whatsapp
الو اپلای
بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  21 بهمن 1399

تعداد نظرات :  2

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی

زیباترین شهر ترکیه

بر اساس یافته های تحقیقات موتور جستجوی بلیط هواپیما با نام Flight Network ، نام 50 شهر زیبای جهان اعلام شده است. در بین این اسامی، شهری از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی نیز به چشم می خورد. بر اساس این تحقیقات استانبول در رده ی 17 زیباترین شهر جهان برای اقامت در ترکیه قرار دارد. همچنین خوانندگان مجله ی انگلیسی زبان دیلی تلگراف نیز استانبول را جزو 20 شهر زیبای جهان معرفی کردند.

بهترین شهرهای توریستی ترکیه

هر ساله گردشگران از بسیاری از نقاط جهان به ترکیه سرازیر می شوند. هر گوشه از کشور ترکیه تقریباً مانند گوشه ای از بهشت است. اگرچه مناطق بسیار جذاب گردشگری همچون کاپادوکیا در نوشهیر و پاموک کاله در دنیزلی ترکیه شهرت فراوانی دارند، ولی شهر آنتالیا به عنوان قطب گردشگری ترکیه شناخته می شود. در رده های بعدی استانبول ، ازمیر(مروارید اژه) و آیدین( شهر شاهزادگان ) قرار دارند.

 

بهترین شهرهای تاریخی ترکیه

ترکیه که قرن ها میزبان تمدنهای مختلف بوده ، آثار و رد پای این تمدنها را در خود جای داده است و به دلیل وجود این آثار تاریخی همچنان مورد تحسین بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی قرار می گیرد . دره ی ایهلارا در آکسارای با تعداد انبوهی از کلیساهای باستانی ، شهر باستانی افس Efes ازمیر با ردپای تمدنهای یونانی و رومی، سازه های تاریخی بتمن در منطقه ی حسنکیف با آثار دوره های بیزانس و دوره ی اسلامی، مجسمه های خدایان یونانی و رومی در کوه نمروت در شهر آدی یامان، شهر باستانی آسپندوس و کلیسای بابا نوئل در آنتالیا از جاذبه های تاریخی مشهور ترکیه هستند.

بهترین شهر در ترکیه برای تحصیل

استانبول

اولین شهر دانشجویی برای تحصیل در ترکیه و همچنین یکی دیگر از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی, استانبول می باشد. دانشگاه بوغاز ایچی استانبول Boğaziçi با داشتن رتبه 10 در رتبه بندی EECA ، دارای بالاترین رتبه در استانبول است. دانشگاه کوچ Koç و دانشگاه بیلکنت Bilkent در رتبه های 12 و 14 و دانشگاه سابانجی Sabancı در رتبه 18 ارزیابی قرار دارند.

استانبول یکی از بهترین شهر در ترکیه برای تحصیل

آنکارا

آنکارا ، پایتخت ترکیه و دومین شهر بزرگ آن، جمعیت بزرگی از دانشجویان و همچنین یک جامعه دیپلمات بین المللی قابل توجه دارد. دو دانشگاه دارای بالاترین رتبه در آنکارا دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) و دانشگاه بیلکنت هستند که به ترتیب در رتبه های 8 و 14 در رتبه بندی EECA قرار دارند. یکی دیگر از دانشگاه های دارای رتبه عالی در آنکارا ، دانشگاه حاجت تپه Hacettepe است که در رتبه بندی EECA سی و سوم است. در میان سایر دانشگاههای آنکارا ، دانشگاه آنکارا 63 ، دانشگاه قاضی Gazi رتبه ی90 و دانشگاه TOBB اقتصاد و فناوری دارای رتبه ی 145 است.

آنکارا یکی از بهترین شهر در ترکیه برای تحصیل

ازمیر

سومین شهر بزرگ ترکیه ، ازمیر دارای دانشگاه های اجه Ege با رتبه ی 89، دانشگاه نهم ایلول Dokuz Eylül با رتبه 113و موسسه فناوری عالی ازمیر (İYTE) ) با رتبه 124 طبق رتبه بندی EECA است.

ازمیر یکی از بهترین شهر در ترکیه برای تحصیل

آدانا

یکی دیگر از شهرهای دانشجویی ، پنجمین شهر پرجمعیت ترکیه، آدانا است. دانشگاه چوکوراوای آدانا Çukurova در رتبه بندی EECA در رتبه 171 قرار دارد.

آدانا یکی از بهترین شهر در ترکیه برای تحصیل

آنتالیا

دانشگاه آكدنيز در آنتالیا از طریق برنامه هایی مانند برنامه تبادل مولانا ، فرایند بولونیا و انجمن تبادل دانشجو با تجربه فنی بین المللی ، به طور فعال مشاركت دانشجویان بین المللی را ارتقا می دهد. بعلاوه ، وقتی صحبت از شهرهای پرطرفدار دانشجویی می شود ، می توانیم اسکی شهیر ، قونیه و ترابزون را در زمره شهرهایی قرار دهیم که در ابتدا به ذهن خطور می کنند. این شهرها دارای جمعیت دانش آموزی قابل توجهی هستند. در بیشتر این شهرها ، تعداد قابل توجهی از مردم محلی می توانند انگلیسی صحبت كنند ، این مورد كار دانشجویان بین المللی را که به راحتی نمی توانند به زبان ترکی صحبت كنند ، راحت تر می نماید.

آنتالیا یکی از بهترین شهر در ترکیه برای تحصیل

مقاله پیشنهادی:
خرید ملک در ترکیه

بهترین شهرهای صنعتی ترکیه

در حالی که گردش مالی 500 سازمان صنعتی بزرگ 434 میلیارد برآورد شده است، بخش عمده ای از این گردش مالی، معادل 194.5 میلیارد آن مربوط به صنایع استانبول می شود. با توجه به آن، بدون شک استانبول بزرگترین شهر صنعتی ترکیه محسوب می شود. سایر شهرهای صنعتی در منطقه ی مرمره کوجائلی – ایزمیت، ساکاریا و بورسا می باشند که کوجائلی بعد از استانبول در درده ی دوم قرار دارد.

بر اساس استاندارد ISO 500 ترتیب شهرهای صنعتی ترکیه به شکل زیر است:

 1. استانبول
 2. کوجائلی
 3. ازمیر
 4. کامو
 5. بورسا
 6. هاتای
 7. قاضی آنتپ
 8. آنکارا
 9. ساکاریا
 10. دنیزلی

بهترین شهرهای صنعتی ترکیه
بهترین شهرهای ترکیه برای کسب و کار

مجله ی مشهور اقتصادی فوربسForbes ، بر اساس تحقیقات میدانی خود، لیست بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی و کار را تهیه کرده است. این مجله شهرهای ترکیه را بر اساس فاکتورهایی همچون زیست پذیری و منابع انسانی، مهارت و نوآوری، مهارتهای تجاری، پتانسیل تولید و دسترسی به خدمات دسته بندی کرده است.

رتبه های اول تا دهم

در رتبه های اول و دوم این رده بندی، آنکارا و استانبول قرار دارند. سپس ازمیر، تکیرداغ، کوجائلی، آنتالیا، یالووا، بورسا، اسکی شهیر و طرابوزان در رده های سوم تا دهم قرار دارند.شهرهای مناسب برای کار و سرمایه گذاری با ویژگیهایی همچون رفاه فرهنگی، توسعه ی اقتصادی ، حمل و نقل مناسب، معماری و زیرساختهای پیشرفته، از دیگر شهرها متمایز می گردند. در این قسمت شهرهایی که از سوی سرمایه گذاران خارجی بیشترین توجه را به خود جلب کرده، برای شما توصیف می نماییم. این شهرها استانبول، آنکارا، ازمیر و طرابوزان می باشند.

بهترین شهرهای ترکیه برای کسب و کار

استانبول،شهر کلیدی

استانبول در هر دوره از تاریخ زیباترین و مهم ترین شهر ترکیه بوده است. این شهر میزبان پروژه های عظیم و موفقی همچون پروژه ی فرودگاه استانبول بوده است. همچنین موقعیت ویژه ی این شهر به عنوان پل رابط شرق و غرب اهمیت بسزای این شهر را نشان می دهد.

با توجه به ویژگی های این شهر انتظار می رود که رکورد سرمایه گذاری خارجی در این شهر شکسته شود.آمار و ارقام نشان می دهد که استانبول در ایستگاه اصلی توسعه قراردارد. با جمعیت 16 میلیونی و 40 شهرداری مجزا، شاهد یک انقلاب در پروژه های خدماتی می باشد. این بزرگترن ثروت ترکیه، سرمایه گذاران خارجی را نیز به همراه خود به ثروتی کلان دعوت می نماید.

آنکارا،شهر خاص

آنکارا که از نظر جغرافیایی در مرکز ترکیه قرار دارد، با بناهای مرتفع، کارخانجات، دانشگاهها، نهادهای دولتی، شرکتهای بین المللی و نهادهای تجاری اش، نماد ترکیه ی مدرن است. ویژگی منحصر به فرد آنکارا، وجود فعالیتهای سیاسی و دیپلماتیک به سبب پایتخت بودن آن است.

به همین سبب و به ویژه پس از انتخاب این شهر به عنوان پایتخت، آنکارا به جاذبه ی سرمایه گذاری خارجیان و خرید اموال غیر منقول تبدیل شد. آنکارا برای انجام فعالیتهای اقتصادی دارای یک اقتصاد با ثبات و مطمئن می باشد. آنکارا علاوه بر صادرات محصولات مختلف، پشم معروف خود را نیز صادر می نماید. پشم آنگورا توانسته بازارهای اروپا را اشغال نماید.

ازمیر،شهر سرمایه گذاران

ازمیر به عنوان یکی بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی و یکی از قطبهای گردشگری در ساحل دریای اژه شناخته می شود. ازمیر که با نمایشگاههای تجاری اش معروف است ، مرکز ورود سرمایه گذاران از تمام نقاط دنیا است. این شهر دارای 9 دانشگاه دولتی است که میزبان دانشجویان ترک، عرب و … از سراسر جهان است.ازمیر برای سرمایه گذاران ترک و خارجی، بیشتر برای سرمایه گذاری در خرید آپارتمان یا سرمایه گذاری به وسیله ی ایجاد کار، جذابیت داشته است.

طرابوزان،شهر اقلیم های بی نظیر

طرابوزان یک شهر توریستی است که در شمال ترکیه و در ساحل دریای سیاه قرار دارد. این شهر با زیبایی بی نظیر، اقلیم متعادل و تابستانهای خنک و ویژگیهای منحصر به فرد طبیعتش، گردشگران و سرمایه گذاران خارجی را هر زمان به خود جلب نموده است.طرابوزان یک گذرگاه بسیار مهم از غرب به شرق دریای سیاه می باشد.

با افزایش پروژه های شهرک سازی و هجوم سرمایه های خارجی، بخش املاک در این شهر رونق یافته است.سرمایه داران سرمایه ی خود را برای ساخت روزافزون بیمارستانها، هتلهای لوکس، نمایشگاهها، مراکز خرید و …در همه جای شهر طرابوزان، سرمایه گذاری می نمایند.

در پایان این نوشتار می توان گفت؛ اگرچه تمام شهرهای ترکیه در زیبایی های طبیعی و تاریخی یا پیشرفتهای اقتصادی و تجاری در رقابتی تنگاتنگ قرار دارند، استانبول در صدر لیست بهترینهای ترکیه، توانسته مرکز توجه گردشگران، دانشجویان و سرمایه گذاران خارجی باشد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.4 از 5 با 9 رای

 • محمد

  1400-08-24 در 2:21 ب.ظ

  فوق العاده بود
  من قصد خرید ملک در ترکیه را دارم، و از طریق سایت های مختلفی مانند آسیا ملک با یکسری شهرهای ترکیه آشنا شدم، اما خب این مقاله بسیار کامل و جامع بود و درحال حاضر احساس میکنم دید گسترده تری نسبت به انتخاب شهر دارم.

  • khaleghi

   1400-09-18 در 11:29 ق.ظ

   سلام
   ممنون از بازخورد شما

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .