whatsapp
الو اپلای
خدمات پزشکی در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  16 فروردین 1400

تعداد نظرات :  2

خدمات پزشکی در ترکیه

خدمات پزشکی در ترکیه؛ در سال های اخیر تعداد اتباع خارجی که مهاجرت به ترکیه را انتخاب می کنند، رو به افزایش است. بعضی از این افراد بنا به دلایلی از جمله، سرمایه گذاری در ترکیه، و یا از طریق خرید ملک در ترکیه، تاسیس شرکت، تحصیل در ترکیه، کار و یا دلایل دیگر، اقامت در ترکیه را انتخاب می کنند. علاوه بر این ها افرادی که برا ی درمان و استفاده از خدمات پزشکی به ترکیه می آید در حال افزایش است.

استفاده از خدمات پزشکی ترکیه

اتباع خارجی که در ترکیه زندگی می کنند، برای اینکه از خدمات پزشکی در این کشور استفاده کنند باید چه اقداماتی انجام دهند؟ چه اطلاعاتی این زمینه باید داشته باشند؟

از صده 13 تا به امروز تحولات و پیشرفت های بسیاری درزمینه ی پزشکی ثبت شده است. با مطالعاتی که در سال های اخیر دراین زمینه در کشور ترکیه صورت گرفته است، خدمات پزشکی بهتری در اختیار شهروندان و اتباع خارجی گذاشته می شود.

برای مثال، خدمات اورژانس بیمارستان های خصوصی برای همه افراد به صورت رایگان ارائه می شود.

بیماران می توانند از طریق تلفن همراه و اینترنت با دکتر خود ملاقات کنند، علاوه بر آمبولانس هایی که از بزرگ راه ها استفاده می کنند، امروزه آمبولانس هایی که از دریا و راه های هوایی فعالیت می کنند و همچنین آمبولانس های موتوری نیز به آنها اضافه شد.

با استفاده از سیستم پزشک خانواده هر خانواده دارای یک پزشک مخصوص خود است.
فعالیت پزشکان هم در بخش خصوصی و هم در بیمارستان های عمومی ممنوع اعلام شد. بدین ترتیب از سوء استفاده هایی تحت عنوان پول چاقو جلوگیری شد.

خدمات پزشکی ترکیه برای ایرانیان

خدمات پزشکی ترکیه برای ایرانیان

اتباع خارجی در ترکیه مانند شهروندان این کشور از خدمات پزشکی و درمانی می توانند بهره مند شوند. طبق ماده 60 قانون اساسی ترکیه هر یک از شهروندان ترکیه و اتباع خارجی که در این کشور اقامت می کنند، حق استفاده از خدمات سلامت و تامین اجتماعی را دارند.

کشور ترکیه بر اساس عدم توجه به دین، ملیت، جنسیت، زبان، تفکر سیاسی، باور فلسفی، طبقه اجتماعی و اقتصادی، حق استفاده از تمام امکاناتی که دولت فراهم می کند را در اختیار همه شهروندان و اتباع خارجی که مقیم این کشور هستند، قرار می دهد.

در زیر توضیحاتی در مورد نحوه استفاده اتباع خارجی از خدمات پزشکی و خدمات ارائه شده توسط بیمه در این کشور را خواهیم داد.

خدمات پزشکی در ترکیه برای اتباع خارجی

اتباع خارجی برای استفاده از خدمات پزشکی در ترکیه چه اقداماتی باید انجام دهند؟

دو گزینه برای استفاده بهتر از خدمات پزشکی در ترکیه برای اتباع خارجی و تمام شهروندان این کشور وجود دارد. این دو گزینه شامل بیمه تامین اجتماعی و یا بیمه شخصی می باشد.

از بین این دو گزینه بیمه تامین اجتماعی از طرف دولت پرداخت می شود. بیمه سلامت شخصی نیز به شکل پرداخت مقدار تعیین شده حق بیمه به صورت ماهانه بوسیله ی یک شرکت خصوصی که بیمه سلامت را برای افراد تامین می کند، صورت می گیرد.

همچنین در ترکیه مطب های شخصی برخی پزشکان نیز وجود دارد. این پزشکان تحت نظر بیمه فعالیت نمی کنند و تعرفه های شخصی خود را دارند. بنابراین هم شهروندان ترکیه و هم اتباع خارجی برای استفاده از خدمات این مطب ها باید هزینه های بالایی پرداخت کنند.

استفاده از خدمات پزشکی ترکیه

روش های استفاده از خدمات پزشکی در ترکیه

از خدمات تامین اجتماعی چه کسانی می توانند بهره مند شوند؟
– اتباع خارجی که در ترکیه مجوز اقامت دریافت کرده اند.
– اتباع خارجی که به غیر از ترکیه در هیچ کشوری بیمه سلامت نداشته باشند.
– اتباع خارجی که به دنبال اقامت بیش از یک سال در ترکیه درخواست تمدید اقامت را دارند می توانند از بیمه سلامت استفاده کنند.
اتباع خارجی برای استفاده از بیمه تامین اجتماعی به کجا باید مراجعه کنند؟
اتباع خارجی برای بهره مند شدن از خدمات بیمه تامین اجتماعی باید به نزدیک ترین مرکز تامین اجتماعی مراجعه کننند. در سراسر ترکیه بیش از 600 مرکز تامین اجتماعی وجود دارد

 

درمان در ترکیه

 

مدارک لازم برای مراجعه و دریافت دفترچه بیمه تامین اجتماعی

– کارت مجوز اقامت
– اصل یا کپی سندی که نشان دهد تبعه خارجی شرایط دریافت بیمه تامین اجتماعی را دارد. که این سند توسط شعبه های فعال تامین اجتماعی ترکیه و یا از سازمان تامین اجتماعی کشور خارجی مربوطه ارائه می شود.
– فرم تعهد نامه

سایر افرادی که می توانند از بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند

تبعه خارجی که توانسته است دفترچه بیمه تامین اجتماعی را دریافت کند، از این طریق افراد خانواده او نیز می توانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی باشند به شرط این که:

– همسر رسمی او باشد
– فرزندان زیر 18 سال
– فرزندان زیر20 سال که در دوره دبیرستان مشغول تحصیل باشندو همچنین متاهل نباشند.
– فرزندان زیر 25 سال داشته باشند که در مقاطع دانشگاهی مشغول تحصیل هستند و همچنین متاهل نباشند.
– با توجه به سن فرزند تبعه خارجی که دارای معلولیت جسمی و ذهنی است و همچنین متاهل نیست.
– اگر موسسه ویا شرکتی که وی در آنجا کار می کند، تایید کند که تبعه خارجی تحت سرپرستی پدر و مادر است، می تواند از بیمه تامین اجتماعی استفاده کند.

 

ترکیه و صنعت پزشکی

 

درصد پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی چقدر است؟

درصد پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی برای تبعه خارجی 24 درصد حداقل دستمزد است و برای دانشجویان خارجی 4 درصد حداقل دستمزد است. از سال 2017 حداقل دستمزد در ترکیه 1603 لیره است.

اتباع خارجی چطور می توانند از بیمه شخصی استفاده کنند

اتباع خارجی برای دریافت مجوز اقامت قبل از هر چیز باید بیمه سلامت شخصی داشته باشند. یعنی یکی از شرایط مهم برای اقامت در ترکیه داشتن بیمه سلامت شخصی است. بیمه سلامت شخصی توسط شرکت های خصوصی بیمه در ترکیه تامین می شود. امکانات و شرایطی که شرکت های بیمه برای مشتریان خود تامین می کنند در هر شرکت متفاوت است.

همانند بیمه تامین اجتماعی برای بیمه سلامت شرکتهای خصوصی نیز درصد پرداخت حق بیمه در نظر گرفته شده است. در مقابل آن شخص می تواند از خدماتی پزشکی که شرکت بیمه تامین می کند، بهره مند شود.
قابل ذکر است که تبعه خارجی بعد از دریافت مجوز اقامت می تواند بیمه سلامت شخصی خود را باطل کرده و برای درخواست بیمه تامین اجتماعی اقدام کند.

خدمات پزشکی در ترکیه

بیمه سلامت شخصی در ترکیه

نمایندگی های شرکت های خصوصی بیمه سلامت در تمام شهرهای ترکیه وجود دارند. این شرکت ها در زمینه هایی مانند: بیمه ماشین، بیمه مسافرت، بیمه حوادث، بیمه سلامت و بیمه مسکن فعالیت می کنند.
شما می توانید از وب سایت های این شرکت ها تمام اطلاعات لازم در این زمینه را بدست بیاورید. همچنین برای استفاده از امکانات این شرکت ها به نمایندگی های آنها مراجعه کنید.

بیمه سلامت شخصی شامل کدام خدمات سلامت است؟

بیمه سلامت شخصی مانند بیمه تامین اجتماعی شامل بسیاری از خدمات پزشکی و سلامت می شود.
برای مثال:

 • پیوند کلیه، پانکراس، قلب، ریه، کبد، قرنیه
 • هزینه های ESWL , GAMA KNIFE
 • هزینه های دارویی
 • هزینه های معاینه پزشک
 • در طول درمان و بستری در بیمارستان، تشخیص بیوشیمایی، میکروبیولوژی، پاتولوژی، معاینه رادیولوژی و تصویر برداری
  فیزیوتراپی و توانبخشی بعد از عمل
 • آنژیوگرافی قلب و عروق
 • خدمات و مراقبت های پزشکی در خانه برای افرادی که تحت پوشش بیمه هستند و پشتیبانی اجتماعی در فعالیت های اجتماعی آنها
 • شیمی درمانی، رادیوتراپی، دیالیز

 

دریافت خدمات پزشکی در ترکیه

چگونه می توان از خدمات مطب های خصوصی در ترکیه بهره مند شد؟

علاوه بر پزشکانی که در بیمارستان های عمومی و خصوصی و بیمارستان های دانشگاهی مشغول به کار هستند، برخی از پزشکان مطب خصوصی برای ویزیت بیماران دارند. این پزشکان تحت نظرهیچ بیمه ای فعالیت نمی کنند و تعرفه های خاص خود را دارند.

بنابراین بیمارانی که در این مطب ها معاینه می شوند، نمی توانند از خدمات بیمه بهره مند شوند. به همین دلیل استفاده از خدمات پزشکی در مطب های خصوصی می تواند هزینه های زیادی را در بر داشته باشد.

نحوه دریافت خدمات پزشکی در ترکیه

ترکیه صاحب یکی از مهمترین سیستم های سلامت در جهان است. به ویژه با ” برنامه تحول در سلامت” که در اوایل دهه 2000 اجرا شد، سیستم بهداشتی در ترکیه به استاندارد های جهانی ارتقا یافته و خدمات بهداشتی با کیفیتی هم برای شهروندان ترکیه و هم اتباع خارجی مقیم در ترکیه ارائه می دهد.
در ترکیه در بسیاری از بیمارستان ها به ویژه بیمارستان های دولتی و دانشگاهی، موسسات بهداشتی، بیمارستان های خصوصی و مراکز پزشکی، خدمات پزشکی و سلامت در بالاترین استانداردهای جهانی ارائه می شود و اقدامات لازم برای جلوگیری از هر نوع مشکلات سوء بهداشتی انجام می شود.
اتباع خارجی که تصمیم به مهاجرت به ترکیه را دارند و یا بنا به دلایلی تصمیم به اقامت در ترکیه گرفته اند، قبل از هر چیز باید دارای بیمه سلامت باشند .

اتباع خارجی، در ترکیه از خدمات داروخانه چگونه بهره مند شوند؟

در مورد خدمات داروخانه در ترکیه، باید در نظر داشته باشیم که، اتباع خارجی باید تحت پوشش بیمه شخصی و یا تامین اجتماعی باشند.

این افراد می توانند داروهایی که لازم دارند را به صورت رایگان و یا اینکه با پرداخت هزینه کم از داروخانه ها تهیه کنند، بیمه های شخصی و تامین اجتماعی قراردادهای توافقی با این داروخانه دارند، و هزینه داروها را آنها پرداخت می کنند. هم برای شهروندان و هم اتباع خارجی که دارای بیمه نیستند، خریدن داروها با قیمت های بالا بسیار سخت خواهد بود.

در ترکیه برخلاف بعضی از کشورهای اروپایی و آمریکا، خدمات دارویی را فقط داروخانه‌ها ارائه می دهند. بر این اساس، طبق قانونی که در ترکیه وجود دارد، برای هر ۳۵۰۰ نفر در ترکیه یک داروخانه وجود دارد. به همین دلیل متناسب با جمعیت هر شهر، تعداد داروخانه ها نیز متفاوت است.

در ترکیه مجوز تاسیس داروخانه فقط برای افرادی داده می شود که فارغ التحصیل دانشکده داروسازی باشند، به همین دلیل شما با خیال راحت می توانید از داروخانه ها داروی مورد نیاز خود را تهیه کنید. کادر موجود در این داروخانه ها، افراد متخصص در این زمینه هستند.

 

روش های استفاده از خدمات پزشکی در ترکیه

 

آیا بیمه های شخصی و بیمه تامین اجتماعی در ترکیه، خدمات داروخانه ها را تحت پوشش قرار می دهد؟

داروخانه های ترکیه که با شرکت های بیمه و تامین اجتماعی قراردادهای توافقی دارند، و به صورت رایگان و یا اینکه با پرداخت هزینه کم داروها را در اختیار مردم قرار می دهند. اما بعضی از داروها وجود دارند که تحت پوشش بیمه نیستند، برای خرید این داروها هم افرادی که دارای بیمه هستن و هم افرادی که تحت پوشش بیمه قرار ندارند ،باید هزینه آنها را پرداخت کنند.

بعضی از داروها مانند مسکن، سرماخوردگی، داروهایی که برای رفع تب بدون نسخه تهیه می شوند، تحت پوشش بیمه نیستند اما این داروها با قیمت پایین به فروش می رسند.

در ترکیه اتباع خارجی از خدمات داروخانه چگونه بهره مند شوند؟

در ترکیه اتباع خارجی که تحت پوشش بیمه شخصی و یا تامین اجتماعی هستند، می توانند مانند شهروندان ترکیه، از خدمات داروخانه به صورت رایگان و یا پرداخت هزینه کم استفاده کنند. برای اینکه هزینه این داروها توسط شرکت های بیمه شخصی و یا تامین اجتماعی پرداخته می شود. به همین دلیل اتباع خارجی که در ترکیه اقامت می کنند، باید دارای بیمه باشند.

اتباع خارجی چطور می توانند از خدمات دندان پزشکی در ترکیه بهره مند شوند؟

ترکیه، در زمینه خدمات دندانپزشکی و رضایت بیماران، جزو کشورهای بسیار مهم جهان به شمار می آید. تعداد افرادی که برای استفاده از خدمات دندانپزشکی از سراسر دنیا به خصوص از اروپا به ترکیه می آیند، روزبه روز در حال افزایش است.

در زمینه ارائه این خدمات، اتباع خارجی و همچنین شهروندان ترکیه می توانند هم از طریق بیمه شخصی و یا تامین اجتماعی و هم مطب های خصوصی از خدمات دندانپزشکی در ترکیه بهره مند شوند.

اتباع خارجی مانند شهروندان ترکیه اگر دارای بیمه تامین اجتماعی باشند، می توانند در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی از خدمات دندانپزشکی استفاده کنند. همچنین بر اساس قانون جدیدی که در ترکیه تصویب شده است، افرادی که دارای بیمه تامین اجتماعی هستند می توانند از برخی بیمارستان های خصوصی نیز برای استفاده از خدمات دندانپزشکی بهره مند شوند.

شرکت های بیمه شخصی در ترکیه با قرارداد هایی که با بیمارستان های خصوصی و دولتی دارند، افرادی که تحت پوشش این بیمه ها هستند، می توانند از خدمات این بیمارستان ها استفاده کنند. مطب های خصوصی تعرفه های خود را دارند و با هیچ شرکت خصوصی و یا بیمه تامین اجتماعی فعالیت نمی کنند.

 

پزشکان ترکیه ای

 

ترکیه در کدام بخش های پزشکی موفق تر است؟

بسیاری از اتباع خارجی فقط برای درمان و معالجه به ترکیه مسافرت می کنند. به همین دلیل ما در اینجا بخش های پزشکی ترکیه که موفقیت های فراوانی کسب کرده اند را توضیح می دهیم.

کاشت مو :

استانبول مرکز کاشت مو در جهان کاشت مو یکی از بخش های مهم جراحی پلاستیک است. ترکیه در این زمینه جراحی پلاستیک، به ویژه در بخش کاشت مو جایگاه مهمی در دنیا دارد. تعداد افرادی که برای کاشت مو به ترکیه می آیند، روزه به روز در حال افزایش است .

علاوه بر استانبول، در شهرهایی مانند آنکارا و آنتالیا مراکز کاشت مو فعالیت گسترده‌ای دارند. ترکیه با داشتن پزشکان مجرب در زمینه کاشت مو همچنین هزینه بسیار پایین نسبت به دیگر کشورها مرکز توجه اتباع خارجی قرار گرفته است.

ترکیه در زمینه عملیات چشم نقش اول را در جهان دارد.

عمل چشم :

ترکیه سالیانه با ۴۰ هزار عمل چشم، در زمینه درمان بیماری های چشمی، مقام اول را دارد. در عملیات چشم تجربه و تخصص دکتر بسیار مهم است، ترکیه با داشتن پزشکان مجرب و متخصص در این زمینه توجه اتباع خارجی را به خود جلب کرده است. همچنین دولت ترکیه از نظر اقتصادی امکانات بسیار زیادی دراختیار بیمارستان ها قرار می دهد. از نظر تکنولوژی و هم از نظر پایین بودن هزینه و همچنین با داشتن پزشکان برتر ، ترکیه در درمان و عملیات بیماری های چشمی نقش اول را در جهان دارد.

ترکیه در زمینه جراحی قلب و عروق مقام سوم را در جهان دارد.

حراحی قلب و عروق :

در ترکیه متخصصان بسیاری در زمینه جراحی قلب و عروق وجود دارد. ترکیه بعد از آمریکا و آلمان، در زمینه درمان بیماری های قلب و عروق در رتبه سوم جهان قرار دارد. برای معالجه و درمان در زمینه بیماری های قلب و عروق از بسیاری از کشور های جهان به ویژه فرانسه، انگلیس و روسیه افراد زیادی به ترکیه می آیند. علاوه بر آن بسیاری از متخصصان جراحی قلب و عروق برای دریافت تخصص و پیشرفت در این زمینه در بیمارستان دانشگاه های ترکیه فعالیت می کنند.

همچنین دانشکده های پزشکی دانشگاه های استانبول، هاجت تپه، اگه، آنکارا، قاضی به طور منظم هر سال در لیست 1000 دانشکده پزشکی برتر در جهان جای می گیرند.
ترکیه در زمینه جراحی پزشکی پیشرفته تر از اروپا است.

جراحی پلاستیک :

در زمینه جراحی پلاستیک ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی در رتبه های برتر قرار دارد. در سال های قبل شهروندان ترکیه برای جراحی پلاستیک به خارج از کشور می رفتند. اما در سال های اخیر به دیل پیشرفت تکنولوژی در ترکیه و همچنین با وجود پزشکان مجرب در این زمینه، بسیاری از اتباع خارجی از کشورهایی مانند فرانسه، سوئد، آذربایجان، آلمان، هلند، ایران برای جراحی پلاستیک به ترکیه مسافرت می کنند.

انواع جراحی های پلاستیکی که امروزه مردم به آن علاقه زیادی دارند: لیفت صورت، برداشتن جربی شکم، جوان سازی پوست، جراحی بینی، بزرگ کردن و یا کوچک کردن سینه، اصلاح چین و چروک پوست و کاشت مو.

 

اتباع خارجی برای استفاده از خدمات پزشکی در ترکیه چه اقداماتی باید انجام دهند؟

 

پیشگیری از بیماری های همه گیر در ترکیه

اتباع خارجی که وارد این کشور می شوند قبل از اینکه از خدمات پزشکی در ترکیه استفاده کنند، باید در نظر داشته باشند که برخی تست های سلامت از این افراد گرفته می شود.

ترکیه برای جلوگیری از ورود بیماری های همه گیر و یا بیماری هایی که سلامت جامعه را به خطر می اندازد، در هنگام ورود افراد به کشور، اقداماتی را انجام می دهد.

دلیل شیوع بسیاری از بیماری های جهان، مسافرت بین کشورهاست. مخصوصا بیماری هایی که همه گیر هستند، توسط افرادی که بین کشورها مسافرت می کنند می تواند شیوع پیدا کند، این افراد می توانند شرایط خطرناکی را به وجود بیاورند.

ترکیه برای جلوگیری از این موقعیت ها، افرادی که وارد کشور می شوند را از نظر سلامت چک می کند و در صورت نیاز گزارش های مفصل پزشکی از آنها درخواست می کند.

اتباع خارجی که قصد اقامت در ترکیه را دارند باید واکسن هایی که برای معاینه اولیه سلامت لازم است را زده باشند. سیستم پزشکی ترکیه در زمینه به کارگیری واکسن هایی که برای جلوگیری از بیماری های عفونی و ایجاد یک جامعه سالم لازم هستند بسیار حساس بوده و تمام اقدامات لازم در این زمینه را انجام می دهد. برای افرادی که به ترکیه سفر می کنند ، زدن واکسن هایی مانند: سرخک و سرخچه، دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، آبله مرغان، فلج اطفال بسیار مهم است.

همان طور که می دانید به دیل جنگ در کشورهای خاورمیانه، کشور ترکیه میزبان میلیون ها پناهجو می باشد. این افراد ممکن است در کشور خود تست های سلامت و واکسن های ضروری را انجام ندهند، می توانند ناقل بسیاری از بیماری ها باشند. ترکیه برای جلوگیری از این خطرات پیشگیری های زیادی انجام می دهد. تحقیقات بهداشتی برای افرادی که وارد ترکیه می شوند، با توجه به اینکه در کجا اقامت خواهند کرد و تحقیق در مورد سابقه پزشکی آنها اقدامات لازم انجام می گیرد.

خدمات پزشکی در کشور ترکیه

تفاوت خدمات پزشکی ترکیه از سایر کشورها

در سال 2003 با برنامه تحول سلامت در ترکیه، خدمات پزشکی در این کشور در جهت مثبت تغییر کرد. با برنامه تحول در سلامت، سیستم سلامت مدرن راه اندازی شد.
بخش اورژانس بیمارستان های خصوصی مانند بیمارستان های عمومی به صورت رایگان خدمات ارائه می دهد. با به راه اندازی سیستم نوبت دهی، از اتلاف وقت بیماران جلوگیری شد. برای هر بیمار خدمات با کیفیت و مدرن ارائه می شود. داروها و استفاده از تجهیزات پزشکی به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.2 از 5 با 12 رای

 • میثم

  1399-10-22 در 3:25 ب.ظ

  با سلام شما فقط اینجا اطلاعات کلی راجب خدمات درمانی پزشکی گذاشتید اما هیچ سایت و شماره ای از مراکز دندانپزشکی و پزشکی دولتی معرفی نکردید

  • شیوا داداش زاده

   1399-10-24 در 1:17 ب.ظ

   سلام
   قصد ما معرفی خدمات بود .

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .