whatsapp
الو اپلای
شهر یالوا

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  23 اسفند 1401

تعداد نظرات :  0

شهر یالوا

شهر یالوا یکی از شهرهای توریستی ترکیه است که در سال های اخیر مرکز توجه بسیاری از توریست های جهان قرار گرفته است. به دلیل مهاجر پذیر بودن این منطقه توجه بسیاری از اتباع خارجی کشورهای اطراف که خواستار اقامت در ترکیه هستند، را به خود جلب کرده است.

بسیاری از اتباع خارجی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارند، و یا این که برای مهاجرت به ترکیه اقدام کرده اند، به غیر از شهرهای بزرگ این کشور، شهرهای توریستی را انتخاب می کنند، چون در این شهرها امکان پیدا کردن کار و سرمایه گذاری در بخش های توریستی تقریبا راحت تر از شهر های دیگر است.

یکی از این شهرها که اتباع خارجی برای اقامت در ترکیه انتخاب می کنند، شهر توریستی یالوا است. یالوا با طبیعت بسیار زیبای آن و همچنین چشمه های آب گرم و شفا بخش موجود در ییلاق های آن، توجه بسیاری از مهاجرین وتوریست هایی که به ترکیه می آیند را به خود حلب می کند.

این استان به دلیل اینکه در نزدیکی استانبول واقع شده است، دسترسی به آن راحت تر است و روزبه روز گردشگران خارجی و داخلی در این شهرستان در حال افزایش است. شرایط این استان با توجه به موارد ذکر شده، برای سرمایه گذاری نیز بسیار مناسب بوده وخارجیانی که جهت سرمایه گذاری در ترکیه اقدام نموده اند، شهر یالوا را مورد مطالعه قرار می دهند.

در اینجا ما موقعیت جغرافیایی، تاریخی و همچنین مکان های دیدنی این استان را توضیح خواهیم داد.

موقعیت جغرافیای شهر یالوا

یالوا در شمال غرب ترکیه، در قسمت جنوب شرق منطقه مارمارا واقع شده است. در شمال غرب شهر یالوا دریای مارمارا، در جنوب آن بورسا( اورهان قاضی گمیلیک و خلیج گمیلیک ) واقع شده است.

یالوا بین ۳۹_۴۰ درجه عرض جغرافیایی شمالی و به. ۲۹_۶۱ درجه طول جغرافیایی شرقی قرار گرفته است. ارتفاع آن از سطح دریا ۲متر و بالاترین ارتفاع آن ۹۲۶ متر است.

این شهر با مساحت ۸۴۷ مترمربع تقریبا یازده درصد از سطح کشور را در بر می گیرد. یالوا به غیر از دشت های موجود در سواحل شرقی آن دارای یک منطقه کوهستانی است.

از طرف غرب به شرق، منطقه یالوا با رشته کوه های سامان لی پوشیده شده است، که این رشته کوه ها نیز با کوه های کجاائلی که بین ایزمیت و ساپانجا واقع شده است، سرتاسر این منطقه را پوشانیده اند.

در یالوا که یک منطقه کوهستانی است، تپه های زیادی وجود دارد، بش تپه با ارتفاع ۹۲۶ متر ، مرتفع ترین تپه این منطقه به شمار می رود. مرزهای شهر یالوا از شمال به جنوب غربی، با دریای مارمارا احاطه شده است، کرانه ها هیچ ویژگی برجسته‌ای از نظر ورود و خروج ندارند.

موقعیت جغرافیای شهر یالوا

 

این استان دارای پوشش گیاهی بسیار زیبایی از ماکی‌ها و جنگل‌هاست. ماکی‌ها نوعی پوشش گیاهی بوده که از درختان و بوته‌ها تشکیل می‌شود و به طور متوسط دارای یک الی دو متر ارتفاع هستند که بیشتر در اطراف دریای مدیترانه به چشم می‌خورند.

ماکی ها در دره های شمال و جنوب کوه ها ی سامان لی، بسیار دیده می شوند. همچنین ماکی ها به شکل نوارهای متناوب و تکه هایی در امتداد دامنه ها ی این توده یافت می شود.

دامنه های شیب دار در جنوب یالوا کاملا با یک پوشش جنگلی سرسبز پوشیده شده است. جنگل ها تقریبا ۵درصد استان را تشکیل می دهند. به طور کلی در مناطق جنگلی، درختان راش، درخت زغال اخته، شاه بلوط، زیرفون دیده می شود.

 

بهترین زمان برای سفر به شهر یالوا ترکیه

از آنجایی که شهر یالوا در شرق منطقه مارمارا واقع شده دارای آب و های مدیترانه‌ای است و در برخی فصل‌ها نیز آب و هوای قاره‌ای را منعکس می‌کند. درواقع سه نوع جریان هوای اصلی از شمال و جنوب به صورت آرام در استان یالوا حاکم است. هوای این استان در فصل تابستان، گرم و خشک و در فصل زمستان، معتدل به همراه باران‌ها فراوان خواهد بود.

با این حال سوالی که در ذهن بسیاری از گردشگران بوجود می‌آید این بوده که چه زمانی برای سفر به یالوا مناسب است؟ بطور کلی بهار و پاییز بهترین فصل‌ها برای سفر به این شهر هستند. در این فصول هوا معمولاً ملایم و خنک بوده و شرایط سفر را برای گردشگران لذتبخش می‌کند؛ اما اگر علاقه‌مند به تفریح در سواحل و شنا هستید تابستان نیز می‌تواند گزینه مناسبی باشد. همانطور که گفته شد در فصل تابستان هوای یالوا گرم و خشک است و شما می‌توانید از شنا و سایر فعالیت‌های آبی نهایت لذت را ببرید.

 

آب و هوای شهر یالوا که در شرق منطقه مارمارا واقع شده است، آب و هوای مدیترانه ای را در بر دارد و در بعضی از فصل ها آب و هوای قاره ای را منعکس می کند. سه نوع جریان هوای اصلی از شمال و جنوب، به صورت آرام در منطقه یالوا حاکم است.

در این استان، تابستان ها ، هوا گرم و خشک، در زمستان ها هوای این منطقه معتدل و همراه با باران های فراوان است.

 

تقسیمات استان یالوا

این استان، امروزه با تقسیمات اداری موجود، دارای ۶ شهرستان و یک بخش مرکزی است. شهرستان های یالوا عبارتند از: آلتین اووا، آرموتلو، چینارجیک، چیفتلیک کوی، ترمال.

در یالوا همراه با بخش مرکزی و ۵ شهرستان دیگر، به طور کلی ۱۴ شهرداری وجود دارد. بخش مرکزی دارای یک شهرداری است( شهرداری کادی کوی).

در شهرستان آلتین اووا ۳ شهرداری وجود دارد ( شهرداری های کاتیاز دره، سوباشی، تاوشانلی). در شهرستان چینارجیک ۳ شهرداری وجود دارد( شهرداری های کوروکوی ، اسن کوی، تشویکییه).

در شهرستان چیفتلیک کوی یک شهرداری(شهرداری تاش کوپرو) وجود دارد. تعداد روستاهای مربوط به این شهرستان ها،۴۳ روستا است.

استان استانبول در شمال این استان قرار دارد، و این مرز ۲۴ مایل طول دریای مارمارا را فرا گرفته است. در جنوب آن، شهرستان اورهان قاضی از استان بورسا، و در غرب آن شهرستان گمیلیک از استان بورسا، و در شرق یالوا، شهرستان کارامورسل از استان کوجاائلی قرار گرفته است.

 

تاریخچه شهر یالوا

منطقه یالوا که ۷۴ سال قبل از میلاد به دست حاکمان روم افتاد، در سال ۳۹۵ میلادی، زمانی که روم به دو قسمت تقسیم شده بود، یالوا در مرزهای روم شرقی یعنی بیزانس باقی ماند.

امروزه چشمه های آب گرم یالوا از جایگاه ویژه ای در تاریخ برخوردار است. در سال ۱۰۷۵ سلیمان شاه کوتلامیش اوغلو، با فتح ایزمیک و قرار دادن این استان به عنوان پایتخت ، در مدت خیلی کم توانست، یالوا، کارامورسل و ایزمیت را نیز فتح کند، و به این صورت راه را برای فتح استانبول باز کند.

با این حال در سال ۱۰۸۶ با درگذشت سلیمان شاه و آغاز جنگ های صلیبی، کل منطقه وهمچنین یالوا ویران شد. در ۲۷ ژوئیه سال ۱۳۰۲ در نبرد بافوس، یالوا و مناطق مجاور آن، تحت سلطه حاکمیت ترک قرار گرفت، نبرد با فوس در نزدیکی آلتین اووا امروزی اتفاق افتاد.

تاریخچه شهر یالوا

 

در دوره ای که یالوا به سرزمین عثمانی پیوست، جمعیت حاکم بر این منطقه یونانی، روم و ارمنی بودند. آما روزبه روز جمعیت مسلمان در سرزمین عثمانی افزایش یافت.

در حالی که یالوا در سال ۱۸۶۷ یکی از ایالت های بورسا به شمار می آمد، در سال ۱۹۰۱ به طور مستقل به ایالت ایزمیت ملحق شد.

در زمان جنگ استقلال ترکیه، سربازان یونان یالوا را به تصرف خود در آوردند، اما در ۱۹ ژوئیه سال ۱۹۲۱ یالوا با مبارزات سربازان ترک از اشغال یونان خارج شد.

بعد از جنگ استقلال ترکیه، در ۱۹ اوت سال ۱۹۲۹ زمانی که آتاتورک برای اولین بار به یالوا آمد، دستور بازسازی ترمال را صادر کرد. یالوا که به عبارتی به پایتخت تابستانی ترکیه تبدیل شده بود، به دستور آتاتورک در سال ۱۹۳۰ ، به عنوان یکی از شهرستان های استانبول معرفی شد.

اما در سال ۱۹۹۵ این منطقه از استانبول جدا شده، و به یک استان مستقل تبدیل شد. در دوره جمهوریت در ترکیه، بین سال های ۱۹۲۷ تا ۲۰۱۵ یالوا در کلیه سرشماری ها بدون وقفه رشد جمعیت را داشته است. با این حال نمی توان گفت که نرخ رشد جمعیت در استان پایدار بوده است.

 

جمعیت شهر یالوا ترکیه

در تاریخ ۱۷ اوت ۱۹۹۹ رشد جمعیت استان برای مدتی تحت تاثیر زلزله مارمارا قرار گرفت و سرعت رشد جمعیت کاهش یافت.

با این حال این وضعیت دوام چندانی نداشته است، جمعیت یالوا که در سال ۱۹۳۵، ۱۶.۸۴۰ نفر بود، در سال ۱۹۷۰ این رقم به ۴۲.۵۸۹ نفر رسید، و در سال ۲۰۱۵ رشد جمعیت افزایش یافته و به ۲۳۳.۰۰۹ نفر رسید.

به عبارتی دیگر جمعیت یالوا بین سال های ۱۹۳۵_۲۰۱۵ تقریبا ۱۴ برابر افزایش یافته است. شهر یالوا یک استان مهاجر پذیر است.

مهاجران بالکان و مردمانی که اصالتا اهل مناطق اطراف دریای سیاه هستند، با مهاجرت به ترکیه و سکونت در یالوا ساختار جمعیت این استان را تغییر دادند.

علاوه بر اینکه یالوا از تمام نقاط ترکیه مهاجر می پذیرد، به دلیل اینکه یالوا یک استان است، در سال های اخیر افزایش مهاجر از طرف جنوب شرقی منطقه آناتولی، در رشد جمعیت آن تاثربه سزایی داشته است. هر چند که زلزله ۱۷ اوت سال ۱۹۹۹ این مهاجرت ها را تا حدودی کاهش داده بود.

از مناطق قفقاز و بالکان و از همه نقاط ترکیه مهاجرت های زیادی به این منطقه شده است. همچنین در سال های اخیر، مهاجرت های فراوانی از جنوب شرقی منطقه آناتولی به این استان صورت گرفته است و این مهاجرتها، جمعیتی با سطح درآمد متفاوت و مردمی با فرهنگ و آیین مختلف در این منطقه را شکل داده اند.

به موازات رشد جمعیت ناشی از مهاجرت های استان، توسعه سریع در بخش ساخت و ساز در این استان شکل گرفته است. از آنجایی که یالوا در حومه توریستی استانبول قرار گرفته است، افرادی که در تابستان به این منطقه می آیند هم از داخل و هم از خارج کشور روزبه روز در حال افزایش است.

 

مکان های تفریحی و دیدنی شهر یالوا

 

از ۱۱۶.۱۵۰۰ نفر کل جمعیت در این استان، ۲۳۳۳.۰۰۹ نفر مرد و ۱۱۶.۸۵۹ نفر زن هستند. از نظر وسعت جمعیت سه شهرستان اول در این منطقه به ترتیب، یالوا ( ۱۱۲.۱۸۳ نفر جمعیت) چیفتلیک کوی ( ۲۷.۳۶۳ نفر جمعیت) و چینارجیک (۱۴۰۸۶ نفر جمعیت) قرار گرفته اند.

 

روش های سفر به شهر زیبای یالووا ترکیه

سفر هوایی، زمینی و دریایی از راه‌هایی هستند که از طریق آن‌ها می‌توانید به به شهر یالوا بروید. یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای رسیدن به این شهر سفر دریایی و از طریق کشتی‌های تندرو است. حرکت این کشتی‌ها از اسکله ینی‌کاپی در جنوب منطقه سلطان احمد بوده که در مدت زمان 70 دقیقه با آن‌ها می‌توانید به شهر یالوا برسید.

برای سفر هوایی نیز فرودگاه عدنان مندس در نزدیکی یالوا قرار دارد که می‌‌توانید از فرودگاه‌های مختلفی در ترکیه یا دیگر کشورها استفاده کنید و پس از فرود در فرودگاه عدنان مندس با استفاده از تاکسی یا اتوبوس‌های محلی به یالوا بروید. به طور کلی هر کدام از این روش‌های سفر مزایا و معایب خود را دارند که برای انتخاب بهترین آن‌ها باید با توجه به زمان، بودجه و شرایط خود روش مناسب را انتخاب کنید.

 

مکان های تفریحی و دیدنی شهر یالوا ترکیه

یالوا با داشتن آب های گرم، طبیعت بسیار سحر انگیز و اماکن تاریخی مورد توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. چند مورد از جاهای دیدنی یالوا عبارتند از : یوروین کوشک، دلمجه یایلاسی، اریک لی یای لالاری، دیپسیز گول، المالیک کوله سی، کارا کلیسا.

یالوا با داشتن آب های گرم و شفابخش، با طبیعت بسیار زیبای کوه های سامان لی، به یکی از مناطق پر بازدید ترکیه تبدیل شده است. در مورد جاهای تاریخی و گردشگری یالوا توضیحاتی در این نوشته خواهیم داد.

یوروین کوشک (به معنی عمارت متحرک)

این عمارت در سال ۱۹۲۹ برای اقامت آتاتورک در شهر یالوا بنا شده است. با دستور آتاتورک، در زمان ساخت این عمارت، برای اینکه از قطع درخت چناری که در نزدیکی این بنا وجود دارد، جلوگیری کنند، با استفاده از ریل هایی که برای جابه جایی بنا ساخته شده است، این عمارت را به عقب می کشند. به همین دلیل، نوع معماری این عمارت مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار می گیرد.

اگر گذرتان به یالوا افتاد، حتما از این عمارت و چنار کهنسال دیدن کنید. آتا تورک از یالوا به عنوان وطن من یاد می کرد. اگر تاریخ این عمارت را مطالعه کنید و تلاشی که برای عقب کشیدن این عمارت به کار رفته است را ببینید، متوجه می شوید که آتاتورک چقدر به طبیعت ارزش و بها می داد. بیرون عمارت نیز همانند منظره درونی آن، بسیار زیبا و جذاب است.

المالیک کاله سی ( عمارت المالیک)

در مورد ساخت این قلعه و اینکه مربوط به کدام دوره تاریخی است، سند معتبری در دسترس نیست. این قلعه در روستای المالیک قرار دارد، اما نمای کامل آن از داخل روستا به خوبی دیده نمی شود. ولی از دریای مارمارا شما می توانید به طور کامل این عمارت را مشاهده کنید.

بومی های این منطقه معتقدند که این عمارت طوری ساخته شده است که درست نقطه مقابل کارا کلیسا( کلیسای سیاه) قرار دارد.

این عمارت روی باهچه تپه بنا شده است و از دو طرف قلعه گذرگاه وجود دارد. تا قلعه به صورت منظم کنترل شود. قسمت شمال قلعه بسیار صعب العبور است و رفت و آمد زیاد راحت نیست، اما قسمت جنوب قلعه برای رفت و آمد بسیار راحت است.

موقعیت جغرافیای قلعه به گونه ای است که از داخل آن، تسلط بیشتر به دریا و راه های اطراف وجود دارد به همین دلیل در زمان جنگ از این قلعه برای کنترل راههای دریا و اطراف استفاده می شد.

این قلعه تا زمان نبرد استقلال ترکیه توانسته بود سالم بماند، اما امروزه به جز بخشی از دروازه قسمت جنوبی قلعه و همچنین برخی از برج های قسمت غربی قلعه که توانسته اند سالم باقی بمانند، قلعه تقریبا از بین رفته است.

امروزه مسیر این قلعه، به عنوان مسیر پیاده روی و طبیعت گردی برای گردشگران استفاده می شود. این مسیر از روستای المالیک شروع شده و تا قلعه المالیک ادامه دارد.

تاش کوپرو( پل سنگی)

تاش کوپرو

نام این پل از منطقه ای که در آن قرار گرفته برداشته شده است. تاریخ ساخت آن و اینکه توسط چه کسی ساخته شده است و نام آن را چه کسی گذاشته، اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.

براساس تحقیقاتی که انجام شده است، اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، اما تاریخ ساخت آن مربوط به ۴۰۰ سال قبل است.

این پل در قسمت جنوبی روستا، ساخته شده است که به عنوان پل ارتباطی بین یالوا و کوجاائلی نیز می باشد، امروزه نیز این پل برای رفت و آمد مورد استفاده قرار می گیرد.

این پل بر روی پایه های سنگی، به شکل نیم دایره و از سنگ های بریده شده ساخته شده است. همچنین این پل از طرف میراث باستانی مورد توجه و مراقبت قرار گرفته است.

آبشار سودوشن (Sudusen Waterfall)

آبشار سودوشن از دیگر جاذبه‌های طبیعی مهم شهر یالوا است که در منطقه کوهستانی واقع شده و یکی از زیباترین آبشارهای ترکیه به حساب می‌آید. این آبشار دارای ارتفاعی حدود 155 متر بوده و 3 ابشار کوچک را نیز در خود جای داده است. زیبایی این آبشار، آبی رنگ بودن آن و قرار گرفتن در میان مناظر طبیعی زیبای کوهستانی است که توجه بسیاری از گردشگران به خود جلب کرده است.

ابشار سودوشن با قرارگیری در منطقه‌ای طبیعی و نزدیک به جنگل‌های بلوط و صنوبر برای انجام کوهنوردی و طبیعت‌گردی بسیار مناسب است. همچنین در زمستان نیز با تغییر شکل، آبشار به یک منظره شگفت انگیز تبدیل می‌شود.

آچیک‌هاوا موزه سی( موزه فضای باز)

این موزه از طرف میراث فرهنگی ساخته شده است و تاریخ ۶۰۰۰ ساله شهر یالوا را به نمایش می گذارد. اشیا و آثار تاریخی که در طی سالیان گذشته توسط حفاری های باستان شناسان کشف شده است، بعد از نگهداری در جاهای دیگر، به این موزه منتقل شده اند.

این موزه در ۲۹ اکتبر سال ۲۰۰۳ به مناسبت ۸۰امین سالگرد جمهوری ترکیه افتتاح شد. در این موزه، آثار تاریخی، سنگ قبرها، لوحه های تاریخی که از زمان روم و بیزانس و دوره عثمانی باقی مانده اند، همچنین مینی ماکت های تاریخی یالوا در این موزه جمع آوری شده است.

موزه فضای باز یالوا، نمایشگر دوره های تاریخی بسیاری است که از آن به عنوان، موزه ژئوپارک نیز یاد می شود.

کارا کلیسا (کلیسا سیاه)

کارا کلیسا در شهرستان چیفتلیک کوی ساخته شده است و تاریخ آن به زمان بیزانس برمی گردد. این بنای تاریخی که در صده پنجم و یا ششم میلادی ساخته شده است.

بنا بر اطلاعات به دست آمده، تاریخ این بنا به دوره هلن اوپولین برمی گردد، گفته می شود این کلیسا بر روی یک عبادتگاه قدیمی روم ساخته شده است.

کارا کلیسا

بنا از قلوه سنگ و آجر قرمز و به شکل صلیب ساخته شده است. در قسمت بالای نقطه ای که بازوهای صلیب به هم وصل می شوند، گنبدی با هشت پنجره، به شکل برج وجود دارد و در هر بازوی صلیب یک اتاق وجود دارد.

گفته می شود این اتاق ها به عنوان مکان هایی که کاهنان در آن زندگی می کردند و برای نگهداری اشیای با ارزش مورد استفاده قرار می گرفت.

اگر چه اطلاعات دقیقی در مورد این کلیسا وجود ندارد، اما تحقیقات بر روی آثار این کلیسا نشان می دهد که این کلیسا در صده نهم میلادی به عنوان حمام مورد استفاده قرار می گرفت، و بعدا به عنوان کلیسا استفاده شده است. امروزه فقط نماهای اصلی کلیسا باقی مانده است.

عمارت آتاتورک

یالوا با آب های شفا بخش و طبیعت سرسبز مورد توجه آتاتورک بوده است. سه عمارت در یالوا وجود دارد که مخصوص استراحت و اقامت آتاتورک در فصل های گرم سال بوده است.

عمارت موجود در شهرستان ترمال با نام عمارت آتاتورک معروف است. این بنا در سال ۱۹۲۹ به دستور، آتا تورک ساخته شده است در عرض ۳۸ روز تکمیل شده است.

این عمارت از دوطبقه تشکیل شده است، که بسیاری از مهمانان خارجی و داخلی آتاتورک نیز به این عمارت دعوت می شده اند.

این عمارت از سه سالن پذیرایی و ۱۱ اتاق تشکیل شده است. به غیر از اتاق مخصوص آتاتورک ، برای هر یک از دختران معنوی آتاتورک نیز اتاق مخصوص وجود داشته است. این عمارت برای فصل های گرم سال ساخته شده بود و از سیستم گرمایشی برخوردار نیست.

در داخل عمارت دو تابلو از نورالدین نیازی، پیانو های ساخت آلمان و فرانسه، و میزهای بیلیارد وجود دارد. بنای عمارت سالم نگه داشته شده است و بعد از بازسازی در سال ۱۹۸۴ به عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ییلاق دلمجه

ییلاق دلمجه که مربوط به شهرستان چینارجیک است و تحت اداره شهرداری تشویکیه است. ییلاق دلمجه همراه با ییلاق اریک لی، یکی از ییلاق های معروف شهر یالوا است. به دیل آسفالت بودن جاده ییلاق حمل و نقل راحت تر است.

ییلاق دلمجه با مرتع های پهن و سرسبز بازدید کنندگان را سرمست می کند. مسیر های پیاده روی زیادی وجود دارد که گردشگران از این مسیرها برای لذت بردن از این منظره سحر انگیز می توانند استفاده کنند. از جاده خاکی می توان به آبشار اریک لی نیز رسید.

در این ییلاق ها مکان های خوبی برای شب مانی و کمپینگ وجود دآرد. درختانی مانند چینار، بلوط، شاه بلوط، زیرفون، در این ییلاق می توانید مشاهده کنید.

دریاچه های بسیاری در این ییلاق وجود دارد که مشهورترین آنها دیپسیز گول نامیده می شود. چشمه های آب های شفا بخش که آب آشامیدنی هستند نیز در اینجا وجود دارند.

دیپسیز گول

دیپسیز گول که مربوط به شهرستان چینارجیک است، و توسط شهرداری تشویکییه رسیدگی می شود. این دریاچه، به دو قسمت دیپسیز گول کوچک و دیپسیز گول بزرگ تقسیم می شود. این دریاچه ها فقط دو کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند.

این مسیر با آسفالت پوشیده شده است، به همین دلیل به راحتی می توان از این دریاچه ها بازدید کرد. اطراف دریاچه ها، مکان های خوبی برای پیاده روی و کمپینگ وجود دارد، اما آب دریاچه به دلیل جاری نبودن آن، قابل شرب نیست.

موجودات آبزی بسیاری در این دریاچه ها وجود دارد. از این دریاچه تا شهرداری تشویکییه ۱۰ کیلومتر فاصله است.

عمق این دریاچه را تا به حال نتوانسته اند اندازه گیری کنند، منبع اصلی این دریاچه نیز معلوم نیست و هیچ رودخانه ای به آن وصل نمی شود به همین دلیل به این دریاچه ها، دیپسیز گول، دریاچه های بدون عمق گفته می شود.

این دریاچه ها با طبیعت سحر انگیز و هوای پاک و تمیز تمام فصل های تابستان به ویژه در فصل های گرم، مرکز توجه مسافران در این منطقه قرار گرفته است.

ترمال

ترمال

 

شهرستان ترمال که در دره ترمال قرار گرفته است، با آب های گرم و شفا بخش موجود در این منطقه توجه توریست ها را به خود جلب کرده است‌.

آب گرم های ترمال یکی از مهمترین آب گرم های ترکیه است وبه همین دلیل هتل های بسیاری برای استفاده از این چشمه ها در این منطقه تاسیس شده است. این چشمه ها تقریبا مساحت ۱۰۴ هکتار از این منطقه را در بر گرفته اند.

آب های موجود در منطقه به اندازه ای گرم هستند، که حتی در زمستان نیز می توان از استخر های موجود در فضای باز استفاده کرد.

از این آب ها برای درمان بسیاری از بیماری ها مانند، روماتیزم، بیماری های کلیه، مجاری ادراری، بیماری های پوستی، بیماری های مربوط به دستگاه گوارش استفاده می کنند، شهرت این چشمه های آب گرم به دوره روم باستان می رسد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.5 از 5 با 24 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .