whatsapp
الو اپلای

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  2 خرداد 1401

تعداد نظرات :  0

تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در ترکیه

در 20 سال گذشته، تحصیل رشته نرم افزار کامپیوتر در ترکیه به ابعاد بسیار متفاوتی دست یافته است. چرا که حوزه نرم افزار در 20 سال گذشته شروع به ورود به زندگی ما کرده است. گرچه قبل از این سال ها اگر هم حوزه نرم افزاری وجود داشت، به اندازه امروز قدرتمند و موثر نبود. به همین دلیل دانشجویان رشته نرم افزار را در دانشگاه ها ترجیح نمی دادند. اما پس از کشف پتانسیل این رشته، افراد برای تحصیل این رشته در دانشگاه ها به رقابت پرداختند. بسیاری از دانش آموزان، از مقطع دبیرستان، صرفا در زمینه نرم افزار کامپیوتر فعالیت می کردند.

علیرغم رغبت زیاد به مهندسی نرم افزار کامپیوتر، این رشته به تعداد بسیار محدودی از گروه ها در دانشگاه ها رسید. دانشجویانی که قصد تحصیل در این رشته را داشتند یا با کمبود ظرفیت در دانشگاه های کشور خود مواجه شدند و یا تصمیم گرفتند به کشورهای دیگر بروند تا از آموزش با کیفیت برخوردار شوند. در طی این روند، آموزش نرم افزار در ترکیه در مدت کوتاهی مورد توجه دانشجویان قرار گرفت. زیرا تحصیل در ترکیه دارای استانداردهای بین المللی می باشد. دانشگاه ها علاوه بر آموزش با کیفیت، فرصت های دیگری را به دانشجویان ارائه می کردند.

تحصیل رشته مهندسی نرم افزار در ترکیه

 

چرا تحصیل نرم افزار کامپیوتر در ترکیه برای دانشجویان خارجی مزیت دارد؟

مهندسی کامپیوتر در ترکیه روز به روز در بین دانشجویان بین المللی از سراسر جهان محبوبیت بیشتری پیدا می کند.

بسیاری از دانشگاه های ترکیه دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در رشته نرم افزار به زبان انگلیسی و ترکی ارائه می دهند. بنابراین، دانشجویان می‌توانند مناسب‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین دانشگاهی را انتخاب کنند که الهام‌بخش آنها برای ادامه‌ رشته‌ مهندسی نرم‌افزار باشد.

بخش نرم افزار بخشی است که نیاز به دقت و توجه زیادی دارد. نکات مهمی وجود دارد که دانشجویان در این طی این مدت تحصیلی باید به آنها توجه کنند. علاوه بر این، دانستن و آموزش نرم افزار هر دو موضوعات مختلفی هستند. در حالی که بسیاری از کارشناسان در زمینه نرم افزار خبره هستند، در زمینه آموزش خوب نیستند. یکی از دلایلی که دانشجویان ترکیه را ترجیح می دهند، کادر آموزشی با کیفیت است. دانشگاه های تاپ در زمینه نرم افزار در ترکیه بسیار زیاد هستند. ترکیه اگرچه از نظر تحصیلی از اروپا و آمریکا جلوتر نیست، از آنها عقب نمانده است.

از این نظر، اروپا و ترکیه آموزش با کیفیت بالا را با هزینه کم ارائه می دهند. همچنین فرصت های بورسیه تحصیلی زیادی برای دانشجویانی که قصد تحصیل نرم افزار در ترکیه را دارند وجود دارد. به عبارت دیگر دانشجویان در ترکیه به آموزش با کیفیت و رایگان دسترسی دارند. علاوه بر همه اینها، دانشجویان پس از فارغ التحصیلی این فرصت را دارند که در سراسر جهان کار کنند.

 

آینده رشته نرم افزار کامپیوتر چگونه است؟

با انقلاب صنعتی چهارم، آینده مشاغل به طرز چشمگیری تغییر کرده است. در حالی که بسیاری از مشاغل از بین رفته اند، بسیاری از مشاغل جدید ظهور کرده اند. علاوه بر این، برخی از مشاغل دستخوش تغییر اساسی شده و اهمیت آنها افزایش یافته است. از سوی دیگر، نرم افزار بدون شک یکی از بخش هایی بود که بیشترین تأثیر مثبت را از این روند گرفت و به همین دلیل است که تعداد افرادی که قصد تحصیل نرم افزار در اروپا یا ترکیه را دارند افزایش یافته است. زیرا بخش نرم افزار حوزه ای است که آینده شغلی خوبی داشته و به راحتی در این رشته می توان صاحب شغل و حرفه شد. این تخصص مهارت های فنی را در اختیار افراد قرار می دهد که می تواند در بسیاری از مشاغل مرتبط با فناوری اطلاعات و وب، از توسعه دهنده برنامه تا طراح وب، استفاده شود.

علاوه بر این، از نظر مالی دستمزد بالایی در انتظار مهندسان نرم افزار است. شرکت های نرم افزاری در ترکیه نیز در این زمینه پروژه های بزرگی در دست انجام دارند.

 

آینده رشته نرم افزار کامپیوتر

 

شرایط لازم برای تحصیل رشته نرم افزار در ترکیه

ترکیه در مقایسه با سایر کشورها شرایط بسیار ساده تری برای پذیرش دانشجو دارد. اما این بدان معنا نیست که هر کسی می تواند در ترکیه نرم افزار بخواند، روند پذیرش برای دانشجویان بین المللی که می خواهند در رشته نرم افزار تحصیل کنند متفاوت است. موفقیت های تحصیلی و مهارت زبان دانشجویان برای فرآیند پذیرش مهم است. دانشجویان باید در یکی از آزمون های YÖS یا SAT شرکت کنند. متأسفانه YÖS در هر دانشگاهی معتبر نیست. اما آزمون SAT که یک آزمون بین المللی است در تمام دنیا معتبر است. بنابراین توصیه می شود دانشجویان در آزمون SAT شرکت کنند.

یکی از شرایط مهم دیگر برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل نرم افزار در ترکیه هستند، تسلط به زبان خارجی است. دانشجویان ملزم به شرکت در آزمون های آیلتس یا تافل هستند.این دو آزمون، آزمون های بین المللی زبان انگلیسی هستند. باید با بررسی شرایط پذیرش دانشگاه ها تصمیم گرفت در کدام آزمون شرکت کرد. اکثر دانشگاه ها هر دو آزمون را می پذیرند. با این حال، برخی از دانشگاه ها یکی از این دو آزمون را می پذیرند. به طور کلی نمره 6 در آزمون آیلتس یا 80 در آزمون تافل برای رشته نرم افزار کافی است. با این حال، دانشجویان برای کسب اطلاعات دقیق باید شرایط پذیرش دانشجویان خارجی دانشگاه ها را مطالعه کنند. چرا که نمرات آزمون از دانشگاهی به دانشگاه دیگر ممکن است متفاوت باشد.  علاوه بر این، برخی از دانشگاه ها بدون آزمون زبان خارجی دانشجو می پذیرند. اما این دانشجویان باید یک سال در دوره های زبان خارجی شرکت کرده و با موفقیت آن را پشت سربگذارند.

علاوه بر همه اینها؛ برای دانشجویان بین المللی، معدل در فرآیند پذیرش در دانشگاه های ترکیه مهم است. حداقل معدل لازم برای هر دانشگاه متفاوت است. در این مورد، می توان از طریق وب سایت دانشگاه ها به اطلاعات لازم دست یافت.

 

فرصت های شغلی رشته نرم افزار کامپیوتر در ترکیه چیست؟

بخش نرم افزار روز به روز در ترکیه در حال توسعه است. شرکت های نرم افزاری در ترکیه هم از نظر تعداد و هم از نظر کیفیت در حال افزایش هستند. مهندسان نرم افزار می توانند در هر بخشی که از سیستم های کامپیوتری استفاده می شود، استخدام شوند. حوزه نرم افزار؛ با بسیاری از حوزه ها مانند هوش مصنوعی و علم داده در ارتباط است و به موازات این حوزه ها توسعه و پیشرفت می کند. بنابراین امکان استخدام مهندسان نرم افزار در شرکت هایی که روی این تکنولوژی ها کار می کنند وجود دارد. به طور خلاصه؛ فرصت های شغلی مهندسی کامپیوتر در ترکیه روز به روز طیف گسترده تری را در بر می گیرد. بخش هایی مانند مخابرات، بانکداری و صنعت خودرو درهای خود را به روی مهندسان نرم افزار باز می کنند.

با تقاضای فزاینده صنعتی، مهندسین بسیار ماهر نرم‌افزار سیستم‌ها و برنامه‌های کاربردی، برای تخصص فنی و خدمات خود دستمزد خوبی دریافت می‌کنند.

میانگین دستمزد سالانه توسعه دهندگان اپلیکیشن 105000 دلار عنوان شده است.

توسعه دهندگان برنامه ها و سیستم ها تنها مشاغل موجود مهندسی کامپیوتر نیستند. سایر مشاغل رایج عبارتند از توسعه دهندگان موبایل، معماران اپلیکیشن، تحلیلگران تضمین کیفیت و مدیران پایگاه داده.

 

فرصت های شغلی رشته نرم افزار کامپیوتر

 

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در ترکیه

تعدادی دانشگاه دولتی و خصوصی در ترکیه برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

بهترین دانشگاه های خصوصی برای این رشته :

 • دانشگاه باهچه شهیر
 • دانشگاه آتیلیم
 • دانشگاه آیدبن استانبول
 • دانشگاه اوکان استانبول
 • دانشگاه استینیه
 • دانشگاه گلیشیم استانبول
 • دانشگاه مال تپه
 • دانشگاه نیشان تاشی
 • دانشگاه آلتین باس

بهترین دانشگاه های دولتی برای این رشته :

 • دانشگاه ییلدیریم بایزید آنکارا
 • دانشگاه تکنیک خاورمیانه
 • دانشگاه ساکاریا
 • دانشگاه کوجاالی
 • دانشگاه صدقی کوحامان موغلا
 • دانشگاه تکنیک کارادنیز
 • دانشگاه سامسون

 

هزینه های تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه های ترکیه

دانشگاه هایی که رشته مهندسی کامپیوتر را ارائه می دهند، با توجه به دوره تحصیلی و گرایشی  که ارئه می کنند، هزینه های متفاوتی را دارا می باشند. هزینه های تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر از 3000 تا 8000 دلار در سال متغیر است. این هزینه ها از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .