whatsapp
الو اپلای

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  7 فروردین 1400

تعداد نظرات :  2

در ترکیه از کدام وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنیم؟

وسایل حمل و نقل عمومی در ترکیه را می توان یکی از مهمترین عوامل تعیین کیفیت در زندگی شهری در هنگام اخذ اقامت ترکیه دانست. در یک جامعه مدرن و پیشرفته مردم باید بتوانند به راحتی به محل کار و مدارس خود تردد و دسترسی داشته باشند. البته نه با ماشین شخصی خود بلکه با نقلیه عمومی در ترکیه.

اگر بحث در ارتباط با نقلیه عمومی در ترکیه باشد باید متوجه باشیم که ترکیه یکی از بهترین سیستم های حمل و نقل عمومی را در قیاس با کشورهای هم رده خود در دنیا دارد. در این مقاله سعی شده است تا شما را با وسایط نقلیه عمومی در ترکیه آشنا کنیم تا ار قصد اقامت در ترکیه را دارید بتوانید به راحتی در شهر تردد نمایید.

اتوبوس در ترکیه

شما می توانید به راحتی از خدمات حمل و نقل عمومی در ترکیه به خصوص اتوبوس استفاده کنید. به طور مثال در شهر استانبول از هر کجا که قصد سفر کرده باشید به راحتی به اتوبوس ها دسترسی دارید. علاوه بر این که هزینه اتوبوس در ترکیه به نسبت سایر وسایل نقلیه پایین تر می باشد همچنین سبب می شود که شما از ترافیک شهر دور بمانید و به راحتی به هر نقطه ای که در نظر دارید تردد کنید. این خدمات در حالت عادی توسط شهرداری هر شهر صورت می پذیرد این در حالی است که در برخی دیگر از شهرها توسط شرکت های خصوصی این خدمات به انجام می رسد.

اتوبوس در ترکیه

چگونه می توان از اتوبوس های شهری استفاده کرد؟

در هر شهر برای استفاده از اتوبوس های شهری نیاز به کارت مخصوص همان شهر می باشد. استانبول کارت در استانبول، آنکار کارت در آنکارا، ازمیر کارت در ازمیر و … . با استفاده از این کارت ها می توانید از تمام وسایط حمل و نقل عمومی که توسط شهرداری در سطح شهر و اطراف شهر  ارائه می گردد استفاده نمایید. به جز مینی بوس های کوچکی که به جای کارت از شما پول نقد دریافت می کنند.

در کنار اتوبوس ها ، T.C. سازمان حمل و نقل، امور دریایی و سازمان ارتباطات یک پروژه مشترک دارند که در حال پیشبرد آن می باشند که در آینده نزدیک در سراسر کشور سیستم حمل و نقل دریایی نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

چگونه می توان از اتوبوس های شهری استفاده کرد؟

حمل و نقل با اتوبوس در شهر استانبول

به طور کلی، اتوبوس های شهری از ساعت ۰۵:۰۰ صبح تا ۰۱:۰۰ صبح در استانبول تردد می کنند. با این حال، این زمان ممکن است از خط  به خط متفاوت باشد. اگر قیمت کلی بلیط را در وب سایت حمل و نقل عمومی استانبول با اتوبوس مرور می کنیم،

 • یک سفره: ۵ لیر
 • دو سفره: ۸ لیر
 • اولین سفر با استانبول کارت: ۲.۶۰ لیر و برای دانشجویان و دانش آموزان : ۱.۲۵ لیر
 • هزینه ماهانه کارت آبی: ۲۰۵ لیر، دانشجویان و دانش آموزان: ۸۵ لیر

حمل و نقل با اتوبوس در شهر استانبول

حمل و نقل با اتوبوس در شهر آنکارا

اتوبوس های شهری در آنکارا از ساعت ۰۵.۳۰ صبح تا ساعت ۰۰.۰۰ خدمات ارایه می کنند. با این حال، در پایان سال ۲۰۱۷، طبق تصمیم شهرداری شهر آنکارا، اتوبوس های شهری ۲۴ ساعته در برخی خطوط جهت رفاه مسافران در دسترس قرار داده شده اند.

بلیط یک سفره : ۲.۵۰ لیر – دانشجویان و دانش آموزان ۱.۷۵ لیر
بلیط دو سفره: ۳ لیر

حمل و نقل با اتوبوس در شهر آنکارا

حمل و نقل با اتوبوس در شهر ازمیر

سومین شهر ترکیه از نظر وسعت ازمیر می باشد.در وب سایت شهرداری ازمیر قسمت  اتوبوس های شهری در ازمیر ذکر ردیده است که این اتوبوس ها معمولا بین ساعت های ۶:۳۰صبح الی ۰۰:۰۰ صبح به حمل مسافر می پردازند.

 • بلیط یک سفره:2 لیر – دانشجویان و دانش آموزان: ۱.۶۵ لیر
 • بلیط دو سفره ۵ لیر – دانشجویان و دانش آموزان  ۲.۸۰ لیر

حمل و نقل با اتوبوس در شهر ازمیر

مینی بوس/ دولموش( Dolmuş/Minibüs)

یکی از رایج ترین وسایط حمل و نقل عمومی در ترکیه پس از  اتوبوس، مینی بوس یا دلموش می باشد. در واقع مینی بوس ها وسایل نقلیه شخصی و خصوصی هستند که البته با اجازه شهرداری اقدام به جابه جایی مسافر می کنند. البته از آنجا که کارت ارائه شده توسط شهرداری برای جابه جایی با مینی بوس مورد قبول نمی باشد به همین دلیل لازم است تا هزینه سوار شدن به صورت پول نقد به راننده پرداخت شود. البته هزینه ی مسیرها در مینی بوس در دید عموم قرار داده می شود و شما هنگام سوار شدن از آن اطلاع کسب می کنید. در زیر به برخی از این کرایه ها اشاره شده است.

 • مسافت ۰ الی ۲ کیلومتر در حدود ۲ لیر
 • مسافت ۲ تا ۴ کیلومتر در حدود ۲.۱۵ لیر
 • مسافت ۱۵ الی ۲۰ کیلومتر در حدود ۲.۹۵ لیر
 • البته لازم به ذکراست ممکن است این مبالغ با توجه به شهرهای مختلف تفاوت پیدا کند ولیکن می توان گفت در اکثر شهرها در حدود ۲.۵ الی ۳ لیر می باشد.

مینی بوس/ دولموش( Dolmuş/Minibüs)

مترو (Metro)

در ترکیه در ۵ شهر در استانداردهای جهانی خط مترو واقع شده است این شهرها عبارتند از  آنکارا، استانبول، ازمیر، بورسا و آدانا. البته لازم به ذکر است که پیشرفته ترین خط مترو در ترکیه در  استانبول واقع شده است. شبکه مترو با خطوط فعال در داخل شهر استانبول در حدود 92 کیلومتر می باشد که هر روز بر وسعت آن افزوده می شود. علاوه بر این، خط مترو مرمره که از زیر آب در استانبول رد می شود تنها خط مترو در جهان است که آسیا و اروپا را به هم متصل می کند.

دومین خط مترو پیشرفته در پایتخت ترکیه یعنی آنکارا واقع شده است. طول شبکه متروی این شهر حدود 55 کیلومتر می باشد. در هر دو شهر استانبول و آنکارا، شبکه وسیعی از خط مترو در داخل شهر وجود دارد که با استفاده از این خطوط، شما به راحتی می توانید به هر نقطه ای که در شهر مد نظر دارید برسید.

مترو (Metro)

متروبوس(Metrobus)

متروبوس در استانبول منحصر به فرد است و در واقع نامی است که برای اتوبوس هایی که در قالب مترو کار می کنند، داده شده است. بر این اساس، متروبوس ها در اکثر بزرگراه های استانبول خطوط منحصر به فرد و گسترده ای دارند. متروبوس ها ​​برای حمل و نقل سریع در سطح شهر استفاده می شوند. البته در بسیاری از این مسیرها، متروبوس ها در استانبول به سایر وسایط تردد عمومی نیز پیوسته اند به مانند: کشتی، مترو، اتوبوس های شهری و … . با این ادغام، شما به راحتی می توانید به وسایل حمل و نقل مختلف دیگر دسترسی داشته باشید و به راحتی به مقصد خود برسید.

متروبوس(Metrobus)

تراموا(Tramvay)

تراموا نه تنها در استانبول که در بسیاری از شهرهای ترکیه به راحتی در دسترس مسافران قرار دارد. حمل و نقل با تراموا، به ویژه در شهرهایی مانند کایسری، اسکی شهر، بورسا، آنکارا، استانبول و گازیانتب و … بسیار رایج می باشد. جدا از این می توان گفت که تراموا در یکی از شلوغ ترین مکان های تاریخی استانبول یعنی خیابان استقلال برای تفریح و نوستالژی استفاده می شود و البته که هنوز هم دسترسی از یک طرف خیابان به سمت دیگر را تسهیل می کند. اگر به فکر سفر به استانبول هستید، ما به شما توصیه می کنیم که حتما از خیابان استقلال با استفاده از تراموا دیدن کنید.

تراموا(Tramvay)

کشتی بخار (Vapur)

حمل و نقل دریایی یکی از گزینه هایی است که باید از نظر حمل و نقل عمومی شهری مورد توجه قرار گیرد. البته که از کشتی به عنوان نقلیه عمومی در ترکیه بسیار استفاده شده است. ترکیه کشوری می باشد که از سه طرف توسط دریا احاطه شده است. به خصوص می توان گفت در شهرهای ازمیر و صد البته استانبول حمل و نقل با کشتی کاملا رایج است. با سفر در خطوط کشتی در استانبول، می توانید به طرف اروپایی و طرف آسیایی برسید و از منظر تاریخی استانبول را به طور کامل نظاره کنید.

کشتی بخار (Vapur)

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.2 از 5 با 17 رای

 • سینا صابر

  1401-01-10 در 2:52 ب.ظ

  دلموش ها فقط زرد رنگند؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-01-20 در 10:56 ق.ظ

   سلام
   خیر

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .