whatsapp
الو اپلای
سرمایه گذاری در مناطق آزاد ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  26 دی 1400

تعداد نظرات :  1

سرمایه گذاری در مناطق آزاد ترکیه

مناطق آزاد ترکیه از سال 1987 آغاز به کار کردند. مناطق آزاد در چهارچوب سیاسی کشورهایی که در آن واقع شده اند، قراردارند ولی از لحاظ تجارت خارجی، مالیات و گمرک ، بیرون از خط مرزی محسوب می شوند. برای فعالیتهای صنعتی و تجاری در این منطقه، تشویقها و معافیتهای گسترده تری نسبت به داخل کشور در نظر گرفته شده است.

مناطق آزاد در ترکیه همچنان که بخشی از منطقه ی گمرکی ترکیه هستند، تابع قوانینی که مانع از مبادله ی آزاد در این منطقه گردد، نمی باشند و از لحاظ مالیات گمرکی، مبادلات ارزی و تجاری، خارج از محدوده ی گمرکی ترکیه محسوب می شود.

مناطق آزاد جذابیتهای فراوانی برای سرمایه گذاران خارجی دارند. سرمایه گذاران خارجی با ثبت شرکت در ترکیه می توانند در مناطق آزاد ترکیه آغاز به فعالیت نمایند. البته شرایطی برای ثبت شرکت در این مناطق ذکر گردیده است که از آنجمله شعبه ی شرکت در مناطق آزاد باید امور مالی خود را از دفتر مرکزی آن جدا نگه دارد.

به علاوه سرمایه گذاری در ترکیه زمانی برای این سرمایه گذاران بیشترین سود را به همراه خواهد داشت که فعالیتهای تولیدی یا صادراتی را، در مناطق آزاد ترکیه آغاز نمایند. با آغاز فعالیت در مناطق آزاد این کشور و ثبت شرکت در ترکیه، می توانید از معافیتهای مالیاتی، گمرکی و دیگر تشویقهای دولتی بهره مند گردید.

برای آغاز سرمایه گذاری در ترکیه علاوه بر ثبت شرکت در این کشور، افتتاح حساب در ترکیه نیز ضروری می باشد. شما با افتتاح حساب در ترکیه ، به بهترین وجه می توانید امور مالی خود را از طریق شبکه ی بین المللی نقل و انتقال پول، خودپردازها و شعبه های اینترنتی بانکها به انجام رسانید.

 

مناطق آزاد ترکیه

 

هدف از تاسیس مناطق آزاد

دولت در تاسیس مناطق آزاد اهداف متعددی دارد. از آن جمله :

– افزودن سرمایه گذاریهای خارجی
– افزودن تجارت خارجی
– افزایش قدرت رقابت تولیدکنندگان داخلی با واردات مواد اولیه از بازارهای جهانی
– افزایش صادرات با تشویق صنایع مرتبط با صادرات
– افزایش ورود ارز به کشور
– کمک به حل معضل بیکاری با افزایش استخدام شوندگان در این مناطق
– بالاتر بردن سطح استانداردهای اقتصادی با وارد نمودن تکنولوژیهای پیشرفته ی تولید و مدیریت از خارج از کشور

قانون 3218 مناطق آزاد

مناطق آزاد ترکیه بر اساس قانون 3218 اداره می شوند. ماده 1 این قانون، موارد زیر را توضیح می دهد.

 • هدف از تاسیس مناطق آزاد: افزایش تولید و سرمایه گذاری برای صادرات ترکیه ، سرعت بخشیدن به ورود تکنولوژی و سرمایه ی خارجی، تامین احتیاجات مواد اولیه ی اقتصاد کشور به شکل منظم و ارزان، بهره مندی هر چه بیشتر از امکانات تجاری و بودجه ی خارجی
 • نحوه ی تاسیس این مناطق
 • مکان استقرار مناطق آزاد و تعیین مرزهای آن
 • مدیریت این مناطق
 • تعیین موضوع فعالیتها
 • نحوه ی تاسیس بناها در این مناطق

 

فواید سرمایه گذاری در مناطق آزاد ترکیه

 

فواید مناطق آزاد برای اقتصاد کشور ترکیه

استفاده از مواد اولیه ،نیمه آماده و کالاهای موجود که از بازارهای داخلی برای استفاده در فعالیتهای تولیدی مناطق آزاد به این مناطق آورده می شوند، ،موجب افزایش تولید کشور می گردد. با امتیازاتی که به وجود می آورد، صادرات کشور و ورود ارز را افزایش می دهد.

برای تولیدکنندگان داخلی که با مواد اولیه وارداتی تولید می کنند، با اعطای امکان واردات بدون عوارض و مالیات گمرکی ،امکان رقابت با رقبای خارجی را فراهم می کند.

به دلیل بالا بودن سود و پایین بودن فاکتورهای ریسک برای کارخانجات با سرمایه گذاران خارجی، این افراد برای سرمایه گذاری در ترکیه تشویق می شوند. این سرمایه گذاران با خود تکنولوژیهای پیشرفته ای را وارد کشور می نمایند.

این شرکتها پس از ثبت شرکت در ترکیه و در مناطق آزاد آغاز به کار می نمایند. علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم در این منطقه، با افزایش فعالیتهای تولیدی و تجاری، موقعیتهای شغلی بسیاری ایجاد می نماید.

امتیازات مناطق آزاد

 1. امکان بهره مندی از مزایای مالیاتی برای سرمایه گذاران تولیدکننده
 2. سود حاصل از فروش محصولات تولید شده در مناطق آزاد برای افرادی که در چارچوب مجوز فعالیتهای تولیدی ، در منطقه آزاد فعالیت می کنند، از مالیات بر درآمد و دیگر مالیاتها معاف می باشد.
 3. اسناد و برگه های تنظیم شده برای فعالیتهای تولیدی افرادی که در مناطق آزاد فعالیتهای تولیدی می نمایند، از پرداخت هزینه ی تمبر و دیگر مبالغ معاف خواهد بود. فعالیتهای غیر تولیدی که قبل از سال 2004 مجوز گرفته اند، تا پایان مدت اعتبار مجوزشان می توانند از این معافیت بهره ببرند ولی از تاریخ 2004 به بعد مجوز فعالیتهای غیر تولیدی در مناطق آزاد از معافیت مالیاتی نمی توانند استفاده نمایند.
 4. شرکتهای غیر تولیدی که محل کارآماده اجاره می کنند، مجوز فعالیت 15 ساله و شرکتهای تولیدی در محل کار آماده مجوز 20 ساله می گیرند.
 5. مدت مجوز برای شرکتهای سرمایه گذاری که خودشان محل کارشان را تاسیس می نمایند، 30 سال وبرای شرکتهای تولیدی که خودشان محل کارشان را تاسیس می نمایند، 40 سال تعیین شده است.
 6. از سوی دیگرسرمایه گذاران می توانند زمینها و ساختمانهایی را که در مالکیت ویژه ی خزانه داری است ، اجاره کنند و حق استفاده ی 49 ساله ی آن رابه دست آورند.
 7. امکان انتقال سود: تمام سود و درآمد حاصل از فعالیتهای منطقه ی آزاد ، بدون احتیاج به هیچ مجوزی می تواند به همه جای دنیا و ترکیه منتقل گردد.
 8. تجارت میان مناطق آزاد ترکیه و دیگر مناطق آن در حکم تجارت خارجی است، بدین معنا که فروش کالا از ترکیه به مناطق آزاد ترکیه، در حکم صادرات و فروش کالا از مناطق آزاد به ترکیه در حکم واردات می باشد. به عبارتی سرمایه گذاران در منطقه آزاد می توانند از سرزمین اصلی کالا و خدمات ، بدون مالیات برارزش افزوده دریافت نمایند.
 9. تجارت میان مناطق آزاد یا منطقه ی آزاد با کشورهای خارجی تابع مقررات تجارت خارجی می باشد.
 10. برای سرعت بخشیدن به تامین کالاهای مورد نیاز در مناطق آزاد، سرمایه گذاران می توانند کالاهای در محدوده ی مبادله ی آزاد را به ارزش 5000دلاریا معادل آن به لیر، از داخل ترکیه یا از کشورهای اتحادیه اروپا بدون مالیات گمرکی وارد نمایند.

امکان تهیه ی مجوز

از آنجا که مناطق آزاد ترکیه جزء «اتحادیه گمرکی ترکیه – اتحادیه اروپا» محسوب می شوند، صادر نمودن کالاهایی با منشاء ترکیه یا اتحادیه اروپا از مناطق آزاد به اتحادیه اروپا، با تهیه ی مجوز ترکیه – اروپا، امکانپذیر خواهد بود. برای صادرات کالاهایی که از مبدا کشور ثالث هستند، سرمایه گذاران با پرداخت مالیات گمرکی بر اساس تعرفه ی مشترک گمرکی به مدیریت منطقه آزاد، این کالاها را به کالاهای مبادله ی آزاد تبدیل می نمایند و سپس با تهیه ی مجوز ترکیه – اروپا می توانند این کالاها را به اتحادیه اروپا صادر نمایند.
سرمایه گذاران داخلی و خارجی به طور یکسان می توانند از امتیازات و تشویقهایی که برای مناطق آزاد در نظر گرفته شده است، بهره مند شوند. اپراتورها و کاربران، در مرحله ی سرمایه گذاری و تولید، علاوه بر مالیات تعیین شده از سوی هیئت وزیران ، از دیگر تشویقها نیز بهره مند خواهند شد.
کالاها بدون محدودیت زمانی می توانند در منطقه ی آزاد بمانند.

 

فعالیت تجاری در مناطق آزاد ترکیه

 

فواید سرمایه گذاری در مناطق آزاد ترکیه

به غیر از مقررات قانونی در مورد گمرک و تعهدات ارزی و درخواستهای تولیدکنندگان، اختیارات نهادهای عمومی و دولتی در خصوص قیمت، کیفیت و استاندارد در این منطقه اجرا نمی گردد.

برای واردات ازداخل ترکیه به این مناطق ، به غیر از کالاهای مصرفی و کالاهای پر ریسک ، هیچگونه محدودیتی اتخاذ نشده است. در مدت آغاز به کار و فعالیت سرمایه گذاران در مناطق آزاد هر نوع پروسه ی اداری به حداقل خود رسانده شده است و مناطق آزاد توسط بخش خصوصی اداره می شوند.

21 منطقه آزاد ترکیه در نزدیکی بازارهای اتحادیه اروپا و خاورمیانه ، دریای مدیترانه، بندرهای بزرگ کارادنیز و اگه، فرودگاه های بین المللی، شبکه های اتوبان و در نزدیکی مراکز فرهنگ و توریسم و تفریح بنا نهاده شده اند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.1 از 5 با 10 رای

 • ASAN

  1399-08-18 در 4:30 ب.ظ

  مطلب خوبی بود

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .