whatsapp
الو اپلای

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  24 بهمن 1402

تعداد نظرات :  0

سفر به ترکیه چند بار در سال امکان پذیر است؟

سفر به ترکیه چند بار در سال امکان پذیر است؟ این سوال بسیاری از افرادیست که قصد سفر به ترکیه را دارند. ترکیه از جمله کشورهای توریستی جهان بوده که به دلیل برخورداری از جاذبه‌های دیدنی و تاریخی، طبیعت بکر، تنوع مراکز تفریحی و خرید هر ساله میزبان گردشگران بسیاری از سراسر دنیا است. از آنجا که مدت زمان ویزای ترکیه 180 روز هست، شما می‌توانید در طول این مدت به صورت نامحدود به این کشور سفر کرده و به مدت 90 روز اقامت داشته باشید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری نسبت به این موضوع کسب کنید.

چند روز در ترکیه میتوانیم بمانیم؟

جهت ورود به کشور ترکیه می‌بایست نسبت به دریافت ویزای توریستی اقدام کنید. مدت اعتبار ویزای توریستی 180 روز بوده و پس از گذشت این مدت، تا زمانی که 180 روز از اولین ورود خود از طریق این ویزا نگذرد، نمی‌توانید وارد ترکیه شوید و باید برای دریافت یک ویزای جدید با مدت اعتبار متفاوت اقدام کنید. در حالت کلی پس از ورود به ترکیه با ویزا، می‌توانید تا 3 ماه یا 90 روز در این کشور اقامت داشته باشید، اما اگر قصد دارید در مدت زمان 180 روز بیشتر از یک بار به ترکیه سفر کنید می‌توانید ویزای چند بار ورود را دریافت کرده و به دفعات نامحدودی وارد ترکیه شوید.

توجه داشته باشید در صورتی که پس از انقضای ویزا در ترکیه بمانید مشمول جریمه یا حتی اخراج از کشور خواهید شد. همچنین، دوره 180 روزه زمانی شروع خواهد شد که خودتان تاریخ ورود را در فرم ویزا ثبت کرده باشید. از این‌رو اگر آماده سفر به ترکیه نیستید می‌توانید از قبل برنامه ریزی داشته و تاریخی را انتخاب کنید که آماده سفر باشید. علاوه بر آن، جهت دریافت ویزای 180 روزه ترکیه نیازی به رزرو بلیط هواپیما یا تعیین محل اقامت نیست.

سفر به ترکیه چند بار در سال امکانپذیر است؟

 

شرایط لازم برای سفر به کشور ترکیه

اگر خواهان سفر چندباره به ترکیه هستید در ابتدا باید گذرنامه یا پاسپورت معتبر داشته باشید. گذرنامه شما باید حداقل 6 ماه دیگر پس از تاریخ ورود به کشور ترکیه دارای اعتبار باشد. البته برخی از کشورها از جمله: آلمان، فرانسه، بلژیک، گرجستان، اسپانیا، هلند، سوئیس، لوکزامبورگ، یونان، اوکراین، پرتغال، مالت، لیختن اشتاین و قبرس شمالی نیازی به ارائه پاسپورت ندارند و تنها با ارائه کارت شناسایی ملی خود می‌توانند سفر کنند. بنابراین در صورت برخورداری از گذرنامه این کشورها می‌توانید چند بار در سال در ترکیه اقامت داشته باشید.

شرایط لازم برای سفر به ترکیه

 

از موارد دیگری که پیش از سفر به ترکیه باید نسبت به آن اقدام کنید، ویزای ترکیه است که همه ملیت‌ها جهت ورود به این کشور می‌بایست ویزا داشته باشند. اگر هدف سفر شما گردشگری یا تجاری است می‌توانید به صورت آنلاین، بسیار سریع‌تر ویزای 180 روزه را دریافت نمایید. به همین ترتیب، باید مشخصات خود را در فرم آنلاین نموده که در صورت پذیرش درخواست شما، کمتر از 48 ساعت ویزای شما تایید و به ایمیل‌تان ارسال خواهد شد. مدت اعتبار ویزا 180 روز بوده و می‌توانید 90 روز در ترکیه اقامت داشته باشید. این ویزا با هدف گردشگری، تعطیلات، ایجاد ارتباطات تجاری، شرکت در سمینار یا ملاقات با خانواده صادر شده و به هیچ عنوان نمی‌توانید از آن برای اشتغال در ترکیه استفاده کنید.

محدودیت اقامت در ترکیه

با اینکه مدت اعتبار ویزای ترکیه 180 روز هست، اما فقط 90 روز می‌توانید در این کشور اقامت داشته باشید. از این‌رو شما می‌توانید این دوره را به یک باره بگذرانید یا به سفرهای کوتاه‌تر تقسیم نمایید؛ یعنی اقامت شما می‌تواند 90 روزه یا 90 اقامت یک روزه باشد. با این حال، تمامی سفرهای شما از طریق این ویزا باید با اعتبار 180 روزه بوده و علاوه بر ورود، خروج شما نیز باید در طی همین مدت باشد. اعتبار ویزا پس از گذشت 180 روز به پایان خواهد رسید اما در صورتی که پاسپورت شما اعتبار کافی داشته باشد، بنا به شرایط خاص امکان کوتاه‌کردن زمان آن نیز وجود دارد.

در صورتی که پاسپورت شما اعتبار کافی نداشته باشد پیش از سفر دوباره به ترکیه، باید جهت دریافت پاسپورت جدید پرونده تشکیل دهید و گذرنامه‌ی جدیدی را برای درخواست ویزای خود دریافت کنید. به این نکته توجه داشته باشید که اگر پاسپورت شما از اعتبار مورد نیاز برخوردار نباشد نمی‌توانید ویزای ترکیه را دریافت کرده و به ترکیه سفر کنید. در این حالت حتی استفاده از کارت شناسایی به عنوان مدرک شناسایی نیز قابل قبول نبوده و باید پاسپورت خود را تمدید کنید.

آیا می توانم بعد از 90 روز به ترکیه برگردم؟

در حالت کلی پس از منقضی شدن ویزا و اقامت 90 روزه نمی‌توانید مجدداً وارد این کشور شوید، مگر آنکه ویزای خود را تمدید کرده باشید. با این حال، داشتن اقامت اضافه طی یک الی 15 روز بلامانع است، اما بیش از این تعداد، یعنی 16 الی 90 روز، امکانپذیر نخواهد بود و در این حالت باید نسبت به تمدید ویزای خود اقدام کنید.

جریمه ماندن در خاک ترکیه بیش از اعتبار ویزا

در صورت منقضی شدن ویزا، جریمه ماندن در خاک ترکیه چقدر است؟ جریمه اقامت هر فرد با توجه به مدت زمان اضافه اقامت وی در ترکیه، متفاوت در نظر گرفته می‌شود. به طور معمول در فرودگاه و پس از بررسی گذرنامه، مقدار جریمه مشخص شده و فرد باید از طریق بانک‌های فرودگاه نسبت به پرداخت آن اقدام کند. البته 3 الی 6 ماه جهت پرداخت جریمه مهلت داده خواهد شد و در صورت عدم پرداخت ممکن است 3 ماه الی 2 سال بسته به زمان اقامت قبلی، فرد ممنوع‌الورود شود. در جدول زیر جریمه ماندن در خاک ترکیه بیش از مدت ویزا (تعیین شده توسط دولت ترکیه) بیان شده است.

مدت زمان اقامت اضافه در ترکیه 2024

جریمه (دلار)

1 ماه

50

2 ماه

60

3 ماه

70

4 ماه

80

5 ماه

90

6 ماه

100

انقضای ویزای ترکیه

اعتبار ویزای ترکیه 180 روزه است و پس از مدت آن منقضی خواهد شد. از طرفی، در صورتی که مدت زمان اقامت شما در ترکیه 90 روز باشد نیز اعتبار آن تمام شده و اگر می‌خواهید به ترکیه سفر نموده و مدت زمان بیشتری در این کشور اقامت داشته باشید می‌بایست ویزای خود را تمدید کنید. بنابراین، پیش از سفر به ترکیه اعتبار ویزای خود را به صورت الکترونیکی بررسی کرده تا مشمول پرداخت جریمه نشوید.

انقضای ویزای ترکیه

 

سخن پایانی

در حالت کلی شما با ویزای ترکیه می‌توانید به مدت 90 روز در این کشور اقامت داشته باشید؛ این که چگونه بخواهید 90 روز خود را مصرف کنید به شرایط خودتان بستگی خواهد داشت. پس از گذشت اعتبار ویزا یا 90 روز اقامت در ترکیه، ویزا منقضی شده و در صورت عدم تمدید آن قادر به ورود به ترکیه نخواهید بود. در این مطلب سعی کردیم نکات لازم در خصوص امکان سفر چندین باره به ترکیه و پاسخ این سوال که سفر به ترکیه چند بار در سال امکان پذیر است؟ را خدمت شما بیان کنیم. در صورت کسب راهنمایی بیشتر می‌توانید با کارشناسان الواپلای در ارتباط باشید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .