whatsapp
الو اپلای
قوانین بانکداری ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  2 بهمن 1402

تعداد نظرات :  0

قوانین بانکداری ترکیه[آپدیت 2024]

اگر قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارید، لازم است درباره قوانین دریافت شهروندی ترکیه که ساده‌ترین آن افتتاح حساب در بانک بوده، آشنا باشید؛ اینکه باتوجه به قوانین بانکداری ترکیه چگونه باید حساب باز کنید و برای آن چه مدارکی باید ارائه دهید. در ادامه این مقاله از الواپلای به توضیح بیشتری در رابطه با جزئیات قوانین بانکداری و سیستم بانکی در ترکیه می‌پردازیم.

آشنایی با سیستم بانکی در ترکیه

تمامی بانک‌ های ترکیه مجهز به شبکه بانکی الکترونیک بوده و به سیستم بانکی بین‌المللی متصل‌اند. در سیستم بانکی ترکیه اصول بازار آزاد مالی، پایه و اساس فعالیت موسسات مالی است. درواقع بانک مرکزی تعیین کننده اصلی نرخ‌های بهره نبوده و این نرخ‌ها توسط بازار آزاد تعیین شده و نرخ بهره بانکی ترکیه با توجه به نرخ تورم متغییر است. البته نرخ بهره وام‌هایی که بانک مرکزی به دیگر بانک‌های تجاری می‌دهد، یکی از فاکتورهای تعیین کننده نرخ بهره در بازارهای مالی است.

اگرچه بانک مرکزی ترکیه مستقیماً نرخ بهره را تعیین نمی‌کند، اما ساختار متفاوتی نسبت به سایر بانک‌ها داشته و وظیفه مهمی برای کشور به عهده دارد. مهم‌ترین نکته در بین اقدامات بانک مرکزی این است که در صورت لزوم منبع مالی سایر بانک‌ها را تأمین خواهد کرد. به علاوه، عملکرد عمده بانک مرکزی، تامین بودجه دولت، کمک به ایجاد نظم اقتصادی در کشور و حفظ ثبات موجود در قیمت‌ها است.

از طرفی بانک مرکزی در جریان سرمایه بین‌المللی جلوی شوک‌های اقتصادی بین‌المللی را گرفته و از طریق انتشار اوراق قرضه برای تأمین منابع اضافی برای اقتصاد، در راستای بهبود در زمینه اقتصادی و افزایش قدرت صندوق اوراق قرضه عملکرد مثبتی دارد. همچنین سپرده‌گذاری در بانک‌های دولتی در ضمانت صد در صدی دولت است، در حالی که سپرده‌ها در بانک‌های خصوصی تا سقف ده هزار لیر توسط دولت ترکیه ضمانت می‌شوند. سیستم بانکی در ترکیه، بر اساس اهداف تاسیس و نوع خدمات بر ۶ نوع عمده قابل تقسیم است و شما بر اساس اهداف سرمایه‌گذاری خود می‌توانید بانک و سیستم مناسب خودتان را انتخاب نمایید.

 • سیستم بانک مرکزی
 • بانکداری تجاری که هدف تاسیس بانک درآن، سودآوری است. بانک‌هایی که برای سپرده‌گذاری مناسب‌اند در این دسته قرار می‌گیرند.
 • بانکداری سرمایه‌گذاری، که بودجه طولانی مدت را برای بخش دولتی و خصوصی تامین می‌کند .
 • بانکداری پشتیبان و حامی که از روند توسعه و خیزش کشور و شرکت‌ها در ترکیه حمایت می‌کند.
 • بانکداری مشارکتی بدون بهره، بانک‌هایی با تعداد کم هستند، ولی به لحاظ ارائه وام‌های بدون بهره اهمیت قابل توجهی دارند. این بانک‌ها بیشتر با کشورهای اسلامی در ارتباط‌اند. اولین بانک بدون بهره ترکیه در بحرین تاسیس شد و بطور کلی در ترکیه ۶ بانک مشارکتی وجود دارد.
 • بانکداری دریایی( off-shore) ، اگر چه در ترکیه این سیستم موجود نیست ولی بسیاری از مردم به خصوص برای انجام معاملات تجاری بین‌المللی از آن استفاده می‌کنند. این سیستم از قوانین آسان‌تری برخوردار است.

قوانین افتتاح حساب در ترکیه برای اتباع خارجی

کشور ترکیه در سال‌های اخیر برای ورود سرمایه‌گذار‌های خارجی به بازارهای مالی ترکیه، قوانین راحت‌تری برای افتتاح حساب اتباع خارجی در نظر گرفته است. ارائه آدرس معتبر، اصل و کپی پاسپورت معتبر، تایید مهر آخرین ورود به این کشور، خط تلفن و دریافت شماره مالیاتی با استفاده از گذرنامه معتبر از اداره مالیات از جمله مدارک ضروری برای افتتاح حساب در ترکیه محسوب می‌شوند.

علاوه بر این، افرادی که شهروند ترکیه نیستند، با افتتاح یک حساب بانکی که به مدت ۳ سال ۵۰۰.۰۰۰ دلار در آن قرار داده شده، می‌توانند تابعیت ترکیه را دریافت کنند؛ چراکه دولت ترکیه برای جذب سرمایه و سرمایه‌گذاران خارجی قانون تابعیت خارجیان با افتتاح حساب را با کاهش ۳.۰۰۰.۰۰۰ دلار  به ۵۰۰.۰۰۰ دلار آمریکا راحت‌تر نموده   اتباع خارجی با سپرده ۵۰۰ هزار دلاری در یک یا چند بانک ترکیه که تا ۳ سال امکان برداشت آن وجود ندارد، قادر به کسب تابعیت ترکیه خواهند بود.

بدون شک یکی از عوامل اصلی تأثیرگذار در دوره افتتاح حساب بانکی خارجی مشاوره از یک وکیل باتجربه است. وکیل روند را به سرعت و به طور موثر دنبال خواهد کرد. از این‌رو شما می‌توانید صفر تا صد افتتاح حساب بانکی در ترکیه را با خیالی راحت به وکلا و کارشناسان موسسه الواپلای بسپارید.

مدارک مهم افتتاح حساب برای اشخاص حقیقی و حقوقی

در قوانین بانکداری ترکیه برای افتتاح حساب نیاز به یک آدرس معتبر و کد مالیاتی است. همچنین ارائه مدارک شناسایی برای هر دو شخص حقیقی و حقوقی ضروری بوده، با این تفاوت که برای شخص حقیقی ارائه گذرنامه کافی است؛ ولی شخص حقوقی باید تمامی اسناد مربوط به تاسیس و سوابق شرکت از جمله اساسنامه‌ی شرکت، مدرک عضویت در اتاق بازرگانی، مدارک تاسیس شرکت و مدارک اثبات فعالیت شرکت را ارائه نمایند.

شرایط افتتاح حساب برای شرکت های خارجی

شرایط قانونی افتتاح حساب بانکی در ترکیه توسط شرکت‌های خارجی به شرح زیر است:

 • افتتاح حساب بانکی شرکت توسط مدیر، شریک و شخصی که صلاحیت امضاء اسناد شرکت را داراست و از طرف شرکت معاملات قانونی آن را انجام می‌دهد، امکانپذیر است.
 • همانند افتتاح حساب بانکی شخصی، قبل از اقدام برای افتتاح حساب شرکت، باید شماره مالیاتی از شرکت از اداره مالیات دریافت شود. البته لزومی ندارد که این شرکت عملاً در ترکیه فعالیت‌های تجاری داشته باشد. هرشرکتی که آدرس اقامت داشته باشد، می‌تواند این شماره مالیاتی را از اداره مالیات درخواست کند(این شماره مالیات به معنای اخذ مالیات از شرکت نیست).
 • به منظور افتتاح حساب بانکی برای شرکت‌های خارجی ارائه مدارکی همچون: اساسنامه شرکت، سند ثبت در اتاق بازرگانی، اسناد تأسیس و فعالیت و سوابقی که درشناسنامه تجاری شرکت ثبت شده، الزامی است.

مزایای افتتاح حساب در ترکیه برای اتباع خارجی

 • از آنجا که در کشور ایران بدلیل وجود تحریم‌های اعمال شده، دسترسی به شبکه بانک جهانی میسر نیست، با افتتاح حساب در ترکیه می‌توانید براحتی به حساب بین‌المللی دسترسی داشته باشید و به نقل‌وانتقال حواله‌های ارزی بپردازید.
 • گرچه مدیریت حساب بصورت آنلاین از طریق اینترنت امکانپذیر است، اما اگر بهر دلیل باید در بانک حضور پیدا کنید باتوجه به نزدیکی کشور ترکیه به ایران این کار براحتی امکانپذیر خواهد بود.
 • سود حساب‌ در بانک‌های ترکیه با ارز خارجی بوده و ارزش بسیار زیادی بهمراه دارد.
 • با افتتاح حساب در ترکیه شما قادر به دریافت کردیت کارت بین‌المللی خواهید بود و می‌توانید از سایت‌های خارجی براحتی خرید نمایید. همچنین قوانین بانکداری در ترکیه بویژه بانک مرکزی بگونه‌ای است که از این کردیت‌کارت‌ می‌توانید در دستگاه‌های POS سراسر جهان استفاده کرده یا از دستگاه‌های ATM وجه نقد دریافت کنید.

محدودیت های حساب بانکی در ترکیه برای شهروندان ایرانی

محدودیت های حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان درصورتی لحاظ خواهد شد که از کارت اقامت ترکیه برخوردار نباشند. از این‌رو این افراد باید در بانک‌های خاص حساب باز کنند و البته حق انتخابی نیز در این مورد نخواهند داشت. همچنین برای مدیریت حساب خود باید به زبان ترکی مسلط باشند تا بتوانند مشکلات بوجود آمده را حل کنند.

جمع بندی

قوانین بانکداری ترکیه برای شهروندانی که کارت اقامت ندارند، کمی سختگیرانی خواهد بود، با این حال سود حساب‌های سپرده به ارز خارجی مزایای سرمایه‌گذاری در بانک‌های ترکیه است. افتتاح حساب حقیقی یا حقوقی در بانک‌های ترکیه باتوجه به دسترسی به شبکه بانک جهانی تسهیلات بسیاری به همراه خواهد داشت. در صورت کسب راهنمایی بیشتر در این زمینه یا افتتاح حساب در ترکیه می‌توانید با کارشناسان الواپلای تماس بفرمایید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.4 از 5 با 5 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .