whatsapp
الو اپلای
بردن حیوانات خانگی به ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  14 فروردین 1400

تعداد نظرات :  11

چگونگی بردن حیوان خانگی به ترکیه

برای بردن حیوان خانگی به ترکیه چه نکاتی را در نظر داشته باشیم؟

ایرانیان عزیزی که به روش های مختلف از جمله خرید ملک در ترکیه ، موفق به اخذ شهروندی ترکیه شده اند، حتما می خواهند علاوه برخانواده شان، حیوان خانگی شان را نیز به همراه خود به ترکیه ببرند. این دوستان برای آگاهی از قوانین مربوط به ورود حیوانات خانگی به ترکیه، این مقاله را مطالعه فرمایند.

آیا حاضر به سفر مطمئن و راحت بهمراه حیوانات خانگی تان هستید؟ با پرداخت هزینه اضافی در فرودگاه، بدون نگرانی از امنیت دوست کوچکتان می توانید یک تجربه پرواز دلچسب داشته باشید. شور و شوق کشف جاهای جدید را می توانید با آنها شریک شوید.

پذیرش حیوانات در هواپیما

پس از خرید ملک در ترکیه می توانید حیوان خانگی خود را از طریق هواپیما به این کشور ببرید. پس از اخذ شهروندی ترکیه با رعایت قوانینی که در ادامه ذکر خواهیم کرد، می توانید برای بردن حیوان خانگی خود به ترکیه اقدام نمایید.

 

بردن حیوانات به خارج از کشور

 

رزرواسیون برای حمل حیوانات زنده در بخش داخل کابین و بخش حمل چمدان و توشه می بایست حداکثر 6 ساعت قبل از ساعت پرواز انجام شود و مورد تأیید قرار گیرد. جا دارد بیان کنیم که بسته به نوع هواپیما برای تعداد حیوانات زنده مورد حمل در کابین محدودیت وجود دارد. کارهای پذیرش حیوان خانگی همراه تان در سفر را می توانید در بخش check- in انجام دهید. باید بر روی قفس حیوان خانگی تان نام و نام خانوادگی خودتان، آدرس و شماره تلفن تان، تعداد حیوان خانگی تان و مشخصات آن را در قسمت معین شده پر کنید. در حین کارهای پذیرش، مدارکی امثال برگه سلامت حیوان خانگی تان و برگه واکسیناسیون آن را همراه داشته باشید. شایان ذکر است حیوان مورد حمل در سفر شما مشمول حق حمل توشه نبوده و تابع پرداخت هزینه اضافی خواهد شد.

حیوانات خانگی قابل حمل در کابین

در کابین بهمراه مسافر بعنوان حیوان خانگی فقط گربه، سگ و پرندگان آوازخوان ( مرغ عشق و قناری) می تواند حمل شود.
در حالتی که قبل از پرواز مسافرانی با نسخه پزشکی، آلرژی به حیوانات خانگی شان را بیان کرده باشند، پذیرش حیوانات خانگی به کابین با شرایط زیر امکان پذیر خواهد بود:

1. در صورتی که مسافری با آلرژی به حیوانات خانگی و مسافر دیگری بهمراه حیوان خانگی همزمان درخواست سفر کرده باشند با توجه به تقدم رزرواسیون، کار های پذیرش انجام می شود.

2. در پروازهای آمریکا در صورت همزمانی مسافری بهمراه سگ کمکی و مسافر آلرژی دار، بدون توجه به اولویت رزرواسیون؛ حق تقدم برای سگ های کمکی همیشه محفوظ است.

3. بغیر از پروازهای آمریکا و سگ های امداد و نجات، در مواقع همزمانی سفر مسافران آلرژی دار و مسافرانی که سگ کمکی همراه دارند اولویت پرواز نسبت به اولویت رزرواسیون صورت می گیرد. مسافرانی که بعلت ناراحتی فیزیکی ویا روانی مجبور به سفر بهمراه سگ های کمکی هستند، می بایست برای این احتیاج خود مدارکی تهیه کرده و حداقل 48 ساعت قبل، رزرواسیون خود را تأیید کرده باشند.

سگ های کمکی را می توان در دو قسمت معرفی کرد:

 1. سگ های خدماتی SVAN
 2. سگ های حامی عاطفی ESAN

سگ های SVAN

سگ های SVAN شما در تمامی خطوط هواپیمایی بصورت رایگان در کابین پذیرش می شوند. سگ های SVAN باید آموزش دیده و دارای گواهینامه باشند.

سگ های ESAN

سگ های ESAN فقط در پروازهای استانبول به امریکا و بالعکس بصورت رایگان پذیرش می شوند.

 

حمل حیوانات در قسمت حمل بار

حیوانات خانگی در صورت داشتن شرایطی چون عدم مطابقت اندازه قفس آنها با اندازه استاندارد قفس ها و وزن بیش از 8 کیلوگرم حمل آنها در کابین ممکن نیست و آنها در قفس های مخصوص در بخش حمل بار حمل می شوند.

حیوانات ممنوع برای حمل و نقل

بر اساس قوانین بین المللی حیوانات، بعضی حیوانات خانگی شما برای پرواز پذیرش نمی شوند. سگ های آمریکایی خطرناکی همچون pitbull ، staffordshire، Japanese tosa، dogo argentino، filla brasileiro قابل حمل نیستند.

حیوانات خانگی با قفس مشترک

در کابین فقط حیواناتی از یک نوع و حیواناتی با عدم مشکل همزیستی می توانند در قفس مشترک حمل شوند. دو پرنده، دو گربه و یا دو سگ که باهمدیگر مسالمت داشته باشند، در صورت عدم تجاوز وزن آنها از 8 کیلوگرم می تواند در قفس مشترک حمل شود. در بخش حمل بار هم حداکثر 3 حیوان که از یک مادر زاده شده باشند، در قفس مشترکی می توانند حمل شوند.

در حمل و نقل غیر تجاری حیوانات خانگی و زینتی همراه مسافران ورودی از خارج به ترکیه می بایست شرایط زیر رعایت شود:

 

بردن سگ به ترکیه

 

1. به شرط همراه مسافر بودن جمعاً به دو حیوان( گربه، سگ، پرنده) و یا 10 عدد ماهی آکوایومی اجازه داده می شود. به ازای هر نفر نمی توان بیش از 2 حیوان همراه داشت( ماهی های زینتی 10 عدد).

2. آوردن حیوانات خطرناکی همچون پیتبول تریر، جاپانس توسا و نیز دوگو آرگنتینو، فیلا براسیلرو و دو رگه اینها به ترکیه ممنوع می باشد.

3. جهت شناسنامه دار کردن حیوانات باید برای حیواناتی امثال گربه و سگ میکروچیپ و برای پرندگان حلقه های شماره دار وجود داشته باشد. باید همراه مسافر گواهینامه سلامت دامپزشکی حیوانات و برای گربه ها و سگ ها پاسپورت و یا شناسنامه وجود داشته باشد. لازم است واکسن ضد هاری سه ماهگی گربه و سگ و واکسن دوره ای حیوانات بزرگسال اعمال شود. این واکسن ها باید در پاسپورت و یا شناسنامه حیوانات ثبت شود( باید حداقل 30 روز بعد از آخرین واکسن ضد هاری تست آنتی کور تیتراسیون انجام شود.

برای حیواناتی که تست آنتی کور تیتراسیون تاییدشده دارند و در پاسپورت و یا شناسنامه ی آنها ثبت شده و واکسیناسیون ضد هاری آنها مرتب اعمال شده دوباره خواسته نمی شود. در صورتی که گربه و یا سگ کمتر از سه ماهه باشند بدلیل عدم اعمال واکسن ضد هاری برای گربه و سگ کوچکتر از 3 ماهه می بایست نامه و برگه سلامت معتبری از اداره دامپزشکی کشور مبدأ، مبنی بر عدم تماس و یا زندگی این حیوان با هیچ حیوان وحشی دیگر وجود داشته باشد.

در مورد پرندگان هم بر اساس داده های سازمان بهداشت جهانی حیوانات OIE، جهت جلوگیری از انتشار آنفلولانزا باید از حیواناتی غیر از محدوده های ممنوعه باشند.

4. حداکثر 2 ماه قبل از خروج حیوانات از کشور مبدأ می بایست حتماً برگه سلامت دامپزشکی نوع استاندارد ترکیه از کشور مبدأ برای گربه و سگ ها تنظیم شود. برای پرندگان هم بدلیل عدم وجود یک نوع برگه سلامت یکسان، برگه سلامت دامپزشکی معتبر کشور مبدأ مورد قبول است.

مسافرت همراه با حیوانات با شرکت های اتوبوسرانی

متأسفانه بر اساس ماده 40/6 مقررات حمل و نقل جاده ای « بغیر از محل مخصوص حمل توشه وسیله نقلیه در جای دیگر آن نمی توان اشیاء حمل کرد. حیوانات خانگی همچون گربه، سگ و پرنده در قسمت های مخصوص حمل توشه می تواند حمل شود. در داخل وسیله نقلیه به هیچ عنوان نمی توان حیوان خانگی حمل نمود» هیچ یک از شرکت های اتوبوسرانی حمل حیوانات خانگی در کنار مسافر را نمی پذیرند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.6 از 5 با 23 رای

 • مونا روحانی

  1401-05-02 در 6:41 ب.ظ

  سلام خسته نباشید ببخشید من گربه رو تازه گرفتم و تازه یک نوبت واکسن زده و نوبت بعدی ۳ هفته دیگس و گربه ما حمایتی هستش اما شناسنامه گرفتیم براش ما قراره ۱۷ مرداد با اتوبوس حرکت کنیم چه اقداماتی لازمه میشه راهنمایی کنید

  • شیوا داداش زاده

   1401-05-03 در 4:00 ب.ظ

   سلام
   این مورد رو لطفا با جایی که بلیط صادر کرده صحبت کنید

 • Sama mohamadi

  1401-02-23 در 1:59 ب.ظ

  سلام
  شما در مقاله فرمودید که اگر خانه در ترکیه خریداری بشه میشه پت رو با خودمون ببریم، ایا برای اشخاصی که میخوان ترکیه ملک اجاره کنند شرایط به همین صورته؟ امکان بردن پت هست یا خیر؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • شیوا داداش زاده

   1401-02-25 در 10:47 ق.ظ

   سلام
   بله می تونید با در نظر گرفتن شرایط سفر با خودتون ببرید.

 • امیر حسین بیت سیاح

  1401-01-12 در 6:02 ب.ظ

  سلام از طریق مرز زمینی خودم بخوام برم
  میتونم عروس هلندیمو وارد ترکیه کنم با وسایلی که دارم میبرم?
  یا اگر نمیشه از طریق هوایی توی هواپیما محل نگه داری از پرندگانشون ججوریه باعث سکته یا خفگی پرنده میشه ایا
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • شیوا داداش زاده

   1401-01-17 در 11:03 ق.ظ

   سلام
   با ایرلاینتون باید هماهنگ بشید.

 • ذبیح زاده

  1400-12-19 در 1:35 ق.ظ

  سلام من دوتا گربه هامو تابستون امسال یعنی ۱۴۰۰ با ترکیش به استانبول آوردم، یسری اطلاعات میدم شاید کسی رو کمک کنه . میکرو چیپ باید برای سگ و گربتون بزنید ( زمان ما ۲۵۰ ت بود هزینه ش) ، برگه سلامت بگیرید از دامپزشک ( ۵۰ ت بود هزینه ش) ، اداره کل هر برگه ای رو قبول نداره از دامپزشکی های معتبر بگیرید ، بعد کپی از پاسپورتتون و شناسنامه حیوان با تصویر کد میکروچیپ و تصویر صفحه واکسن هاری و ضد انگل و اصل مدارک و بلیطتون و .. همه رو یک هفته قبل از تاریخ پرواز میبرید اداره دامپزشکی در میدان توحید.
  یادتون‌ باشه اگه مثل ما میخواید حیوون داخل کابین پیشتون باشه به ازای هر مسافر فقط یک حیوان مجازه در ایرلاین ترکیش .
  درباره ساک مخصوص اما و اگر زیاده و سایت ترکیش کلی تبصره داده که اصلا گیر نمیدن توی فرودگاه و هواپیما به ابعادش، فقط مهم اینه که سافت باشه و هارد نباشه ، من از خود ایران خریدم ۷۰۰ تومن .
  وقتی رسیدید فرودگاه با حیوونتون اول باید برید ط پایین اتاق قرنطینه دامی اونجا مجوز رو میدن ، نگران ساعت نباشید شبانه روزی هستن . فقط کمی زودتر از حد معمول برید فرودگاه .
  توی هواپیما پرسنل ترکیش خیلی خیلی با حیوونا مهربون بودن ازشون پذیرایی کردن و بعد از بلند شدن هواپیما اگه حیوون آروم باشه اجازه میدن از باکس خارجش کنید و بغلتون باشه .
  اگه حیوونتون استرسی هست قرص مخصوص قبل پرواز از دامپزشک بگیرید دیگه تا خود ترکیه میخوابه :)
  آها برای دستگاه ایکس ری از کارمند اون بخش خواهش کنید قدرت دستگاه رو کم کنه و بعد باکس حیوون رو بذارید روی دستگاه . توی فرودگاه هم یه پرداختی داشتیم به ازای وزن حیوون ، فکر میکنم برای هر کدوم ۸۰۰ ۹۰۰ تومن .
  امیدوارم به دردتون بخوره.

  تلفن اداره کل دامپزشکی هم اینه : داخلی ۱۰۷
  02166591005

  • شیوا داداش زاده

   1400-12-21 در 4:18 ب.ظ

   سلام
   ممنون از راهنماییتون

 • افسانه زکیخانی

  1400-12-15 در 5:02 ب.ظ

  من همراه سگم که حدد 5 کیلو هست میخوام برم استانبول 26 اسفند میخوام بدونم هزینه ش چقد میشه

  • شیوا داداش زاده

   1400-12-21 در 4:22 ب.ظ

   سلام
   هزینه بلیط رو باید با ایرلاینی که تشریف می برید چک کنید.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .