whatsapp

آزمون USMLE

آزمون USMLE
شیوا داداش زاده 3 نظر

آزمون USMLE مخفف عبارت United State Medical Licensing Examination می باشد که درواقع یکی از معتبرترین آزمون های پزشکی در سراسر جان می باشد. این آزمون در 3 مرحله برگزار می شود که به ارزیابی مهارت های علمی پزشکان داوطلب این آزمون می پردازد.

تمام پزشکانی که قصد ادامه تحصیل و یا کار در ایالات متحده آمریکا را داشته باشند می بایستی این سه مرحله را پشت سر بگذارند تا بتوانند به عنوان یک پزشک در ایالات متحده و کانادا به کار طبابت بپردازند. البته افرادی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در آمریکا را داشته باشند باید آزمون SAT را امتحان دهند.

آزمون های بین المللی SAT برای شروع تحصیل پزشکی و همچنین امتحان USMLE برای کار و اخذ تخصص در کشور آمریکا و کانادا الزامی می باشد. تمام دانش آموختگانی که تحصیلات خود را خارج از آمریکا و کانادا به پایان رسانده باشند و نام دانشگاه آنها در فهرست World Directory of Medical Schools آمده باشد واجد شرایط ECFMG (کمیسیون آموزشی فارغ التحصیلان پزشکی خارج از آمریکا) می باشند.

آزمون usmle چیست؟

همان طور که در پاراگراف بالا نیز ذکر گردید امتحان پزشکی USMLE ، آزمونی برای صدور مجوز پزشکی در آمریکا می باشد. موسساتی که مسئولیت برگزاری و نظارت بر این آزمون را در آمریکا بر عهده دارند دو موسسه می باشند.

اولی فدارسیون بورد پزشک دولت آمریکا (Federation of State Medical Boards) با نام اختصاری FSMB و دومی انجمن ملی متخصصین پزشکی آمریکا (The National of Medical Examiners) با نام اختصاری NBME می باشند.

نحوه برگزاری آزمون USMLE

هدف از برگزاری این آزمون سنجش توانایی پزشکان چه از نظر مهارت های آکادمیک و چه مهارت های عملی در ارتباط با بیماران می باشد. اعضای برگزاری کننده این آزمون را مدرسان پزشکی، پزشکان بالینی از سراسر آمریکا تشکیل می دهند و هرساله همین پزشکان مفاد آزمون را تعیین می نمایند.

نحوه برگزاری آزمون USMLE

متقاضیان شرکت در آزمون usmle لازم است که در ابتدا مدارک خود را جهت اریابی به کمسیون دانش آموختگان پزشکی خارجی (ECFMG) ارسال نمایند. متقاضیان با پرداخت 65 دلار آمریکا می توانند نسبت به تایید مدارک خود اقدام نمایند. تایید مدارک الزامی می باشد و شرط شرکت در آزمون می باشد.

ثبت نام آزمون USMLE

بعد از تایید مدرک تحصیلی شما توسط ECFMG وارد سایت برگزاری آزمون USMLE شوید و در سایت ثبت نام کنید. در قسمت IWA نام کاربری خود را وارد نمایید و فرم ثبت نام آزمون را تکمیل نمایید. در این فرم شما باید اطلاعات شخصی به مانند تاریخ تولد و محل تولد و … و همچنین اطلاعات فارغ التحصیلی و مدرک دانشگاهی خود را وارد نمایید.

بعد از پر کردن تمام فرم ها به شما پرینتی داده می شود که باید توسط دانشگاه محل تحصیلتان تایید شود. پس از تایید دانشگاه شما باید این فرم را به ECFMG بفرستید. بعد از انجام تمام این مراحل شما می توانید برای آزمون usmle ثبت نام کنید.

در نظر داشته باشید که ثبت نام دو مرحله اول امتحان usmle در ECFMG انجام می شود این در حالی است که ثبت نام مرحله سوم آزمون در FSMB انجام می گردد. دانشجویانی که بتوانند هر سه مرحله را به ترتیب پشت سر بگذارند می توانند برای تحصیل تخصص پزشکی و یا کار طباطبت در آمریکا اقدام کنند.

ثبت نام آزمون USMLE

متقاضیان شرکت در آزمون در زمان ثبت نام باید یک مدت زمان سه ماهه را مشخص نمایند که در آن مدت می توانند در آزمون شرکت داشته باشند.

البته لازم است تا متقاضیان در زمانی که تصمیم به شرکت در آزمون دارند از سایت ECFMG نسبت به محل آزمون و تاریخ های دقیق آزمون اطلاعات لازم ا کسب کنند. بر این اساس متقاضیان باید بر اساس برنامه ها خود یک زمان دقیق را برای آزمون خود انتخاب کنند.

در نظر داشته باشید که بعد از انتخاب این دوره سه ماهه شما قادر به تغییر دادن آن نخواهید بود. آزمون USMLE در مرحله 1 و همچنین مرحله دوم بخش CK در بسیاری از کشورها در حال برگزاری می باشد.

اما مرحله دوم بخش CS فقط در کشور آمریکا برگزار می شود. داوطلبان می توانند تمام مراحل را به ترتیب یا با فواصل زمانی آزمون دهند ولیکن بین اولین و آخرین آزمون نباید بیش از 7 سال فاصله وجود داشته باشد.

ساختار آزمون usmle

امتحان uslme دارای 3 مرحله می باشد که متقاضیان باید هر سه مرحله را پشت سر بگذارند. در این قسمت سعی شدهاست تا شما را با این مراحل آشنا کنیم.

 1. USMLE STEPP 1
 2. USMLE STEP2
 • STEP2 CK
 • STEP 2 CS

3. USMLE STEP 3 همانطور که ملاحظه می شود امتحانات سه مرحله هستند، اما در واقع چهار مرحله دارند چون STEP 2 خود دارای دو مرحله ی جداگانه است.

امتحانات STEP 1 و STEP 2 CK به صورت رایانه ای برگزار میشوند و هر کدام حدود هشت ساعت طول می کشند، این هشت ساعت شامل هفت قسمت یک ساعتی برای پاسخ دادن به سوالات و شش قسمت 10 دقیقه ای ویژه ی استراحت است که در مجموع هشت ساعت خواهد شد. با توجه به اینکه امتحانها بصورت رایانه ای برگزار میشوند باید قبل از امتحان تمرین داشته باشید. از وب سایت USMLE می توانید نرم افزار آزمایشی رادرخواست کنید.

ساختار آزمون usmle

مرحله اول (STEEP 1)

در این مرحله که سوالات چندگزینه ای موسوم به MCQ مرتبط با اطلاعات علوم پایه داوطلب پرسیده می شود. سوالات این قسمت در ایران به علوم پایه معروف هستند به مانند فیزیولوژی، آناتومی، ایمونولوژی و … . آزمون بر مبنای کامپیوتر بیس (CBT) می باشد و یک روز قبل از آزمون هم داوطلبان می توانند در نسخه آزمایشی آزمون که به مدت 15 دقیقه برگزار می شود شرکت کنند تا بتوانند با محیط آزمون آشنا بشوند.

بعد از آزمون اصلی متقاضیان یک گزارش الکترونیکی از وضعیت نمره خود دریافت می کنند که شامل قبولی و مردودی می باشد. در نظر داشته باشید که سوالات را به ترتیب و مرحله به مرحله پاسخ خواهید داد و بعد از گذشتن از یک مرحله و ورود به مرحله بعد نخواهید توانست جواب های مرحله قبل خود را تصحیح کنید.

این بدین معنی می باشد که شما فقط در 60 دقیقه مجاز خود خواهید توانست پاسخ های خود را مورد ارزیابی قرار دهید. مدت زمان آزمون مرحله اول 8 ساعت می باشد در واقع 280 سوال به هفت بخش 60 دقیقه ای تقسیم شده است. هر بخش شامل 46 سوال می باشد که متقاضیان باید به آنها پاسخ گویند.

هزینه آزمون usmle مرحله اول برای شهروندان آمریکایی 600 دلار و داوطلبان خارجی 880 دلار می باشد. در ارتباط با زمان ثبت نام آزمون usmle هیچ محدودیتی وجود ندارد و متقاضیان به راحتی می توانند در این آزمون ثبت نام کنند.

مرحله دوم (STEP 2)

این مرحله خود از دو مرحله تشکیل یافته است و همچنان یک امتحان بالینی به شمار می رود. شاید بتوان این مرحله را با آزمون های انترنی و یا رزیدنتی در ایران مورد مقایسه قرار داد. در واقع این مرحله را می توان یکی از مشکل ترین مراحل آزمون دانست.

برای قبولی در این بخش شخص باید بتواند نمره بالایی را اخذ کند یعنی از 100 باید بتواند نمره بالای 90 را برای پشت سر گذاشتن این آزمون به دست آورد. در این بخش از آزمون متقاضیان با بیماران فرضی روبه رو می شوند. افرادی که نقش بیمار را بازی می کنند به همین دلیل متقاضیان علاوه بر تبحر بالینی باید به زبان انگلیسی نیز تسلط کافی داشته باشند.

شاید یکی از دلایلی که شما نیازی به گذراندن آزمون آیلتس یا آزمون تافل برای پیرش تخصص و یا کار ندارید این نکته باشد. STEP2 CK در این بخش ازمرحله دوم معلومات پزشکی داوطلبان مورد اندازه گیری قرار می گیرد. این بخش که به صورت کامپیوتر بیس انجاممی شود شامل 9 ساعت آزمون می باشد که در طی یک روز برگزار می شود. این مرحله از 8 بخش با 44 سوال تشکیل شده است.

در این بخش داوطلبان به سوالاتی از علوم بالینی به مانند جراحی، اطفال، زنان، روانپزشکی و … پاسخ می گویند. STEPE2 CS در این بخش مهارت های پزشکی داوطلبین مورد ارزیابی در یک روز قرار می گیرد. در این بخش هر داوطلب با 12 بیمار روبه رو می شود که باید آنها مورد ارزیابی قرار گیرد.

داوطلبان 15 دقیقه برای گرفتن شرح حال و معاینه بالینی هر بیمار فرصت دارند و 10 دقیقه نیز برای نوشتن توضیحات و تشخیص اولیه به همراه تست ها و آزمایش های اولیه. پرداخت هزینه آزمون USMLE مرحله دوم برای قسمت CK مبلغ 605دلار آمریکا برای شهروندان آمریکا و برای متقاضیان خارجی 880 دلار می باشد و برای بخش CS 1280 دلار برای شهروندان آمریکا و 1535 دلار برای شهروندان خارجی می باشد.

مرحله سوم (STEP 3)

مرحله سوم (STEP 3)

سپری کردن مرحله سوم برای پزشکانی که می خواهند در آمریکا به کار طبابت مشغول باشند یعنی در واقع درخواست ویزای H1 را دارند الزامی می باشد ولی برای افرادی که برای رزیدنتی درخواست دارند الزامی نمی باشد. مرحله سوم نیز به صورت اینترنتی برگزار می شود و بیشتر از هر چیز قدرت مدیریت پزشک را بر بیمار و شرایط درمانی مورد ارزیابی قرار می دهد.

در این قسمت پزشک به صورت اینترنتی با بیمار اورژانسی سر و کار دارد و باید بتواند به خوبی مشکلات پیش آمده را با استفاده از آزمایشات گوناگون و یا مشورت با مختصصین مدیرت کند. حداقل امتیاز لازم برای پشت سر گذاشتن مرحله سوم این آزمون 196 می باشد. هزینه ثبت نام مرحله سوم مبلغ 830 دلار می باشد.

نکات مهم شرکت در آزمون USMLE

 • شرکت در آزمون usmle به معنی موفقیت شما در مهاجرت به کشور آمریکا نمی باشد.
 • تمام افرادی که قصد طبابت در آمریکا را دارند باید در این آزمون شرکت کنند.
 • بعد از موفقیت در گذراندن سه مرحله آزمون برای شرکت در دوره های تخصص باید به مکاتبه با دانشگاه ها برای اخذ پذیرش بپردازید.
 • مرحله ال و دوم آزمون usmle را ایرانیان می توانند در کشورهایی به مانند ترکیه ، قطر و یا عمارات بگذرانند این در حالی است که مرحله سوم این آزمون فقط در آمریکا برگزار می شود.
 • برای شرکت در آزمون متقاضیان حداقل از 6 ماه قبل برای رزرو وقت امتحان باید اقدام کنند.
 • منابع امتحان usmle steo 1 را به راحتی می توانید از اینترنت دانلود کنید. همچنین منابع آزمون uslme در سایت ECFMG قابل دسترسی برای عموم می باشد.
 • در ایران نیز شما به راحتی می توانید به کتاب های USMLE دسترسی پیدا کنید.


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.1 از 5 از 27 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

پاسخگوی سوالات شما در الواپلای هستیم

سوال شما توسط کارشناسان الواپلای پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

3

نظرها

 1. سلام
  من پزشکی رو تو دانشگاه پزشکی کابل میخونم میتونم تو usmle اشتراک کنم