whatsapp
الو اپلای
تحصیل مهندسی مواد در ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  17 اردیبهشت 1402

تعداد نظرات :  0

تحصیل مهندسی مواد در ترکیه

تحصیل در دانشگاه‌های خارجی همواره از چالش‌های جذاب و هیجان‌انگیز برای دانشجویان بین المللی است. ترکیه یکی از کشورهایی است که با داشتن دانشگاه‌های معتبر و شناخته شده در سطح جهان، برای تحصیل در زمینه‌های مختلف جذابیت بسیاری دارد. با این حال یکی از رشته‌های محبوب در دانشگاه‌های ترکیه، مهندسی مواد است؛ چراکه اخیراً متقاضیان بسیاری این رشته را به برای تحصیل خود انتخاب می‌کنند. در دوره تحصیلی مهندسی مواد، دانشجویان با مواد مختلفی مانند فلزات، پلیمرها، کربن، سرامیک‌ها و مواد الکترونیکی آشنا می‌شوند.

دانشجویان در این رشته، مفاهیم مهندسی مواد را فرا می‌گیرند و با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف، مواد جدیدی را طراحی و ساخته و خواص آن‌ها را بهبود می‌بخشند. دانشگاه‌های ترکیه دارای امکانات عالی و استادان باتجربه هستند که به دانشجویان کمک می‌کنند تا بهترین تجربه تحصیلی را داشته باشند. همچنین، تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی مزیت‌های زیادی دارد. هزینه تحصیل در ترکیه نسبتاً پایین است و دانشگاه‌های این کشور درس‌هایی را نیز به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند که برای دانشجویان بین‌المللی که زبان ترکی را نمی‌دانند، این امر مزیتی است.

لازم به ذکر است فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در فرصت‌های شغلی به عنوان محقق مواد، مهندس مواد فلزی، مهندس کامپوزیت، مهندس مواد کربتی و مهندس مواد پلیمر مشغول به کار شوند. در ادامه این مقاله، به بررسی جزئیات بیشتر در مورد تحصیل مهندسی مواد در دانشگاه‌های ترکیه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا با ویژگی‌های این رشته و دانشگاه‌های برتر در ترکیه آشنا شوید.

 

شرایط پذیرش برای تحصیل مهندسی مواد در ترکیه

در اغلب دانشگاه‌های ترکیه، پذیرش دانشجویان بین‌المللی بر اساس معدل یا آزمون‌های ورودی انجام می‌شود. به عنوان مثال، دانشگاه‌ها ممکن است معیارهایی مانند ریزنمرات تحصیلی، مدرک تحصیلی، تجربیات کاری و توصیه نامه را در نظر بگیرند. همچنین، برخی دانشگاه‌ها ممکن است برای دانشجویان بین‌المللی آزمون ورودی تعیین کنند. بنابراین، بهتر است دانشجویان قبل از اعلام ثبت نام خود به دانشگاه مورد نظر، شرایط پذیرش آن را با دقت بررسی کنند.

برای پذیرش در دوره تحصیلی مهندسی مواد در ترکیه، دانشجویان باید شرایط و مدارک زیر را برآورده کنند:

  • داشتن مدرک لیسانس یا معادل آن در رشته مهندسی مواد یا رشته‌های مرتبط با آن.
  • دریافت نمره کافی در آزمون استاندارد یوس (YÖS) که برای دانشجویان بین المللی برگزار می‌شود. نمره کافی در آزمون YÖS به میزان ۵۰ درصد و بیشتر است.
  • ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند TOEFL یا IELTS. همچنین برای دانشجویانی که زبان انگلیسی یاد نگرفته‌اند، دوره زبان در دانشگاه‌های ترکیه نیز برگزار می‌شود.
  • رسید پرداخت هزینه تحصیلی به دانشگاه. البته هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه بر اساس سطح تحصیلی و دوره تحصیلی متفاوت خواهد بود.

برای پذیرش در دانشگاه موردنظر در مرحله اول، دانشجویان باید در آزمون استاندارد YÖS شرکت کنند. دانشجویان باید در تمامی بخش‌ها نمره کافی را کسب کرده تا بتوانند برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه مراحل بعدی را طی کنند. پس از قبولی در آزمون YÖS، دانشجویان باید مدارک خود را به دانشگاه ارائه دهند تا پروسه ثبت نام و پذیرش تکمیل شود.

 

مقاطع تحصیل رشته مهندسی مواد در ترکیه

رشته مهندسی مواد از زیرشاخه‌های ریاضی فیزیک بوده و فیزیک، ریاضی، شیمی، علم و مهندسی از مباحث بسیار مهم این رشته به حساب می‌آیند. در بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه، برنامه‌های تحصیلی مهندسی مواد با تمرکز بر روی موضوعاتی همچون مهندسی پلیمر، فلزات، مواد پیشرفته، مهندسی کریستال‌ها و سرامیک‌ها، بیومواد و مواد الکترونیکی ارائه می‌شود. همچنین، برخی دانشگاه‌ها برنامه‌های تحصیلی مهندسی مواد بین رشته‌ای با رشته‌هایی مانند مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی برق، فیزیک و شیمی ترکیب می‌کنند.

در ترکیه، مقاطع تحصیلی مهندسی مواد شامل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند. معمولاً دوره کارشناسی در این رشته شامل 4 سال تحصیل و کارشناسی ارشد شامل 2 سال تحصیل است. برای ادامه تحصیل در دکترا، دانشجو باید پایان‌نامه دکترا را با موفقیت ارائه دهد و4 تا 6 سال برای تحصیل در دکترا اختصاص دهد. در ادامه به بررسی کامل دو مقطع تحصیلی مهندسی مواد در دانشگاه‌های ترکیه می‌پردازیم:

کارشناسی ارشد

در این مقطع، دانشجویان با دانش و مهارت‌های مورد نیاز برای تحقیق و توسعه مواد جدید آشنا می‌شوند. دانشجویان در کارشناسی ارشد، درس‌هایی شامل موضوعاتی مانند ریاضیات، فیزیک، شیمی و تکنولوژی مواد را مطالعه می‌کنند.

دکترا

در مقطع دکترا، دانشجویان به عنوان پژوهشگران و تحقیق‌کنندگان در زمینه مواد فعالیت می‌کنند. در این مقطع، دانشجویان با چالش‌های بزرگ و پیچیده در زمینه مواد مواجه می‌شوند و با استفاده از تحقیقات پیشرفته، مواد جدیدی طراحی و ساخته و خواص آن‌ها را بهبود می‌بخشند. همچنین مدت زمان تحصیل در این مقطع بین 4 تا 6 سال است.

 

هزینه تحصیل مهندسی مواد در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر کمتر است و بیشتر دانشجویان، هزینه تحصیلی را به راحتی می‌توانند با دریافت کمک هزینه و بورسیه تامین کنند. در کنار هزینه‌های کمتر، تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به دلیل کیفیت بالای تدریس، جذابیت بیشتری برای دانشجویان خارجی دارد.

هزینه تحصیل در رشته مهندسی مواد در دانشگاه‌های ترکیه باتوجه به نوع دانشگاه از نظر دولتی یا خصوصی بودن و مقطع تحصیلی متفاوت است. حتما می‌دانید که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی معمولاً بیشتر از دانشگاه‌های دولتی خواهد بود. با این حال هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در رشته مهندسی مواد در حدود 1000 الی 6000 دلار در سال است.

 

بازار کار  رشته مهندسی مواد در ترکیه

کار به عنوان یک مهندس مواد در ترکیه، به دلیل وجود صنایع بسیاری که به تولید مواد اولیه و محصولات مبتنی بر مواد اولیه متصل هستند، بسیار گسترده است. برخی از صنایعی که دانشجویان به عنوان مهندس مواد می‌توانند در آن‌ها کار کنند، شامل صنایع فلزی، شیمیایی، پلاستیکی، الیاف، کامپوزیت‌ها و خمیر کاغذ می‌شوند.

در این صنایع، به عنوان مهندس مواد، می‌توانند در بخش‌های مختلفی از تحقیق و توسعه، طراحی، تولید، کنترل کیفیت، بازرسی و بازاریابی فعالیت کنند. به عنوان مثال، در بخش تحقیق و توسعه، می‌توانید به دنبال مواد جدید و بهبود خواص مواد اولیه باشند یا در بخش طراحی، می‌توانند مواد را به صورت بهینه طراحی کنند و در بخش تولید فرآیندهای تولید را بهینه کرده و کیفیت محصولات را بررسی نمایند.

با توجه به گستردگی صنایع مختلف و نیاز به مهندسان مواد در همه این صنایع، کارآفرینی و تاسیس شرکت نیز یک گزینه بسیار جذاب برای مهندسان مواد در ترکیه است. بنابراین، کار به عنوان یک مهندس مواد در ترکیه، به دلیل وجود صنایع پویا و وجود تکنولوژی‌های پیشرفته، می‌تواند بسیار جذاب و پرسود باشد.

 

تحصیل مهندسی مواد در بهترین دانشگاه ترکیه با موسسه الواپلای

بطور کلی، دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در زمینه مهندسی مواد در دانشگاه‌های ترکیه هستند، می‌توانند در مقاطع مختلف تحصیلی، از کارشناسی تا دکترا، در این رشته تحصیل کنند و با دانش و تجربه لازم، به عنوان متخصصان در این زمینه فعالیت کنند. برخی دانشگاه‌های ترکیه نیز برای دانشجویان بین‌المللی برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. بنابراین، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در برنامه‌های تحصیلی مهندسی مواد به زبان انگلیسی شرکت کنند و بدون مشکلات زبانی به تحصیل بپردازند.

در صورتی که علاقه‌مند به تحصیل مهندسی مواد در ترکیه هستید برای آشنایی و دسترسی سریع به روند پذیرش از دانشگاه موردنظر خود می‌توانید با مشاوران شرکت الواپلای متخصص در زمینه مهاجرت و تحصیل تماس حاصل کنید.

 

سوالات متداول

  1. مهندسین مواد در کدام شهر ترکیه بیشترین درامد را دارند؟

بررسی‌ها نشان داده بیشترین درآمد فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی مواد در شهرهای استانبول و ازمیر بوده است.

 

  1. بازارکار کدام بخش‌ های صنعتی در رشته مهندسی مواد بیشتر است؟

بخش‌های آزمایشگاهی صنایع تولیدی و بازیافتی در رشته مهندسی مواد دارای بازارکار بهتری بوده و تقاضا برای کار در این بخش‌ها بالا است.

 

  1. میانگین درامد مهندسین مواد در ترکیه چقدر است؟

درامد مهندسین مواد باتوجه به نوع شغل و فعالیت متغییر است؛ اما بطور کلی در حدود 6 هزار لیر خواهد بود.

 

  1. بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته مهندسی مواد در ترکیه کدام اند؟

دانشگاه‌های صنعتی خاورمیانه، فنی استانبول، قاضی، حاجت تپه، اژه و کوچ از جمله بهترین دانشگاه‌ برای تحصیل مهندسی مواد در ترکیه محسوب می‌شوند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .