whatsapp
الو اپلای
تحصیل رشته گردشگری در ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  18 آبان 1402

تعداد نظرات :  0

تحصیل رشته گردشگری در ترکیه

همانطور که می‌دانید صنعت گردشگری از مهم‌ترین صنایع خدماتی محسوب می‌شود و برای کشورها اهمیت بسیاری دارد. کشور ترکیه نیز بدلیل وجود قدمت بالای تاریخی، سواحل زیبا، طبیعت بکر، رستوران‌ها و کافه‌های معروف و به طور خلاصه انواع تفریحات هیجان‌انگیز یکی از کشورهای پرطرفدار برای گردشگران به حساب می‌آید. جاذبه‌های توریستی این کشور موجب شده است تا بسیاری از افراد از تمام دنیا به این کشور زیبا سفر کنند و رشته گردشگری به رشته‌‌ای پرطرفدار و محبوب این کشور تبدیل شود.

بنابراین می‌توان گفت بخش بزرگی از درامد این کشور از راه گردشگری تامین شده و از آنجایی که ترکیه پیشرفت قابل توجهی در این زمینه داشته است، سیستم آموزشی گردشگری و جهانگردی را با بالاترین استاندارد ارائه می‌دهد. از این رو تحصیل در ترکیه در رشته گردشگری طرفداران بسیاری دارد و فارغ‌التحصیلان گردشگری با فراهم کردن بهترین اوقات برای گردشگران یا فعالیت در سایر شغل‌های مرتبط، براحتی می‌توانند در ترکیه درامد بالایی کسب کنند.

 

معرفی کامل رشته جذاب و پردرامد گردشگری

تحصیل رشته گردشگری در ترکیه می‌تواند از جذاب‌ترین رشته‌ها برای افراد علاقه‌مند این حوزه به حساب بیاید. به طور کلی رشته گردشگری مناسب افرادی است که به سفر و برنامه ریزی، تدارک تورهای مناسبتی، آشنایی با میراث فرهنگی و صنایع دستی علاقه‌مند باشند. در رشته گردشگری مباحثی مانند تاریخ، فرهنگ، معماری، مردم شناسی، جامعه شناسی و موارد اینچنینی آموزش داده می‌شود تا متقاضیان با کسب مهارت‌های صحیح بتوانند در این راه گردشگران بسیاری را جذب کنند.

همچنین از جذابیت‌های این رشته می‌توان به مشاهده و آشنایی با مکان‌های تاریخی، زیبا و باستانی ترکیه اشاره کرد؛ بطوریکه پس از دیدن این مکان‌ها باید توانایی معرفی آن‌ها را به گردشگران داشته باشید و از این طریق بتوانید با جذب گردشگر، به این صنعت رونق ببخشید.

 

مزایای تحصیل در رشته گردشگری کشور ترکیه

از آنجایی که صنعت گردشگری همچنان در حال رشد است؛ با تحصیل رشته گردشگری در ترکیه می‌توانید مسیرهای شغلی هیجان‌انگیزی را در این زمینه تجربه کنید و در کنار لذت از آن، درامد بالایی را کسب نمایید. فعالیت در رشته گردشگری بر پایه ایجاد روابط و افزایش تعاملات با دیگر افراد است.  تحصیل در این رشته باعث می‌شود تا با افراد بیشتری تعامل داشته باشید و فرهنگ‌ها و تفکرات مختلفی را بشناسید؛ این امر در مسیرهای شغلی بسیار کمک کننده خواهد بود.

با فعالیت در رشته گردشگری علاوه بر بازدید از مکان‌های مختلف و زیبای ترکیه، به مهارت‌هایی همچون بازاریابی، برنامه‌ریزی، مدیریت، مذاکره و ارتباطات قوی مسلط خواهید شد تا بتوانید در هنگام بروز چالش‌ها و مشکلات بخوبی آن‌ها را حل کنید.

 

شرایط رشته گردشگری در ترکیه

رشته گردشگری همانند سایر رشته‌ها، در بازه 4 ساله ارائه می‌شود و برای دریافت مدرک کارشناسی باید در طی 4 سال، واحدهای مربوطه را بگذرانید. تحصیل رشته گردشگری در ترکیه علاوه بر زبان ترکی، به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌گردد.

در صورت فارغ‌التحصیلی در این رشته می‌توانید در فرصت‌های شغلی مانند شرکت‌های گردشگری، شرکت‌های مسافرتی، هتل‌ها، وزارت گردشگری و مکان‌های انچنینی مشغول به کار شوید. علاوه بر آن نیز فعالیت در شغل‌هایی مانند مدیریت هتل، برگزارکننده تورها و مراسمات مناسبتی برای فارغ‌التحصیلان این رشته پیشنهاد می‌شود.

 

بهترین دانشگاه های رشته گردشگری در ترکیه

بسیاری از دانشگاه‌های دولتی و خصوصی کشور ترکیه رشته گردشگری را ارائه می‌دهند. نام برخی از این دانشگاه‌ها در جدول زیر بیان شده است. از بین تمامی این دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های حاجت تپه، یدی تپه، بیلکنت، آیدین، اوکان، بغازیچی و بیلگی از بهترین دانشگاه‌ها در رشته گردشگری به شمار می‌آیند.

 

دانشگاه دولتی دانشگاه خصوصی
دانشگاه دوکوز ایلول دانشگاه اوکان
دانشگاه حاجت تپه دانشگاه بیلگی
دانشگاه بغازیچی دانشگاه آیدین
دانشگاه عثمان قاضی دانشگاه بیلکنت
دانشگاه مرسین دانشگاه آرل
دانشگاه ساکاریا دانشگاه ینی یوزوییل
دانشگاه کارابوک دانشگاه نیشانتاشی
دانشگاه سلیمان دمیرل دانشگاه دوغوش
دانشگاه جمهوریت دانشگاه باشکنت
دانشگاه کرکلاری دانشگاه یدی تپه
دانشگاه گیرسون دانشگاه باشکنت
دانشگاه مهمت بی دانشگاه آنتالیا بیلیم
دانشگاه کاپادوکیا دانشگاه هالیچ
دانشگاه کاراتکین دانشگاه اوزیین
دانشگاه یالووا دانشگاه مالتپه

 

ثبت نام در دانشگاه های ترکیه چه شرایطی دارد؟

دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه فرصت‌های تحصیلی در رشته گردشگری را برای شما فراهم می‌کنند که از نظر پذیرش شرایط متفاوتی نسبت به هم دارند؛ بطوریکه دانشگاه‌های دولتی شرایط سخت‌تری را برای پذیرش در نظر می‌گیرند. به در حالت کلی برای ثبت نام و پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه باید در آزمون‌ YOS یا آزمون بین‌المللی SAT شرکت کنید و نمره قابل قبولی را کسب نمایید.

علاوه بر آن نیز دانشگاه‌هایی وجود دارند که بدون نیاز به آزمون و تنها با دریافت سوابق تحصیلی در رشته گردشگری اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند. بنابراین باتوجه به شرایط و بودجه خود می‌توانید در هر کدام از این دانشگاه‌ها به تحصیل رشته گردشگری بپردازید. شرایط پذیرش در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی و همچنین مدارک لازم برای ثبت نام به شرح زیر است. در صورت دریافت اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید با کارشناسان الواپلای ارتباط بگیرید تا راهنمایی لازم خدمت شما ارائه شود.

 

شرایط پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه

برای پذیرش در دانشگاه‌های دولتی باید در آزمون‌های مربوطه شرکت کنید و نمره مدنظر قبولی را بدست آورید. دانشجویان خارجی با شرکت در آزمون YOS می‌توانند در این دانشگاه‌ها تحصیل کنند. برای اینکه بتوانید در رشته گردشگری تحصیل کنید کافیست با کمی تلاش به نمره بالاتر از 80 درصد دست یابید.

 

شرایط پذیرش در دانشگاه های خصوصی ترکیه

پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی راحت‌تر از دانشگاه‌های دولتی بوده و اکثر آن‌ها بدون آزمون دانشجو می‌پذیرند. در صورتی که می‌خواهید بدون آزمون در این رشته تحصیل کنید، دانشگاه‌های خصوصی ترکیه گزینه مناسبی محسوب می‌شوند.

البته از نظر شهریه، این دانشگاه‌ها نسبت به دانشگاه‌های دولتی گران‌تر هستند و پرداخت شهریه به صورت دلاری است؛ اما این نکته را در نظر داشته باشید که کیفیت آموزش در دانشگاه‌های خصوصی هم راستای دانشگاه دولتی بوده و براحتی می‌توانید در این دانشگاه‌ها به تحصیل رشته گردشگری در ترکیه بپردازید. در نتیجه برای تحصیل در این نوع دانشگاه‌ها باید سوابق تحصیلی را ارائه دهید؛ در صورتی که امتیاز لازم را داشته باشید، می‌توانید در دانشگاه پذیرش شوید.

 

مدارک موردنیاز برای تحصیل رشته گردشگری در ترکیه

  • تکمیل فرم درخواست تحصیل در رشته گردشگری
  • ارائه گواهی دیپلم دبیرستان
  • ارائه سوابق تحصیلی
  • عکس
  • کپی پاسپورت
  • ارائه گواهی تمکن مالی
  • ارائه مدرک آزمون YOS یا SAT در صورت لزوم

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته گردشگری ترکیه

تحصیل در رشته گردشگری تنها به دوره کارشناسی ختم نمی‌شود و شما می‌توانید تا مقطع ارشد در این رشته ادامه تحصیل دهید. دوره کارشناسی ارشد گردشگری در بازه یک الی دو سال ارائه می‌شود. در صورتی که مدرک لیسانس شما غیر از گردشگری یا رشته‌های غیرمرتبط با جهانگردی باشد، امکان دریافت ارشد در این رشته را نخواهید داشت. به طور کلی رشته ارشد گردشگری در رشته‌هایی مانند مدیریت جهانگردی، هتلداری، جهانگردی و بازاریابی، مهمان‌نوازی و جهانگردی، سفر و جهانگردی خلاصه می‌شود.

شهریه تحصیل رشته گردشگری در ترکیه

شهریه تحصیل رشته گردشگری در ترکیه از موارد تاثیرگذار در انتخاب دانشگاه محسوب می‌شود. باتوجه به اینکه هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نسبت به دانشگاه‌های خصوصی کمی متفاوت است؛ معمولاً دانشگاه‌های دولتی شهریه کمتری را از دانشجو دریافت می‌کنند. هزینه تحصیل در رشته گردشگری در دانشگاه‌های ترکیه حدودا بین 350 الی 750 دلار به طور سالانه است؛ در مقابل هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی نیز در حدود 2000 تا 3500 دلار در سال می‌باشد.

 

فرصت های شغلی و میزان درامد رشته گردشگری در ترکیه

بسیاری از افراد تصور می‌کنند، در صورت فارغ‌التحصیلی تنها باید به کار هتلداری یا راهنمای تور مشغول شوند؛ اما این تصور اشتباهی است. فرصت‌های شغلی بسیاری وجود دارند که فارغ‌التحصیلان با تحصیل رشته گردشگری در ترکیه می‌توانند آن‌ها را برای کار انتخاب کنند. وزارت فرهنگ و گردشگری، هتل‌ها، استراحتگاه‌ها، خدمه پرواز در شرکت‌های مسافرتی، برنامه ریز رویدادها، شرکت‌های سازماندهی گردشگری، مشاوره سفر و حتی فعالیت در شبکه‌های اجتماعی به عنوان بلاگر یا اینفلوئنسر از جمله مراکزی هستند که می‌توانید پس از اتمام تحصیل خود در رشته گردشگری در آن‌ها فعالیت کنید.

در صورتی که اطلاعات کاملی در زمینه باستان شناسی و مکان‌های دیدنی داشته باشید، موقعیت‌های شغلی در وزارت گردشگری و اداره کل توسعه گردشگری برای شما فراهم می‌شود. علاوه بر آن نیز انتصابات دولتی و مشاغل مرتبط با بخش‌های خصوصی می‌تواند فرصت مناسبی برای کار باشند. درامد این رشته باتوجه به شغل انتخاب شده متفاوت است؛ اما به طور کلی حقوق اداره گردشگری در ترکیه در موسسات دولتی بین 4500 الی 5500 لیر و در مراکز خصوصی بین 3500 الی 5000 است.

 

مهارت های مورد نیاز برای فعالیت در رشته گردشگری

رشته گردشگری از جمله رشته‌های جذاب و هیجان‌انگیز به شمار می‌آید که از آینده شغلی بسیار مناسبی برخوردار است. با این حال بسیاری از افراد برای این شغل مناسب نیستند و نمی‌توانند در آن موفق شوند. اگر شما تمایل دارید تا در این رشته تحصیل کنید و مفید واقع شوید باید مهارت‌هایی مانند ارتباطات، مدیریت استرس، مدیریت بحران و حل مشکل را در خود تقویت کنید. وجود این مهارت‌ها به شما کمک می‌کند تا فعالیت خود را هدفمندتر و سودبخش‌تر انجام دهید و نهایت لذت و آرامش را در شغل خود تجربه نمایید.

 

تحصیل در رشته گردشگری کشور ترکیه با الواپلای

کشور ترکیه به دلیل برخورداری از جاذبه‌های توریستی بسیار و شرایط اقلیمی مناسب، سالانه میزبان گردشگران بسیاری از سراسر دنیا است. با این وجود رشته گردشگری به دلیل ارتباط مستقیم با اقتصاد و درامد در این کشور اهمیت بالایی دارد. در صورتی که علاقه‌مند به حوزه گردشگری و جهانگردی هستید می‌توانید تحصیل رشته گردشگری در ترکیه را در بهترین دانشگاه‌ها با سطح آموزشی بسیار بالا تجربه کنید.

همچنین می‌توانید برای مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در ترکیه با کارشناسان الواپلای در ارتباط باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای آینده خود در نظر بگیرید. کارشناسان الواپلای در تلاش هستند تا خدمات مهاجرتی و تحصیلی را با کیفیتی بسیار بالا به شما ارائه دهند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .