whatsapp
الو اپلای
دریافت اچازه کار در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  15 تیر 1401

تعداد نظرات :  0

اجازه کار در ترکیه | شرایط و مدارک + نحوه ثبت نام

ثبت نام اجازه کار در ترکیه برای اتباع کشورهای دیگر که قصد کار در ترکیه را دارند ضرورتی اجتناب ناپذیر می باشد. در سال های اخیر به دلیل رشد اقتصادی کشور ترکیه متقاضیان کار و اقامت در ترکیه روز به روز افزایش یافته است به خصوص با توجه به راحت تر شدن اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذار ی در ترکیه و یا خرید ملک در ترکیه ، افراد بسیاری در صدد کار در ترکیه برآمدند. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با آخرین اطلاعات مربوط به نحوه گرفتن اجازه کار در ترکیه (چالیشما ایزنی) آشنا کنیم.

 

ثبت نام اجازه کار در ترکیه

 

شرایط اخذ اجازه کار در ترکیه

مجوز کار باید از طریق کارفرمایی که می خواهد فرد خارجی را استخدام کند درخواست شود . این مجوز از طریق محل کار یا یک تجارت خاص به خارجی ها در ترکیه تعلق می گیرد .

به طور کلی اگر شرکتی با سرمایه 100.000 لیر ، 5 پرسنل ترک که بیمه شده اند را استخدام کرده باشد ، می تواند برای یک خارجی مجوز کا دریافت کند . ( شرایط برای خارجیانی که در خدمات داخلی کار خواهند کرد متفاوت می باشد . ) کارفرما باید درخواست مجوز کار را با امضای الکترونیکی ارائه بدهد .

شرایط برای موسسات که تمایل به استخدام پرسنل خارجی دارند به شرح ذیل می باشد :

 • حداقل 5 شهروند ترک که بیمه شده باشند باید در شرکت مشغول کار باشند .
 • اگر یک خارجی مقیم شریک شرکت باشد ، در 6 ماه اخر مجوز کار یک ساله 5 پرسنل ترک با بیمه استخدام شده باشند .
 • اگر قرار باشد بیش از یک پرسنل خارجی استخدام شود باید به طور جداگانه به ازای هر کدام پنج شهروند ترک استخدام شود ( به عنوان مثال : برای 5 نیروی خارجی باید 25 کارمند بیمه شده ترک استخدام شود . )
 • سرمایه پرداخت شده شرکت باید حداقل 100.000 لیر ئ با افزایش سرمایه انجام شود .
 • مبلغ ناخالص فروش محل تجارت یا کار باید حداقل 800.000 لیر و یا میزان صادرات حداقل 250.000 دلار در سال گذشته باشد .
 • شرکت باید دارای امضای الکترونیکی باشد .

 

چگونه برای دریافت اجازه کار در ترکیه اقدام کنیم

از دو طریق می توان برای گرفتن این مجوز اقدام کرد ؛

 • درخواست مجوز کار از طریق کشور ترکیه باشد .
 • درخواست مجوز کار باید از خارج از کشور باشد .

 

1 – شرایط درخواست مجوز کار از ترکیه ( کاربرد داخلی )

این درخواست فقط برای خارجیانی است که دارای اقامت حداقل 6 ماهه باشند ( به استثنای دانشجویان مقطع کارشناسی )

برای این کار باید مراحل زیر طی شود :

الف – درخواست انلاین از طریق سایت وزارت کار الزامی است .

ب – درخواست توسط وزارت کار و تامین اجتماعی بررسی شده و اگر در چهارچوب قانون بین المللی کار به ماده قانون 6735 و سایر قوانین مربوطه باشد ، نتیجه را به صورت انلاین اعلام خواهد کرد .

 

2 – درخواست مجوز کار از خارج از کشور

برای خارجی هایی که مجوز اقامت ندارند یا در خارج از کشور زندگی می کنند از طریق کنسولگری ترکیه در کشور محل اقامت اقدام می کنند

مدارک مورد نیاز برای درخواست در کنسولگری به شرح زیر می باشد :

 • اصل و فتوکپی پاسپورت
 • فرم درخواست ویزای کار
 • دو قطعه عکس
 • برنامه شغلی

کارفرما باید ظرف 10 روز درخواست انلاین با شماره مرجع ارائه شده توسط کنسولگری را به وزارت کار ارسال کند و در صورتی که تمام مدارک ارسالی کامل و صحیح باشد وزارت کار ظرف مدت 30 روز درخواست را نهایی کرده و فرد خارجی ویزا را دریافت می کند که باید ظرف مدت 90 روز وارد خاک ترکیه شود .

شایان ذکر است که ممکن است وزارت کار درخاست بنا به هر دلیلی که در ماده 14/ aقانون بین الملل کار شماره 6735 مشخص شده ، رد کند و یا اگر خارجی که برای او مجوز کار درخواست شده در واقع یک شهروند ترک باشد که در ISKUR ثبت نام کرده است می تواند کار خود را شروع کند .

 

ثبت نام اجازه کار در ترکیه چگونه انجام می شود؟

در خلال سال های قبل برای این که فرد بتواند نسبت به ثبت نام  اقدام نماید می بایستی به صورت حضوری اقدام به این کار می نمود در حالی که در حال حاضر می تواند از طریق اینترنتی و پورتال الکترونیکی اقدام به ثبت نام نماید. آدرس این پورتال www.turkiye.gov.tr می باشد. البته به شما پیشنهاد می شود قبل از شروع پروسه ی ثبت نام ابتدا مدارک خود را اسکن کردن و در یک فولدر در کامپیوتر خود نگه دارید.

البته آن چیزی که لازم است تا شما بدانید این نکته است که کارفرما می بایستی نسبت به اخذ مجوز کار شما اقدام نماید. یعنی یک شرکت و یا موسسه رسمی می بایستی شما را به عنوان کارمند خود پذیرفته باشد و سپس برای شما درخواست اجازه کار نماید. از طریق ایمیلی که کارفرما و یا همان متاضی در زمان آپلود مدارک به دولت ترکیه اعلام کرده است اطلاع رسانی نتیجه خواهد شد.

در صورتی که فرد در خارج از ترکیه حضور داشته باشد می تواند ثبت نام اجازه کار را از کشور خود انجام دهد. در صورتی که ثبت نام اجازه کار در ترکیه به اتمام رسید و مورد پذیرش قرار گرفت متقاضی با در دست داشتن اجازه کار در ترکیه می تواند به وزارت کار و تامین اجتماعی به صورت مستقیم مراجعه کند و برگه های لازم را جهت اخذ اقامت کوتاه مدت در ترکیه بگیرد.

 

دریافت اجازه کار در کشور ترکیه

 

حداقل میزان حقوق ( دستمزد ) اجباری برای پرسنل خارجی

حقوق فرد خارجی که اجازه کار دریافت کرده باید مطابق با شغل و مسئولیت هایی باشد که او انجام می دهد . که با توجه به تاریخ درخواست و هزینه های پایه  ای به شرح ذیل می باشد :

 • 5 برابر حداقل دستمزد برای مدیران ارشد ، خلبانان و معماران متقاضی مجوز قبلی .
 • 4 بابر حداقل دستمزد برای مدیران ارشد و مهندسان .
 • 3 برابر حداقل دستمزد برای معلمان و مشاغلی که افراد در ان نیاز به تخصص و صلاحیت دارند .
 • 5/1 برابر حداقل دستمزد برای اتباع خارجی که در بخش کارمندی یا گردشگری کار خواهند کرد .
 • حداقل دستمزد برای خارجیانی که به عنوان مراقب کودک یا بیمار در خدمات داخلی کار خواهند کرد .

 

درخواست های تمدید مجوز کار

زمانی که مجوز کار فرد خارجی که توسط وزارت کار تایید شده است ، به پایان می رسد باید مجددا تمدید شود تا فرد بتواند به ما خود ادامه دهد ، بنابراین مسائلی چون ؛ حضور منظم و مستمر در محل کار ، مشارکت وی در کار و پیروی از دستورات کار فرما در حوزه کاری و همینطور شرایط کار فرما ؛

 • شرکت ( کارفرما ) نباید بدهی مالیاتی داشته باشد .
 • شرکت ( کارفرما ) نباید بدهی ssi داشته باشد .

 

اخذ اقامت اتباع کشورهای دیگر در ترکیه

برای دریافت اقامت ترکیه که در اولین سری به صورت اقامت کوتاه مدت ترکیه و یا اقامت یکساله ترکیه در نظر گرفته می شود لازم است تا شخص از یکی از دفاتر نمایندگی های ترکیه در کشور خود اقدام به ثبت نام اجازه کار در ترکیه نماید. بر اساس قوانین اجازه کار در ترکیه برای اتباع خارجی لازم است تا کارفرما برای گرفتن مجوز طی ۱۰ روز کاری مدارک متقاضی را در سایت وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه به صورت آنلاین آپلود نماید. زمانی که تقاضی توانست اجازه کار را دریافت نماید لازم است تا جهت اخذ ویزای کار ترکیه ظرف مدت ۹۰ روز به سفارت ترکیه در کشور خود مراجعه نماید.

لازم به ذکر است بر اساس قوانین جدید ترکیه در خصوص اجازه کار شهروندان کشورهای دیگر در ترکیه اجازه کار معتبر به عنوان مجوز اقامت قابل استفاده می باشد. برای اخذ ویزا متقاضی پس از دریافت مجوز کار ۹۰ روز زمان دارد که به کنسولگری ترکیه مراجعه کند و گرنه اجازه کار وی ابطال می گردد. همچنین لازم است بدانید که مجوز معافیت از اجازه کار نیز به عنوان اجازه اقامت مورد قبول قرار می گیرد. در زیر سعی شده است تا شما را با این مراحل آشنا نماییم.

مراحل دریافت اجازه کار از ترکیه

مراحل ثبت نام اجازه کار

 1. ارسال درخواست کارفرمای ترک مبنی بر استخدام متقاضی به کنسولگری
 2. کنسولگری شماره رهگیری را به کارفرما اعلام می کند.
 3. بر اساس کد رهگیری کارفرما ۱۰ روز زمان دارد تا ثبت نام را شروع نموده و به اتمام برساند.
 4. وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه درخواست را بررسی کرده و ظرف مدت ۳۰ روز می بایستی نتیجه را به کنسولگری اعلام نماید.
 5. زمانی که با درخواست متقاضی موافقت شد فرد برای دریافت ویزای کار می بایستی ظرف مدت ۹۰ روز جهت دریافت آن به کنسولگری ترکیه در کشور خود و یا در ترکیه مراجعه نماید.
 6. کنسولگری ترکیه با ویزای فرد موافقت می کند و در ابتدا ویزای کار یکساله به فرد اعطاء می نماید.

اقامت در ترکیه

 

اقامت اتباع کشورهای خارجی در ترکیه

 1. با دریافت اجازه کار متقاضی می تواند به صورت قانونی درخواست اقامت در ترکیه نماید.
 2. بر اساس قرارداد کاری به متقاضی در بار نخست اجازه اقامت حداکثر تا ۱ سال اعطاء می گردد.
 3. اجازه کار و به دنبال آن اجازه اقامت کاری در ترکیه بعد از پایان دوره قابل تمدید می باشد.
 4. بعد از ۵ سال اجازه کار ممتد وشخص می تواند برای اقامت بلند مدت در ترکیه اقدام نماید.

ثبت نام معافیت از اجازه کار

 • ثبت نام  از طریق سایت وزارت کار و تامین اجتماعی صورت می پذیرد.
 • برای ثبت نام های بین المللی شخص تنها ۶ روز کاری زمان دارد.
 • ثبت نام برای معافیت از اجازه کار حداقل از ۲ ماه آخر اتمام قرارداد کاری باید صورت پذیرد.
 • بعد از اتمام قرارداد و سپری شدن ۱۵ روز کاری امکان ثبت درخواست برای فرد وجود ندارد.
 • در صورت اتمام زمان ثبت نام  فرد می بایستی پروسه ثبت نام را از ابتدا انجام دهد.

 

 

سوالات متداول اجازه کار در ترکیه

چه مدت زمان طول لازم است تا درخواست مجوز کار تکمیل شود ؟

درخواست مجوز کار همان طور که قبلا به ان اشاره شده باید ظرف مدت 30 روز از زمان درخواست ویزای کار توسط کارفرما در سیستم تایید شود .

برای تمدید مجوز کار اقادام شده ، هنوز نهایی نشده است اما مدت مجوز کار فعلی به پایان رسیده است ، چه باید کرد ؟

اتباع خارجی که از طرف انها درخواست تمدید پروانه کار داده شده است ، می توانند در طول ارزیابی درخواست از تاریخ انقضای مدت مجوز به کار ادامه دهند . مشروط بر اینکه در هر صورت از 90 روز بیشتر نشود . و اینکه نوع شغل و حل ان تغییر نکند . در این مدت حقوق و تعهدات فرد خارجی و کار فرما ناشی از مجوز کا به همین منوال ادامه پیدا کند .

در صورت دریافت مجوز کار نامحدود شرایط به چگونه است ؟

اسناد اجازه کار نامحدود در پایان هر 5 سال از تاریخ شروع مجوز کار ، تمدید می شود . درخواست تمدید مدارک ظرف شش ماه از تاریخ شروع پروانه کار نامحدود و قبل از انقضای دوره 5 ساله و در هر صورت قبل از انقضای مدت انجام می شود .

چه کسانی می توانند مجوز کار مستقل بگیرند ؟

ارائه دهندگان خدمات فرامرزی که به طور مستقل یا وابسته به کارفرمای مستقر در خارج از کشور کار می کنند و فعالیت انها در ترکیه از دوره های مقرر در بند اول ماده 48 تجاوز می کند . مدیران شرکت ها با مسولیت محدود ، اعضای هیئت مدیره که شرکای شرکت های سهامی هستند و خارجیانی که شرکای مدیران شرکت های محدود بوده که سرمایه انها به سهام تقسیم می شود .

پروانه ( مجوز ) کار در چه مواردی تعلیق می شود ؟

کارفرما باید حداقل یک روز قبل از تعلیق قرار داد کار یا خدمت ، از طریق مرخصی بدون حقوق و خاتمه مرخصی بدون حقوق را به وزرات اطلاع دهد . تعلیق قرارداد کار یا خدمت از طریق مرخصی بدون حقوق حداکثر به مدت 90 روز با توافق متقابل کارفرما و فرد خارجی به استثنای مواردی که مرخصی بدون حقوق را لازم مداند از قبیل حادثه کاری ، بیماری ، زاینان ، خدمت عمومی اجباری که توسط کارفرما اعطا شده است ، مجوز کار به صورت تعلیق در می اید . در صورتی که مجور کار نامحدود در پایان دوره 5 ساله تمدید نشده باشد .

برای اتباع خارجی که در پروژه های مدت معین استخدام می شوند تا چه مدت می توان مجوز کار گرفت؟

در این موارد مدت استخدام تا سه سال هم می تواند قابل صدور باشد .

مدت اجازه کار برای خارجیان ترک تبار چقدر است؟

این مجوز برای خاجی های ترک الاصل تا حداکثر مدت 5 سال قابل صدور می باشد .

ایا شهروندان ترک قبرس شمالی باید مجوز کار دریافت کنند؟

این اتباع می توانند بدون دریافت مجوز کار در موسسات و سازمان های دولتی ترکیه کار کنند . اما خارج از مشاغل ذکر شده این اتباع باید مجوز کار دریافت کنند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.1 از 5 با 11 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .