whatsapp
الو اپلای
کمیسیون خرید ملک در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  1 اسفند 1400

تعداد نظرات :  0

کمیسیون خرید ملک در ترکیه

در سالهای اخیر، مرزهای ملی تحت تاثیر فرآیند جهانی شدن، اهمیت خود را برای افراد و سرمایه خارجی از دست داده است. تفکر غالب در این دوره هرچند از کشوری به کشور دیگر متفاوت است، نسبت به اتباع خارجی و ورود سرمایه و در نتیجه تملک املاک و مستغلات مثبت بوده است. ترکیه نیز در دوره پس از 1980 در راستای تلاش برای اتخاذ سیاست های اقتصادی لیبرال و پیوستن به سیستم اقتصادی جهانی مقرراتی را در جهت تسهیل خرید املاک و مستغلات برای خارجیان و جذب سرمایه خارجی وضع نموده است.(خرید ملک در ترکیه)

بنا به اعلام سازمان آمار ترکیه «توئیک»، تعداد خانه‌های خریداری شده توسط اتباع خارجی در سال 2020 در مجموع 40 هزار و 812 واحد بوده است. اتباع ایرانی با خرید 7 هزار و 189 واحد مسکن در سال 2020 در صدر خریداران خارجی مسکن در ترکیه در سال گذشته قرار گرفتند.

مطابق قانون شماره 2644 تاپوی ترکیه، افراد خارجی به شرط رعایت محدودیت های قاونی می توانند در ترکیه ملک خریداری کنند. اتباع خارجی برای خرید املاک غیر منقول در ترکیه نیازی به داشتن مجوز اقامت ندارند.

هزینه های خرید ملک در ترکیه

1. هزینه های خرید ملک در ترکیه

برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی که امور مربوط به واگذاری املاک غیرمنقول در آنها بر عهده اداره نوتر(ثبت اسناد) است، در ترکیه این کار توسط مقام مسئول اداره کل ثبت زمین و کاداسترو صورت می گیرد. در طی پروسه واگذاری، حضور خریدار و فروشنده در اداره کل ثبت زمین و کاداسترو الزامی است. البته برای انجام این امور می توان یک وکیل استخدام کرد. بعد از اتمام مراحل واگذاری، سند مالکیت خود را دریافت خواهید کرد. هزینه های خرید ملک در ترکیه به صورت زیر است:

– هزینه های مربوط به امور نقل و انتقال سند

4 درصد از ارزش اعلام شده ملک توسط اداره کل ثبت زمین و کاداسترو، به عنوان مالیات پرداخت می شود. کمیسیون آژانس املاک و مستغلات
طبق مقررات، کمیسیون آژانس املاک و مستغلات برای هریک از طرفین فروشنده و خریدار 2 درصد + مالیات بر ارزش افزوده از قیمت فروش است.

– هزینه گزارش ارزیابی

به هنگام فروش املاک به اتباع خارجی، ارائه گزارش ارزیابی با ذکر ارزش ملک قبل از نقل و انتقال سند، اجباری است. هزینه گزارش ارزیابی SPK مبلغ 1000 تا 1500 لیر است. خریداران این هزینه را مستقیما به بخش ارزیابی املاک و اداره سازمان ثبت زمین و کاداسترو پرداخت خواهند نمود.

– مالیات املاک و مستغلات

– بیمه زلزله (DASK): بیمه زلزله در ترکیه اجباری است و براساس مترمربع محاسبه می شود. هزینه آن بین 150 تا 250 لیر (بسته به متراژ) متغیر است. بیمه زلزله ، خسارات مادی ناشی از زلزله و آتش سوزی، انفجار، سونامی و رانش زمین ناشی از زلزله را به صورت نقدی در بالیمیت مشخص شده در بیمه نامه، تحت پوشش قرار می دهد. حتی اگر ساختمان شما به طور کامل یا جزئی آسیب دیده باشد، باز هم تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

– هزینه آبونمانی برق و آب و گاز

هزینه های مربوط به نقل و انتقال سند در ترکیه

2. هزینه های مربوط به نقل و انتقال سند در ترکیه

در مورد هزینه انتقال سند در ترکیه می توان گفت که از یکم ژانویه سال 2020 به بعد، در معاملات مربوط به خرید و فروش املاک، کل هزینه ی مربوط به سند (Tapu) 4 درصد اعمال می شود. این کارمزد پرداختی، هزینه ای است که به عنوان 4 درصد قیمت فروش اعلام شده در سند برای کلیه املاک فروخته شده (مسکن، محل کار، زمین، مزرعه و …) محاسبه می شود.

این مبلغ از طریق یک بانک دولتی واریز می شود. برای این کار، “حداقل ارزش اعلام شده” از شهرداری منطقه مربوطه گرفته می شود. قیمت فروش کمتر از ارزش اعلامی شهرداری نمی تواند نشان داده شود. در غیر این صورت، مجازات های مالیاتی اعمال خواهد شد.

هزینه های مربوط به ثبت و انتقال سند رسمی خانه در ترکیه برای خانه های نوساز از طرفین معامله بصورت مساوی یعنی نصف به نصف (هر طرف 2 درصد) اخذ می شود. اداره کل ثبت زمین و کاداسترو امور مربوط به نقل و انتقال را انجام می دهد. هر دو طرف خریدار و فروشنده باید حضور داشته باشند، مگر اینکه هر یک از دو طرف وکالتنامه ای برای امضای نهایی داده باشند.

۴ درصد از ارزش اعلام شده ملک، به عنوان مالیات نقل و انتقال به اداره ثبت کاداسترو، پرداخت می شود. در صورت خرید خانه دست دوم تمامی هزینه با توجه به عرف ترکیه توسط خریدار پرداخت می گردد. همچنین چندین مورد هزینه و مالیات به شرح زیر وجود دارند؛

• ترجمه پاسپورت در دفتر اسناد رسمی
• ترجمه مدرک اثبات آدرس جهت باز کردن حساب بانکی در دفتر اسناد رسمی
• مترجم رسمی
• وکالت ( اختیاری)
• دریافت شماره مالیاتی و عکس

دو مبلغ نیز به عنوان سرمایه در گردش (Döner Sermaye Bedeli) و فروش به غیر ترک جمعا به مبلغ حدود 1100 لیر توسط دولت از شخص دریافت می شود. از کل این هزینه مبلغی حدود 600 تا 650 لیر مربوط به سرمایه در گردش بوده و 450 تا 500 لیر نیز مربوط به فروش به غیر ترک است. این مبالغ اغلب توسط دولت تغییر می یابد و ممکن است کم و زیاد شوند.

کمیسیون خرید ملک در ترکیه چقدر است؟

3. کمیسیون خرید ملک در ترکیه چقدر است؟

آژانس املاک و مستغلات از روی قیمت فروش به نسبت مشخصی کمیسیون دریافت می کند.
آژانس املاک و مستغلات در هنگام فروش ملک از مبلغ فروش حداکثر 2 درصد به علاوه مالیات بر ارزش افزوده(18 درصد) را از هریک از طرفین فروشنده و خریدار می تواند دریافت کند. به عبارت دیگر، کل کارمزد دریافتی توسط مشاور املاک 4 درصد از قیمت فروش را تشکیل می دهد.

خریداران و فروشندگان باید نرخ های کمیسیون تعیین شده در چارچوب قرارداد خود با بنگاه معاملات ملکی را پرداخت کنند زیرا این قرارداد باعث ایجاد حق برای بنگاه معاملات ملکی و بدهی به خریدار و فروشنده می شود. اگر طرفین در دوره معین تعهد بدهی خود را به جا نیاورند، می توان مراحل اجرا را در محدوده قرارداد آغاز کرد.

مالیات خرید ملک در ترکیه

4. مالیات خرید ملک در ترکیه

مطابق قانون شماره 1319 برای کلیه املاک و مستغلات واقع در ترکیه باید مالیات بر املاک پرداخت شود. اتباع خارجی نیز موظف به پرداخت مالیات بر املاک و مستغلات خریداری شده در ترکیه هستند. مالیات خرید ملک در ترکیه از همان ابتدای خرید ملک برای اتباع خارجی لحاظ می شود اما اشخاص ترک در چهار سال ابتدای خرید خانه از پرداخت مالیات معاف هستند. پس از خرید خانه در ترکیه و دریافت سند مالکیت آن، در حدود 4 درصد از ارزش ملک باید به اداره مالیات پرداخت شود.

مالیات املاک و مستغلات نیز هر ساله پرداخت می شود و در مناطق شهری 0.2 درصد و در مناطق غیر شهری 0.1 درصد است. نرخ مالیات املاک تجاری و مغازه ها 0.4 درصد در مناطق شهری و 0.2 درصد در مناطق غیر شهری است.
مالیات زمین های کشاورزی و زمین های خالی برای ساخت ساختمان به این شکل است: زمین های کشاورزی در مناطق شهری 0.2 درصد، در مناطق غیر شهری 0.1 درصد، زمین برای ساخت ساختمان 0.6 درصد و در مناطق غیر شهری 0.3 درصد می باشد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.2 از 5 با 11 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .