whatsapp
الو اپلای
گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  22 دی 1400

تعداد نظرات :  66

گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان

چگونگی اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان از جمله سوالاتی می باشد که ممکن است برای افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه، ادامه تحصیل در ترکیه، کار در ترکیه و … را دارند پیش بیاید. از جمله سوالاتی که ممکن است برای این افراد پیش بیاید این است که آیا با داشتن گواهی نامه کشور خودشان و یا گواهینامه بین المللی چه مدت در ترکیه می توانند رانندگی کنند؟

گرفتن گواهینامه رانندگی ترکیه برای اتباع خارجی دارای چه مراحلی می باشد؟ و برای خرید خودرو در ترکیه باید چه کارهایی انجام دهند. در این مقاله سعی شده است تا برخی از این سوالات جواب داده شود:

اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه در سال 2022

برای داشتن گواهینامه رانندگی چه شرایطی را باید کسب کنیم؟ ببه عنوان یک تبعه خارجی آیا در ترکیه محدودیت هایی برای دریافت گواهینامه رانندگی وجود دارد یا نه می توانید؟ شاید این سوالات نموه های بارزی از ده ها سوالی باشد که در صورتی که شما بخواهید در ترکیه اقدام به اخذ گواهینامه رانندگی کنید با آن مواجه باشید. در این مقاله سعی شده است که شما را با جواب این سوالات و ده ها مورد دیگر آشنا کنیم.

اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه

در سال 2020 تغییراتی در چگونگی گرفتن تسلیق رانندگی به وجود آمد. اولین تغییر ایجاد شده در ترتیب دریافت گواهینامه رانندگی ایجاد شد. با توجه به آیین نامه های جدید ، مراحل دریافت مجوز رانندگی در ترکیه به اداره کل امور جمعیت و شهروندی ترکیه مربوط شده است. در مراحل دریافت گواهینامه رانندگی؛ مراحل خاصی از قبیل شرکت در یک دوره رانندگی ، قبولی در امتحان دو مرحله ای و گذاشتن قرار ملاقات جهت ثبت نام در اداره کل جمعیت وجود دارد. برای رسیدن به مرحله اخذ گواهینامه رانندگی ، باید معیارهای دریافت گواهینامه رانندگی را رعایت کنید.

ممکن است موضوع اخذ مجوز برای اتباع خارجی که دانش کافی از موضوع ندارند بسیار پیچیده به نظر بیاید. افرادی که می خواهند در ترکیه نسبت به این کار اقدام کنند بیشتر از همه چیز نگران روند دریافت مجوز هستند. در واقع گرفتن گواهینامه رانندگی بسیار آسان است. با یک برنامه ریزی، مطالعه ساده و تمرین منظم می توانید گواهینامه رانندگی خود را به راحتی دریافت کنید.

 

شرایط اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه برای اتباع خارجی

اول از همه چیز در نظر داشته باشید که شرایط اخذ مجوز می تواند در هر سال جدید به روز شود و این مورد می تواند بسته به نوع و درجه گواهینامه رانندگی متفاوت باشد.

آیا در مورد کلاس های گواهینامه رانندگی چیزی می دانید؟ در صورتی که از موارد مهم این کلاس ها بی اطلاع هستید به خواندن این مطالب ادامه دهید. زیرا قبل از گرفتن گواهینامه رانندگی ، مواردی وجود دارد که باید بدانید.

شرایط اخذ گواهینامه رانندگی

قبل از هر چیز باید این نکته را در نظر داشته باشید که شرایط شما بر اساس نوع درخواستی گواهینامه رانندگی که قصد دارید آن را اخذ کنید با هم فرق دارد و تغییر  می کند. 17 کلاس گواهینامه رانندگی وجود دارد که می توانید طبق شرایط گواهینامه رانندگی 2022 دریافت کنید. برای این کلاس ها ، باید شش مورد را بدانید:

 1. شرایط سنی شخص متقاضی دریافت گواهینامه رانندگی
 2. تجربه لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی
 3.  نیاز به آموزش متقاضی اخذ مجوز رانندگی
 4. الزامات پزشکی برای اخذ جواز رانندگی
 5. ثبت در پزشکی قانونی برای دریافت مجوز لازم است
 6. شرط دریافت گواهینامه رانندگی

تغییرات قانون اخذ مجوز رانندگی در سال 2022

از سال 2018 ، آیین نامه ای برای کلاس های گواهینامه رانندگی ارائه شده است. بگذارید نگاهی بیندازیم که از سیستم قدیمی به چه صورت تغییر کرده است.

 • رانندگان کلاس B دیگر بدون تجربه نمی توانند از مینی بوس استفاده کنند.
 •      محدودیت سنی رانندگان MOPED (موتور سیکلت های کم حجم) به 16 سال کاهش یافته است.
 • در حالی که گروه موتور سیکلت قبلاً A1 و A2 بود ، اکنون در قسمت M ، A ، A1 و A2 قرار داده شده است.
 • مجوزهای رانندگی کلاس H برای شهروندان معلول دیگر موجود نیست. وضعیت سلامتی شهروندان مستقیماً در گواهینامه رانندگی نوشته خواهد شد.
 • در صورتی که ماشین شما دارای گیربکس اتوماتیک باشد از سال 2018  در صورت تمایل می توانید مستقیماً در تسلیق شما وارد شود.

محدودیت های سنی دریافت مجوز رانندگی در سال 2022

محدودیت های سنی مورد نیاز برای واجد شرایط بودن به شرح زیر است:

 • برای دریافت مجوزهای رانندگی کلاس M ، A1 و B1 حداقل سن 16 سالگی در نظر گرفته شده است.
 • برای مجوزهای A2، B، BE، C1، C1E، F و G متقاضی باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.
 • سن رانندگی لازم برای کلاس A،  بیست (20) سال در نظر گرفته شده است.
 • شرایط سنی برای مجوز رانندگی C ، CE ، D1 و D1E  که در نظر گرفته شده است 21 سال می باشد.
 • حداقل سن لازم برای کلاسهای رانندگی D و DE 24

 شرایط مورد نیاز تجربه برای دریافت مجوزهای مختلف رانندگی

 • اگر می خواهید مجوز کلاس A را دریافت کنید ، باید حداقل دو سال سابقه رانندگی A2 داشته باشید. ولی یک استثناء در این مورد وجود دارد و آن این است که اگر قصد دریافت گواهینامه رانندگی کلاس A را دارید و 24 سال سن دارید ، نیاز به داشتن تجربه به طور خودکار غیرفعال می شود.
 • اگر می خواهید مجوز کلاس C1 ، C ، D1 و D را بدست آورید ، باید حداقل دارای مجوز کلاس B باشید.
 • افرادی که قصد دارند مجوز رانندگی کلاس BE را بگیرند ، باید از قبل دارای گواهینامه رانندگی کلاس B باشند.
 • اگر می خواهید مجوز کلاس CE بگیرید ، مجوز کلاس C راا لازم دارید.
 • اگر قصد اخذ مجوز رانندگی C1E را دارید ، باید مجوز رانندگی CE را داشته باشید.
 • شرط تجربه مورد نیاز برای اخذ مجوز کلاس DE داشتن مجوز کلاس D است.
 • اگر می خواهید مجوز کلاس D1E دریافت کنید ، باید مجوز کلاس DE را نیز باید داشته باشید.

حداقل مدرک تحصیلی اخذ مجوز

بسته به آیین نامه اداره راهنمایی و رانندگی ، متقاضیانی که در نظر دارند مجوز رانندگی بگیرند ، باید حداقل فارغ التحصیلان دبستان باشند.

هنگام ثبت نام  شما می بایستی دیپلم دبستان خود را ارایه نمایید.

شرایط سلامتی دریافت گواهینامه رانندگی

بسته به مقررات راهنمایی و رانندگی، هر راننده باید شرایط پزشکی خاصی را داشته باشد. وقتی دوره رانندگی خود را شروع می کنید و متقاضی اخذ مجوز رانندگی می شوید ، گزارش پزشکی را از موسسات معتبر پزشکی باید به اداره راهنمایی و رانندگی  ارایه نمایید. نه تنها برای اخذ مجوز اولیه بلکه برای تمدید آن نیز شما باشد برای دریافت برگه سلامت پزشکی اقدام کنید. موسساتی که می توانید هنگام دریافت گواهینامه رانندگی گزارش پزشکی را دریافت کنید به شرح زیر است:

 • مراکز درمانی وابسته به وزارت بهداشت و دانشگاه ها (بیمارستان های دولتی ، بیمارستان های آموزشی و پژوهشی ، دانشکده های پزشکی)
  مراکز بهداشت خانواده (پزشکان خانواده)
 • بیمارستان های خصوصی ، مراکز پزشکی خصوصی و درمانگاه های خصوصی که دارای مجوز از وزارت بهداشت هستند.

محدودیت های سنی

هزینه های گزارش سلامت پزشکی برای مجوز رانندگی

 • می توانید گواهی بهداشت خود را برای مجوز رانندگی از پزشکان خانواده بصورت رایگان دریافت کنید.
 • در بیمارستانهای عمومی ، گزارش پزشک 50 لیر و گزارش کمینه پزشکی 200 لیر می باشد.
 • در صورت درخواست برگه سلامت پزشکی برای مجوز رانندگی از بیمارستانهای آموزشی و پژوهشی یا بیمارستانهای دانشگاه ، برای پزشک 75 لیرو برای گزارش کمیته پزشکی 300 لیر می باشد.

اگر قصد تهیه گزارش پزشکی از بیمارستان های خصوصی را دارید ، باید بدانید که مبلغ پرداخت شده از بیمارستان به بیمارستان دیگر ممکن است با هم متفاوت باشد.

آیا در هنگام ثبت نام گواهینامه رانندگی به سابقه کیفری نیا داریم؟

براساس آیین نامه اداره راهنمایی و رانندگی ، و ماده 76 قانون اخذ گواهینامه رانندگی ارایه نامه سلامت پزشکی لازم می باشد. همچنین در خصوص سوابق کیفری باید در نظر داشته باشید که شخص نباید مرتکب جرایم زیر شده باشد:

 • عدم ارتکاب جرائم مندرج در مواد 188 ، 190 و 191 قانون مجازات ترکیه ،
 • عدم ارتکاب جرایم طبق ماده 4 بند 7 قانون مبارزه با قاچاق کالا ،
 • عدم ارتکاب جرائم موضوع ماده 12 ، بند 2 و بندهای بعدی قانون سلاح گرم و چاقو و سایر تجهیزات .

آزمون های رانندگی مورد نیاز

داوطلبان رانندگی باید برای اخذ گواهینامه رانندگیاز دو آزمون دو مرحله ای عبور کنند. مرحله اول قبولی در امتحان کتبی آزمون است و مرحله دوم  قبولی در آزمون رانندگی عملی می باشد.

 • اگر می خواهید مجوز رانندگی کلاس M ، B1 ، B ، A1 ، A2 ، F و G را بدست آورید ، باید امتحان گواهینامه رانندگی دو مرحله ای را بگذرانید.
 • در صورتی که در نظر دارید مجوز رانندگی کلاس های  A، C1، C، D1، D، BE، CE، C1E، DE و D1E را دریافت کنید از آزمون کتبی معاف هستید ولیکن می بایستی حتما از آزمون عملی قبول شوید.

هزینه های دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه

در نظر داشته باشید که هزینه های شرکت در آزمون گواهینامه رانندگی در ترکیه هر ساله به روز می شود. هزینه آزمون 100 لیر می باشد. شما می توانید این هزینه را یک روز قبل از امتحان در بانک های دولتی پرداخت کنید یا می توانید از طریق آموزشگاه رانندگی خود پرداخت کنید. هزینه صدور گواهینامه رانندگی به شرح زیر است:

 •  هزینه کلاس رانندگی A1 ، A2 ، A و F به طور متوسط 164،40 لیر
 •  هزینه کلاس رانندگی B به طور متوسط 495،70 لیر
 • کلاس های دیگر (C1، C1E، C، CE، D1، D1E، D، DE) : 827  لیر
 • هزینه کلاس های رانندگی بین المللی: 330،30 لیر
 • هزینه سایر کلاس های رانندگی ا: 134 لیر

اعتبار گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان

گواهینامه رانندگی در ترکیه دارای ۱۰ سال اعتبار می باشد و افرادی که بعد از گذراندن امتحان کتبی و عملی موفق به گرفتن این گواهی نامه شده باشند می توانند تا ۱۰ سال از آن استفاده کنند مگر این که بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه گواهینامه آن فرد نامعتبر اعلام گردد. لازم به ذکر است گواهی نامه رانندگی ترکیه به مانن کارت ملی دارای اعتبار می باشد و افراد بسیاری از کارهای حقوقی و بانکی خود را با آن می توانند انجام دهند. این گواهی نامه در بیش از ۱۴۰ کشور دنیا دارای اعتبار بالایی می باشد بسیاری از کشورها نیز آن را به رسمیت می شناسند و نیازی به تغییر و یا تعویض آن وجود ندارد.

 

مراحل اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه

مراحل اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه

 1. در اولین مرحله از گرفتن گواهینامه رانندگی ترک برای ایرانیان ، لازم است تا با مراجعه به سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه نسبت به ترجمه مدارک رانندگی اقدامات لازم صورت گیرد. در این جا منظور از مدارک: پاسپورت، شناسنامه و گواهینامه رانندگی ایرانی می باشد. برای ترجمه گواهینامه ایرانی، متقاضی می بایستی علاوه بر پر کردن فرم های مربوطه در سفارت ایران، یک قطعه عکس پشت نویسی شده به همراه رسید ۱۰ یورو هزینه ترجمه را به کارشناس در سفارت تحویل دهد. مدت زمان لازم برای دریافت ترجمه گواهینامه ایرانی در سفارت ایران حداکثر دو روز کاری خواهد بود. اگر به مدت زمان کمتری احتیاج دارید می توانید می توانید با صرف مبلغ بیشتری در دفاتر ثبت رسمی و نوترها به این کار اقدام کنید. البته لازم به ذکر است که شما به صورت آنلاین نیز می توانید جهت ترجمه گواهینامه ایرانی خود اقدام کنید. بدین صورت که به سامانه تاک (www.tak.mfa.ir) مراجعه نمایید و مدارک خود را در این سامانه بارگذاری کنید. و در مرحله بعد با دریافت کد رهگیری به سرکنسولگری ایران در ترکیه مراجعه نمایید.
 2. با در دست داشتن پاسپورت و ترجمه رسمی گواهی نامه شما لازم است تا به فرمانداری و به بخش آپوستل مراجعه کنید. تا این بخش مدرک شما را تایید کنید. لازم به ذکر است در این بخش شما نیازی به پرداخت هزینه ندارید و خدمات به صورت رایگان به شما ارایه می گردد.
 3. در مرحله بعدی گرفتن گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان ، لازم است تا متقاضی به یک کلینیک چه دولتی و چه خصوصی مراجعه نماید تا بتواند گزارش پزشکی مربوط به سلامت خود جهت رانندگی در ترکیه را دریافت نماید. معاینات ساده و سرپایی توسط پزشک انجام خواهد شد و شامل معاینه چشم، و شرح سوابق بیماری متقاضی خواهد بود. جدای از این موراد متقاضی دریافت گواهینامه در ترکیه لازم است تا آزمایش خون نیز بدهد که بعد از گرفتن جواب آزماش و گزارش پزشک این مرحله به اتمام می رسد. هزینه این بخش ۱۵ لیر برای آزمایش خون ( مشخص شدن نوع گروه خونی) و ۴۵ لیر بابت گزارش پزشکی خواهد بود. در مجموع ۶۰ لیر در این قسمت باید هزینه گردد.
 4. بعد از به اتمام رسیدن مراحل بالا، با در دست داشتن کلیه مراحل متقاضی لازم است تا به اداره مالیات و یا همان اداره ورگی در شهر محل سکونت خود مراجعه نمایند. در این بخش لازم است تا فرد مبلغ ۳۰۰ لیر ترکیه را به حساب اعلام شده دولت ترکیه جهت گرفتن گواهینامه رانندگی در ترکیه واریز نمایند. و رسید مربوطه از اداره مالیات دریافت کنند.
 5. متقاضی لازم است تا وارد سایت اداره پلیس شده و در آنجا نسبت به گرفتن وقت جهت تحویل حضوری مدارک اقدام نماید.
 6. آدرس سایت اداره پلیس جهت گرفتن وقت حضوری https://randevu.nvi.gov.tr/ می باشد.
 7. در تاریخ و ساعت مشخص شده متقاضی باید با در دست داشتن پرینت وقت راندوو، نتایج آزماش خون، گزارش پزشکی، رسید اداره مالیات، اصل گواهینامه رانندگی ایرانی، ترجمه گواهینامه رانندگی ایرانی، اصل پاسپورت، کارت اقامت به همراه کپی آن باید به ادراه پلیس مراجعه نموده و به بخش مربوطه تحویل دهد.
 8. با مراجعه حضوری به اداره پلیس از شما انگشت نگاری به عمل خواهد آمد که البته زمان زیادی به طول نمی انجامد.
 9. بعد از انجام انگشت نگاری و تحویل مدارک به کارشناس مربوطه در اداره پلیس شما می بایستی مبلغ ۱۲۰ لیر را به عنوان هزینه این پخش به صورت نقدی پرداخت نمایید. البته در این مرحله تعدادی نمونه امضاء نیز از شما گرفته خواهد شد تا در گواهینامه رانندگی شما استفاده گردد.
 10. در طی 12 روز گواهینامه ترکیه شما صادر خواهد شد.

مدارک لازم جهت گرفتن گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان

 1. گذرنامه
 2. اصل گواهینامه ایرانی
 3. فتوکپی رنگی از پشت و رو گواهی نامه ایرانی
 4. ترجمه رسمی ترکی گواهینامه ایرانی با مهر
 5. فتوکپی رنگی از پشت و رو گواهی نامه ترجمه شده
 6. اصل شناسنامه به همراه ترجمه رسمی ترکی آن
 7. گزارش عکس دار سلامت راننده ( توسط پزشک گزارش داده می شود)
 8. چهار قطعه عکس پاسپورتی ۶*۵
 9. واریز هزینه های مربوط به اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان ( فیش پرداختی به مبلغ ۳۴۶.۷ برای گواهی نامه پایه دوم) که در همه بانک ها در ترکیه قابل پرداخت خواهد بود.
 10. گزارش گروه خونی راننده

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.2 از 5 با 88 رای

 • علیرضا مرغوب

  1402-08-26 در 12:17 ق.ظ

  سلام بدون دیپلم میشه گواهینامه ترکیه گرفت؟

  • شیوا داداش زاده

   1402-08-27 در 10:59 ق.ظ

   سلام
   خیر حتما باید حداقل دیپلم داشته باشید.

 • علیرضا مرغوب

  1402-01-20 در 12:06 ق.ظ

  سلام من گواهینامه ایران ندارم میتونم تو ترکیه گواهینامه بگیرم ؟

  • شیوا داداش زاده

   1402-03-06 در 12:07 ق.ظ

   سلام
   شرایط گرفتن گواهی نامه ترک
   1. داشتن اقامت
   2. داشتن مدرک تحصیلی حداقل دیپلم
   3. شرکت در آزمون( در صورت نداشتن گواهی نامه ایرانی)

 • حسین منوچهری

  1401-10-14 در 1:30 ق.ظ

  سلام.خواستم بدونم میتونم برم ترکیه و گواهینامه اونجا رو بگیرم و بعد در دبی اون رو تبدیل کنم به گواهینامه اماراتی.چون اونجا یکم سخت گیری میکنن

  • شیوا داداش زاده

   1401-10-14 در 12:35 ق.ظ

   سلام
   در ترکیه بله می تونید ولی در ارتباط با دبی متاسفانه ما اطلاعات نداریم

 • علیرضا

  1401-09-16 در 2:37 ق.ظ

  سلام ، من میخواستم بپرسم اگر فردی در ترکیه گواهینامه گرفته باشه آیا اون گواهینامه در ایران قبول هست ؟ یا توی ایران باید مجدد امتحان بده ؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-09-16 در 1:32 ب.ظ

   سلام
   خیر در ایران باید مجددا گواهینامه بگیرند

 • سارا هنرکار

  1401-07-22 در 3:00 ب.ظ

  آیا کلاسهای رانندگی فارسی زبان در ترکیه وجود دارد؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-07-23 در 11:04 ق.ظ

   سلام
   خیر شما باید به زبان ترکی مسلط باشید

 • رحیم رحیمی

  1401-06-09 در 4:50 ق.ظ

  سلام بنده ۲۹ سال سن دارم و به ترکی ایرانی که خیلی شبیه به زبان ترکیه میباشد مسلطم.
  بنده در ایران مربی آموزشگاه پایه سوم هستم .
  آیا میتوانم برای ترکیه در همین شغل اقدام کنم . ؟
  گواهینامه پایه دوم( مینی بوس) و موتور سیکلت(۲۰۰cc) ایران را دارم . خواهش میکنم توضیح دهید و از چ طریقی اقدام کنم.
  سپاسگزارم

  • شیوا داداش زاده

   1401-06-20 در 11:17 ق.ظ

   سلام
   از قسمت های کاریابی باید سوال کنید. متاسفانه موسسه الو اپلای خدمات کاریابی نداره

 • سیامک

  1401-03-23 در 11:05 ب.ظ

  سلام
  من اقامت ترک دارم و گواهینامه ایرانم رو خیلی راحت تو 10 روز به گواهینامه ترک تبدیل کردم ولی گواهینامه ایرانم پایه دو بود شامل مینی بوس D1 و کامیون C1 اما گواهینامه ترکم فقط B,B1,M,F شده . خواستم ببینم کسی تونسته به پایه 2 یا 3 تبدیل کنه؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-04-04 در 3:06 ب.ظ

   سلام
   برای تبدیل پایه 2 باید آزمون مجدد بدید

 • حمید محمدی

  1401-03-13 در 6:34 ب.ظ

  سلام، با ترجمه مدرک تحصیلی موقت (به مشمولین مدرک اصل داده نمیشه) میشه گواهینامه ترکیه رو گرفت؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-03-21 در 10:43 ب.ظ

   سلام
   بله می تونید اقدام کنید

 • سید مهدی گلستان

  1401-02-09 در 11:40 ق.ظ

  سلام و وقت بخیر. من شهروند ترکیه هستم و ۵۵ سالم و همسرم ۴۷ سال برای تعوض گواهینامه خودمان به ترکی متاسفانه مدارک تحصیلی را گم کرده ایم . ایا میتوان بدون مدرک تحصیلی اقدام کرد و ایا میتوان با همین گواهینامه بین اللملی استفاده کرد و مجددا تمدید کرد

  • شیوا داداش زاده

   1401-02-22 در 10:33 ق.ظ

   سلام
   گواهی نامه بین المللی فقط تا 3 ماه در ترکیه قابل استفاده می باشد و حتما باید تبدیل کنید. کپی مدارک تحصیلیتون رو هم ندارید؟

 • samisaadi

  1400-12-22 در 2:44 ق.ظ

  تشکر از خدمتات دولت مقتدر ترکیه

  • شیوا داداش زاده

   1401-01-29 در 10:45 ق.ظ

   ممنون از همراهی شما

 • شهرام آقایان

  1400-10-16 در 12:25 ق.ظ

  سلام من راننده پایه یک هستم با مدارک کامل ترانزیتی وسابقه کار ۱۸سال دارم میتونم برای کار در ترکیه ثبت نام کنم

  • شیوا داداش زاده

   1400-10-20 در 8:33 ب.ظ

   سلام
   شرایط کار در ترکیه کاملا متفاوت هست. نیاز به زبان و همچنین جایی داره که برای شما اجازه کار بتونن بگیرن

 • امینی

  1400-10-03 در 9:25 ب.ظ

  سلام با پایه یک ایران و مدرک دیپلم میشه در ترکیه گواهینامه ماشین سنگین بگیرم؟دیگه نیاز نیست داخل ترکیه مثل ایران اول پایه سه بگیرم بعد پایه دو بعد پایه یک؟
  با اقامت توریستی میشه گواهینامه ماشین سنگین بگیرم و بعد گرفتم دنبال کار بگردم تا اقامت کاری بگیرم

 • محمد سجاد

  1400-06-02 در 5:35 ب.ظ

  سلام و عرض ادب
  اگه اقامت ترکیه نداشته باشیم نمیشه گواهینامه ایرانی رو به ترک تبدیل کرد؟
  هدف من صرفا اخذ گواهینامه ترکیه برای انجام امور بین المللی هست.

  • شیوا داداش زاده

   1400-06-03 در 4:19 ب.ظ

   سلام
   یکی از مدارک لازم جهت گرفتن گواهی نامه ترک کارت اقامت می باشد.

   • محمد سجاد

    1400-06-04 در 4:27 ق.ظ

    جسارتا با اقامت توریستی هم امکان دریافت هست؟

   • شیوا داداش زاده

    1400-06-06 در 4:47 ب.ظ

    سلام
    بله با اقامت یکساله توریستی می تونید درخواست بدید.

 • ramın aghapoor

  1399-10-19 در 9:59 ب.ظ

  ما که اقامت یه ساله داریم هم میتونیم بگیریم ؟
  و اینکه برای گواهینامه ای که میگیریم فقط برای سواری میشه مثل بره ایران دیگه ؟؟؟
  و گواهینامه که میگیریم چند سال اعتبار دارد ؟؟؟؟
  این گواهینامه بین المللی است یا خیر؟؟؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-10-21 در 1:34 ب.ظ

   سلام
   گواهی نامه بین المللی با گواهی نامه ترک فرق داره
   بله با کارت اقامت و با حداقل مدرک تحصیلی دیپلم می تونید هم گواهی نامتون رو تبدیل کنید و هم برای گواهی نامه اقدام کنید که عموما 10 ساله هستند.

 • مجتبی یوسفی

  1399-06-24 در 8:09 ب.ظ

  سلام روزتون بخیر. برای گواهینامه در سایت میخک اقدام کردم و تایید استعلام شد. اصل گواهینامه اینجا همراهم نیست. آیا با داشتن عکس و کپی رنگی اون میتونم برم سفارت برای گرفتن تایید گواهینامه؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-07-19 در 5:12 ب.ظ

   سلام
   خیر اصل گواهینامه باید همراهتون باشه.

 • پانته آ

  1399-04-26 در 2:04 ق.ظ

  آیا گواهی نامه ی رانندگی که در ایران گرفتیم در ترکیه باطل میشود؟؟؟ و باید بالاجبار دوباره در کلاس ها شرکت کنیم و امتحان کتبی و عملی دهیم؟؟؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-26 در 11:39 ق.ظ

   سلام
   خیر در صورتی که اقامت ترکیه را داشته باشید می توانید گواهی نامه ایرانی خود را به گواهی نامه ترک تبدیل کنید.

 • فرزاد

  1399-03-16 در 9:32 ب.ظ

  سلام خسته نباشید ببخشید مزاحم شدم من ۴ ساله اومدم ترکیه گواهینامه ایرانم رو میخوام تبدیل به گواهینامه ترک بکنم و همه مدارک رو تکمیل کردم و فرستادم و منتظر جواب از کنسولگری ایران هستم
  فقط یه سوال دارم گواهینامه ایران من ۵ ساله بود و الان ۴ سال از تاریخ اعتبارش گذشته امکان داره برام مشکلی پیش بیاد ؟؟ یا کاری به تاریخ اعتبار ندارن ؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-03-17 در 10:40 ق.ظ

   سلام
   وقتتون بخیر
   خیر مشکلی نداره

 • شهرام باقری

  1398-12-01 در 3:21 ق.ظ

  سلام من پایه یک دارم چطور میتونم تبدیلش کنم لطفا راهنمایی کنید مرسی

  • شیوا داداش زاده

   1398-12-01 در 3:54 ب.ظ

   سلام
   برای تبدیل گواهی نامه شما باید اقامت ترکیه را داشته باشید و حداقل مدرک دیپلم

  • امین

   1400-10-03 در 9:24 ب.ظ

   سلام با پایه یک ایران و مدرک دیپلم میشه در ترکیه گواهینامه ماشین سنگین بگیرم؟دیگه نیاز نیست داخل ترکیه مثل ایران اول پایه سه بگیرم بعد پایه دو بعد پایه یک؟
   با اقامت توریستی میشه گواهینامه ماشین سنگین بگیرم و بعد گرفتم دنبال کار بگردم تا اقامت کاری بگیرم

 • لیدا

  1398-11-14 در 11:46 ق.ظ

  سلام من مراحلی رو که گفتید رو انجام دادم گفتند جواب استعلام از ایران بیاد با من تماس خواهند گرفت با توجه به اینکه این پروسه ۶ ماه یا بیشتر طول خواهد کشید منو لطفا راهنمایی کنید برای گرفتن گواهینامه ترک
  آیا باید کلاسهای آموزش رانندگی ثبت نام کنم؟ یا مستقیما میتونم بدون این کلاسها تو آزمونها شرکت کنم

  • شیوا داداش زاده

   1398-11-14 در 4:52 ب.ظ

   سلام
   وقتتون بخیر
   در صورتی که شما دارای گواهی نامه ایرانی باشید می تونید با داشتن حداقل مدرک دیپلم در طی 2 هفته آن را تبدیل به گواهی نامه ترک کنید.

  • علی رضایی

   1398-11-15 در 6:19 ب.ظ

   سلام
   برای تبدیل گواهی نامه اقدام کردید یا گواهی نامه مجدد؟

 • جمشید

  1398-11-12 در 10:02 ب.ظ

  سلام.
  اگر شخصی گواهینامه ایرانی نداشته باشه چی؟
  یا اگه گواهینامه قدیمی تمدید نشده داشته باشه چطور میشه؟

  • علی رضایی

   1398-11-12 در 11:00 ب.ظ

   سلام
   باید دوباره در ترکیه آزمون رانندگی بده

 • شیوا داداش زاده

  1398-09-14 در 1:59 ب.ظ

  نه اگر کنسولگری تایید کند مشکلی نخواهد داشت

 • رضا

  1398-09-14 در 11:59 ق.ظ

  سلام، درخصوص تبدیل گواهینامه ایرانی به ترکی درصورتیکه تاییدیه از کنسولگری ایران بصورت آپوستیل باشد، باز هم مجدد استعلام از وزارت خارجه دارد؟ یا فقط ترجمه خارج از کنسولگری استعلام دارد؟ لطفا راهنمایی فرمایید.

 • مهرگان

  1398-08-20 در 11:57 ق.ظ

  سلام، نرخ تبدیل گواهی نامه تغییر کرده؟ شنیدم حدودا ۸۰۰ لیر شده، درسته؟ و سوال دیگه این که میگن اگر با گواهی نامه بین المللی( با ماشین خودت، نه ماشین کرایه ای) تصادف کنی بیمه خسارت پرداخت نمیکنه ، یعنی حتما باید گواهی نامه ترکیه رو داشت. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • شیوا داداش زاده

   1398-08-20 در 4:38 ب.ظ

   تبدیل گواهی نامه 250 لیر

  • بلالی

   1399-04-23 در 11:20 ب.ظ

   سلام من ترکیه زندگی نمیکنم اما میتونم گواهینامه ترک بگیرم. پایه یک دارم اما پایه دو گوهینامه ترکی ر میخوام. ممنو میشم راهنمایی ام کنید

   • شیوا داداش زاده

    1399-04-24 در 11:48 ق.ظ

    سلام
    با داشتن اقامت می تونید در امتحان پایه 2 هم شرکت کنید.

 • Ali

  1398-08-19 در 11:22 ب.ظ

  سلام من گواهینامه بین المللی سه ساله دارم تقریبا ۶ ماه پیش گرفتم. اینو میشه به جای ترجمه گواهینامه سفارتی تو نوتر ثبتش کرد و به اداره امنیت داد ؟ منظورم دور زدن اون زمان ۶ ماه تا یکسال که مربوط به امور خارجه است.

  • مدیر سایت

   1398-08-20 در 6:26 ق.ظ

   سلام دوست عزیز شما با گواهینامه بین المللی فقط امکان رانندگی در ترکیه رو دارید و نمیتونید اون رو تبدیل به گواهینامه ترک کنید و پروسه 6 ماه رو دور بزنید

 • امير

  1398-08-06 در 4:31 ق.ظ

  امکانش هست برای ترجمه اقدام نکنیم و دوباره از اول گواهینامه بگیریم تو ترکیه؟(امتحان بدیم)

  • مدیر سایت

   1398-08-06 در 11:29 ق.ظ

   بله شما میتونین مجدد در ترکیه برای اخذ گواهینامه ثبت نام کنین و بعد از گذراندن مراحل گواهینامه ترکیه را دریافت کنین ، البته اخذ گواهینامه در ترکیه به نسبت ایران کمی سخت هستش

   • mahtab

    1398-08-22 در 3:26 ب.ظ

    اگر زبان‌ترکی بلد نباشیم چی؟ ایا میتونیم با مترجم دوره و امتحانارو بگذرونیم؟

   • مدیر سایت

    1398-08-26 در 8:46 ق.ظ

    خیر دوست عزیز این امکان وجود ندارد حتما باید به زبان ترکی مسلط باشید

 • سیامک

  1398-07-28 در 7:32 ب.ظ

  اگر در ایران‌کارهای ترجمه را انجام بدهیم چطور امکان پذیر هست؟

  • admin

   1398-07-29 در 11:01 ق.ظ

   ترجمه کردن با تبدیل گواهینامه متفاوت هستش شما در ایران میتونین گواهینامه بین المللی بگیرین که حدودا 6 ماه اعتبار داره . برای دریافت گواهینامه رانندگی کشور ترکیه باید پس از گرفتن اقامت ترکیه اقدام کنین

 • علی

  1398-07-11 در 4:56 ب.ظ

  این مراحل تغیر کرده ترجمه گرفته شده از کنسولگری رو دوباره از وزارت امور خارجه ایران میپرسن و این مرحله از شیش تا یک سال زمان میبره

  • admin

   1398-07-14 در 11:02 ق.ظ

   بله در قانون جدید برای تایید مدارک ترجمه شده از وزارت امور خارجه استعلام میگیرن که این موضوع حدودا 6 ماه زمان بر هستش

   • کاوه

    1398-08-01 در 4:05 ب.ظ

    یعنی چی قانون تغییر کرده ؟ فقط 6 ماه تاییدیه ترجمه زمان میبره !!؟

   • مدیر سایت

    1398-08-04 در 10:29 ق.ظ

    بله متاسفانه بخاطر استعلامی که از سفارت ایران گرفته میشه 6 ماه زمان میبره

  • میترا

   1398-09-15 در 2:59 ب.ظ

   اگر ترجمه گواهینامه در دارلترجمه خود ترکیه و نوترهای اینجا انجام بدیم باز هم استعلام از وزارت خارجه ایران میکنند که ۶ ماه طول بکشه؟ مدرک تحصیلی هم برای گوهینامه لازمه؟

   • شیوا داداش زاده

    1398-09-18 در 11:31 ق.ظ

    مدرک تحصیلی برای گواهینامه دیپلم میخواد و ما در عرض 12 روز کاری گواهینامه شما را از شهری که اقامت دارین میتونیم بگیریم.
    تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترک 12 روز طول میکشه و استعلام از وزارت خارجه لازمه که شرکت ما این کار رو انجام میده برا شما

   • ندا

    1399-04-19 در 12:00 ق.ظ

    اگه مدرك ديپلم نباشه بالاتر باشه ميشه؟

   • شیوا داداش زاده

    1399-04-20 در 10:15 ب.ظ

    سلام
    بله حداقل دیپلم هست ولی شما می توانید مدرک دکتری هم داشته باشید.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .