whatsapp
الو اپلای
تاسیس رستوران در ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  16 مهر 1402

تعداد نظرات :  0

تاسیس رستوران در ترکیه

ترکیه یکی از بهترین کشورهای جهان برای گردشگری است. وجود مسافران و توریست‌ها در طول سال موجب شده تا راه‌اندازی رستوران یا کافه به یکی از موفق‌ترین پروژه‌ها تبدیل شود. از این‌رو راه‌اندازی رستوران در ترکیه برای سرمایه گذاری و افزایش درآمد روشی مناسب است. شهرهای بزرگ مانند استانبول، آنکارا و ازمیر نیز مناطق خوبی برای تاسیس رستوران در ترکیه هستند. بطور کلی ثبت شرکت، دریافت تاییدیه محل، مجوز نوشیدنی، اخذ پروانه بهره‌برداری و بسیاری دیگر از مراحل راه‌اندازی رستوران در این کشور محسوب می‌شوند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر با شرایط تاسیس رستوران در ترکیه آشنا شوید.

 

قوانین مواد غذایی در ترکیه

یکی از مهمترین فاکتورهایی که باید در هنگام تاسیس رستوران در ترکیه مورد توجه قرار گیرد، قوانین مربوط به مواد غذایی است. این قوانین عبارتند از:

 • رعایت شرایط بهداشتی مطابق با قوانین
 • اخذ مجوزهای لازم موارد غذایی و خوراکی
 • رعایت قوانین کار
 • رعایت قوانین مربوط به ارائه تنباکو و نوشیدنی‌های الکلی
 • اخذ مجوز فعالیت رستوران در ترکیه
 • ثبت شرکت در ترکیه

توجه به این نکته ضروری است که انواع مشاغل ترکیه‌ای که در زمینه مواد غذایی فعالیت دارند ملزم به رعایت قوانین فوق هستند.

 

 

اولین قدم برای افتتاح یک رستوران ترکی: ثبت شرکت

برای افتتاح رستوران در ترکیه، مطابق قانون تجارت قانون باید شرکت ثبت کنید. در این میان شرکت با مسئولیت محدود خصوصی یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها هست. همچنین حداقل سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی این نوع شرکت‌ها 10 هزار لیر ترکیه است، اما صاحب رستوران باید هزینه‌های مربوط به مکان، پرسنل، دکوراتیو، میز و صندلی، ظروف و محصولات مورد استفاده برای پخت غذا را نیز در نظر داشته باشد. با این حال بهترین کار این است که از یک وکیل در ترکیه درخواست کنید که بتواند مراحل ثبت شرکت را هنگام افتتاح رستوران در این کشور انجام دهد. وکلای الواپلای با سال‌ها تجربه در این زمینه می‌توانند راهنمایی‌های لازم را خدمت شما ارائه دهند.

مدارک لازم برای تاسیس رستوران

 • دو قطعه عکس پرسنلی
 • اسامی پیشنهادی برای رستوران
 • تعیین مدیر رستوران
 • تعیین میزان سهام هر شریک
 • ارائه اصل پاسپورت شرکا

 

دریافت تاییدیه محل رستوران در ترکیه

پس از ثبت شرکت، مالک باید با الزامات و مقررات اماکن مواد غذایی را رعایت کرده و از وزارت غذا، کشاورزی و دام تأییدیه محل رستوران را دریافت کند. نکته حائز اهمیت این است که آدرس رستوران باید در وزارتخانه ثبت شود و سپس با بازرسی تاییدیه صادر خواهد شد. در نهایت وزارتخانه گواهی ثبت را صادر کرده و یک شماره منحصر به فرد به رستوران شما اختصاص می‌دهد.

 

مجوز کار برای راه اندازی رستوران در ترکیه

به محض اینکه شرکت ترکیه‌ای ثبت و تاییدیه از وزارت مربوطه دریافت شد، باید نسبت به اخذ مجوز کار برای افتتاح رستوران اقدام کنید. مطابق با قانون مواد غذایی در ترکیه، مکان رستوران باید توسط اداره کل مواد غذایی و کنترل در وزارت غذا، کشاوری و دام بازرسی شود تا اطمینان کنند در رستوران تمامی موارد لازم مانند پخت و پز محصولات، و نگهداری مواد در انبار رعایت شده است. همچنین کارکنان استخدام شده توسط مالک رستوران باید دارای صلاحیت‌های لازم و مرتبط با شغل‌شان باشند.

 

 

اخذ مجوز بهره برداری تاسیس رستوران در ترکیه

هنگامی که مکان موردنظر رستوران ثبت شد، مالک می‌تواند مراحل صدور مجوز را انجام دهد. هنگام درخواست مجوزهای خاص برای راه‌اندازی رستوران در ترکیه چندین نکته وجود دارد که از مهم‌ترین آ‌ن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مجوز بهره‌برداری مختص رستوران‌هایی است که بیش از 50 پرسنل در آن فعالیت دارند.
 • مجوز بهره‌برداری توسط اداره منطقه‌ای که رستوران در آن واقع شده، صادر خواهد شد.
 • پیش از صدور پروانه بهره‌برداری لازم است تا مجوزهای دیگری مانند: مجوز محیط زیست، مجوز ایمنی آتش سوزی، مجوز مدیریت زباله‌های پرخطر، مجوز تملک اموال و مجوز گزارش بازده انرژی نیز اخذ شود.
 • هزینه‌های صدور پروانه از منطقه‌ای به منطقه دیگر و از شهرداری به شهرداری دیگر متفاوت است.

 

مجوز نوشیدنی و تنباکو در هنگام تاسیس رستوران در ترکیه

در صورتی که تمایل به افتتاح رستوران در ترکیه دارید، باید بدانید که مراحل دریافت مجوز برای مشروبات الکلی یا محصولات تنباکو متفاوت است. در ابتدا باید نماینده‌‌ای از شرکت برای درخواست این مجوزها به سازمان مقررات بازار دخانیات و الکل تعیین و ارسال کنید. پس از دریافت مجوزهای لازم نیز باید چندین نکته را در این خصوص رعایت کنید:

 • عدم فروش نوشیدنی‌های الکلی و سیگار به افراد زیر سن قانونی (افراد زیر 18 سال)
 • نگهداری بطری‌های مشروبات الکلی در مکان های امن.

 

هزینه های افتتاح رستوران در ترکیه

هزینه‌های افتتاح و نگهداری رستوران با توجه به منطقه، نوع دکور، ظرفیت و سایر فاکتورها متغیر است. بطور مثال برای رستورانی که گنجایش 50 الی 60 نفر دارد، هزینه دکور فضا حدود 100 الی 150 هزار لیر خواهد شد. این هزینه‌های بر اساس مولفه‌هایی مانند: 50 صندلی، 50 میز، 20 صندلی گروهی و 20 میز گروهی برآورد شده است. هزینه‌های آشپزخانه و تجهیزات مربوط به آن حدود 75 هزار لیر ترکیه خواهد بود.

 

نکات مهم هنگام افتتاح رستوران در ترکیه

در حالت کلی هنگام تصمیم‌گیری برای راه‌اندازی رستوران در ترکیه باید به چند نکته توجه کنید. مهم‌ترین آن‌ها مربوط به درخواست و اخذ مجوزهای لازم است که صدور آن‌ها تا چند ماه به طول می‌انجامد. به عنوان مثال، گواهی ثبت محل ممکن است تا 3 ماه طول بکشد. پروانه بهره برداری ظرف مدت 5 روز از زمان ثبت اسناد و گزارشات لازم قابل صدور خواهد بود. علاوه بر آن برای مجوزهایی که باید از شهرداری اخذ شود باید زمان بیشتری را در نظر بگیرید. از طرفی در صورت مشاهده تخلف در بازرسی از وزارت کشاورزی، 15 روز به صاحب کسب و کار برای رعایت مقررات مهلت داده خواهد شد.

 

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم مطالب مفیدی در خصوص تاسیس رستوران در ترکیه، از اخذ مجوزها و هزینه‌ها گرفته تا نکات لازم را خدمت شما ارائه دهیم. در صورتی که قصد مهاجرت به ترکیه دارید، یکی از روش‌های دریافت اقامت ترکیه ثبت شرکت و افتتاح رستوران است. وکلای ما در ترکیه می‌توانند اطلاعات جامعی در مورد قوانین مربوط به راه‌اندازی رستوران، کافه یا حتی سالن‌های غذایی در این کشور ارائه دهند.

شرکت حقوقی ما همچنین می‌تواند به کارآفرینان داخلی و خارجی که می‌خواهند کسب‌وکار مربوطه رستوران در ترکیه راه‌اندازی کنند، کمک کند. با این حال برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان الواپلای تماس بفرمایید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .