whatsapp
الو اپلای
با فرهنگ آپارتمان‌ نشینی در ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  13 تیر 1402

تعداد نظرات :  0

فرهنگ آپارتمان نشینی در ترکیه

با توجه به رشد مهاجرت به ترکیه و تمایل بیشتر مردم به زندگی در مراکز شهری، فرهنگ آپارتمان‌ نشینی در ترکیه به یک الگوی پیشرو تبدیل شده و زندگی در آپارتمان‌ها به‌دلیل قیمت مناسب، امنیت بیشتر و مدیریت آسان مورد توجه بسیاری از افراد بخصوص مهاجران قرار گرفته است. درواقع آپارتمان‌ نشینی در ترکیه به معنای زندگی در ساختمان‌های چند طبقه معمولی، مجتمع یا شهرک، برج‌های لوکس یا رزیدانس خواهد بود.

از آنجا که فرهنگ و آداب و رسوم مردم ترکیه به کشور ما شباهت بسیاری دارد، یادگیری فرهنگ آپارتمان نشینی برای افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند، به هیچ عنوان فرایندی سختی نیست. در ادامه این مطلب از الواپلای، به بررسی قوانین و وظایف شهروندان در فرهنگ آپارتمان‌ نشینی در ترکیه خواهیم پرداخت تا با شناخت بیشتر با این فرهنگ، نسبت به اخذ شهروندی یا خرید ملک در ترکیه اقدام کنید.

 

قوانین آپارتمان ها در ترکیه

هدف قوانین و مقررات تنظیم شده در ترکیه، ایجاد زندگی مشترک مسالمت‌آمیز و ارتقای کیفیت زندگی در آپارتمان‌ها بوده و بهتر است قبل از خرید یا اجاره آپارتمان در ترکیه، با مشاوران ملکی یا مدیران ساختمان‌ها در ارتباط باشید تا اطلاعات دقیق‌تری در مورد قوانین محلی و مقررات آپارتمان نشینی آن منطقه دریافت کنید. برخی از مهم‌ترین قوانین آپارتمان نشینی در ترکیه به شرح زیر است:

  • رعایت سکوت و کنترل صدا پس از نیمه شب: این مقررات به منظور حفظ آرامش و راحتی ساکنین آپارتمان در ساعات شب تعیین شده و در صورت ایجاد سر و صدای بسیار، همسایه‌ها حق شکایت قانونی خواهند داشت.
  • شرایط نگهداری حیوانات در آپارتمان: رعایت نظم و نظافت حیوان، کنترل صدا و حفظ آرامش از عواملی هستند که هنگام نگهداری حیوانات باید در آپارتمان رعایت شوند. بهتر است قبل از نگهداری حیوان خانگی در آپارتمان‌های ترکیه، مدیریت آپارتمان را در جریان بگذارید.
  • پرداخت منظم شارژ ماهیانه ساختمان: پرداخت منظم شارژ ماهیانه در فرهنگ آپارتمان نشینی در ترکیه بسیار حائز اهمیت است. شارژ ساختمان به منظور تأمین هزینه‌های مشترک و نگهداری ساختمان و امکانات مشترک آن استفاده خواهد شد.
  • استفاده‌ صحیح از مشاعات: استفاده شخصی از مشاعات مانند: پارکینگ‌ها، سرویس‌های بهداشتی مشترک، پشت بام و سایر فضاهای مشابه در فرهنگ آپارتمان‌نشینی ترکیه ممنوع است. با رعایت این مسئله، می‌توان به حفظ انضباط و آرامش در ساختمان کمک کرد تا از اختلافات و ناسازگاری‌های ممکن در استفاده از مشاعات جلوگیری شود.

 

اهمیت عایدات در فرهنگ آپارتمان نشینی ترکیه

عایدات همان مفهوم شارژ ماهیانه ساختمان بوده که ساکنان هر واحد مسکونی در یک آپارتمان آن را پرداخت می‌کنند تا هزینه‌های مشترک ساختمان، نگهداری و تعمیرات عمومی و امکانات مشترک مانند: نگهداری آسانسورها، نظافت آپارتمان، نگهبانی، رسیدگی به فضای سبز و باشگاه و سایر خدمات مدیریتی تامین شود. عایدات ساختمان توسط مدیریت ساختمان جمع‌آوری شده و بر اساس تعداد واحدها تعیین خواهد شد. بنابراین پرداخت به موقع عایدات جزو فرهنگ آپارتمان‌نشینی در کشور ترکیه است و در صورتی که قصد خرید ملک در این کشور را دارید حتما نسبت به پرداخت به موقع عایدات توجه داشته باشید.

 

 

وظایف مدیریت آپارتمان در ترکیه

جهت آشنایی بیشتر با قوانین و فرهنگ آپارتمان نشینی در ترکیه، دانستن وظایف مدیریت آپارتمان بسیار کمک کننده خواهد بود. توجه داشته باشید که انتخاب مدیریت و تشکیل جلسات هفتگی یا ماهیانه توسط ساکنین آپارتمان مشخص خواهند شد. البته وظایف مدیریت آپارتمان ممکن است بسته به قراردادها و قوانین داخلی ساختمان متغیر باشد؛ بنابراین، در هر آپارتمان، باید با مدیریت و قوانین داخلی ساختمان مربوطه به طور کامل آشنا باشید. از وظایف مدیریت آپارتمان در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مدیریت مالی: برنامه‌ریزی و کنترل بودجه، جمع‌آوری هزینه‌های ماهیانه، بیمه آپارتمان، پرداخت صورت‌حساب‌ها، مدیریت صندوق مالی آپارتمان
  • نظارت، تعمیر و نگهداری: بررسی مشکلات ساختمانی، نظارت بر کارکرد آسانسور و سلامت آن، تعمیرات عمومی و مشاوره در خصوص بهبود و بهینه‌سازی تاسیسات ساختمان
  • رفاه و خدمات عمومی: تمیزی و نظافت ساختمان، نگهداری فضاهای سبز، نگهبانی و امنیت، مدیریت پارکینگ و مسائل مربوط به زباله‌ها
  • حل اختلافات: مسئول حل و فصل اختلافات شامل تشکیل جلسات اختصاصی برای حل اختلافات، تنظیم قراردادها و تعامل با ساکنان

 

جمع بندی

در این مقاله به بررسی فرهنگ آپارتمان ‌نشینی در ترکیه پرداختیم؛ درواقع این فرهنگ سبک زندگی متعادلی بوده که با همبستگی همسایگان و رعایت حقوق و وظایف مشترک، ایجاد شده است. در این فرهنگ، ساکنان آپارتمان‌ها مسئولیت مشترکی در نگهداری و بهبود ساختمان، ارتقای کیفیت زندگی و ایجاد هماهنگی در محیط زندگی خود خواهند داشت.

عواملی همچون رعایت عایدات، رعایت حقوق نگهداری از حیوانات خانگی، حفظ حریم خصوصی و رعایت سکوت و همکاری در مدیریت ساختمان در فرهنگ آپارتمان نشینی از اهمیت بسیاری برخوردار است. با این حال اگر قصد مهاجرت و زندگی در ترکیه دارید، برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص فرهنگ و آداب ورسوم این کشور می‌توانید با کارشناسان الواپلای در ارتباط باشید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .