whatsapp
الو اپلای
مقایسه زندگی در آنکارا و استانبول

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  10 آبان 1401

تعداد نظرات :  0

مقایسه زندگی در آنکارا و استانبول

هنگامی که صحبت از مهاجرت به ترکیه می شود ، افراد برای انتخاب بین شهرهای آنکارا و استانبول دچار تردید می شوند . از این رو در این مقاله سعی کرده ایم به مقایسه این دو شهر بپردازیم تا با داشتن اطلاعات کافی ، انتخاب راحت تری برای متقاضیان فراهم شود .

ترکیه کشوری اورآسیایی در خاورمیانه است که بخشی از آن در اروپا واقع شده و جزو توسعه یافته ترین کشورهایی است که بر اساس نظام جمهوری ایجاد شده اند . حکومت فعلی ترکیه در سال 1923 و به رهبری شخصی به نام آتاتورک بنا شد . موقعیت جغرافیایی این کشور به گونه ایست که از سه طرف به دریا راه دارد . از شمال به دریای سیاه ، جنوب دریای مدیترانه و غرب دریای اژه . کشور‌های مجاور ترکیه را از شرق ؛ ایران ، جمهوری آذربایجان ، ارمنستان و گرجستان ، از شمال غربی ؛ یونان و بلغارستان و از جنوب شرقی ؛ سوریه و عراق تشکیل می‌دهند . بزرگترین شهر ترکیه استانبول است . حدود 47 میلیون نفر از جمعیت این کشور ، مسلمان (اهل تسنن) هستند و الباقی شامل حدود 18 میلیون نفر علوی ، حدود 1 میلیون نفر شیعه و حدود 750 هزار نفر پیرو ادیان دیگر یا بدون دین می‌باشند .

در مقایسه این دو شهر اگر بخواهیم به صورت مختصر شهر آنکارا را معرفی کنیم ، آنکارا در واقع ساده شده واژه  آنسیرا با ریشه زبان سلتی به معنای لنگر است . شهر آنکارا ، از لحاظ موقعیتی دومین شهر بزرگ کشور ترکیه و به عنوان پایتخت این کشور معرفی می شود . از لحاظ موقعیت جغرافیای زیست محیطی ، شهر آنکارا بین چهار کوه و سه رودخانه قرار گرفته است . آنکارا در زمره ی شهرهای قدیمی و تاریخی ترکیه به حساب می آید و در طول تاریخ حیات خود ، همواره دارای فراز و نشیب های بسیار زیادی بوده است و سلسله های مختلف حکومتی از جمله عثمانیان بارها و بارها بر آن تسلط پیدا کرده اند . استانبول پایتخت فرهنگی ترکیه است. این شهر تعداد زیادی مهاجر دارد و پرجمعیت‌ ترین شهر ترکیه بشمار می‌آید . استانبول در شمال غربی منطقه مرمر قرار گرفته و تنها شهر دنیا است که از نظر موقعیت مکانی در دو قاره آسیا و اروپا ، می باشد . این شهرا امن ترین شهر ترکیه می نامند . هر دوی این شهرها از پرجمعیت‌ترین و مهم‌ترین شهرهای ترکیه هستند . استانبول به عنوان پایتخت اقتصادی – فرهنگی و آنکارا به عنوان پایتخت سیاسی نقش کلیدی در مناسبات امروز ترکیه با جهان دارند .

 

مقایسه هزینه مسکن در آنکارا و استانبول

 

مقایسه هزینه مسکن در آنکارا و استانبول

شهر استانبول بزرگترین شهر ترکیه با جمعیتی در حدود 15 میلیون نفر و شهر آنکارا دومین شهر ترکیه با جمعیتی در حدود 5 میلیون نفر می باشد . توسعه در شهر استانبول با توجه به جمعیت بالا ، رشد روز افزونی دارد و همچنین شهر انکارا به دلیل پایتخت بودن نیز دارای توسعه مناسبی می باشد . اما قیمت و هزینه در بخش املاک در استانبول در مقایسه با انکارا بالاتر می باشد .

برای مثال هزینه اجاره یک آپارتمان معمولی یک خواب در مرکز شهر استانبول ماهیانه 5500 لیر و در حومه شهر ماهیانه مبلغی در حدود 3500 می باشد . در شهر آنکارا هزینه اجاره یک آپارتمان معمولی یک خواب در مرکز شهر ماهیانه مبلغ 3600 لیر و در حومه شهر مبلغی در حدود 2700 لیر در بر دارد .

در مقایسه هزینه خرید ملک این دو شهر ، هزینه خرید یک آپارتمان یک خواب در مرکز شهر استانبول مبلغی در حدود 700 هزار لیر و در حومه شهر در حدود 400 هزار لیر می باشد و در شهر آنکارا حدود قیمت یک آپارتمان یک خواب در مرکز شهر حدود 500 هزار لیر و در حومه شهر در حدود 300 هزار لیر می باشد .

 

 

مقایسه هزینه زندگی در آنکارا و استانبول

در مقایسه هزینه های زندگی بین این دو شهر ، زندگی در شهر استانبول دارای هزینه های بالاتری نسبت به شهر آنکارا می باشد . برای مثال در محصولات مصرفی ، شهر استانبول در حدود 8 درصد بالاتر از آنکارا است . اما قیمت سوخت در سراسر ترکیه یکسان است .

 

مقایسه آب و هوای آنکارا و استانبول

از آنجایی که استانبول در غرب ترکیه قرار دارد و آنکار مرکز ترکیه است . در نتیجه از نظر آب و هوایی ، تفاوت محسوسی با هم خواهند داشت . شهر استانبول از شمال و جنوب در مجاورت دریا قرار دارد و آب ‌و هوای معتدل و مرطوبی دارد . آب ‌و هوای استانبول در تابستان گرم و شرجی است و زمستان‌های معتدلی دارد و دارای آب و هوای مدیترانه ای است . اما آنکار به دلیل دوری از دریا ، تابستان‌ های گرم و خشک و زمستان ‌های سردی دارد ولی در عین حال سرسبز و زیباست .

 

مقایسه هزینه تحصیل در آنکارا و استانبول

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه برای اتباع ترک رایگان است . اما برای اتباع خارجی در صورت دریافت نکردن بورسیه با هزینه بسیار کم در حدود سالانه 2000 لیر امکان پذیر است . هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بنا به رشته و دانشگاه انتخابی متفاوت است . اما می توان گفت که بهترین دانشگاه‌های ترکیه در 2 شهر استانبول و آنکارا واقع شده‌اند .

 

مقایسه امکانات شغلی آنکارا و استانبول

می توان گفت که شهر استانبول جمعیتی حدود 3 برابر بیشتر از شهر آنکارا دارد همچنین مرکز توریستی ترکیه است ، مساحت بیشتر دارد ، مرکزیت تجاری و اقتصادی است و توسعه عمرانی بالایی دارد . اما از سوی دیگر شهر آنکارا با وجود مرکزیت پایتخت در خود ، اداره جات دولتی و شرکت های بازرگانی فراوان ، به توسعه بالایی دست یافته است . بنابراین فرصت‌های شغلی بسیاری در هردو شهر آنکارا و استانبول وجود دارد . پس اگر پیداکردن  کار یکی از مولفه‌های اساسی شما برای انتخاب شهر مقصد است ، باید بگوییم تفاوت چندانی میان آنکارا و استانبول از این نظر وجود ندارد .

 

مقایسه فرهنگ در آنکارا و استانبول

از آنجایی که استانبول دروازه ارتباطی با کشورهای اروپایی است. آنکارا نیز توسط فلات آناتولی احاطه شده است و این موضوع در فرهنگ و مناسبات آنها تاثیر گذاشته است .

استانبول : درباره فرهنگ ساکنان استانبول می توانه گفت که پایبندی به سنت‌های ترکی به ویژه در بین نسل جوان استانبول کمتر به چشم می‌خورد . هم‌جواری با کشورهای اروپایی ، پویایی زندگی فرهنگی و حضور تعداد زیادی خارجی در این شهر موجب سازگاری بیشتر مردم  استانبول با فرهنگ غربی شده . استانبول شهر مد روز ترکیه محسوب می‌شود . بسیاری از محله‌های این شهر به پیشرفتگی شهرهای اروپایی‌ست . با این حال به سختی می‌توان در استانبول کسی را پیدا کرد که به زبان انگلیسی تسلط داشته باشد . ترجیحات غذایی مردم استانبول ترکیبی از غذاهای اروپایی ، ترکی و فست‌ فودهاست . چایخانه‌هایی که در آنکارا بسیار پرطرفدارند در استانبول جای خود را به کافه‌ها و بارها داده‌اند . گردهمایی‌های عصرانه در میان مردم استانبول به ویژه گروه جوانان بسیار متداول است . همچنین استانبول نقطه‌ی برخورد فرهنگ غرب و شرق است . مردم استانبول میهن پرستانی با دید جهانی هستند . حضور میلیون‌ها توریست در سال ، سکونت اتباع خارجی به منظور کار، تجصیل و زندگی موجب شده ، مردم استانبول رفتاری صمیمانه‌تری با خارجی‌ها داشته باشند .

آنکارا : با توجه به این موضوع که آنکارا پایتخت سیاسی کشور ترکیه است و قطب صنعتی این کشور محسوب می شود ، می توان آن را مرکز اداری ترکیه نیز نامید . اگر قصد زندگی در این شهر را دارید باید بدانید که طبقات اجتماعی در آنکارا بسیار متنوع است . بخش زیادی از جمعیت این شهر را کارگران صنعتی تشکیل می‌دهند . بخش دیگر کارمند ادارات دولتی و شرکت‌های خصوصی هستند . مردم آنکارا بسیار سخت‌کوش‌اند . و تمایلات میهن‌پرستی در آن‌ها کمی بیشتر از دیگر شهرهای ترکیه دیده می‌شود . پایبندی به سنت‌های ترکی از مراسم‌های آیینی مذهبی گرفته تا سلیقه‌ی غذایی کاملا مشهود است . البته باید گفت زندگی در آنکارا به معنای وقف کار شدن مطلق نیست . ویژگی بارز مردم ، خوش‌گذرانی و غنیمت شمردن لحظات خوشی در کنار دوستان و خانواده است . به همین جهت، کافه‌ها و چایخانه‌های این شهر به ویژه عصرها پر رونق هستند . از سوی دیگر مردم آنکارا به دلیل همزیستی تاریخی‌شان با یهودی‌ها ، ارمنی‌ها و شهروندان سایر ملل مهمان‌نوازی و نوع دوستی را  به خوبی فراگرفته‌اند .

 

مقایسه سیستم حمل و نقل آنکارا و استانبول

شهر استانبول بزرگترین شهر ترکیه با بیشترین جمعیت و وسعت می باشد و طبیعتا دارای سیستم حمل و نقل بسیار پیشرفته ای است . در این شهر خدمات حمل و نقل عمومی از قبیل مترو ، مترو بوس ، اتوبوس ، تراموا ، دلموش و تاکسی برای تردد ساکنان استفاده می شود . خطوط فراوان و ایستگاه های متعدد مترو و اتوبوس به راحتی شما را به هر نقطه از این شهر می برد . سیستم حمل نقل در آنکارا نیز از سطح بالای برخوردار است و از نظر حمل و نقل با استانبول در یک سطح هستند اما استانبول خط متروی بیشتر دارد . تله‌ کابین آنکارا به کم شدن ترافیک در آنکارا کمک زیادی کرده است .

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .