whatsapp
الو اپلای
اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه 2024

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  6 فروردین 1403

تعداد نظرات :  0

بررسی کامل اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه 2024

به طور حتم برای افرادی که قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارند، میزان اعتبار دانشگاه، کیفیت و مدرک تحصیلی اهمیت بسیاری دارد. بنابراین لازم است نسبت به اعتبار سنجی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه اقدام کنند. با توجه به عضویت ترکیه در توافق ‌نامه بولونیا و ارائه سطح بالای تحصیلات در این کشور، اعتبار مدرک تحصیلی نیز بالا است و به همین دلیل متقاضیان ایرانی دانشگاه‌های ترکیه را جهت ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند. در ادامه مقاله به بررسی جامع اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه می‌پردازیم.

تاثیر معاهده بولونیا در اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارید، حتما نام معاهده بولونیا (bologna process) را شنیده‌اید. بولونیا مجموعه‌ای از توافقنامه‌هایی است که میان کشورهای اروپایی در سال 1999 به امضا رسیده است. در حال حاضر بیش از 40 کشور عضو این معاهده هستند. درواقع این معاهده توسط سیستم آموزش عالی اروپا (EHEA) و تحت استاندارد کنوانسیون پذیرش لیسبون ایجاد شده و هدف آن وجود یک استاندارد مشخص در تمامی دانشگاه‌های کشورهای عضو است.

از آنجایی که دولت ترکیه یکی از اعضاء این معاهده است، این فرآیند تاثیر بسیاری بر روی اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه خواهد گذاشت. از طرفی با توجه به عضویت کشور ترکیه در معاهده بولونیا سطح آموزش تمامی دانشگاه‌های ترکیه مطابق با دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی است و علاوه بر اعتبار بالای مدرک تحصیلی در این کشور، می‌توانید در بهترین دانشگاه‌های اروپایی تحصیل خود را ادامه دهید.

اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه در ایران

تمامی دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ترکیه، از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار بوده و در رتبه‌بندی جهانی نیز توانسته‌اند جایگاه بسیار خوبی کسب کنند. علاوه بر اهمیت اگاهی از اعتبار مدرک تحصیلی، میزبان اعتبار آن در کشور مبدا نیز بسیار حائز اهمیت است. به ویژه برای دانشجویانی که خواهان ادامه تحصیل یا اشتغال در کشور خود هستند. با توجه به اینکه رشته‌های حوزه پزشکی و دندانپزشکی، جزو پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی مورد تقاضای ایرانیان در ترکیه است، وزارت بهداشت ایران هر ساله لیستی از دانشگاه‌های معتبر و مورد قبول را اعلام می‌کند.

ارزشیابی اعتبار مدرک پزشکی دانشگاه‌های ترکیه در وزارت بهداشت ایران بر اساس سه معیار QS، Times  و Shanghai صورت خواهد گرفت. بنابراین در صورتی که قصد تحصیل در رشته‌های پرطرفدار مانند پزشکی، پیراپزشکی، مهندسی و سایر در ترکیه را دارید به راحتی می‌توانید نسبت به اخذ پذیرش اقدام کنید. مدارک دانشگاه‌های ترکیه از اعتبار بالایی برخوردار بوده و در تمامی کشورهای اروپایی و آمریکایی باارزش است. حتی برخی از دانشگاه‌ها نیز مورد تایید وزارت بهداشت ایران بوده و اگر خواهان ادامه تحصیل یا اشتغال در ایران هستید می‌توانید با دریافت مدرک خود از ترکیه به ایران بازگردید.

جدیدترین لیست دانشگاه‌های ترکیه که مورد تایید وزارت بهداشت هستند به شرح زیر است.

 • دانشگاه خصوصی باهچه شهیر (Bahçeşehir University)
 • استانبول (Istanbul University)
 • دانشگاه قاضی (Gazi University)
 • دانشگاه آنکارا (Ankara University)
 • دانشگاه اژه ازمیر (Ege university)
 • دکوز ایلول (Dokuz Eylül University)
 • دانشگاه مرمره (Marmara University)
 • دانشگاه ۱۹ مایس (Ondokuz Mayis University)
 • دانشگاه آتاتورک ارزروم (Ataturk university)
 • دانشگاه خصوصی باشکنت (Başkent University)
 • دانشگاه کاتب چلبی ازمیر (Izmir Katip Celebi University)
 • دانشگاه خصوصی آجی بادم (Acıbadem University)
 • دانشگاه خصوصی یدی تپه (Yeditepe University)
 • دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe university)
 • دانشگاه خصوصی کوچ (Koc University)

اعتبار مدرک رشته های پزشکی ترکیه در جهان

باتوجه به عضویت ترکیه در معاهده بولونیا در سال 2001 علاوه بر مدرک پزشکی، مدارک سایر رشته‌ها از جمله دندانپزشکی، پیراپزشکی، مهندسی، هنر و سایر در جهان از اعتبار بالایی برخوردار هستند. حتی برخی از دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ترکیه نیز با دانشگاه‌های بزرگ جهان همکاری دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به همکاری دانشگاه حاجت تپه با دانشگاه هاروارد آمریکا اشاره نمود.

همچنین اکثر دانشگاه‌های ترکیه علاوه بر زبان ترکی، امکان تحصیل به زبان‌ها انگلیسی، آلمانی، عربی و فرانسوی را برای دانشجویان فراهم کرده‌اند؛ چراکه دانشگاه‌های ترکیه هر ساله میزبان بسیاری از دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان است. علاوه بر آن مدرک پزشکی دانشگاه‌هایی مانند: حاجت تپه، یدی تپه، کوچ و باهچه شهیر نیز دارای اعتبار بالایی در جهان است.

اعتبار مدرک رشته های پزشکی ترکیه در جهان

اعتبار مدرک دانشگاه های ایران در ترکیه

متقاضیان ایرانی تحصیل در ترکیه علاوه بر اعتبارسنجی مدرک تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه می‌بایست میزان اعتبار مدارک دانشگاه‌ها و مدارس ایران را نیز جهت ادامه تحصیل در ترکیه مورد بررسی قرار دهند. درواقع جهت تحصیل در ترکیه می‌بایست مدارک تحصیلی خود را معادل‌سازی یا دنکلیک (denklik) کنید. جهت معادلسازی مدارک دبستان تا دبیرستان لازم است به به وزارت آموزش و پرورش ترکیه و همچنین برای دنکلیک مدارک لیسانس، فوق لیسانس و دکترا به سازمان آموزش عالی ترکیه (yok) مراجعه کنید. همچنین اسناد لازم جهت معادلسازی مدارک به شرح لیست زیر است:

 • اصل و کپی مدرک دیپلم (ترجمه شده و دارای مهر تأیید نوتر در دفاترثبت اسناد رسمی در ترکیه)
 • کارت اقامت و برگه راندوو (نوبت مصاحبه)
 • اصل و کپی پاسپورت معتبر
 • فرم پر شده دنکلیک
 • رسید پرداخت هزینه‌های مربوط به افتتاح حساب در ترکیه
 • گواهی دبیرستان و ریزنمرات تحصیلی
 • برگه تأیید یا رضایت ‌نامه با امضای خود فرد
 • اصل مدرک فارغ‌ التحصیلی (ترجمه شده در دفتر اسناد رسمی ترکیه)

اعتبار مدرک دانشگاه های ایران در ترکیه

البته توجه داشته باشید که فرآید معادل سازی برای رشته‌های مختلف، متفاوت است و ممکن است حدود 3 الی 6 ماه به طول بی‌انجامد. این زمان برای متقاضیان رشته پزشکی نیز بیشتر خواهد بود.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم میزان اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم تا در صورتی که قصد تحصیل در یکی از دانشگاه‌های ترکیه را دارید، بابت اعتبار مدارک نگرانی نداشته باشید. کشور ترکیه با عضویت در معاهده بلونیا توانسته سطح تحصیلات و آموزش دانشگاهی خود را در تمامی رشته‌ها مطابق با استانداردهای کشورهای اروپایی پیش ببرد. حتی از طریق این برنامه می‌توانید در یکی از کشورهای اروپایی و آمریکایی تحصیلات خود را ادامه دهید.

دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه خصوصی کوچ، دانشگاه آنکارا، دانشگاه اژه ازمیر و دکوز ایلول از جمله دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران هستند و شما می‌توانید پس از اتمام تحصیل خود جهت ادامه تحصیل یا اشتغال به ایران بازگردید. با این حال اگر علاقه‌مند به تحصیل در رشته مورد علاقه خود از دانشگاه‌های ترکیه هستید و آمادگی شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه را دارید، می‌توانید با مراجعه به موسسه معتبر الواپلای و دریافت برنامه مهاجرتی متناسب با شرایط و اهداف شما پذیرش خود را دریافت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌ تلفن ۰۲۱۸۸۸۸۴۶۴۵ و ۰۲۱۸۸۸۵۰۳۶۴ تماس بفرمایید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .