whatsapp
الو اپلای
تحصیل در آلمان

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  7 اردیبهشت 1400

تحصیل در آلمان ؛ هزینه ها و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی

تحصیل در دانشگاه های آلمان که علاوه بر دارا بودن دانشگاه هایی معتبر در اروپا و سیستم های آموزشی پیشتاز در دنیا، دارای شرایط تحصیلی فوق العاده و هزینه های مناسب برای تحصیل می باشد، آرزوی بسیاری از دانشجویان است.

کشور آلمان علاوه بر ارائه آموزش با کیفیت به ویژه با برتریت در رشته های مهندسی، ریاضیات و علوم کامپیوتر، با فرصت های شغلی پس از اتمام دوره کارشناسی و کیفیت بالای زندگی، هر ساله مور توجه دانشجویان بیشتری قرار می گیرد.

تحصیل در آلمان، انتخابی درست برای دستیابی به آینده ای مطمئن است که مسیر زندگی شما را تغییر خواهد داد. دانشگاه های معتبر و برتر آلمان با آغوش باز پذیرای دانشجویان بین المللی است. شما هم می توانید در آلمان تحصیلات دانشگاهی خود را بگذرانید. به خصوص اینکه تحصیل در آلمان خیلی راحت و مقرون به صرفه است.


شرایط عمومی تحصیل در آلمان

درخواست و قبولی برای دانشگاه در آلمان نسبت به بسیاری از کشورها( به ویژه در مقایسه با استرالیا) آسانتر و کوتاهتر است. در حالی که برای شروع تحصیل در استرالیا یک سال از زمانتان به هدر می رود، در آلمان در ترمی که درخواست داده اید و یا ترم بعد از آن می توانید تحصیل خود را آغاز کنید. برای تحصیل در آلمان برخی پیش شرط ها وجود دارد که در مورد آن توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

تحصیل در مدارس آلمان

دوره اختیاری کودکستان در آلمان برای کودکان سه تا شش سال فراهم شده‌است که پس از آن ورود به مدرسه اجباری ممی باشد. دوره اجباری در آلمان برای دانش آموزان، بین 6 تا 15 سال تعیین شده است. ادامه تحصیل تا کلاس نهم برای کودکان اجباری است.

با این حال به طور کلی دانش آموزان تا سن 18 سالگی به تحصیل ادامه می دهند. در سیستم آموزشی آلمان دانش آموزان در سه سطح به تحصیل می پردازند:

 • پیش دبستانی
 • دبستان
 • دبیرستان
به طور اساسی تحصیل در مدارس آلمان رایگان است و فقط 40 تا 50 یورو به عنوان کمک های اجتماعی دریافت می شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

طول دوره تحصیلی در مقطع لیسانس در دانشگاه های آلمان 3 سال و به مدت 6 ترم و در دو ترم زمستان و تابستان است. اما در بعضی از دانشگاه ها گذراندن ترم هفتم دوره کارآموزی برای دانشجویان اجباری است. در کنار اینها، دوره پزشکی 6 سال، داروسازی، دامپزشکی و دندانپزشکی 5 سال می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

برای تحصیل در دانشگاه های آلمان قبولی در یکی از دانشگاه های خصوصی و یا دولتی در مقطع لیسانس در کشورتان کافیست. در این صورت می توانید در یکی از دانشگاه های آلمان در رشته قبولی خود و یا یک رشته مرتبط تحصیل کنید. فقط برای اینکه شانس قبولیتان بالاتر باشد، بهتر است در رشته ای مرتبط برای پذیرش درخواست دهید.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی:

• مدرک دیپلم (ترجمه رسمی و تایید کنسولگری آلمان)
• گواهی ریزنمرات دوره متوسطه (ترجمه رسمی و تایید کنسولگری آلمان)
• پاسپورت
• انگیزه نامه تحصیلی
• مدرک دوره زبان انگلیسی و آلمانی

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

بسیاری از دانشگاه های آلمان در رتبه بندی دانشگاه های جهان در بین 100 دانشگاه برتر قرار دارند. دلیل امکان تحصیل رایگان در چنین دانشگاه های معتبری این است که دانشگاه ها از طرف دولت حمایت مالی دریافت می کنند. در کنار اینکه بسیاری از دانشگاه ها تحصیل رایگان ارائه می دهند.

در برخی ایالت ها، دانشگاه ها شهریه سالانه 300 تا 650 یورو از دانشجویان دریافت می کنند. از این نظر، دانشگاه های آلمان گزینه ای مناسب برای تحصیل در خارج برای دانشجویان می باشد.

طول دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال است. از طرفی دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دارند، بعد از اتمام دوره کارشناسی بدون وقفه می توانند تحصیل در دوره کارشناسی ارشد را شروع کنند و این یک مزیت زمانی قابل توجهی برای دانشجویان فراهم می کند.

تحصیل در مقطع دکترا در آلمان

شرط اول لازم برای تحصیل در مقطع دکترا این است که دوره کارشناسی ارشد را با نمره بالایی گذرانده باشید. علاوه بر این، تسلط به زبان انگلیسی نیز برای شما مزیت به شمار می رود.

تحصیل دکتری در آلمان به دو بخش تقسیم می شود:

تحصیل با برنامه فردی

این نوع از دکترا رایج ترین و پرترجیح ترین شکل از دکتراست. در این برنامه، دانشجو زیر نظر یک پروفسور بر روی تز دکترای خود کار می کند، ولی غالبا به صورت مستقل تحقیق خود را به پیش می برد. طول دوره این برنامه 3 الی 5 سال است. دانشجو برای انجام تحقیقات خود محدود به یک دانشگاه نمی باشد و می تواند در موسسات تحقیقاتی خارج از دانشگاه و یا در بخش صنعتی یک شرکت آلمانی تحقیقات خود را به اتمام برساند.

تحصیل با برنامه ساختاری

در این برنامه گروهی از اساتید، راهنمایی گروهی از دانشجویان دکترا را بر عهده می گیرند. در آلمان نزدیک به 600 برنامه به زبان انگلیسی با چنین محتوای بین المللی وجود دارد. تفاوت این برنامه با برنامه دکترای فردی از این جهت است که پروپوزال های تحقیقاتی دانشجویان باید با برنامه های دکترای موجود مطابقت داشته باشد.

دانشجویان باید در سمینارها و کلاس ها شرکت کنند و یک استاد راهنما داشته باشند. طول دوره این نوع برنامه بین 3 تا 5 سال متغیر است.

تحصیل در مقطع دکترا در آلمان رایگان است. در طول تحصیل در دکترا از دانشگاه حقوق دریافت خواهید کرد و می توانید برای بورسیه نیز اقدام کنید. دوره استاندارد تحصیل در مقطع دکترا سه سال می باشد و در صورتی که تحصیلاتان بیش از سه سال طول بکشد، مجبور به پرداخت هزینه خواهید بود.

اگر برای ویزای دانشجویی در مقطع دکترا می خواهید اقدام کنید، باید توانایی تامین هزینه ای معادل با حدود 10 هزار یورو را اثبات کنید. این مبلغ برای اجاره، خوراک، پوشاک، حمل و نقل، لوازم و موارد دیگر استفاده خواهد شد. با این حال اگر در دانشگاه گرانی مثل مونیخ قصد تحصیل داشته باشید، هزینه هایتان بسیار بالاتر از این میزان خواهد بود.

تحصیل در آلمان به همراه بورسیه تحصیلی

یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه های آلمان این است که تحصیل در دانشگاه ها اغلب رایگان و در برخی موارد با هزینه بسیار مناسبی می باشد. آلمان از دانشجویان بین المللی هیچ هزینه ای دریافت نمی کند. هزینه تحصیل برای دانشگاه هایی که شهریه دریافت می کنند، سالانه 250 تا 500 یورو می باشد. در هر حال بازهم امکان بهره مندی از بورسیه های دولتی و غیردولتی وجود دارد.

تحصیل در آلمان به همراه بورسیه تحصیلی

بعضی از این فرصت های بورسیه ای عبارتند از:

• بورسیه تحصیلی DAAD(سرویس تبادل آکادمیک آلمان)
• بورسیه فنی Kurt Hansen
• اراسموس پلاس
• بورسیه دانشگاه RWTH Aachen
• Deutschland Stipendium
• بورسیه تحصیلی هاینریش بل برای دانشجویان بین المللی
• بورسیه FRIAS Cofund برای محققین بین المللی
• بورسیه تحصیلی الکساندر فون همبولت
• بورسیه تحصیلی رابرت بوش استفانگ
در آلمان علاوه بر بورسیه های دانشگاهی، بورسیه دوره های زبان نیز وجود دارد. برخی از این ها عبارتند از:
• İSK(بورسیه دوره های فشرده زبان)
• HSK ( بورسیه دوره های زبان)

هزینه تحصیل در آلمان

دانشگاه های آلمان به دلیل کیفیت بالای آموزشی، هزینه های مقرون به صرفه و فرصت های شغلی پس از اتمام تحصیل، در سالهای اخیر مورد توجه دانشجویان بسیاری قرار گرفته است. تحصیل در بسیاری از دانشگاه های آلمان رایگان است.

برای دانشگاه هایی که شهریه دریافت میکنند، هزینه تحصیلی سالانه بین 500- 250 یورو متغیر است. اگر مزیت هایی مثل شروط آسان برای قبولی، معادل سازی مدرک، اجازه اقامت و کار بعد از فارغ التحصیلی را در نظر بگیریم، تحصیل در آلمان واقعا مقرون به صرفه می باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

متوسط هزینه زندگی (اقامت و خورد و خوراک) برای دانشجویان در آلمان در حدود 730 یورو در ماه است. برای دانشجویان خارجی متوسط هزینه خوابگاه های دولتی 250 تا 400 یورو در ماه، خوابگاه های خصوصی 400 تا 600 یورو در ماه، خانه های اجاره ای 450 تا 900 یورو در ماه و اتاقهای اجاره ای 350 تا 650 یورو در ماه می باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

تمام دانشجویان خارجی باید بیمه درمانی دریافت کنند، اگر بیمه نداشته باشید امکان اخذ ویزا و ثبت نام در دانشگاه را نخواهید یافت. اگر حق بیمه خود را چند ماه پشت سر هم پرداخت نکرده باشید، به تحصیلتان در آلمان پایان داده خواهد شد. آلمان در این مورد بسیار حساس است.

حق بیمه سلامت در حدود 50 تا 100 یورو متغیر است. مبلغ بیمه بزرگترین شرکت های بیمه مثل AOK، 56 یورو می باشد.

در کنار اینها، هزینه یک وعده غذا در غذاخوری های دانشگاه در حدود 3 تا 5 یورو است. دانشجویان در آلمان برای حمل و نقل از قطار، مترو و تراموا استفاده می کنند. بلیط قطار برای مسافرین کمتر از 28 سال دارای تخفیف است. با استفاده از کارت تخفیف DB Bahncard هزینه اشتراک سالانه برای افراد کمتر از 28 سال120 یورو می باشد.

شرایط کار در حین تحصیل در آلمان

در طول تحصیل می توانید در یک کار پاره وقت مشغول شوید و بعد از اتمام تحصیل به شما اجازه اقامت داده خواهد شد.

به طور میانگین 68 درصد دانشجویان کار می کنند و هزینه تحصیلی خود را تامین می کنند. در آلمان در شرایط عادی، یک دانشجوی صرفه جو می تواند با 500 یورو در شرایط عادی زندگی کند. شاید این مقدار برای ما رقم بسیار بالایی باشد، اما در کشوری که سطح درآمد مردم بسیار بالاتر از کشور ما است، این رقم، مبلغ معقولی است. زیرا در آلمان کارگران دستمزد خود را ساعتی می گیرند و مشاغل کمتر از 6 یورو در ساعت تقریباً وجود ندارند.

شرایط کار حین تحصیل در آلمان

در آلمان دانشجویان می توانند در تعطیلات تابستان با 12 یورو و یا بیشتر در ساعت کار پیدا کنند. با این حساب، در آلمان با اخذ اجازه کار دانشجویی(90 روز تمام وقت و یا 180 روز پاره وقت در سال برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد؛ و 120 روز تمام وقت و یا 240 روز پاره وقت در سال برای دانشجویان دکترا) می توانید کار پیدا کرده و به این ترتیب احتیاجات خود را تامین کنید.

تحصیل در آلمان و بررسی ویزای همراه

ویزای همراه به ویزایی اطلاق می شوذ که به همسر و یا فرزند زیر 18 سال دانشجو اعطا می شود. مدارک مورد نیاز برای ویزای همراه به شرح زیر است:

• سند ازدواج
• عکس
• پاسپورت
• کلیه مدارک هویتی
• ارائه مدرک در اربطه با مسکنی که برای خانواده در نظر گرفته شده است
• ارائه تمکن مالی مناسب به جهت تامین خانواده
• در صورتی که فرزندان بین 16 الی 17 سال سن داشته باشند باید مدرک زبان A2 آلمانی ارائه دهند.

کلیه مدارک درخواستی باید به زبان آلمانی یا انگلیسی ترجمه شوند و به تایید دادگستری برسند.

تحصیل در آلمان و معرفی دانشگاه های برتر آلمان

در آلمان، 380 موسسه آموزشی در 240 شهر و بخش متفاوت با 6350 رشته در مقطع لیسانس به 250 هزار دانشجو، تحصیل دانشگاهی ارائه می دهند. آلمان پس از آمریکا و انگلستان، بیشترین تعداد دانشجو را برای تحصیل از سرتاسر جهان می پذیرد. این دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه های TU9 در سراسر جهان در ساحه خود، یکی از بهترین ها در اروپا است.

معرفی برترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل

دانشگاه های آلمان با آزمایشگاه های مدرن خود به واسطه فرصت های غنی در تحقیقات علمی، زمینه های کاربردی برای دانشجویان ایجاد کرده است. آلمان با دانشگاه های معتبر فنی و فرصت های کارآموزی که در شرکت های مشهور جهان در صنعت فناوری و خودرو ارائه می دهد، یک گزینه ایده آل برای تحصیلات دانشگاهی، به ویژه در زمینه مهندسی است.

دانشگاه های برتر آلمان:

1. دانشگاه فنی مونیخ(TUM)

دانشگاه فنی مونیخ آلمان عنوان بهترین دانشگاه آلمان را داشته و به ویژه با رشته های فیزیک، ریاضی و مهندسی شناخته شده است و دانشجویان بسیاری از دنیا این دانشگاه را برای ادامه تحصیل ترجیح می دهند.

2. دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

این دانشگاه به ویژه در شاخه های فیزیک، علوم زیست شناسی و نجوم بسیار موفق بوده است.

3. دانشگاه روپرشت-کارلز هایدلبرگ

دانشگاه روپرشت-کارلز هایدلبرگ در سال 1389 تاسیس گردیده و در حوزه های علوم زیست شناسی و پزشکی جزو دانشگاه های برتر تحقیق محور می باشد.

4. مؤسسه فناوری کارلسروهه(KIT)

بیشترین تمرکز این موسسه بر رشته های علوم طبیعی، نجوم و فیزیک می باشد.

5. دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه هومبولت برلین بیشتر با برتری در زمینه علوم طبیعی، پزشکی، هنر و فلسفه شناخته شده است.

تحصیل در آلمان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان

قبل از اینکه برای ویزای تحصیلی در آلمان اقدام کنید باید به چند نکته توجه داشته باشید. مقامات کنسولگری متقاضیان دریافت ویزا را با چندین معیار مختلف ارزیابی می کنند. یکی از این موارد این است که آیا شما برای دریافت ویزا گزینه مناسبی هستید یا نه!

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

ویزای دانشجویی در آلمان سه نوع است:

ویزای دوره های آموزشی زبان:

3 ماه تا یک سال برای فعالیتهای آموزشی و آموزش کوتاه مدت زبان آلمانی ارائه می شود.

ویزای داوطلبان دانشگاهی:

شامل آن دسته از افرادی است که قصد تحصیل در آلمان دارند ولی هنوز نتوانسته اند در مورد رشته تحصیلی خود تصمیم بگیرند و هنوز از هیچ دانشگاهی نامه پذیرش دریافت نکرده اند.

ویزای دانشجویی:

برای دانشجویانی است که از یک دانشگاه در آلمان نامه قبولی دریافت کرده اند.
دانشجویانی که نوع ویزای دانشجویی خود را مشخص کرده اند، می توانند به همراه مدارک لازم به نزدیکترین سفارت و یا کنسولگری آلمان در کشور خود مراجعه کرده و درخواست ویزا دهند.

مدارک لازم برای اخذ ویزا

• فرم تکمیل شده درخواست ویزا(2 عدد)
• پاسپورت
• دو قطعه عکس جدید
• نامه پذیرش از دانشگاه آلمان
• مدارک تحصیلی(دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد) به همراه ریزنمرات
• CV (در صورت نیاز)
• برگه اثبات تمکن مالی
• بیمه
• انگیزه نامه
• برگه مهارت زبان
• سند ازدواج( برای افراد متاهل)
• فیش پرداخت هزینه ویزا

اجازه کار و اقامت پس از فارغ التحصیلی

یکی از مزایای تحصیل در آلمان این است که پس از فارغ التحصیلی در این کشور می توانید در آنجا تشکیل زندگی دهید. فارغ التحصیلان دانشگاه ها در آلمان در سایه اجازه اقامت و کاری که دولت آلمان به آنها اعطا می کند، می توانند برای خود صاحب شغلی شوند.

پس از فارغ التحصیلی یک سال فرصت پیدا کردن شغل خواهید داشت. اگر در این مدت بتوانید برای خود کاری با بیمه پیدا کنید، تا موقعی که در این کار مشغول هستید اجازه کار و اقامت در آلمان به شما تعلق خواهد گرفت.

فرصت های شغلی پس از فارغ التحصیلی

آلمان در راس قلب تپنده اقتصاد اروپا قرار دارد. آلمان که در بسیاری از زمینه ها مانند پزشکی، فناوری و علوم اجتماعی از کشورهای پیشرو در اروپا است، کشور ممتاز جهان، به ویژه در بخش خودرو است. به همین دلیل، دانشجویانی که از رشته های مرتبط با مهندسی فارغ التحصیل می شوند، می توانند به راحتی در آلمان کار پیدا کنند. این کشور که شامل مهمترین شرکتهای صنعتی جهان است، سیاست بسیار سخاوتمندانه ای را در زمینه اشتغال برای اتباع خارجی دنبال می کند.

تحصیل در آلمان و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

در صورتی که 8 سال به صورت قانونی در آلمان اقامت داشته باشید می توانید برای تابعیت آلمان اقدام کنید. در هنگام درخواست باید اجازه اقامت دائم یا موقت داشته باشید. در حد مورد نیاز به زبان آلمانی مسلط باشید.

اگر هیچ مدرک تحصیلی یا دوره ای برای اثبات مهارت زبان آلمانی نداشته باشید، ممکن است لازم باشد در یک آزمون شفاهی طبق روال ایالت مربوطه شرکت کنید. شرط دیگر برای اخذ تابعیت این است که کاری خلاف قاون کشور آلمان انجام نداده باشید.

مزایای تحصیل در آلمان

مزایای تحصیل در آلمان

برای تحصیل در آلمان به چه مدرک زبانی احتیاج داریم؟

یکی از مهم ترین شروط لازم برای تحصیل در آلمان، داشتن سطح خوب در زبان آلمانی است و به همین دلیل اگر برای پذیرش دانشگاهی در آلمان اقدام می کنید؛ برای اینکه از نظر زبان مشکلی نداشته باشید، باید به یادگیری این زبان، به ویژه در سالهای دبیرستان اهمیت دهید.

اگر قصد تحصیل در دانشگاه های آلمان را دارید و در دانشگاه مورد نظرتان هیچ دوره آموزشی برای زبان آلمانی وجود ندارد، تعداد زیادی از موسسات و سایت های خارج از دانشگاه، برای این منظور موجود است.

برای زبان انگلیسی معمولا مدرک آیلتس با نمره 6.5 کافیست ولی بعضی از دانشگاه ها ممکن است در کنار مدرک زبان انگلیسی، یک مدرک زبان آلمانی نیز از شما بخواهند. در این حالت بهترین گزینه شما آزمونهای TestDaF و DSH و Telcخواهد بود. TestDaF و DSH و Telcآزمونهایی برای سطح سنجش زبان آلمانی دانشجویانی است که برای تحصیل در مقاطع آموزش عالی آلمان به آن نیاز دارند.

سطح مورد نیاز برای DSH، C1-C2 می باشد و این آزمون سه یا چهار هفته قبل از شروع ترم تحصیلی در دانشگاه برگزار می شود. آزمون TestDaF نیز در مراکز آزمون تعیین شده در بسیاری از نقاط دنیا برگزار می گردد. در حالی که برخی از دانشگاه ها نمره B2 و یا C2 را در برای پذیرش می خواهند، بعضی دانشگاه ها هیچ نمره ای را ملاک قرار نمی دهند. در عین حال، دانشگاه ها یک دوره آموزشی زبان یک ساله برگزار می کنند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.2 از 5 با 14 رای

 • مجله مهاجرت

  1401-10-15 در 11:02 ق.ظ

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد پذیرش تحصیلی آلمان میشه راهنمایی بفرمایید؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-10-18 در 2:45 ب.ظ

   سلام
   با شماره 02188884645 تماس بگیرید راهنماییتون کنند.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .