whatsapp
الو اپلای
سازمان یوک ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  24 مهر 1402

تعداد نظرات :  0

سازمان یوک ترکیه

شورای آموزش عالی ترکیه یا همان سازمان یوک (YÖK) در سال 1981 تأسیس شد. وظایف اصلی این سازمان شامل تنظیم و مدیریت برنامه‌های آموزشی، ارتقاء کیفیت آموزش، تعیین استانداردها و رهنمودهای آموزشی، ارزیابی دانشگاه‌ها و موارد مرتبط با آموزش عالی در ترکیه است. سازمان یوک ترکیه نقش مهمی در توسعه و بهبود سیستم آموزش عالی این کشور ایفا کرده و سعی در ارتقاء استانداردهای تحصیلات عالی در این کشور دارد. در صورتی که قصد تحصیل در ترکیه دارید، لازم است با اهداف و وظیفه اصلی سازمان یوک در ترکیه آشنا شوید؛ بنابراین در ادامه مطلب همراه ما باشید.

اهداف و وظایف سازمان یوک ترکیه

سازمان YÖK به طور عمده مسئول برنامه‌ریزی استراتژیک آموزش عالی، هماهنگی بین دانشگاه‌ها و از همه مهم‌تر توسعه و ارتقاء سیستم آموزش عالی این کشور است. اهداف این سازمان به منظور بهبود کیفیت آموزش عالی در ترکیه و ارتقاء جایگاه دانشگاه‌های این کشور در مقیاس جهانی تعیین شده‌اند. برخی از اهداف اصلی این سازمان عبارتند از:

 • تنظیم و مدیریت برنامه‌های آموزشی
 • ارتقاء کیفیت آموزش عالی
 • تعیین استانداردها و رهنمودهای آموزشی
 • ارزیابی دانشگاه‌ها
 • ترویج تحقیقات و توسعه
 • تسهیل دسترسی به آموزش عالی
 • توسعه همکاری‌های بین‌المللی

 

 

نظام آموزشی بلونیا

نظام آموزشی بلونیا رویکردی یکپارچه در آموزش عالی است که در سال 1999 مابین کشورهای اروپایی امضا شد. این معاهده پذیرفته شده به هماهنگ کردن و استانداردسازی آموزش عالی در اروپا می‌پردازد و از آن به عنوان یک الگو برای اصلاحات در سیستم‌های آموزش عالی در سراسر جهان استفاده می‌شود. مهمترین اهداف و ویژگی‌های نظام آموزشی بلونیا را می‌توان در ارتقاء و تقویت کیفیت آموزشی و یکپارچه سازی تحصیلات دانشگاهی در کشورهای اروپایی دانست.

 

سازمان آموزش عالی ترکیه نیز استانداردهای بلونیا را در پیش گرفته و دوره‌های آموزشی 3 سطحی پس از تحصیل در دبیرستان را ارائه می‌دهد. دانش‌آموزان پس از پایان دوره آموزشی خود می‌توانند تحصیل خود را در دانشگاه‌های تحت نظر نظام آموزش عالی ترکیه ادامه دهند. دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها، مراکز علمی و کاربردی، مدارس آموزش عالی، موسسات پژوهشی، فنی و هنرکده‌ها از موسسات آموزش عالی یا سازمان یوک ترکیه محسوب می‌شوند.

 

گواهی فارغ التحصیلی یوک ترکیه

گواهی فارغ التحصیلی صادره از سازمان یوک (YÖK) در ترکیه به عنوان Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Onaylı Diploma یا به طور خلاص مدرک تایید شده YÖK (YÖK Onaylı Diploma)  نامیده می‌شود. این گواهی نشان دهنده این است که مدرک فارغ التحصیلی دانشجویان از دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی مورد تأیید سازمان یوک بوده و به عنوان مدرکی معتبر شناخته خواهد شد.

در صورتی که دانشجویان پس از اتمام دوره آموزشی خود قصد انجام فعالیت کاری یا اشتغال ندارند، می‌توانند تنها به دریافت این مدرک اکتفا کنند. همچنین رشته‌هایی که امکان معادلسازی آن‌ها در ترکیه وجود ندارند، استفاده از این مدرک می‌تواند برای متقاضیان مفید واقع شود.

 

معادل سازی مدارک در سازمان یوک ترکیه

معادل ‌سازی مدارک تحصیلی در ترکیه تحت نظر سازمان یوک (YÖK) انجام می‌شود. سازمان یوک مسئول نظارت و تایید مدارک تحصیلی خارجی (مدارک از دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزش عالی خارج از ترکیه) و تعیین معادل‌های آن‌ها با مدارک داخلی ترکیه است.

لازم به ذکر است، درصورتی که علاقه‌مند به ادامه تحصیل و اشتغال در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه هستید، باید تمامی مدارک خود را از طریق سازمان یوک معادل سازی کنید. بدین منظور بهتر است به وب سایت رسمی سازمان یوک ترکیه مراجعه کرده و با تشکیل پرونده و بارگذاری مدارک لازم، درخواست خود را ارسال کنید.

 

مدارک مهم برای معادل سازی مدارک در سازمان یوک ترکیه

 • تکمیل فرم درخواست به صورت آنلاین؛ سپس چاپ آن و الحاق به سایر مدارک
 • رضایت نامه
 • کپی شناسنامه و پاسپورت معتبر
 • مدارک تحصیلی دوران دیپلم
 • مدرک موردنظر برای معادل سازی
 • کارت اقامت ترکیه
 • کپی رنگی از تمامی مدارک ارائه شده
 • رسید پرداختی هزینه‌ها

 

مراحل معادل سازی مدارک تحصیل در سازمان یوک

مراحل معادله‌سازی مدارک تحصیلی در سازمان یوک ترکیه عموماً به شرح زیر خواهد بود:

 1. ثبت درخواست: فارغ‌التحصیل یا دانشجوی بین‌المللی باید درخواست معادل‌سازی مدرک خود را به سازمان یوک ارسال کند.
 2. ارائه مدارک: درخواست‌دهنده باید مدارک تحصیلی خود را به همراه ترجمه رسمی به زبان ترکیه و سایر اسناد مورد نیاز ارائه دهد.
 3. بررسی مدارک: سازمان یوک مدارک ارائه شده را بررسی کرده و معادل‌های مرتبط با مدارک خارجی را با مدارک ترکیه مشخص می‌کند.
 4. تایید معادله: پس از بررسی مدارک، سازمان یوک معادله‌های مربوطه را تایید کرده و گواهی معادله را صادر خواهد کرد.
 5. استفاده از گواهی معادله: فارغ التحصیل یا دانشجو می‌تواند از گواهی معادل ‌سازی در فرآیند ادامه تحصیل یا اشتغال استفاده نماید.

 

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات مفیدی در خصوص اهداف و وظایف سازمان آموزش عالی، استاندارد بلونیا و نحوه معادل‌سازی مدرک در سازمان یوک ترکیه بیان کنیم. چنانچه متقاضی تحصیل در ترکیه هستید، آشنایی با اهداف و عملکرد این سازمان امری ضروری است. در صورت کسب اطلاعات بیشتر یا سوال در این زمینه می‌توانید با کارشناسان الواپلای در تماس باشید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .