whatsapp
الو اپلای
شیشه گری در ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  26 تیر 1401

تعداد نظرات :  0

صنایع دستی ترکیه

از دیر باز صنایع دستی روش ارتباطی مردم ، به ویژه برای اسیایی ها بوده است . گرچه بسیاری از انها به دست فراموشی سپرده شده است . اما در اینجا به عمده ترین هنرهای دستی کشور تاریخی ترکیه خواهیم پرداخت . پس اگر قصد سفر به کشور ترکیه که یکی از معروف ترین مقاصد توریست ها و گردشگران است ، را دارید با ما همراه شوید تا اولین قدم برای اشنایی با هنرهای دستی کشور ترکیه زیبا را بردارید ، تا هر چه بیشتر از سفر خود لذت ببرید.

 

1 – منبت کاری در ترکیه

نجاری یکی از قدیمی ترین صنایع دستی ، با زیر شاخه های جانبی ان مانند کنده کاری ، منبت کاری ، زین سازی و سینه سازی حوزه کاربرد بسیار وسیعی دارد . در ترکیه تعداد زیادی از اثاری که تا به امروز باقی مانده اند و زیباترین نمونه های نجاری را شامل می شوند ، را می توان یافت . منبت کاری یکی از ظریف ترین و پر زحمت ترین هنرهای دست انسان است نمونه های این هنر زیبا را می توان در مساجد ترکیه که مربوط به دوره سلجوقی است مشاهده کرد .

 

مسگری در ترکیه

 

2 – مسگری در ترکیه

یکی دیگر از شاخه های صنایع دستی که قدمتی هزار ساله دارد مسگری که به دلیل صنعتی شدن جوامع بشری ، نسل جوان اشنایی چندانی با ان ندارد هنر مسگری است . در ترکیه ای قدیم برای تولید وسایل تزئینی به ویژه ظروف اشپزخانه کاربرد فراوان داشته است .

 

شیشه گری در ترکیه

 

3 – شیشه گری در ترکیه

هنر شیشه کاری که ادعا می شود اولین بار توسط مصری ها کشف شده است ، در دوره عثمانی به طور قابل توجهی توسعه یافت ، زیرا این هنر بسیار مورد پسند حکام ان زمان قرار گرفت . اگرچه شیشه گری نیازمند تلاش بالاست اما همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده و امیدواریم هرگز ارزش خود را به عنوان نمادی از ظرافت و تبلور روح از دست ندهد .

 

صحافی در ترکیه

 

4 – صحافی در ترکیه

وقتی از صحافی نام برده می شود ، ممکن است در ابتدا فعالیتی مانند صحافی کتاب در ذهن بسیاری از افراد زنده شود که می توان گفت چندان هم اشتباه نیست . این هنر قدمتی چند هزار ساله دارد که نوشته ها و اثار ان زمان را با جلدهای محافظ برای جلوگیری از پراکندگی و اسیب دیدگی انها انجام می داده اند . در امپراطوری عثمانی عموما از پوست گوسفند ، بز یا غزال برای پوشش کتب استفاده می شده است . علاوه بر این با نخ ابریشم یا طلا ، با تکنیک های مختلف و خاص تزیین ، مزین می شد . البته با توجه به پیشرفت تکنولوژی و توسعه چاپ ، امروزه این هنر مانند گذشته رایج نیست.

 

کاشی سازی در ترکیه

 

5 – کاشی سازی در ترکیه

اولین نمونه های کاشی سازی که با توسعه معماری در کشور ترکیه پیشرفت چشمگیری پیدا کرد در دوره سلجوقیان در تاریخ ما دیده می شود . سرامیک یکی از صنایع دستی سنتی ترکیه است که امروزه شهرت جهانی دارد . این هنر با خلق طرح های خلاقانه و رنگ های زیبا و هماهنگ در کنار متولد شده است . از هنر کاشی کاری در تزئینات داخلی و خارجی بناهای چون مساجد ، مقبره ها ، عمارت ها و قصرها ساخنه می شده است که امروزه گردشگران فراوانی را برای بازدید ، به خود جذب می کند . و هنوز هم می توان رگه هایی از این هنر دیرینه را در زندگی امروزی یافت .

 

سفالگری در ترکیه

 

6 – سفالگری در ترکیه

هنر سفالگری که مبتنی بر شکل دادن به خاک رس با روشی بسیار خلاقانه است ، در گذشته کاربرد فراوانی برای تهیه ظروف در منزل داشته است . اما امروزه این هنر زیبا بیشتر به عنوان سوغاتی ارزشمند ترجیح داده می شود . از این رو ، اگر چه هنر سفالگری مانند گذشته رواج ندارد ، اما می توان ادعا کرد که سفال همچنان یکی از بخش های بسیاری از خانه ها است . به همین دلیل است که حرفه سفالگری در بسیاری از مناطق ترکیه پررونق است و تلاش برای انتقال این هنر ارزشمند به نسل های جدید ادامه دارد و تنوع در شکل محصولات و رنگ بندی های زیبا ان تبدیل به سوغاتی ارزشمند می کند .

 

بافندگی در ترکیه

 

7 – بافندگی در ترکیه

با توجه به سبک زندگی عشایری ، ترکان عشایر برای تولید اقلامی مانند چادر ، لباس ، فرش و قالی از بافندگی استفاده فراوانی میکردند . در حقیقت می توان از بافندگی به عنوان یکی از ریشه دارترین صنایع دستی نام برد . هنر بافندگی که بی شک هزاران سال است در شگل گیری فرهنگ و پوشش انسان در طول تاریخ تاثیرات بسزایی داشته است ، که باید این هنر ارزشمند را به نسل های اینده منتقل کنیم . برای این منظور ، پروژه نقشه پارچه بافته ترکی که زیر نظر امینه اردوغان ، همسر رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان اجرا شد ، تا گام بسیار مهمی برای زنده نگه داشتن فرهنگ بافندگی ترکیه باشد . بر این اساس ، برای انتقال ریشه تاریخ بافندگی به ایندگان ، پارچه های محلی تولید شده با روش های سنتی تحت حفاظت و حمایت قرار گرفته  است . همچنین این موضوع در نظر گرفته شده که با حمایت از پروژه مذکور ، روش های بافت محلی و طرح های اصیل این پارچه ها به صنعت ، این پروژه بسیار سودمند خواهد بود و به توسعه محلی و دیپلماسی فرهنگی کمک بسزایی می کند . از مهمترین جاذبه های هنر های دستی ترکیه می توان گلیم و فرش ترکی اشاره کرد که در بین گردشگران ، طرفداران زیادی پیدا کرده است .

 

 

مرمرکاری در ترکیه

 

8 – مرمرکاری در ترکیه

هنر مرمرکاری که یکی از صنایع دستی ترکیه است و اوازه ان فراتر از مرزهای کشور ترکیه است را می توان به اصطلاح نقاشی روی اب بیان کرد . سنگ مرمر که با روش ها و تکنیک های کاربردی خود یک هنر دستی منحصر به فرد است ، شاخه بسیار جالب از هنرهای باستانی است ، که هم در داخل کشور ترکیه هم در خارج از ان همیشه مورد استقبال قرار گرفته است . به همین دلیل دوره های اموزشی زیادی برای یادگیری ان در ترکیه برگزار می شود و محبوبیت خود را در بسیاری از علاقمندان در هر سنی حفظ کرده است .

 

خوش نویسی در ترکیه

 

9 – خوش نویسی در ترکیه

خوش نویسی یا هنر زیبا نویسی همیشه توجهات زیادی را به خود جلب کرده است که تاریخچه ان به دوران باستان باز می گردد . اما اوج شکوفایی هنر خوش نویسی در فرهنگ ترک به دوره عثمانی باز می گردد . این هنر زیبا با حفظ ماهیت سنتی خود ، در خلق اثار مدرن نیز تاثیر به سزایی داشته و هنرمندان بسیاری از ان الهام گرفته اند .

 

گلدوزی ضربدری در ترکیه

 

10 – گلدوزی ضربدری در ترکیه

هنر دوخت و دوز ضدربدری که سالهات رواج دارد یکی از شاخه های هنری است که به عنوان یک میراث فرهنگی از مادر بزرگ ها به نوه هایشان منقل شده است . این هنر زیبا که نیازمند تلاش و صبر و حوصله زیادی می باشد ، دوخت با نخ های رنگی روی پارچه مخصوصی با نام اتامین است . از این هنر زیبا در طراحی و تولید البسه توسط طراحان خوش ذوق دیده می شود .

 

حکاکی در ترکیه

 

11 – حکاکی در ترکیه

به عبارت دیگر هنر حکاکی ، چسباندن کاغذ های نازک به روی یکدیگر و کنده کاری نقوش بر روی ان است . برای انجام این هنر نیاز به ابزارهای ظریف برای برش و کنده کاری می باشد . این هنر در زمان عثمانی هم از سوی مردم و هم از سوی درباریان امپراطوری عثمانی مورد پسند و توجه فراوانی قرار گرفت . با وجود اینکه این هنر ، امروزه چندان متداول نیست اما علاقمندان خود را دارد و بسیاری از توریست ها ، گردشگران و مردم بومی ترکیه از خرید ان ، مخصوصا به عنوان سوغاتی استقبال می کنند .

 

هنر مینیاتوری در ترکیه

 

12 – هنر مینیاتوری در ترکیه

هنر مینیاتور که به جرات می توان ان را از متداول ترین صنایع دستی نام برد ، که با پذیرش اسلام در این منطقه پیشرفت فراوانی داشته است . در ان زمان کسانی که هنر مینیاتور را انجام می داده اند ، نککاش نامیده می شدند . چرا که عموما در اثار خود چشم اندازی از رویدادهای اجتماعی داشتند . هنر مینیاتور نیاز به خلاقیت و ظرافت استاد نککاش داشته و نام استاتید بزرگی در تاریخ این کشور به چشم می خورد .

 

13 – تور دوزی در ترکیه

هنر تور دوزی با تکنیک های مختلف با نخ های رنگی و طرح های متنوع به همراه ابزارهایی مانند قلاب و شاتل ، بسیار شبیه به هنر بافندگی است . این هنر بین زنان بیشتر رایج بوده است . از گلدوزی برای تزئین پرده ، لبه های رختخواب ، زیور الات و البسه استفاده می شود . نقش هایی معروفی از قدیم به یادگار مانده که می توان به عنکبوت ، لانه غاز ، راه اهن و مشت نام برد .

 

سنگ تراشی در ترکیه

 

14 – سنگ تراشی در ترکیه

از دیگر صنایع دستی ترکیه می توان به هنر سنگ تراشی اشاره کرد ، که با زحمت فراوان و پشتکار بالا به خلق اثار زیبای هنری و جان بخشیدن به سنگ ها می انجامد . این شاخه از هنر در زندگی امروزی ، مانند گذشته رواج ندارد . و از هنر سنگ تراشی بیشتر در زیور الات استفاده می شود . با این حال ، امروزه هنر سنگ تراشی را می توان در زمینه هایی چون سنگ قبر تا سازه های معماری یافت .

 

طلا کاری ( تذهیب ) در ترکیه

 

15 – طلا کاری ( تذهیب ) در ترکیه

مجموعه از نقش های بدیع و زیباست که نقاشان و هنرمندان برای هر چه زیباتر کردن کتب مذهبی ، فرهنگی ، تاریخی ، دیوان اشعار و قطعه های زیبای خط به کار می بردند . هنر تذهیب با استفاده از طلا است و امروزه نمی توان ان را به طور گسترده انجام داد زیرا شغلی بسیار گران است . در این هنر از نقوش گل و نقوش متقارن بیشتر استفاده می شده است .

 

محصولات چرمی در ترکیه

 

16 – محصولات چرمی در ترکیه

چرم ترکیه به عنوان یکی از بهترین و مرغوبترین چرم های دنیا شناخته می شود . از این رو بسیاری از توریست ها مسافرین از این محصولات خریداری می کنند که محصولاتی از قبیل ساعت ، کیف ، کفش ، کلا و … می توان اشاره کرد .

 

صابون سنتی ترکیه

 

17 – صابون سنتی ترکیه

صابون سنتی ترکیه بین مردم بسیار پر طرفدار می باشد که به روش های قدیمی و سنتی ترکیه تولید می شود .

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.3 از 5 با 7 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .