whatsapp
الو اپلای
آزمون CFA در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  3 خرداد 1401

آزمون CFA

آزمون Chartered Financial Analyst که به اختصار آزمون CFA نیز خوانده می شود آزمون تحلیلگر مالی خبره می باشد. امتحان CFA به عنوان قوی ترین و معتبرترین آزمون در حوزه های مدیرت مالی و سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه می باشد. این آزمون یک آزمون تخصصی در حوزه بازار سرمایه می باشد.

این آزمون نیز در رده آزمون های بین المللی قرار دارد ولی با آزمون هایی به مانند آزمون SAT ، آزمون GRE و یا آزمون آیلتس بسیار متفاوت می باشد. این آزمون دارای سه سطح متفاوت می باشد و فردی که بتواند هر سه سطح را با موفقیت پشت سر بگذارد موفق به اخذ گواهی نامه CFA Charter می شود و به عنوان CFA Charter Holdr شناخته می شود.

دارندگان این مدرک به عنوان یک کارشناس خبره در زمینه تحلیلگری بازار سرمایه و مدیریت مالی به حساب می آید. در سال های اخیر اهمیت این مدرک به مراتب بیشتر شده است به طوری که مجله Financial Times از این آزمون به عنوان Gold Standard نام می برد. یعنی بالاترین و معتبرترین مدرک شناخته شده در بین آزمون های خوزه سرمایه گذاری و حوزه مالی می باشد. در این مقاله سعی شده است تا به سوالاتی به مانند چگونه مدرک CFA بگیریم؟ همه چیز در مورد CFA و … پاسخ بگوییم.

 

 

آزمون CFA چیست؟

همان طور که در سطور بالا نیز ذکر شد این آزمون به عنوان یک برنامه استاندارد جهانی در بخش ها و حوزه های تحلیل گری سرمایه و مدیریت مالی شناخته. آزمون cfa توسط موسسه CFA Institute برگزار می شود. این موسسه در آمریکا واقع شده است و یک موسسه غیردولتی و خصوصی می باشد که توسط گروهی از متخصصان حوزه های مدیریت مالی و سرمایه گذاری ایجاد شده است.

این موسسه در حال حاضر علاوه بر مدرک CFA به ارایه مدرک CIPM نیز می پردازد. امتحان سی اف ای دارای سه سطح می باشد. و افرادی که در تلاش برای اخذ این مدرک هستند علاوه بر این که باید بتوانند حد نصاب قبولی در هر سه آزمون را بگیرند باید سوابق کاری مرتبط با مدیریت مالی و سرمایه گذاری را نیز داشته باشند.

CFA در تلاش است تا متقاضیان را با مفاهیم سرمایه گذاری آشنا کنند و علاوه بر آن به عنوان پلی باشد که بتواند آموخته های دانشگاهی و تئوری را با فعالیت های واقعی در بازارهای سرمایه گذاری مرتبط کند. برای تکمیل اطلاعات تحصیل در ترکیه کلیک کنید.

آزمون CFA چیست؟

برگزاری آزمون CFA

آزمون بین المللی CFA توسط موسسه سی اف ای آمریکا و در سه سطح برگزار می شود. سطح یک این آزمون در ماه های June و December برگزار می شود این در حالی است که سطوه دو و سه آزمون تنها یک بار در طی سال و آن هم در ماه June برگزار می شود. در ارتباط با برگزاری آزمون در ایران باید بگوییم که متاسفانه این آزمون در کشور ما برگزار نمی شود.

به همین دلیل متقاضیان ایرانی برای ثبت نام آزمون CFA باید یکی از کشورهای همسایه به مانند عمارات و یا ترکیه را برای آزمون انتخاب کنند. البته علاوه بر دبی و استانبوال این آزمون در شهرهای ایروان و باکو هم برگزار می شود. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص زمان ، می توانید به سایت موسسه سی اف ای آمریکا مراجعه کنید.

مدت زمان آزمون CFA

مدت زمان برگزاری این آزمون 6 ساعت به طول می انجامد که متقاضیان باید به سوالات مختلفی در آزمون که به صورت چند گزینه ای می باشد پاسخ گویند. نتایج آزمون سی اف ای به توجه به سطح آزمون در طی 60 روز بعد از برگزاری آزمون به داوطلبان ارایه می شود.

شرایط شرکت در آزمون cfa

 • داشتن حداقل مدک کارشناسی یا معادل آن
 • دانشجوی سال آخر کارشناسی یا معادل آن
 • داشتن حداقل 4 سال سابقه کار (سوابق کارهای پاره وقت و نیمه وقت مورد قبول واقع نمی شوند)

برگزاری آزمون CFA

هزینه ثبت نام آزمون CFA

هزینه ثبت نام آزمون CFA دارای دو قسمت می باشد. اولین بخش از این هزینه که به عنوان Program Enrollment Fee از آن نام برده می شود مخصوص متقاضیانی می باشد که برای بار نخستین در این آزمون شرکت می کنند. این هزینه قبل از ثبت نام در سطح یک باید پرداخت شود و می توان گفت که به عنوان حق عضویت در این موسسه حساب می شود و متقاضیان فقط یک بار برای همیشه این مبلغ را پرداخت می کنند.

این مبلغ برای سال 2020 در حدود 450 دلار آمریکا اعلام شده است. دومین بخش از هزینه ها مربوط به هزینه امتحان می باشد که به عنوان Exam Registration Fee از آن یاد می شود برای هر بار شرکت در آزمون پرداخت می شود. این هزینه با توجه به زمان آزمون ممکن است متفاوت باشد.

هزینه ثبت نام این آزمون در سال 2020 و ماه فوریه (12 فوریه) 1000 دلار آمریکا و برای ماه مارس (11 مارس) 1450 دلار می باشد. این هزینه ها شامل ثبت نام در یک آزمون، دریافت نسخه الکترونیک CBOK، حق شرکت در یک آزمون آزمایشی Mock Exam می باشد.

البته شما با پرداخت 150 دلار اضافه تر می توانید نسخه چاپی منابع CBOK را در اختیار داشته باشید. در صورتی که از شرکت در آزمون منصرف شده باشید موسسه تنها دو روز برای برگرداندن مبلغ به شما مهلت داده است تا انصراف خود را اعلام کنید. بعد از این تاریخ هیچ مبلغی به شما عودت داده نخواهد شد. البته در صورتی که قصد تعویق آزمون خود را داشته باشید شما می توانید تا 10 روز مانده به آزمون این درخواست را ارسال کنید.

زمان ثبت‌نام:
سطح یک آزمون ماه اگوست (زمان ثبت‌نام تمام شد) ۲۳ الی ۲۹ آگوست ۲۰۲۲
سطح یک آزمون ماه نوامبر (ثبت‌نام زود هنگام، ۹ اگوست آخرین مهلت ثبت نام) ۱۵ الی ۲۱ نوامبر ۲۰۲۲
سطح یک آزمون ماه فوریه (ثبت‌نام زود هنگام تا ۹ آگوست) ۱۴ الی ۲۰ فوریه
آزمون سطح دو
سطح دو این ازمون چهار بار در سال در ماه های ژانویه، می، آگوست و دسامبر انجام میشود.
سطح سه آزمون
سطح سه آزمون در ماه های آگوست و نوامبر انجام میشود (دو بار در سال).

هزینه:
ثبت‌نام زود هنگام ۷۰۰ دلار
ثبت‌نام در زمان عادی ۱۰۰۰ دلار

ثبت‌نام:
برای ثبت نام مدرک لیسانس و مدارک هویتی مورد نیاز است
ثبت‌نام از طریق سایت اینترنتی قابل انجام است

آزمون:
مدت ازمون ۶ ساعت بوده که در دو بخش ۳ ساعته انجام میشود.
ازمون در مراکز استانبول، آنکارا و ازمیر برگزار میشود

ساختار آزمون سی اف ای سطح 1

سوالات آزمون با توجه به سطوح آن متفاوت می باشد.در سطح یک ما شاهد 240 سوال چند گزینه ای می باشیم. این سطح بین دو جلسه سه ساعته تقسیم می گردد که متقاضیان موظف هستند در هر دو جلسه شرکت کنند. در جلسه صبح که سه ساعت به طول می انجامد متقاضیان باید به سوالات چند گزینه ای که همه موضوعات را پوشش می دهد پاسخ گویند.

در جلسه بعد ظهر هم که سه ساعت به طول می کشد متقاضیان باید به 120 سوال تستی چند گزینه ای که باز هم تمام موضوعات را پوشش می دهد پاسخ گویند. متقاضیان به طور میانگین برای پاسخ دادن به هر سوال در حدود 90 ثانیه فرصت دارند. در سطح اول سوالات به صورت سه گزینه ای ارایه می شوند. در واقع دو نوع سوال وجود دارد تکمیل جواب با سه گزینه منحصر به فرد و یا پاسخ دادن به سوالات سه گزینه ای. نکات مهم آزمون سطح یک

 •  به همه سوالات پاسخ دهید زیرا که آزمون دارای نمره منفی نمی باشد.
 • نمرات آزمون در طی 60 روز بعد از برگزاری آزمون اعلام می شود.
 • شما به راحتی می توانید از ماشین حساب برای پاسخ به سوالات استفاده کنید.
 • اکثر سوالات آزمون در ارتباط با استانداردهای گزارش مالی بین المللی (IFRS) می باشند و البته زمانی که یکی از سوالات آزمون بر مبنای GAAP باشد در قسمت پرسش به آن اشاره خواهد شد.

هزینه ثبت نام آزمون CFA

ساختار آزمون سی اف ای سطح 2

این سطح از آزمون دارای 20 سوال می باشد. این سطح نیز به مانند سطح یک در دو نوبت صبح و عصر برگزار می گردد. جلسه اول که مربوط به صبح می باشد دارای 10 سوال و جلسه بعد از ظهر هم دارای 10 سوال دیگر خواهد بود. در این امتحان شما باید به 20 مقاله با 6 سوال پاسخ بگویید.

این سطح دارای 360 امتیاز می باشد. 120 مورد سطح دوم هر کدام دارای 3 امتیاز می باشند . نمرات منفی برای پاسخ های نادرست این سطح نیز در نظر گرفته نشده است. هر سوالی که در امتحان CFA آورده می شود شامل یک مقاله و شش سوال چند گزینه ای می باشد.

در نظر داشته باشید که طول مقالات بین 1 الی 3 صفحه می باشد. این مقالات شامل سوالاتی می باشد که شامل چندین جدول اطلاعات به مانند آنالیز اظهارات مالی آمار و یا مجموعه موارد درآمد ثابت می باشند. سوالات سطح یک مستقل نیستند بلکه بر اساس اطلاعات موجود در مقاله ها باید پاسخ داده شوند.

 • نتایج این سطح از آزمون نیز طی 60 روز بعد از امتحان اعلام خواهد شد.
 • سوالات این سطح از آزمون بر اساس استانداردهای گزارش مالی و تحلیل فدرال و بر اساس استانداردهای گزارش مالی بین المللی (IFRS) خواهند بود. به مانند سطح یک در زمانی که سوالات بر مبنای GAAP باشد در قسمت پرسش ها ذکر خواهد شد.

ساختار آزمون سی اف ای سطح 3

سطح سوم آزمون نیز در دو نوبت صبح و عصر برگزار می گردد. در جلسه صبح مقالاتی داده می شود که از پیش تعیین شده اند. 8 الی 12 سوال که هر کدام دارای چندین بخش می باشند و با حداکثر 180 امتیاز که باید در نظر داشته باشید امتیاز هر سوال در کتاب امتحان ارایه شده است.

در جلسه بعد از ظهر 10 سوال چند گزینه ای داده می شود. برای پاسخ دادن به سوالات سطح سوم این آزمون به شما پیشنهاد می شود که جزییات سوالات سطح دوم را مرور کنید. در امتحات صبح متقاضیان با پرسش و پاسخ از پیش تعیین شده (مقاله) رو به رو هستند. هر پرسش در مقالات دارای دو بخش A/B و … می باشد.

یک پاسخ نامه بدون خط به شما داده می شود که می توانید پاسخ های خود را در آن صفحه ارایه کنید. در نوع دیگری از پاسخ نامه مجموعه ای از جداول ساختاریافته آورده شده است. این جداول برای بخشی از سوالات در نظر گرفته شده اند و در واقع متقاضیان را در یافتن سوالات کمک می کنند.

مراکز برگزاری آزمون cfa

این آزمون در بیش از 170 شهر مختلف در سراسر جهان در ماه ژوئن برگزار می گردد و البته در ماه دسامبر بیش از 70 شهر مرکز برگزاری این آزمون می باشند. در زمان ثبت نام می توانید مرکز آزمون مورد نظر خود را انتخاب کنید البته در نظر داشته باشید بعد از ثبت نام نیز می توانید نسبت به تغییر حوزه امتحانی خود اقدام کنید. بعد از ثبت نام صندلی شما مشخص می شود حتی در تیکت ثبت نامتان نیز می توانید آن را مشاهده کنید. کارت ورود به جلسه آزمون را 4 هفته قبل از آزمون دریافت کنید.

مقاله پیشنهادی:
آشنایی با آزمون یوس

درخواست تغییر مرکز آزمون سی اف ای

 • درخواست تغییر مرکز آزمون سی اف ای می بایستی قبل از آزمون به موسسه ارسال شود.
 • مرکز آزمون جایگاه های محدودی دارد و ارسال درخواست شما به معنی پذیرفتن درخواست شما نمی باشد بلکه بر اساس ظرفیت پذیرش آن مرکز آزمون مشخص خواهد شد.
 • درخواست تغییر منطقه آزمون برای مناطق همان شهری که از قبل هم آن را انتخاب کرده بودید پذیرفته نخواهد شد.
 • در صورتی که تغییر مکان آزمون شما مورد قبول واقع شود در کارت ورود به جلسه شما نیز مرکز جدید مشخص خواهد شد.

نکات مهم در خصوص آزمون cfa

نکات مهم در خصوص آزمون cfa

 • آزمون در سطح 1 سالی 2 بار و سطوح 2 و 3 سالی دو بار برگزار می شوند.
 • این آزمون در ایران برگزار نمی شود.
 • آزمون به زبان انگلیسی برگزار می شود.
 • فرآیند ثبت نام در سایت شامل 12 مرحله می باشد که متقاضیان می بایستی تمام فرم ها را پر کنند.
 • متقاضیان می بایستی آزمون ها را به ترتیب پشت سر بگذارند. یعنی پس از موفقیت در سطح یک آزمون مجاز به شرکت در سطح دوم می باشند.
 • سوالات آزمون به صورت تستی و به صورت سه گزینه ای برگزار می شود.
 • ثبت نام آزمون به صورت آنلاین می باشد البته در نظر داشته باشید که با نزدیک شدن به آزمون متقاضیان باید هزینه بیشتری را پرداخت کنند. البته در نظر داشته باشید متقاضیانی که برای بار دوم در این آزمون ثبت نام می کنند فقط هزینه ثبت نام را پرداخت خواهند کرد.
 • در طی آزمون فقط متقاضیان اجازه استفاده از دو نوع ماشین حساب را دارند.
 • هزینه ثبت نام در این آزمون قابل انتقال به غیر نمی باشد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4 از 5 با 26 رای

 • مهرداد ظهیری

  1401-10-20 در 12:29 ق.ظ

  می خواستم بدونم آیا وقتی سابقه کار مرتبط نداشته باشید عملا مدرک برای شما صادر نمیشود؟

  • شیوا داداش زاده

   1402-03-06 در 12:39 ق.ظ

   سلام
   خیر

 • جواد غفاری

  1400-11-27 در 11:37 ق.ظ

  با سلام خدمت شما
  سوالی که بنده داشتم این بود که با داشتن مدرک cfa میتوان مهاجرت کرد یا تاثیری در روند مهاجرت ندارد
  و اینکه میتواند جایگزین مدرک آکادمیک در زمینه مالی شود یا خیر

  • شیوا داداش زاده

   1400-11-28 در 12:24 ق.ظ

   سلام
   مهاجرت به هر کشور شرایط خاص خودش را دارد و به صرف داشتن یک مدرک انجام نمی شود. مدرک می تواند یک بخشی از امتیاز را برای شما به همراه داشته باشد وگرنه باید شرایط دیکرا را هم داشته باشید.

 • حسان

  1399-05-27 در 6:20 ب.ظ

  سلام من مهندس نفت هستم و ۳ سال سابقه کار دارم. با توجه به اینکه ذکر شده ۴ سال سابقه کار الزامیه. آیا سابقه باید مرتبط با امور مالی و …باشه؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-06-02 در 3:45 ب.ظ

   سلام
   بله بهتر است سابقه کار مرتبط با امور مالی باشد.

 • سارا

  1399-04-24 در 3:50 ق.ظ

  من 24 سالمه و تازه از ارشد فارغ‌التحصیل شدم و 6 سال سابقه کار همزمان با تحصیل دارم، میتونم شرکت کنم تو ازمون؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-24 در 11:48 ق.ظ

   سلام
   بله می تونید

 • razaghi

  1399-04-08 در 12:02 ق.ظ

  سلام
  سطح زبان انگلیسی مورد نیاز چه سطحی است؟ در حد متوسط کافی است؟
  آیا نیاز به دانستن زبان تخصصی دارد؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-08 در 10:42 ب.ظ

   سلام
   در حدی که بتونید به سوالاتش جواب بدید. در حد متوسط باید بلد باشید.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .