whatsapp
الو اپلای
صنایع در حال رشد ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  27 دی 1400

تعداد نظرات :  0

صنایع در حال رشد ترکیه

صنایع در حال رشد ترکیه در سال های گذشته بنا به دلایل رشد اقتصادی بالا افزایش چشمگیری را به خود اختصاص داده اند. به این دلیل هر سال تعداد افرادی که به دنبال کار در ترکیه یا اخذ شهروندی ترکیه هستند را افزایش داده است.

صنایع جوان ترکیه و بخش هایی که جذب نیروی کار بسیار بالا در ترکیه دارند همان طور که عنوان شد به دلیل موقعیت ژئوپلیتیکی ترکیه و مشوق های جذاب سرمایه گذاران خارجی بسیاری را به خود جلب کرده است.

با این حال، برخی از بخش های این صنعت از دیگر بخش های آن برجسته تر می باشد. در مقاله زیر سعی شده بخش های پر سود صنعت ترکیه به شما معرفی گردد تا در صورتی که در نظر دارید نسبت به سرمایه گذاری در ترکیه اقدام کنید در این بخش ها تامل بیشتری داشته باشید.

صنایع دفاعی ترکیه

صنایع دفاعی ترکیه

صنایع دفاعی ترکیه روز به روز در حال گسترش می باشد و پژوهشگران و سرمایه گذاران می توانند در انواع پروژه ها و طرح های مربوط به صنایع دفاعی ترکیه سرمایه گذاری کنند.

صنایع مربوط به ساخت و تولید ترکیه

یکی دیگر از صنایع در حال رشد ترکیه صنایع مربوط به ساخت و تولید دستگاه ها و ماشین های الکترونیکی می باشد. به همین دلیل حمایت های بسیاری از این صنایع برای کاهش صادرات و افزایش تولیدات داخلی انجام گرفته است.

سرمایه گذاری در ترکیه در این بخش توسط سرمایه گذاران خارجی نیز افزایش چشمگیری داشته است زیرا که بر اساس سیاست های جذب و تشویق سرمایه گذاران خارجی در ترکیه سرمایه گذاران در این بخش از پرداخت مالیات معاف هستند و در بسیاری از موارد می توانند خرید زمین های صنعتی با قیمت بسیار پایین را درخواست نمایند. همچنین سودآوری این محصولات در ترکیه بسیار بالا می باشد.

سرمایه گذاری در این بخش شامل :

 •  وسایل نقلیه
 • موتور
 • لوازم الکترونیکی
 •  دستگاه های تلفن همراه
 • سیستم های سرمایشی و گرمایشی
 • کامپیوترها
 •  تجهیزات پزشکی
 • محصولات چاپ
 • محصولات مربوط به فناوری اطلاعات

صنایع مربوط به انرژی و منابع طبیعی

ترکیه را می توان جزء کشورهایی دانست که به استفاده از منابع طبیعی پایدار اهمیت اساسی می دهد. و  مشوق های مهمی را برای بخش صنعت در زمینه منابع انرژی پایدار اختصاص داده است.

صنایع مربوط به انرژی و منابع طبیعی

در این میان می توان به سرمایه گذاری در قسمت انرژی باد و انرژی خورشیدی یا به اصطلاح انرژی های سبز اشاره کرد.

دولت ترکیه انتظار دارد با سرمایه گذاری در این بخش از میزان بدهی های خارجی مربوط به نفت و گاز را کاهش دهد.

ترکیه  کشوری با مقدار زیادی از انرژی بادی و خورشیدی می باشد که در واقع یکی از ایده آل ترین کشورها برای سرمایه گذاری در این بخش نام گرفته است. صنایع در حال رشد ترکیه در این بخش می تواند بخش عظیمی را به خود اختصاص دهد.

دولت ترکیه برای افزایش انگیزه های موجود برای سرمایه گذاران خارجی در حوزه انرژی های سبز ( آبی، باد، انرژی خورشیدی، گاز طبیعی، انرژی زیستی و … ) تسهیلات ویژه ای به مانند موارد زیر را در نظر گرفته است.

 • عدم بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده
 • عدم پرداخت هزینه های گمرک
 •   کاهش مالیات تا سقف (40٪)
 • عدم پرداخت حق بیمه سهم کارفرما SSI تا ۷ سال
 •  پشتیبانی ملی تا سقف 700 هزار لیر

از دیگر صنایع در حال رشد ترکیه

نرم افزار و فناوری اطلاعات

به منظور همگام شدن با دنیای مدرن و دیجیتال ترکیه، گام های بزرگی را در سرمایه گذاری در این بخش برداشته است اقدامات لازم برای تولید نرم افزار داخلی و صنعتی را می توان گام های بزرگی در این زمینه دانست.

نرم افزار و فناوری اطلاعات

برای افرادی که در زمینه های الکترونیک فعال هستند ترکیه می تواند کشور جذابی برای سرمایه گذاری در این بخش باشد. اگر چه شرکت های بزرگ در این زمینه در ترکیه حضور دارند ولیکن فرصت های مناسبی برای سرمایه گذاران خارجی در این زمینه به وجود آمده است.

به همین دلیل این بخش را می توان از صنایع در حال رشد ترکیه نام برد. در این بخش ها می توان به مواردی مانند موارد زیر اشاره کرد:

 •  توسعه نرم افزار
 • بیوتکنولوژی
 • نانوتکنولوژی

صنایع مربوط به محیط زیست و بازیافت

با توجه به اقدامات لازم برای کاهش و از بین بردن خسارات ناشی از صنعتی شدن، جلوگیری از گرمایش جهانی و از بین بردن عوامل ایجاد آلودگی محیط زیست، ترکیه اقدامات مهمی را در خصوص آشتی با محیط زیست و بخش بازیافت انجام داده است.

ترکیه در فرآیند الحاق به اتحادیه اروپا است و به همین دلیل اهمیت زیادی برای بازیافت قایل است به خصوص پروتکل های جهانی حفاظت از محیط زیست که ترکیه نیز یکی از اعضای آنها می باشد لزوم گسترش این صنایع را افزایش داده است. به این ترتیب ترکیه در مدیریت زباله و بازیافت آن در نظر دارد سرمایه گذاری بین 7 و 9 میلیارد یورو را به آن اختصاص دهد.

ترکیه در زمینه بازیافت برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی، مالیات بر ارزش افزوده، عوارض گمرکی، تخصیص سرمایه گذاری، پشتیبانی سرمایه گذاری تسهیلات ویژه ای را در نظر گرفته است. به همین جهت صنعت مربوط به این بخش را نیز می توان از صنایع در حال رشد ترکیه نام برد.

صنایع مربوط به منسوجات و پوشاک

صنایع مربوط به منسوجات و پوشاک

ترکیه را می توان از بازیگران اصلی صنایع مربوط به منسوجات و پوشاک در دنیا دانست. کشوری که علاوه بر موقعیت جغرافیایی، و تنوع تولیدات از رقیبان اصلی و سرسخت کشور چین به حساب می آید. به طوری که می توان دستاوردهای ترکیه را در این زمینه نه تنها در آسیا، بلکه در اروپا و کانادا هم مشاهده کرد.

ترکیه در بین ۸ کشور بزرگ صادر کننده البسه، پوشاک و منسوجات می باشد. بسیاری از سرمایه گذاران انگیزه های بسیاری را برای سرمایه گذاری در این بخش دارند. سرمایه گذاری در این بخش بیشتر در استان های شرقی ترکیه رواج پیدا کرده است.

صنایع مربوط چاپ سه بعدی

سرمایه گذاری در چاپ 3D در سراسر جهان توجه ویژه ای را به خود جلب کرده است.  این بخش در سال 2012 به میزان 20.3 درصد در ترکیه افزایش یافته است و در سال 2017 نیز شاهد افزایش 25 درصدی در این صنایع بوده ایم. که سبب کاهش هزینه های فناوری و گسترش شرکت های صنعتی در مقیاس بزرگ گردیده است.

این صنایع را می توان یکی از بکترین و آماده ترین صنایعی در ترکیه دانست یعنی در واقع گل سر سبد صنایع در حال رشد ترکیه.

 

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.7 از 5 با 10 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .