whatsapp
الو اپلای
مزیت های اقامت در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  30 بهمن 1400

تعداد نظرات :  0

روش های اخذ اقامت در ترکیه

روش های اقامت ترکیه در سال های اخیر توجه بسیاری از ایرانیان را به خود جلب کرده است. درخواست اقامت ترکیه نه تنها از سمت ایرانیان بلکه از سمت شهروندان کشورهای دیگر نیز مورد استقبال قرار گرفته است.

می توان گفت که ترکیه به دلیل جاذبه های گردشگری مقصد بسیاری از گردشگران خارجی می باشد به صورتی که بر اساس آمار می توان گفت که ترکیه رتبه ۶ مقصد گردشگران خارجی در دنیا را دارد. این آمار می تواند به معنی این باشد که هر ساله بالغ بر ۳۰ میلیون گردشگر وارد ترکیه می شوند.

آب و هوای متنوع، موقعیت خاص جغرافیایی کشور ترکیه و همچنین سرمایه گذاری دولت در بخش توریسم، ترکیه را به محبوب ترین مکان های دنیا برای شهروندان کشورهای دیگر تبدیل کرده است.

اما از نظر فرهنگی، مردم کشور ترکیه از نظر فرهنگی در سطح بالایی قرار دارند. شما اگر در استانبول قدم بزنید متوجه افرادی با نژادها، ملیت ها و فرهنگ های مختلف خواهید شد که به راحتی در ترکیه زندگی می کنند. بدون این که تفاوتی با مردم خود ترکیه داشته باشند. زیرا که ترکیه برای آنها تبدیل به وطن دومشان شده است.

آن ها با اخذ اقامت ترکیه می توانند به راحتی و بدون این که محدودیتی داشته باشند برای خود کسب و کار  راه بیاندازند، در ترکیه کار کنند، خانه بخرند، تجارت کنند و … . به همین دلیل افراد بسیاری در جستجوی روش های اخذ اقامت ترکیه هستند.

روش های اخذ اقامت ترکیه

روش های اخذ اقامت ترکیه می تواند متنوع باشد. البته آن چیزی که از همه مهم تر است این نکته می باشد که هدف شخص از اقامت ترکیه چه چیزی می باشد. آیا فرد به دنبال اقامت کوتاه مدت است و یا این که قصد دارد که اقامت کوتاه مدت خود را تمدید نماید و تبدیل به اقامت بلند مدت ترکیه و یا همان اقامت دایم ترکیه کند.

روش های اخذ اقامت ترکیه

به غیر از اقامت کوتاه مدت و توریستی ترکیه، می توان از سایر روش های اخذ اقامت ترکیه نیز نام برد. در زیر سعی شده است به اختصار به برخی از آن ها اشاره گردد :

-شهروندان کشورهای دیگر که به قصد انجام یا مشارکت در تحقیقات و پژوهش های علمی به کشور ترکیه آمده اند و قصد اقامت کوتاه مدت و مشخص در ترکیه را دارند.

– شهروندان کشورهای دیگر که اقدام به خرید املاک و مستغلات در ترکیه کرده اند. و برای خرید و فروش و یا اقامت در ملک خود در ترکیه حضور دارند.

– شهروندان کشورهای دیگر که در صدد ارتباطات تجاری در ترکیه هستند و یا این که قصد دارند اقدام به سرمایه گذاری در ترکیه نمایند. این سرمایه گذاری می تواند تاسیس کارخانه باشد یا ثبت شرکت و … .

– شهروندان کشورهای دیگر که به قصد اقامت توریستی در ترکیه حضور خواهند داشت.

– شهروندان کشورهای دیگر که به دلیل درمان و انجام معالجات پزشکی در کشور ترکیه حضور خواهند داشت. البته که این بیماری ها نباید برای سلامت عمومی جامعه در کشور ترکیه تهدید به حساب بیاید.

– شهروندان کشورهای دیگر که بر اساس تصمیم مقامات قضایی و اداری کشور ترکیه می بایستی در ترکیه اقامت کوتاه مدت داشته باشند.

– شهروندان کشورهای دیگر که به دلیل شرکت در برنامه های آموزشی کوتاه مدت و یا برنامه های آموزشی ضمن خدمت می بایستی در ترکیه حضور داشته باشند.

– شهروندان کشورهای دیگر که به دلیل مسایل خاص اجازه اقامت خانوادگی در کشور ترکیه را از دست دادند و اقامت بلند مدت آنها به اقامت کوتاه مدت تبدیل شده است.

– شهروندان کشورهای دیگر که که با توجه به قراردادهای تبادل دانشجو در کشور ترکیه حضور خواهند داشت.

– شهروندان کشورهای دیگر که به دلیل شرکت در دوره های آموزشی زبان ترکی قصد اقامت کوتاه مدت در ترکیه را خواهند داشت.

– شهروندان کشور جمهوری ترک قبرس شمالی در کشور ترکیه می توانند اقامت کوتاه مدت داشتهباشند.

– شهروندان کشورهای دیگر که به واسطه نهادهای دولتی قصد آموزش و کارآموزی و شرکت در دوره های آموزشی ترکیه را خواهند داشت.

– شهروندان کشورهای دیگر که در یکی از دانشگاه های کشور ترکیه فارغ التحصیل شده باشند و ظرف شش ماه از اتمام فارغ التحصیلی دوباره به کشور ترکیه مراجعه نموده اند.

– شهروندان کشورهای دیگر که قربانیان قاچاق انسان بوده اند در ترکیه با شرایط خاص می توانند اجازه اقامت دریافت نمایند.

 

اجازه اقامت خانوادگی

روش های اخذ اقامت ترکیه: اجازه اقامت خانوادگی

روش های اخذ اقامت ترکیه شامل یک فرد نمی شود بلکه فرد می تواند نسبت به اخذ اجازه اقامت خانوادگی ترکیه اقدام نماید. اجازه اقامت خانوادگی ترکیه در ماده ۳۴ الی ۳۷ قانون اتباع خارجی و حفاظت بین الملل به شماره ۶۴۵۸ اشاره شده است.

این نوع اقامت برای افرادی صادر می گردد که اجازه یکی از انواع اقامت را داشته باشند و یا پناهجو بوده و دارای وضعیت ثانوی باشند. بر اساس این شرایط برای خود شخص و همسر و فرزندان وی اجازه اقامت خانوادگی صادر خواهد گردید:

  • فرزندان زیر ۱۸ سال خود فرد و یا فرزندان زیر ۱۸ سال همسر وی
  • فرزند خود فرد که نیاز به مراقبت ویژه داشته باشد و یا فرزند همسر فرد
  • همسر فرد

روش های اخذ اقامت ترکیه و از بین آنها اجازه اقامت خانوادگی در ترکیه قوانی خاص خود را دارد. در ترکیه برخلاف جمهوری اسلامی ایران داشتن چند همسر به طور همزمان جرم محسوم می گردد.

لذا در صورتی شهروند کشور دیگر درخواست اجازه اقامت خانوادگی را در ترکیه داشته باشد و شخص دارای بیش از یک همسر باشد فقط برای یکی از همسران فرد اجازه اقامت صادر خواهد گردید.

اما این قانون شامل حال فرزندان نخواهد شد. لذا برای تمام فرزندان شخص اجازه اقامت در ترکیه صادر خواهد شد. البته در صورتی که حضانت کودک با والد دیگری باشد اخذ رضایت نامه از والدی که در خارج از ترکیه خواهد ماند ضروری می باشد.

افرادی که حداقل سه سال با مجوز اقامت خانوادگی در کشور ترکیه اقامت داشته اند می توانند پس از ۱۸ سالگی در ترکیه تقاضای اخذ اقامت کوتاه مدت نمایند.

در صورت طلاق برای اتباع خارجی که با یکی از شهروندان کشور ترکیه ازدواج کرده باشد، در حالی که حداقل سه سال سابقه اقامت در ترکیه را با مجوز اقامت خانوادگی داشته باشد، مجوز اقامت کوتاه مدت صادر می گردد اما در صورتی که از طریق مراجع قضایی اثبات گردد که طلاق دادن همسر خارجی به علت خشونت خانوادگی بوده باشد، دیگر نیازی به اثبات سه سال سابقه اقامت نخواهد بود.

جازه اقامت بشر دوستانه ترکیه

اجازه اقامت خانوادگی در ترکیه به کودکان زیر ۱۸ سال امکان تحصیل رایگان در ترکیه را مهیا می نماید. و کودک می تواند از تمام حقوق یک کودک شهروند ترکیه بهره مند گردد.

اجازه اقامت بشر دوستانه ترکیه

از دیگر روش های اخذ اقامت ترکیه ، اجازه اقامت بشردوستانه ترکیه می باشد. مقررات قانون اساسی ترکیه اجازه اقامت بشردوستانه در ماده ۴۶ و ۴۷ قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی را صادر کرده است.

در این جا این سوالی که پیش می آید این است که قانون اساسی ترکیه به چه افرادی اجازه اقامت بشردوستانه را صادر می کند؟ و این افراد چه شرایطی می توانند داشته باشند؟

اجازه اقامت بشردوستانه در ترکیه حداکثر به مدت یکسال و برای یک دوره و به غیر از شرایط انواع دیگر مجوزهای اقامت صادر می گردد .

بعد از ثبت نام در سامانه جهت گرفتن مجوز اقامت بشردوستانه افراد می توانند برای انواع اقامت های دیگر به غیر از اقامت بلند مدت اقدام نمایند.

البته باید توجه داشته باشید که اجازه اقامت بشر دوستانه می تواند کنسل گردد و این که این نوع اقامت هرگز قابل تمدید نخواهد بود.

  • اجازه اقامت بشر دوستانه بر اساس ماده ۵۳، ۷۲، و ۷۷ قانون اساسی کشور ترکیه
  • اجازه اقامت بشر دوستانه با در نظر گرفتن بهترین منافع کودک
  • اجازه اقامت بشر دوستانه برای اتباع خارجی که عزیمت آنها به جای دیگر ممکن نباشد.
  • اجازه اقامت بشر دوستانه انتقال متقاضی و پناهجو به اولین کشور پناهندگی و یا کشور ثالث ایمن
  • اجازه اقامت بشر دوستانه در غیاب تصمیم حذف با توجه به ماده ۵۵ قانون اساسی
  • اجازه اقامت بشر دوستانه تحت هر شرایط اضطراری دیگر که ادراه امنیت ترکیه آن را تایید نماید.

 

مجوز اقامت برای قربانیان قاچاق انسان در ترکیه

از دیگر روش های اخذ اقامت ترکیه ، می توان به صدور مجوز اقامت برای قربانیان قاچاق انسان در ترکیه اشاره کرد. در صورتی که بر اساس شواهد مشخص و مبرهن گردد که فرد قربانی قاچاق انسان بوده است اجازه اقامت به مدت ۳۰ روز در استان های ترکیه برای فرد صادر می گردد.

این اجازه اقامت ۳۰ روزه قابل تمدید تا ۶ ماه خواهد بود. البته لازم به ذکر است که یک فرد در نهایت با اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان تا ۳ سال می تواند در ترکیه حضور داشته باشد

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.1 از 5 با 9 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .