whatsapp
الو اپلای
قوانین بانکداری ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  11 دی 1400

تعداد نظرات :  0

قوانین بانکداری ترکیه

قوانین بانکداری ترکیه طی قانون شماره 5411 تحریر گشته و در طی زمان اصلاحیه هایی به آن اضافه گردیده است. مجوز فعالیت این بانکها توسط Bankacilik Duzenleme ve Denetleme Kurumu) BDDK)سازمان نظارت و بازرسی بانکها داده می شود. همچنین بانکهای ترکیه در اتحادیه بانکی ترکیه گردهم آمده اند.

سیستم بانکی در ترکیه

تمامی بانک های ترکیه مجهز به شبکه ی بانکی الکترونیک بوده، به سیستم بانکی بین المللی متصل اند. همچنین بانکهای ترکیه علاوه بر شعبه های داخلیشان، شعبه های متعددی در سراسر جهان افتتاح نموده اند.

در سیستم بانکی ترکیه اصول بازار آزاد مالی پایه و اساس فعالیت موسسات مالی می باشد. در واقع بانک مرکزی تعیین کننده ی اصلی نرخهای بهره نبوده و این نرخ ها توسط بازار آزاد تعیین می شود و نرخ بهره ی بانکی ترکیه با توجه به نرخ تورم متغییر است. البته نرخ بهره ی وام هایی که بانک مرکزی به دیگر بانکهای تجاری می دهد ، یکی از فاکتورهای تعیین کننده ی نرخ بهره در بازار های مالی می باشد.

بانک مرکزی ترکیه اگرچه مستقیما نرخ بهره را تعیین نمی کند، ساختار متفاوتی نسبت به سایر بانک ها داشته و وظیفه مهمی برای کشور به عهده دارد. مهمترین نکته در بین اقدامات بانک مرکزی این است که در صورت لزوم منبع مالی سایر بانکها را تأمین می کند. به علاوه ، عملکرد عمده ی بانک مرکزی تامین بودجه ی دولت است. این بانک بر حجم پول در کشور تأثیر می گذارد و اختیار دخالت دارد.

سیستم بانکی در ترکیه

جنبه دیگری که از مهمترین ویژگیهای آن محسوب می شود ، کمک به ایجاد نظم اقتصادی در کشور و حفظ ثبات موجود در قیمتها است. بانک مرکزی در جریان سرمایه ی بین المللی جلوی شوکهای اقتصادی بین المللی را می گیرد و از طریق انتشار اوراق قرضه برای تأمین منابع اضافی برای اقتصاد ، در راستای بهبود در زمینه اقتصادی و افزایش قدرت صندوق اوراق قرضه عمل می کند . بانک مرکزی اساسی ترین نقش را در ساختار اقتصادی و توسعه و پیشرفت کشور دارد.

هیئت مدیره ی اتحادیه بانکهای ترکیه ، برای رفع مشکلات ناشی از عدم وجود نرخ بهره ی ثابت در جلسه ی 16/04/2002 تصمیمی اتخاذ نمود که بر اساس آن نرخ بین بانکی فروش لیره (نرخ بهره) و بر اساس تصمیم در جلسه ی 05/05/2006 نرخ بین بانکی خرید لیره اعلام می گردد. به عبارتی در تمام روزهای کاری و نرخ ماهانه و سالانه ی بهره توسط اتحادیه ی بانکهای ترکیه اعلام می گردد.

سپرده گذاری در بانکهای دولتی در ضمانت صد در صدی دولت است در حالی که سپرده ها در بانکهای خصوصی تا سقف ده هزار لیر توسط دولت ترکیه ضمانت می شوند. سیستم بانکی در ترکیه ، بر اساس اهداف تاسیس و نوع خدماتی که ارائه می شود بر 6 نوع عمده قابل تقسیم است که شما بر اساس اهداف سرمایه گذاری خود می توانید بانک و سیستم مناسب خودتان را انتخاب نمایید.

– بانکداری تجاری که هدف تاسیس بانک درآن، سودآوری است. بانکهایی که برای سپرده گذاری مناسبند در این دسته قرار می گیرند.
– بانکداری سرمایه گذاری، که بودجه طولانی مدت را برای بخش دولتی و خصوصی
تامین می کند .
– بانکداری پشتیبان و حامی که از روند توسعه و خیزش کشور و شرکت ها در ترکیه حمایت می کند.

– بانکداری مشارکتی بدون بهره، بانکهایی با تعداد کم می باشند ولی به لحاظ ارائه ی وامهای بدون بهره اهمیت قابل توجهی دارند. این بانکها بیشتر با کشورهای اسلامی در ارتباط اند. اولین بانک بدون بهره ی ترکیه در بحرین تاسیس شد. در ترکیه 6 بانک مشارکتی وجود دارد.
– بانکداری دریایی ( off-shore) ، اگر چه در ترکیه این سیستم موجود نیست ولی بسیاری از مردم به خصوص برای انجام معاملات تجاری بین المللی از آن استفاده می کنند. این سیستم قوانین سهلگیرانه تری دارد.
– سیستم بانک مرکزی

قوانین افتتاح حساب اتباع خارجی

قوانین افتتاح حساب اتباع خارجی

کشور ترکیه در سالهای اخیر برای ترغیب ورود سرمایه های خارجی به بازارهای مالی ترکیه، قوانین سهل گیرانه تری برای افتتاح حساب اتباع خارجی در نظر گرفته است. به لحاظ لغوی تمام کسانی که شهروند ترکیه نمی باشند، فارغ از اینکه به کدام نژاد یا ریشه ای متعلق باشند، خارجی به حساب می آیند.

اول از همه ، فرد خارجی به یک آدرس معتبر نیاز دارد و بدون آن ، افتتاح حساب در بانک برای یک خارجی دشوار است. سپس ، فرد خارجی نیاز به شماره مالیاتی دارد که در نتیجه درخواست وی با ارائه ی گذرنامه اش به اداره مالیات به وی داده می شود.
علاوه بر آدرس محل اقامت و شماره مالیات ، گذرنامه نیز یک عنصر ضروری است. در این پروسه فردی که می خواهد حساب بانکی باز کند، باید گذرنامه خود را به همراه داشته باشد. برخی از بانکها ممکن است از اشخاص خارجی در ترکیه شماره تلفن نیز بخواهند.

مدت زمان افتتاح حساب بانکی برای خارجی ها اساساً فقط چند ساعت در بانک است. با این حال ، تحقق پیش شرط های ذکر شده در بالا ممکن است زمان بر باشد. بدون شک یکی از عوامل اصلی تأثیرگذار در دوره افتتاح حساب بانکی خارجی ها کمک حقوقی یک وکیل باتجربه است. وکیل روند را به سرعت و به طور موثر دنبال می کند.

قوانین افتتاح حساب برای افرادی که شهروند ترکیه نیستند

قوانین افتتاح حساب برای افرادی که شهروند ترکیه نیستند

پس از بررسی قوانین بانکداری ترکیه و مدارک لازم جهت افتتاح حساب در ترکیه متوجه می شویم که تنها تفاوت خارجیان با شهروندان ترکیه برای افتتاح حساب، ارائه ی گذرنامه به جای کارت شناسایی ملی از جانب خارجیان است. افرادی که شهروند ترکیه نیستند، به کمک افتتاح حساب و سرمایه گذاری مالی می توانند تابعیت ترکیه را کسب کنند. شرایط کسب تابعیت از این طریق به شکل زیر می باشد:

با افتتاح یک حساب بانکی که به مدت 3 سال 500000 دلار در آن قرار داده شده، می توان تابعیت ترکیه را کسب کرد. افتتاح حساب بانکی برای غیر شهروندان، می تواند یکی از راههای کسب تابعیت باشد. چرا که دولت ترکیه برای جذب سرمایه و سرمایه گذاران خارجی قانون تابعیت خارجیان با افتتاح حساب را با کاهش 3000000دلار به 500000دلار آمریکا راحت تر نموده وخارجیان با سپرده ی 500 هزار دلاری در یک یا چند بانک ترکیه که تا 3 سال برداشت نخواهد شد، قادر به کسب تابعیت ترکیه می گردند.

مراحل افتتاح حساب برای اشخاص حقیقی و حقوقی

مراحل افتتاح حساب برای اشخاص حقیقی و حقوقی

در قوانین بانکداری ترکیه برای افتتاح حساب اشخاص حقیقی و حقوقی هر دو نیاز به یک آدرس معتبر و کد مالیاتی می باشد. همچنین ارائه ی مدارک شناسایی برای هر دو شخص حقیقی و حقوقی ضروری می باشد، با این تفاوت که برای شخص حقیقی ارائه ی گذرنامه کافی است ولی شخص حقوقی باید تمامی اسناد مربوط به تاسیس و سوابق شرکت را ارائه نمایند.

شرایط افتتاح حساب برای شرکت ها

شرایط افتتاح حساب برای شرکت ها

شرکت های خارجی به دلایل مختلف نیاز به افتتاح حساب بانکی در ترکیه را احساس می کنند. مراحل قانونی برای باز کردن یک حساب بانکی در ترکیه برای شرکت های خارجی را می توان به شرح زیر ذکر کرد:

حساب بانکی شرکت را مدیر ، شریک و شخصی که صلاحیت امضاء اسناد شرکت را داراست و از طرف شرکت معاملات قانونی آن را انجام می دهد، می تواند افتتاح نماید.

همانند افتتاح حساب بانکی شخصی ، قبل از اقدام برای افتتاح حساب شرکت، باید شماره مالیاتی از شرکت از اداره ی مالیات دریافت شود. البته لزومی ندارد که این شرکت عملا در ترکیه فعالیتهای تجاری داشته باشد. هرشرکتی که آدرس اقامت داشته باشد ، می تواند این شماره مالیاتی را از اداره مالیات درخواست کند و این شماره مالیات به معنای اخذ مالیات از شرکت نیست.

قوانین بانکداری در ترکیه

به منظور افتتاح حساب بانکی برای شرکتهای خارجی ؛ اساسنامه شرکت ، سند ثبت در اتاق بازرگانی ، اسناد تأسیس و فعالیت و سوابقی که درشناسنامه ی تجاری شرکت ثبت شده ، الزامی است. شخصی که از طرف شرکت مجاز به افتتاح حساب بانکی است، می تواند با در دست داشتن این اسناد ، شماره مالیات و اسناد مربوط به محل سکونت به هر بانکی که بخواهد، مراجعه نماید.

بانک های فعال در ترکیه رویکرد سهل گیرانه تری نسبت به شرکت های خارجی داشته و برای سهولت افتتاح حساب های بانکی شرکتهای خارجی، برای ارائه ی آدرس دقیق این شرکتها و دفتر شعب آن در ترکیه ، مسامحه نشان می دهند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.4 از 5 با 5 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .