whatsapp
الو اپلای
پارک های ملی ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  19 اسفند 1399

تعداد نظرات :  0

پارک های ملی ترکیه

کشور ترکیه در موقعیت بین قاره ای، مانند پلی بین قاره های آسیا و اروپا، شناخته می شود. این کشور دارای یک اکوسیستم فوق العاده و تنوع زیستگاهی خاصی است. پارک های ملی در ترکیه یک منظره بی نظیر و طبیعت باور نکردنی را به بازدید کنندگان خود ارائه می دهند.

در پارک های ملی ترکیه, مناطق توریستی ترکیه، گیاهان، جانوران، شگفتی های زیر آب، مناطق کوهستانی و مکان های تاریخی باستانی را میتوانید مشاهده کنید. همچنین این پارک های ملی مناظر مختلف و تجربیات هیجان انگیز در فضای باز را به بازدید کنندگان ارائه می دهد.

سیاست های توریست محور ترکیه، افراد زیادی را برای سرمایه گذاری در ترکیه، خرید ملک در ترکیه، اخذ شهروندی ترکیه، تحصیل در ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه و سایر مقاصد به سمت این کشور می کشاند.

این مسافرین علاوه بر انجام کارهای جاری زندگی خود مانند کارهای بانکی، افتتاح حساب بانکی در ترکیه به گشت و گذار در ترکیه نیز علاقمند می باشند. ما در این مقاله سعی خواهیم کرد پارک های ملی ترکیه را به اختصار برای شما معرفی کنیم.

معرفی برجسته ترین و پربیننده ترین پارک های ملی در ترکیه

برجسته ترین و پربیننده ترین پارک های ملی در ترکیه– پارک ملی آلاداغلار (Aladağlar Milli Parkı)

قله آلا داغلار که در رشته کوه های توروس ترکیه گسترش یافته است. در قسمت جنوبی این کشور در مرزهای استان های کایسری، نیده و آدانا پخش شده است. پارک ملی آلاداغلار در منطقه به وسعت 55064 هکتار قرار گرفته است. این پارک از لحاظ سازندهای زمین شناسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دریاچه های یخبندان و آبشارهای کارپوز باشی از زیبایی های طبیعی این پارک ملی هستند که ارزش دیدن دارند.

پارک ملی آلاداغلاری برای کسانی که می خواهند اتراق کرده و اردو بزنند مناسب است. همچنین برای کوهنوردی، پیاده روی، منطقه ای بسیار مناسب است. محل مناسب برای فعالیت های ورزشی است. غاری معروف در منطقه پارک ملی آلاداغلار وجود دارد که مشهور است حضرت مریم در آن غار حضرت عیسی را به دنیا آورده است. وجود این غار در منطقه منبع مهم و با ارزش برای گردشگری فرهنگی است.

 

– پارک ملی کوپورلو کانیون (Köprülü Kanyon Milli Parkı)

این پارک از مهمترین و با ارزش ترین منابع طبیعی پارک های ملی ترکیه | مناطق توریستی ترکیه است. مساحت آن 35719 هکتار در مرزهای استان آنتالیا در منطقه مدیترانه پراکنده است. پارک کؤپرولو کانیون در دره ای به طول 14 کیلومتر است که بر روی رودخانه Köprüçay، شکل گرفته است.

ارتفاع دیواره این دره بیش از 100 متر می باشد. این دره یکی از مکانهای خاص با ساختارهای زمین شناسی دیدنی و جذاب ترکیه است. رودخانه Köprüçay یک منطقه قایقرانی محبوب است. این منطقه به دلیل وجود ماهی های لذیذ قزل آلا نیز مشهور است.

زمین وسیع این پارک را گونه جنگل های مدیترانه ای احاطه کرده است. این پارک با درختان کاج و خارها کوتاه پوشیده شده است. این ساختار دارای زیبایی طبیعی با ارزش و بی نظیری است. دره پارک ملی، دارای ارزش تاریخی و جغرافیای در ترکیه می باشد.

شکل ترکیب بسیار خاص این پارک با پوشش گیاهی و ترکیب آن با ویرانه های باستانی باقی مانده از شهر سلگه از ویژگی های دیگر این پارک است. تراس های سنگی، پل ها و جاده های متعلق به دوره های مختلف تاریخی در این مکان تاریخی و طبیعی وجود دارد. اگر سفری به ترکیه داشتید و سمت استان های آنتالیا گذرتان افتاد، دیدن این پارک خالی از لطف نخواهد بود.

پارک ملی کوپورلو کانیون

– پارک ملی دریاچه بی شهیر (Beyşehir Gölü Milli Parkı)

این پارک ملی که مساحت آن 86855 هکتار را در بر می گیرد. منطقه دریاچه بی شهیر در محدوده قونیه در منطقه مرکزی آناتولی قرار دارد. این پارک در سال 1993 به عنوان پارک ملی اعلام شد. بی شهیر، سومین دریاچه بزرگ ترکیه از نظر مساحت است.

بزرگترین دریاچه آب شیرین ترکیه که 16 گونه ماهی آب شیرین در آن یافت می شود. این پارک ملی که در محل تقاطع آناتولی مرکزی، کوههای تئوروس و مناطق غربی آناتولی واقع شده است، به لطف این ویژگی دارای بسیاری از انواع مختلف زیستگاه است.

یکی از مهمترین زیبایی های طبیعی پارک ملی کوه های آناماس است. این دریاچه با مسافت 154 کیلومتری و میزبانی خلیج های فراوان شکل منحصر به فردی دارد. تورهای مسافرتی زیادی در قالب پیاده روی، دوچرخه سواری و جیپ سواری و اقامت در چادرها یا کاروان ها به بازدید از این دریاچه زیبا می نمایند. پارک ملی دریاچه بی شهیر یکی از مظهرهای زیبایی های طبیعی ترکیه است.

– پارک ملی نمروت داغی

این پارک ملی در مرزهای آدی یامان در منطقه آناتولی شرقی واقع شده است. در این پارک بقایای باستان شناسی کوه نمروت بجا مانده است.

منطقه تحت پوشش این پارک منطقه ای است که در دوران باستان با نام “کامژین” شناخته می شد. گفته می شود این پارک بقایای یک پادشاهی مستقل قبل از میلاد مسیح می باشد. در سال های 32 الی 62 قبل از میلاد تومولوس آنتیوکوس، پادشاه این منطقه بوده است. پناهگاه هایی در کوه نمروت در ارتفاع 2150 متری وجود دارد. پارک ملی کوه نمروت گنجینه فرهنگی بی نظیری از میراث فرهنگی جهانی است که در یونسکو ثبت شده است.

در این پارک بقایای بسیاری از ویرانه های تاریخی، مجسمه های غول پیکر به ارتفاع ده متر و کتیبه های بسیاری از آن دوران است. علاوه بر ویرانه های شگفت انگیز در این پارک، می توان طلوع خورشید و غروب خورشید را به تماشایی ترین شکل آن مشاهده کرد. این ویژگی یکی از دلایلی است که باعث می شود همه ساله هزاران نفر به پارک ملی کوه نمروت بروند.

پارک ملی نمروت داغی

پارک ملی بی داغلاری

این پارک در آنتالیا و در منطقه مدیترانه واقع شده است. پارک ملی بی داغلاری، کوههای تائوروس غربی را در بر میگیرد. این پارک مساحتی 31018 هکتار دارد. بسیاری از شهرکهای باستانی مانند شهر پامفیلیا و لیکیا در منطقه پارک ملی بی داغلاری قرار دارد. و از طرفی در ساحل شهرهایی، مانند اولیمپوس، فسیل، ایدیروس، که اطراف دریا هستند تأسیس شده است. این شهرها زمانی از مراکز مهم دوران خود بودند.

هرچند از این شهرها امروزه ویرانه های تاریخی ارزشمندی بیش نمانده است. در نزدیکی شهر باستانی الیمپوس در پارک ملی ساحل بی داغی، شعله ای وجود دارد که صدها سال است در حال سوختن است. این شعله موضوع افسانه های شیمرا و بلرووفون شاعر مشهور هومر در حماسه ایلیاد است.

این منطقه به نام یانانتاش با افسانه های مردم صدها سال پیش، بازدید کنندگان را به پارک ملی می رساند. بی داغلاری محل تلاقی کوه و دریا در طبیعت می باشد که ارزش تاریخی پارک ملی ساحلی بی داغی را در ترکیه چند برابر ساخته است.

– پارک ملی کازداغی

این پارک در مرزهای منطقه ادرمیت و بالیکسیر به مساحت 20935 هکتار گسترش یافته است. پارک ملی کازداغی ترکیه، در یک منطقه حائل بین مناطق مارماره و إگه واقع شده است. كازداغی كه از زمان های بسیار قدیم مورد توجه مردم قرار گرفته است، از زیبایی ها و منابع طبیعی برخوردار است.

این پارک دارای بالاترین نقطه، شبه جزیره بیگا است. وجود اکسیژن ناب و خالص در کازداغی، از آن به عنوان ریه های منطقه یاد می کنند. منطقه ای با پوشش گیاهی غنی از جمله گونه های بومی و موجودات زنده وحشی در محدوده پارک ملی است. کازداغی با غلظت اکسیژن خود می تواند یک مستی و سرحالی شیرین را به بازدید کنندگان خود ببخشد.

– پارک ملی یدی گول لر

این پارک ملی در منطقه غرب دریای سیاه، در شمال استان بولو و جنوب استان زونگولداک قرار دارد. منطقه پارک ملی یئددی گوللر دارای پوشش گیاهی بسیار سرسبز است. پارک در یک منطقه مرتفع قرار دارد. این پارک ملی میزبان 7 دریاچه است که در اثر رانش زمین در ابعاد مختلف بوجود آمده اند. پارک ملی یئددی گوللر فرصتی عالی را برای بازدیدکنندگانی که می خواهند با طبیعت در تماس باشند را فراهم می کند.

در اطراف هفت دریاچه، آب های زیرزمینی، جنگل های زیبا و مخلوط ترین جنگل های ترکیه را میتوان مشاهده کرد. علاوه بر بسیاری از گونه های درختی که در آن وجود دارد، می توانید با 240 گونه مختلف متشکل از درختچه ها و گیاهان علفی در پارک ملی یدی گوللر روبرو شوید.

– پارک ملی اولو داغی

پارک ملی اولو داغی در زمینی به مساحت 13042 هکتار در مرزهای استان بورسا پراکنده شده است. پارک در منطقه اولوداغی با ارتفاع 254 متر قرار گرفته است. این منطقه در ادبیات جنگلداری جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا دارای پوشش گیاهی است که از ارتفاعات مختلف به وضوح قابل مشاهده است. در تابستان فعالیتهایی مانند پیاده روی، کوهنوردی، کمپ پیک نیک از موارد مورد استقبال گردشگران در این پارک است.

اولو داغی در زمستان به یک مرکز مهم ورزشی تبدیل می شود. در زمستان اسکی، اسکیت روی یخ و اتومبیل برفی و دیگر ورزشهای زمستانی در آن ارائه می شود. در این پارک، که بسیاری مسیر پیاده روی واقع شده است، دارای بهترین نمای پانوراما از تمام منطقه بورسا و خلیج گمیلیک است. خلیج ها، دریاچه ها، چشمه ها و تمام زیبایی های که در تمام فصلها در این منطقه به نمایش گداشته میشود. پارک ملی اولوداغی، میزبان محبوب ترین ورزش های زمستانی ترکیه است.

پارک ملی کاچکار

– پارک ملی کاچکار

پارک ملی کاچکار در مرزهای استان ریزه در منطقه شرقی دریای سیاه واقع شده است. این پارک، در کوه های کاچکار، مرتفع ترین کوه های منطقه است. رشته کوه های کاچکار که مرتفع ترین نقطه آن 3932 متر است، همچنین پر باران ترین مناطق کشور را در بر می گیرد. مرزهای پارک ملی با پوشش گیاهی غنی و سرسبز پوشیده شده است. رودخانه های بزرگی در این منطقه واقع شده اند. منطقه پارک ملی که توسط رودخانه های بزرگی همچون فیرتینا جریک و همشین جریک احاطه شده است.

زیبایی های طبیعی و مناظر بی نظیر خود که میزبان بهترین نمونه های ساختار جغرافیایی شرقی دریای سیاه است. کاچکار با این طییعت زیبا و بکر خود بازدید کنندگان را حیران خود می کند. پارک ملی کوهستان کاچکار این امکان را برای بازدید کنندگان فراهم می کند تا در فعالیت هایی از جمله عکاسی طبیعت، کوهنوردی، صخره نوردی و پیاده روی و همچنین فعالیت های ورزشی از جمله اسکی و قایقرانی فعالیت کنند.

– پارک ملی مارماریس

این پارک در جنوب غرب ترکیه، و در محل تلاقی دریای مدیترانه و ساحل دریای إگه واقع شده است. آب و هوا و پوشش گیاهی مدیترانه ای، تمام زیبایی ها را در بر می گیرد. در مرزهای این پارک مناطقی است که آثاری از قرنها میراث فرهنگی تمدن إگه را در خود جای داده است. در پارک ملی مارماریس؛ ویرانه های Amos، شهر باستانی Phsykos، قلعه مارماریس ارزش دیدن را دارد.

همچنین بقایای باستان شناسی و آثار تاریخی و گونه های بومی گیاهان آن نیز منحصر بفردند. درختان صمغ که معمولاً در مناطق ساحلی دیده می شوند از جاذبه های گردشگری دیرینه منطقه به شمار می آیند. این پارک ملی امکانات حمل و نقل و اقامت را برای بازدید کنندگان فراهم می کند.

 

پارک ملی کُرَه داغی

این پارک در منطقه غربی دریای سیاه کستامونو و استان بارتین واقع شده است. پارک ملی کره داغی در یکی از مناطقه بندری و جنگلی واقع شده است. وجود جنگل های قدیمی طبیعی که در پارک قرار دارد و از لحاظ بین المللی دارای اهمیت فراوانی است. کوره داغی در یکی از مناطق اکولوژیکی جهان با اولویت بندی جهانی WWF 200 قرار دارد. پارک ملی کوره داغی که میزبان مهمترین و منحصر به فرد ترین نمونه های میراث طبیعی در جهان است، به عنوان “موزه طبیعی” برای بازدید کنندگان خود خدمت می کند.

در اکوسیستم پارک ملی، این پارک منزلگاه اصلی گونه های قابل توجه گیاهان، و جانوران زیادی است. ناگفته نماند که برخی از آنها در معرض خطر انقراض هستند. در واقع، تعداد 40نوع از 132 گونه از پستانداران که در ترکیه زندگی می کنند در این منطقه زندگی می کنند. پارک ملی کوههای (کُرَه داغی) به دلیل سازندهای زمین شناسی و همچنین پوشش گیاهی و گونه های جانوری بسیار قابل توجه است.

– پارک ملی کارا تپه آصلان تاش

پارک ملی کارا تپه آصلانتاش در مرزهای استان عثمانیه در منطقه مدیترانه قرار دارد. زیبایی چشم انداز فوق العاده ای دارد. پوشش گیاهی متراکم آن در جهت شمال مشاهده می شود. هنگام تماشا از برکه سد آصلان تاش که بر روی رودخانه جیهان و قله های کاراتپه ساخته شده جلوه ویژه ای نمایان می شود. تاریخچه زیبایی طبیعی این پارک به قبل از میلاد بر می گردد.

بر این اساس منطقه کاراتپه ترکیه که شامل یکی از مهمترین سایت های باستان شناسی است. به خصوص سلسله مراتب موجود در دروازه های قلعه و پوشش های دیواری با ارزش های باستانی بالایی را داراست. بزرگترین موزه فضای باز ترکیه توسط بازدید کنندگان خارجی مورد استقبال قرار می گیرد در این منطقه است. پارک ملی کارا تپه آصلان تاش زیبایی های طبیعی، تاریخ و حیوانات وحشی را در کنار هم به نمایش گذاشته و مناطقی مناسب برای کمپ و پیک نیک به وجود آورده است.

پارک ملی از نظر وجود گیاهان نیز بسیار غنی است. حیات وحش آن حیواناتی مانند گوزن، خوک، شغال، خرگوش، روباه را در دل خود جای می دهد. می توانید از زالزالک های وحشی این پارک میل کنید. و لذت طبیعت بیشتر از بیش لمس کنید.

– پارک ملی بهشت پرندگان

پارک ملی پرندگان که در مساحت 17055 هکتار در مرزهای بالیکسیر در منطقه مارمارا پراکنده است. منطقه مهمی در مسیرهای مهاجرتی پرندگانی که از آناتولی به اروپا عبور می کنند، است. دریاچه پرندگان مانیاس، یک دریاچه پر آب است. با توجه به فصول، دارای غذای غنی (ortrofik) می باشد، دارای 266 گونه پرنده است. پارک ملی در منطقه ای واقع شده است که شهرک های باستانی زیادی در آنجا وجود دارد. این شهرکها اثری از لیدیانی است که در قرن 8 میلادی در آناتولی مستقر شدند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 با 7 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .