر 5 آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد.

برای اخذ مدرک ACCA هر متقاضی می بایستی حداقل 10 آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد همچنین لازم است تا گواهی ماژول اخلاق حرفه ای را نیز کسب کند.

 

نکته های مهم در خصوص ACCA

 • امکان ادامه تحصیل دارندگان مدرک ACCA از طریق Realise ACCA و طرح توسعه حرفه ای پیوسته(CPD)
 • دارندگان مدرک بین المللی ACCA در واقع حسابدار بین المللی محسوب می شوند و می توانند با ارایه مدرک خود در تمام کشورها در موسسات مالی به کار بپردازند.
 • این آزمون و دوره ها به زبان انگلیسی برگزار می شوند.
 • برای اخذ مدرک شما نیازی به ارایه مدرک دانشگاهی در رشته حسابداری ندارید ولیکن می بایستی دارای حداقل 3 سال سابقه کار مرتبط با رشته حسابداری باشید. که این سابقه را در ابتدای شروع دوره ها باید ارایه نمایید. البته در نظر داشته باشید در صورتی که موفق به اخذ لیسانس از دانشگاه آکسفورد شده باشید به منزله سابقه کار شما نخواهد بود.
 • ACCA بالغ بر 92 دفتر نمایندگی رسمی در سزاسر جهان برای ارایه خدمات محلی دارد.
 • ACCA برای پایه اطلاعات بومی حسابداری و مالی ارایه می شود.
 • مدارک اخذ شده در ACCA با مدارک دانشگاهی قابل ارزیابی می باشد.
 • برای شرکت در این آزمون داشتن دانش ریاضی ضروری می باشد.
 • دوره های ACCA در ایران نیز برگزار می شود.
 • برای ثبت نام داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم الزامی می باشد.
 • این دوره بر اصول اخلاقی در زمینه حسابداری تاکید می کند.
 • نمونه سوالات آزمون ACCA از سایت آن قابل دسترسی می باشد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.5 از 5 با 75 رای

 • شبنم علیزاده

  1401-07-06 در 10:21 ب.ظ

  بسیار عالی بود . ممنون
  بنابراین در بازه ی ده ساله اگر در هر مرحله از آزمون امتیاز کافی برای قبولی نیا‌وردیم میتونیم مجدد آزمون بدیم و این محدودیت نداره درسته ؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-07-07 در 10:34 ق.ظ

   سلام
   تمام اطلاعات در مقاله آورده شده

 • مهدی باقری

  1401-05-29 در 2:32 ق.ظ

  با درود و سپاس. بسیار عالی بود . فقط میخواستم بدونم تا قبل از حضور در کلاسها ، انگلیسی رو در چه حد باید بدونیم، آیا سطح زبان تخصصی باید حرفه ای باشه

  • شیوا داداش زاده

   1401-05-30 در 12:10 ق.ظ

   سلام
   چون کلاساتون به زبان انگلیسی هست باید انگلیسی رو در حد خیلی عالی بدونید.

 • معصومه مظفری

  1401-03-24 در 1:47 ب.ظ

  من میخام آزمون شرکت کنم ولی۳سال سابقه بیمه مرتبط ندارم یعنی بیمه برام تحت عنوان حسابداری واریزنشده!ولی لیسانس حسابداری دارم.آیا لیسانسم شرط ۳سال سابقه کار رو حل میکنه؟؟؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-03-27 در 4:34 ب.ظ

   سلام
   اگر نامه محل کار داشته باشید بله حل می کنه

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .