whatsapp
الو اپلای
تحصیل رشته گرافیک در ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  18 بهمن 1401

تعداد نظرات :  0

تحصیل رشته گرافیک در ترکیه

رشته گرافیک از رشته‌های دانشگاهی علوم هنر و طراحی است که علاقه‌مندان بسیاری در سراسر جهان به تحصیل در این رشته می‌پردازند. از آنجایی که کشور ترکیه قدمتی تاریخی دارد و به عنوان مهد فرهنگ و هنر شناخته می‌شود، تحصیل رشته گرافیک در ترکیه انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود. دانشگاه‌های ترکیه بسیار معتبر بوده و مدرک ‌بین‌المللی به فارغ‌التحصیلان ارائه می‌دهند.

برای تحصیل رشته گرافیک در ترکیه باید نمره قبولی را در آزمون‌های YOS و SAT بدست آورید و با ارائه معدل دبیرستان و ریزنمرات شانس خود را برای پذیرش افزایش دهید. علاوه بر آن نیز می‌توانید در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به دو زبان ترکی و انگلیسی نیز در این رشته تحصیل کنید. برای اطلاع از بورسیه، ویزای دانشجویی و اطلاعات بیشتر تحصیل رشته گرافیک در کشور ترکیه در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

 

گرایش های رشته گرافیک در دانشگاه های ترکیه

مجموعه دروس علمی و تئوری که در دوره کارشناسی این رشته به شما ارائه می‌شود شامل مباحثی مانند طراحی لوگو، طراحی صفحه نمایش، تایپوگرافی، طراحی وب سایت، تصاویر، عکاسی و فیلم و رسانه چاپی خواهد بود. سپس در دوره کارشناسی ارشد و بالاتر می‌توانید به تحصیل گرایش‌هایی مانند مدیریت پروژه، بازاریابی، مدیریت کسب و کار، تئوری رسانه، آموزش ادراک و ارتباطات میان فرهنگی بپردازید. دوره کارشناسی در ترکیه حدود 4 سال و کارشناسی ارشد نیز حدود 2 سال طول می‌کشد.

 

اخذ ویزای دانشجویی رشته گرافیک در ترکیه

زمانیکه شما نامه پذیرش یا بورسیه تحصیلی را از دانشگاه موردنظر خود در ترکیه دریافت کردید، می‌توانید نسبت به اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنید. در ابتدا ویزای سه ماهه به شما تعلق می‌گیرد، اما زمانیکه وارد کشور ترکیه شدید می‌توانید برای اقامت یکساله درخواست خود را ارائه دهید. برای اخذ ویزا نیز علاوه بر تمکن مالی باید مدارک زیر را به سفارت ترکیه ارسال کنید.

 • ارائه کپی پاسپورت
 • دو قطعه عکس
 • ارائه گواهی برای اثبات تمکن مالی
 • بیمه سفر و سلامت
 • گواهی پذیرش از دانشگاه
 • دو بلیط رزرو شده به ترکیه (رفت و برگشت)
 • گواهی پزشکی برای اثبات برخورداری از سلامت کامل
 • پرداخت هزینه‌های لازم

 

مدارک موردنیاز برای پذیرش رشته گرافیک در ترکیه

برای رشته گرافیک در ترکیه در صورتی که بخواهید در مقطع کارشناسی تحصیل کنید، باید مدارک مرتبط با دبیرستان که شامل معدل بالا و ریزنمرات دروس است را به دانشگاه ارائه دهید. برخی از دانشگاه‌های ترکیه برای پذیرش دانشجو در رشته گرافیک، آزمون‌های ورودی برگزار می‌کنند. آزمون‌هایی مانند YOS و SAT که باید نمره قابل قبولی را در آن‌ها کسب کنید؛ به طور معمول حداقل باید 40 الی 50 امتیاز از 100 را بدست آورید تا بتوانید نسبت به پذیرش در دانشگاه موردنظر خود اقدام کنید.

البته این نکته قابل ذکر است که نمره قبولی در آزمون‌های ورودی برای همه دانشگاه‌ها یکسان نبوده و باید باتوجه به دانشگاه موردنظر خود نمره قبولی را کسب نمایید. همچنین اگر رزومه خیلی خوبی در زمینه تحصیلی دارید، می‌توانید از فرصت بورسیه دانشگاه خود استفاده کرده و کمک هزینه تحصیلی دریافت کنید. به طور کلی مدارک موردنیاز برای پذیرش رشته گرافیک در دانشگاه‌های ترکیه به شرح لیست زیر است:

 • ارائه کپی و اصل مدرک دیپلم به همراه ریزنمرات تحصیلی
 • ارائه کپی و اصل مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در صورت تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا
 • ارائه مدرک زبان معتبر با نمره قابل قبول
 • توصیه نامه و انگیزه نامه
 • ارائه کپی و اصل پاسپورت
 • ارائه مدرک آزمون ورودی دانشگاه
 • ارائه رزومه باکیفیت و تخصصی

 

هزینه تحصیل رشته گرافیک در ترکیه

میزان شهریه باتوجه به رشته تحصیلی در دانشگاه‌های ترکیه بسیار متفاوت است. از این رو رشته گرافیک نیز شهریه متفاوتی در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی دارد. بنابراین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه را از 1500 لیر تا 6000 لیر و برای دانشگاه‌های خصوصی از 000/30 لیر تا 000/60 لیر باید در نظر داشته باشید.

برای اطلاع دقیق از شهریه دانشگاه حتما به وب سایت دانشگاه موردنظر خود مراجعه کنید. همچنین همانطور که گفته شد برای دریافت کمک هزینه و کاهش هزینه‌های تحصیل می‌توانید از برنامه‌های بورسیه رشته گرافیک در ترکیه باتوجه به شرایط دانشگاه موردنظر استفاده نمایید.

 

بورسیه تحصیلی رشته گرافیک در ترکیه

همانطور که می‌دانید، دانشگاه‌های دولتی و خصوصی شهریه‌های مختص به خود را دارند و تحصیل در دانشگاه‌های دولتی هزینه کمتری را دربردارد. با این وجود برخی از این دانشگاه‌ها برنامه‌های بورسیه را در راستای فعالیت خود ارائه می‌دهند تا دانشجویان بین‌المللی بتوانند با دریافت کمک هزینه در رشته موردعلاقه خود به تحصیل بپردازند.

دریافت بورسیه رشته گرافیک در ترکیه شرایط خود را دارد که از جمله آن می‌توان به رزومه باکیفیت و تخصصی، معدل بالا در مقاطع دیپلم، کارشناسی یا کارشناسی ارشد و ارائه مقالاتی در زمینه گرافیک اشاره کرد. از میان دانشگاه‌های ترکیه، دانشگاه فنی استانبول جزو دانشگاه‌های برتر در زمینه بورسیه تحصیلی در رشته تحصیلی محسوب می‌شود.

 

چه دانشگاه هایی در ترکیه رشته گرافیک را ارائه می دهند؟

اکثر دانشگاه‌های ترکیه چه بخش خصوصی و چه بخش دولتی رشته گرافیک را به دانشجویان علاقه‌مند ارائه می‌دهند. نکته قبل توجه این است که این رشته در اکثر دانشگاه‌ها به دو صورت انگلیسی و ترکی ارائه می‌شود تا دانشجویان بین‌المللی بتوانند براحتی در دانشگاه موردنظر خود تحصیل کنند. از جمله این دانشگاه‌ها به همراه رتبه آن‌ها در ترکیه، آسیا و جهان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نام دانشگاه رتبه در ترکیه رتبه در آسیا رتبه در جهان
دانشگاه یاسار 62 861 2506
دانشگاه فنی خاورمیانه 4 96 582
دانشگاه غازی 7 177 842
دانشگاه آنکارا 3 95 581
دانشگاه Nisantas 150 1938 7497
دانشگاه  Beykent 76 915 2716
دانشگاه Beykoz 162 2159 8910
دانشگاه مالتپه 109 1111 3537
دانشگاه یدی تپه (yeditepe) 25 437 1569
دانشگاه کادیرهاس 40 714 2389
دانشگاه مدیپول استانبول 60 1120 3451
پدانشگاه اوسکودار 73 1331 3955
دانشگاه Koc 14 286 1153

 

بازار کار رشته گرافیک در کشور ترکیه

در حال حاضر  نه تنها در کشور ترکیه بلکه در سراسر جهان رشته گرافیک دارای بازارکاری متنوع است که پس از تحصیل در این رشته، باتوجه به مهارت‌هایی که دارید براحتی می‌توانید در حوزه‌های کاری مختلف استخدام و مشغول به کار شوید. از آنجایی که سطح آموزش و کیفیت دانشگاه‌های ترکیه بسیار بالا بوده و مدارک بسیار معتبری را نیز ارائه می‌دهند، برخورداری از مدرک گرافیک از ترکیه نیز می‌تواند مزیت بزرگی برای آینده شغلی‌تان محسوب شود.

فارغ‌التحصیل گرافیک می‌تواند در حوزه‌هایی مانند تبلیغات که از کاربردی‌ترین بخش‌ها برای یک کسب و کار محسوب می‌شود، فعالیت کند و پروژ‌ه‌های تبلیغاتی انجام دهد. علاوه بر آن نیز حوزه نشر و چاپ، طراحی لوگو، طراحی حروف، صفحه آرایی روزنامه و مجلات شغل‌های بسیار مناسب و پردرامدی برای یک گرافیست به شمار می‌آیند. به طور کلی بازارکار رشته گرافیک در ترکیه را می‌توان حزوه‌های زیر دانست:

 • طراحی وب سایت
 • طراحی لوگو و لوگوموشن
 • طراحی ست اداری، بنر و بروشور
 • شرکت‌های تبلیغاتی
 • طراحی جلد کتاب
 • برندهای چندرسانه‌ای
 • فیلم و تلویزیون
 • گرافیست رسانه
 • نشریه‌های کتاب و مجلات و چاپخانه‌های بزرگ
 • طراح دیجیتال
 • روابط عمومی شرکت‌ها

 

درامد رشته گرافیک در ترکیه

رشته گرافیک جزو رشته‌های پردرامد حساب می‌شود. اگر فارغ‌التحصیل این رشته در ترکیه هستید، باتوجه به سمت شغلی خود می‌توانید حدود 4000 لیر تا 13000 لیر در ماه دریافت کنید. در حالت کلی میانگین درامد یک طراح ارشد یا گرافیست در ماه تقریباً 000/43 لیر خواهد بود. درواقع میزان درامد باتوجه به سطح دانش و مهارت شما در کار تعیین می‌شود.

 

پذیرش و تحصیل رشته گرافیک در ترکیه را با الواپلای تجربه کنید!

کشور ترکیه بدلیل پیشرفت بسیار در زمینه‌های فرهنگی و آموزشی توانسته دانشجویان بسیاری را از سراسر جهان به خود جذب کند. رشته گرافیک نیز از رشته‌های پرمتقاضی در کشور ترکیه است که می‌توانید در مقاطع کارشناسی تا دکتری به تحصیل بپردازید و حتی از برنامه‌های بورسیه برای دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی خود استفاده کنید.

موسسه الواپلای خدمات نوینی را در زمینه تحصیل، مهاجرت و اقامت به شما ارائه می‌دهد. با الواپلای براحتی می‌توانید پذیرش و اقامتی راحت را تجربه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمای‌های لازم کافیست از طریق شماره تماس‌های موسسه با کارشناسان در تماس باشید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .