whatsapp
الو اپلای
ازدواج موقت در ترکیه 2024

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  15 فروردین 1403

تعداد نظرات :  0

شرایط اخذ اقامت با ازدواج موقت در ترکیه 2024

همانطور که می‌دانید ازدواج موقت نوعی از ازدواج بوده که مدت زمان آن کمتر از یک سال است. بسیاری از اتباع خارجی جهت اخذ اقامت و کاهش هزینه‌های خود نسبت به ازدواج موقت در ترکیه اقدام می‌کنند. اما لازم است بدانید در کشور ترکیه ازدواجی به نام ازدواج موقت وجود ندارد و این نوع ازدواج مورد قبول ترکیه نیست. از طرفی جهت اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج می‌بایست با فردی که ملیت یا شهروندی ترکیه دارد به صورت دائمی ازدواج کنید. در ادامه این مطلب از الواپلای به بررسی ازدواج موقت در ترکیه خواهیم پرداخت. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

شرایط ازدواج موقت در ترکیه

شرایط ازدواج موقت در ترکیه چیست؟ آیا این نوع ازدواج در ترکیه قانونی است و پس از آن می‌توان تابعیت این کشور را دریافت کرد؟ این سوالات از جمله دغدغه افرادیست که قصد اخذ اقامت ترکیه با استفاده از ازدواج را دارند. گرچه ازدواج موقت در ترکیه مورد پذیرش نیست، اما شما می‌توانید با فردی که دارای تابعیت ترکیه است (پناهنده نباشد) ازدواج دائمی کنید؛ به طوری که ازدواج شما در دفتر اسناد ثبت و قانونی شود، سپس می‌توانید نسبت به اخذ اقامت دائم در ترکیه و دریافت پاسپورت این کشور اقدام نمایید.

شرایط ازدواج موقت در ترکیه

ازدواج موقت در ترکیه قابل قبول است؟

قوانین ازدواج در کشور ترکیه نسبت به کشور ما تاحدودی متفاوت در نظر گرفته شده است. قوانین و شروط ازدواج در ترکیه متفاوت بوده و براساس قوانین بین‌المللی، ازدواج صورت خواهد گرفت. بنابراین افراد با رعایت قوانین و شرایط در ترکیه می‌توانند ازدواج نموده و موفق به دریافت اقامت یا شهروندی ترکیه شوند.

تصور برخی از افراد این است که با ازدواج موقت یا حتی دائمی در ترکیه می‌توانند خیلی سریع‌تر اقامت ترکیه را دریافت کنند و هزینه‌های خود را کاهش دهند؛ اما اینطور نیست. با دور زدن قوانین و عدم رعایت شرایط ازدواج در ترکیه، نه تنها امکان اخذ اقامت کشور ترکیه امکان‌پذیر نیست بلکه در برخی موارد جریمه نقدی یا غیرنقدی نیز در پی خواهد داشت.

مجازات قانونی دولت ترکیه برای افراد متخلف

دولت ترکیه جهت جلوگیری از اهداف افراد سودجو مدت ازدواج را 3 الی 5 سال در نظر گرفته است. از طرفی دولت ترکیه در رابطه با واقعی یا صوری بودن ازدواج و دوام زندگی زوجین جهت ارائه اقامت به اتباع خارجی بسیار حساس بوده و تحقیقات قانونی انجام می‌دهد. بنابراین افرادی که این قانون را رعایت نموده و در این مدت زمان از یکدیگر جدا نشوند قادر هستند اقامت ترکیه را دریافت نمایند. در غیر این صورت مجازات سنگینی اعم از زندان یا جریمه نقدی برای آن‌ها صادر خواهد شد.

مدارک لازم جهت ثبت ازدواج رسمی در ترکیه

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • شناسنامه
 • برگه‌ تجرد
 • چند قطعه عکس
 • گواهی طلاق برای افراد مطلقه
 • ارائه گواهی آزمایش‌های پزشکی جهت عدم بیماری‌های مربوط به ازدواج با مراجعه به بیمارستان‌ یا مراکز درمانی
 • مراجعه به کنسولگری و وزارت امور خوارجه کشور مبدا و کشور ترکیه

به این نکته توجه داشته باشید: در صورتی که فرد طلاق گرفته دختر باشد پس از گذشت ۳۰۰ روز از طلاق خود می‌تواند نسبت به ازدواج مجدد در ترکیه اقدام کند.

مراحل ثبت ازدواج دائم در ترکیه

مراحل ثبت ازدواج در ترکیه برای اتباع خارجی به ویژه اتباع ایرانی با اتباع ترکی متفاوت است. شهروند ایرانی جهت ازدواج در ترکیه باید از کنسولگری ایران با ارائه چند قطعه عکس و پاسپورت معتبر، برگه تجرد دریافت نموده و با مراجعه به وزارت امور خارجه ترکیه در آنکارا آن را به تایید برساند. در صورتی که یکی یا هر دوی طرفین ازدواج، شهروند ایرانی باشند، می‌بایست با مراجعه به کنسولگری ایران در خاک ترکیه، نسبت به دریافت برگه تجرد اقدام نموده و سپس برای تایید آن به وزارت امور خارجه ترکیه مراجعه کنند. البته در نظر داشته باشید که باتوجه به قوانین ایران، دختران باید اجازه پدر یا گواهی فوت وی را به کنسولگیری تحویل دهند.

جهت آزمایش خون نیز می‌بایست به بیمارستان دولتی، موسسات غیرانتفاعی یا خیریه‌ها مراجعه کرده و نتایج را به همراه فرم‌های ویژه از شهرداری به دفاتر ثبت اسناد ترکیه ارائه دهند. در نهایت پس از عقد رسمی در ترکیه، زوجین زن و شوهر اعلام شده و جهت ثبت رسمی ازدواج‌شان در ایران باید عقدنامه ترکیه را به کنسولگری ایران ارائه داده تا مدارک ازدواج خود را ثبت نمایند. با این حال در صورتی که یک فرد ایرانی با تبعه ترکیه ازدواج کند کمی شرایط متفاوت بوده و می‌تواند از این طریق با دریافت اقامت دائم، به ترکیه مهاجرت کند.

نکات مهم و قانونی جهت ازدواج در ترکیه

 • جهت اخذ اقامت، ازدواج در ترکیه نباید صوری باشد بلکه باید واقعی یا کاملاٌ رسمی بوده و مدت 3 الی 5 سال از زمان ثبت ازدواج گذشته باشد. البته توجه کنید که طی این مدت تبعه خارجی نمی‌تواند در کشور ترکیه اقامت داشته باشد و تنها از طریق ویزای توریستی قادر هست در این کشور بماند.
 • در صورتی که خواهان ازدواج با فردی در ترکیه هستید، وی باید دارای ملیت ترکیه بوده و پناهنده نباشد.
 • سن طرفین ازدواج می‌بایست بالای 18 سال باشد.
 • مسلمانان ترکیه ضمن ازدواج رسمی که در شهرداری صورت می‌گیرد، با ازدواج دینی نیز موافق بوده و زوجین پس از رسمی شدن ازدواج‌شان می‌توانند با مراجعه به فردی مذهبی (امام جماعت و جمعه) مراحل این ازدواج را انجام دهند.
 • جهت ازدواج رسمی در ترکیه حضور دو نفر شاهد الزامی خواهد بود.
 • قوانین درخواست ازدواج در ترکیه همانند ایران بوده و خواستگاری از طرف خانواده مرد صورت خواهد گرفت.

سخن پایانی

بسیاری از اتباع خارجی جهت دریافت اقامت دائم کشور ترکیه تصمیم به ازدواج موقت یا حتی صوری می‌گیرند. در صورتی که ازدواج موقت در این کشور قانونی نیست و جزو راه‌حل‌های مناسب جهت دریافت اقامت ترکیه نیز محسوب نمی‌شود. مگر آنکه برای ازدواج قوانین ترکیه رعایت شود یا با یک شهروند ترکیه که دارای تابعیت ترکیه است ازدواج دائم صورت گیرد. بنابراین جهت اخذ اقامت دائم بهتر است روش‌های دیگری مانند ازدواج دائم مطابق با قوانین ترکیه، سرمایه‌گذاری، خرید ملک، اشتغال یا حتی تحصیل را در نظر بگیرید. با این حال جهت کسب مشاوره یا راهنمایی بیشتر در این باره می‌توانید به مجموعه الواپلای مراجعه نموده یا از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان شرکت تماس بفرمایید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .