whatsapp
الو اپلای
آزمون آیلتس

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  18 آبان 1402

آزمون آیلتس

آزمون IELTS مخفف عبارت International English Language Testing Syste می باشد که به معنی نظام بین المللی ارزشیابی زبان انگلیسی می باشد. آزمون آیلتس به همراه آزمون تافل یکی از مهمترین آزمون های بین المللی در حوزه سنجش و ارزیابی زبان انگلیسی افرادی می باشد که زبان انگلیسی زبان مادری آنها نمی باشد.

این آزمون در واقع یک آزمون بریتانیایی می باشد که توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا به صورت مشترک در حال برگزاری می باشد. آزمون بین المللی آیلتس نه تنها برای اعداف مهاجرت کاری مورد استفاده قرار می گیرد بلکه افرادی که قصد تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارند نیز باید در این آزمون شرکت کنند.

به افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه، اخذ شهروندی ترکیه و یا تحصیل در ترکیه را دارند پیشنهاد می شود در این آزمون شرکت کنند. در این مقاله سعی شده است تا شما را با جواب سوالاتی به مانند آزمون آیلتس چیست؟ آزمون آیلتس شامل چیست؟ نتیجه آزمون آیلتس چقدر طول میکشد؟ و … پاسخ داده شود.

 

برگزاری آزمون IELTS

آزمون آیلتس در 270 مرکز امتحانی در بیش از 110 کشور مختلف دنیا در حال برگزاری می باشد. آزمون آیلتس در ایران نیز از 29 سال گذشته به صورت مرتب در حال برگزاری می باشد. البته در نظر داشته باشید آزمون آیلتس در ترکیه نیز از سمت ایرانیان بسیار مورد توجه بوده است.

شرکت کنندگان با توجه به اهداف خود تصمیم می گیرند که در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کنند و یا آزمون آیلتس جنرال. آیلتس جنران بیشتر برای اهداف مهاجرتی کاربرد دارد و آیلتس آکادمیک برای اهداف مهاجرت تحصیلی. در این آزمون شرکت کنندگان به سوالاتی با درجه دشواری متفاوت پاسخ می دهند. نمره این آزمون از 9 برای هر بخش محاسبه می شود و شرکت کنندگان باید حداقل نمره 6 را در هر بخش بتوانند کسب کنند. این آزمون یکی از معرف ترین آزمون های بین المللی می باشد.

ساختار آزمون آیلتس

ساختار آزمون آیلتس

آیتس از چهار بخش تشکیل شده است: بخش Listening یا شنیداری، بخش Reading یا خواندن، بخش Writing یا نوشتاری، بخش Speaking یا مکالمه. در نظر داشته باشید که 4 بخش به ترتیب برگزار می شود و بین این بخش ها هیچ وقتی برای استراحت به شرکت کنندگان داده نمی شود. در آزمون ielts ابتدا شرکت کنندگان به سوالات بخش شنیداری باید پاسخ بگویند.

سپس به سوالات بخش خواندن و بعد نوشتاری. اما در خصوص بخش مکالمه 12 روز قبل از آزمون متقاضیان را از زمان بخش مکالمه و مکان آن آگاه می سازند. در بخش Reading شرکت کنندگان با موضوعات مختلفی که در خصوص مسایل علمی می باشد روبه رو می شوند. در بخش Writing نیز شرکت کنندگان باید در مورد موضوعات تخصصی دانشگاهی به نگارش بپردازند.

امتحان آیلتس همان طور که ذکر گردید در دو نوع جنرال و آکادمیک برگزار می شود. آزمون آکادمیک برای متقاضیان ورود به دانشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد ولی آزمون جنرال برای متقاضیان مهاجرت به کشورهایی به مانند کانادا، استرالیا، بریتانیا و نیوزیلند مورد استفاده قرار می گیرد.

هر دو آزمون آکادمیک و جنرال دارای 4 بخش می باشند. در این بین بخش های شنیداری و مکالمه برای شرکت کنندگان جنرال و آکادمیک به روش کاملا مشابهی ارایه می شودحال آن که سوالات بخش خواندن و نوشتن بسیار با هم متفاوت می باشد.

بخش Listening

در این قسمت از آزمون به شما برای پاسخ دادن به سوالات در حدود 40 دقیقه زمان داده می شود. سوالات Listening در 4 بخش ارایه می شود و فقط یک بار بخش می شود و پاسخ ها نیز در دفترچه باید علامت گذاری و یا نوشته شوند.

قبل از پخش سی دی شرکت کنندگان فرصت دارند تا سوالات را مرور کرده و به خاطر بسپارند. در پایان هر بخش می توانید سوالات و جواب ها را بر اساس یادداشت های خود مرور کنید. در این بین 10 دقیقه فرصت خواهید داشت تا جواب ها را از دفترچه به پاسخ نامه بخش شنیداری منتقل کنید.

بخش Listening شامل دو قسمت می باشد در دو بخش اول شرکت کنندگان به مکالمه بین دو یا چند نفر گوش می کنند این در حالی است که در بخش دوم که حداکثر 4 مکالمه پخش می شود متقاضیان به سخنرانی یک کنفرانس یا بحث علمی و آکادمیک گوش می کنند.

بخش Reading

در این بخش متقاضیان 60 دقیقه فرصت دارند تا به 40 سوال پاسخ دهند. دفترچه سوالات که متونی در آن در حدود 2000 الی 3000 کلمه قرار دارد در اختیار داوطلبان قرار داده می شود. به داوطلبان توصیه می شود که با دقت به سوالات پاسخ دهند زیرا هیچ وقت اضافی برای انتقال جواب ها از پرسشنامه به پاسخ نامه نخواهند داشت.

متونی که در این بخش باید پاسخ گو باشید متون غیر تخصصی و عمومی هستند که در زندگی روزمره با آن مواجه می شوید. متونی از کتاب ها، روزنامه ها، مجلات و … . این Reading دارای سه بخش می باشد که در بخش اول شرکت کنندگان باید به سوالاتی در خصوص امور روزمره اجتماعی پاسخ گویند. در بخش دوم انتظار می رود تا شرکت کنندگان به سوالات بخش جزوات آموزشی و خدمات رفاهی پاسخ دهند. در نهایت بخش سوم را متنی بلند با موضوع عمومی تشکیل داده است.

بخش عمومی آزمون آیلتس

بخش General Training Writing

در این بخش از بخش نوشتاری آزمون آیلتس جنرال شرکت کنندگان 60 دقیقه زمان خواهند داشت تا دو موضوع انشاء بنویسند. در بخش اول می بایستی نامه ای به شخص فرضی بنویسند و در آن نامه مشکل و یا مسئله ای را تشریح کنند. این نام حداقل باید 150 کلمه داشته باشد. در صورتی که نامه کمتر از 150 کلمه داشته باشد نمره از این قسمت کم خواهد شد.

در بخش دوم این آزمون یک مسئله عنوان می شود که متقاضیان می بایستی نظر موافق و مخالف خود را نسبت به این مسئله بیان کند. در این بخش لازم است تا شما به تشریح مسئله حداقل با 250 کلمه بپردازید زیرا کمتر از این تعداد از نمره شما کاسته می شود.

بخش Academic Writing

در این بخش متقاضیان 60 دقیقه زمان خواهند داشت تا بتوانند در مورد دو موضوع انشاء بنویسند. در موضوع اول به شرکت کنندگان جدول و یا نموداری داده می شود و از شرکت کنندگان خواسته می شود تا در این مورد حداقل 150 کلمه انشاء بنویسند.

در نظر داشته باشید در صورتی که انشاء شما کمتر از 150 کلمه باشد نمره کسر خواهد شد. در موضوع دوم انشاء یک مسئله مشخص می شود و شما باید نظرات موافق و مخالف با مسئله را به بهترین شکل حداقل در 250 کلمه بیان کنید. برای این بخش بهتر است در حدود 40 دقیقه زمان بگذارید. در نظر داشته باشید از انشاء های زیر 250 کلمه نمره کسر خواهد شد.

بخش Speaking

این بخش از آزمون آیلتس به صورت شفاهی برگزار می شود و تقریبا 15 الی 20 دقیقه زمان می برد و شامل سه بخش می باشد. در قسمت اول متقاضی باید در مدت زمان 4 الی 5 دقیقه به سوالات عمومی و شخصی در خصوص زندگی شخصی و وضعیت شغلی پاسخ گوید.

در بخش دوم Speaking در مورد موضوعی که گفته می شود فرصت دارد در حدود یک دقیقه فکر کرده و سپس به سوالاتی در مورد همان موضوع پاسخ داده می شود. شدر بخش سوم در حدود 5 دقیقه با مصاحبه شونده در ادامه موضوع بخش دوم به صحبت و تبادل نظر می پردازد.

هزینه آزمون آیلتس

هزینه آزمون آیلتس

هزینه آزمون آیلتس با توجه به محل آزمون، کشوری که در آن در آزمون شرکت خواهید کرد و موارد دیگر ممکن است متغیر باشد ولی در ماه های اخیر شاهد افزایش قیمت آزمون IELTS شدیم بر اساس اعلام سازمان سنجش کشور قیمت این آزمون در ایران 2795000 تومان خواهد بود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به سایت سازمان سنجش کشور مراجعه نمایید. در ایران برای ثبت نام آزمون آیلتس و زمان برگزاری آزمون آیلتس می توانید از سایت سازمان سنجش اقدام نمایید.

نکات مهم آزمون آیلتس

 • حداکثر نمره بخش های مختلف آزمون آیلتس 9 می باشد.
 • در زمان آزمون شما می توانید حداکثر 5 دانشگاه را مشخص کنید که به صورت رایگان کارنامه شما به آن دانشگاه ها ارسال شود.
 • مدت اعتبار آزمون آیلتس 2 سال می باشد.
 • منابع آزمون آیلتس به راحتی هم به صورت آنلاین و هم به صورت کتابی در اختیار متقاضیان قرار دارد.
 • در صورتی که به نمره خود معترض باشید می توانید اعتراض خود را با پر کردن فرم مربوطه در سایت آیلتس اعلام نمایید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.5 از 5 با 15 رای

 • ario

  1399-04-08 در 12:14 ق.ظ

  سلام. ببخشید برای شرکت در دوره های آیلتس، حداقل باید چه سطحی در زبان انگلیسی داشته باشیم؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-08 در 10:40 ب.ظ

   سلام
   بستگی به نمره ای داره که برای شما لازم هست که عموما بالای 6 هستش هم برای مهاجرت تحصیلی و هم کاری.
   برای این امر لازم هست شما انگلیسی را در حد متوسط بلد باشید.

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-08 در 10:57 ب.ظ

   سلام
   حداقل باید در سطح متوسط به بالا انگلیسی بلد باشید.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .