whatsapp
الو اپلای
آزمون ales

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  31 اردیبهشت 1401

آزمون Ales

آزمون ALES ( آزمون آلس ) برای متقاضیانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند به خصوص افراد متقاضی تحصیلات تکمیلی (فارغ التحصیل) و داوطلبانی که می خواهند در کادر دانشگاهی استخدام شوند (مانند دستیار پژوهشی، مدرس، مترجم خبره و …) مورد استفاده قرار می گیرد.

البته در بسیاری از موارد این آزمون برای متقاضیان تحصیل دکتری در ترکیه نیز الزامی می باشد. همچنین در هنگام انتخاب داوطلبان که برای دوره های تحصیلات تکمیلی به دانشگاه های خارج از کشور ترکیه اعزام می شوند نیز شرکت در این امتحان الزامی می باشد. در این مقاله سعی شده است به سوالاتی در مورد این که آزمون آلس چیست؟ آزمون آلس ترکیه چیست و … پاسخ های مختصر و مفیدی داده شود.

 

 

آزمون آلس چیست ؟

آزمون ALES را می توان مخفف عبارت (Akademik Personal ve Lisansüstü Eğitim Sinavi ) دانست. آزمون آلس ترکیه توسط مرکز جابه جایی و گزینش دانشجو (ÖSYM) برگزار می شود. به منظور انتصاب در دانشگاه ها، استخدام مدرسین، معاون پژوهشي، كارشناس، مترجم و مربيان آموزش در مؤسسات آموزش عالی، در کشور ترکیه لازم است که متقاضیان در این آزمون شرکت کنند.

داوطلبيني كه در این آزمون موفق به اخذ نمره 70 شوند موفق محسوب مي شوند. نتیجه ALES حداقل 50٪ سهم در برنامه های تحصیلات تکمیلی را دارد. همه موسسات دانشگاهی برای انتخاب و قرار دادن برنامه های تحصیلات تکمیلی از نمرات این آزمون استفاده می کنند ، اما برخی دانشگاه ها دانشجویان را برای انتخاب برنامه های تحصیلات تکمیلی فقط براساس نمره ALES تعیین می کنند ، در حالی که برخی دانشگاه ها یک سیستم نمره گذاری ایجاد می کنند که شامل نمرات دیپلم و نتایج مصاحبه است.

حد پایین 80 امتیاز برای داوطلبانی که برای برنامه های دکترا یا مهارت در برنامه های هنری با نمره ALES اقدام می کنند الزامی می باشد.

چرا باید آزمون ales بدهیم؟

چه کسی می تواند در آزمون ALES شرکت کنند؟

 • متقاضیان ورود به مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه
 • متقاضیان ورود به مقطع دکتری در ترکیه
 • متقاضیان اعزام به دانشگاه های خارج از ترکیه
 • متقاضیان ارتقاء شغلی در دانشگاه ها
 • و … .

اهمیت آزمون آلس چیست؟

اول از همه باید بگوییم برای شرکت در این آزمون شما نیازی به اخذ اقامت ترکیه و یا اخذ شهروندی ترکیه ندارید. اتباع تمام کشورهای خارجی بدون هیچ گونه محدودیتی در این آزمون می توانند شرکت کنند. این آزمون ملاک بسیار مهمی برای برنامه های کارشناسی ارشد با پایان نامه در ترکیه می باشد.

دانشگاه ها به نتایج ازمون در برنامه های کارشناسی ارشد با پایان نامه اهمیت زیادی می دهند. اگر نمره خوبی داشته باشید، در برنامه فارغ التحصیلی یک مزیت مهم به شما می دهد. دانشگاه ها برای دانشجویانی که متقاضی دریافت مدرک کارشناسی ارشد هستند، نمره ای ایجاد می کنند ، از جمله نتایج ALES، نمرات دیپلم ، نتایج مصاحبه و بعضی اوقات نتایج آزمون علمی ایجاد شده است.

در این امتیاز دهی بالاترین نرخ متعلق به نتیجه این آزمون است. به طور کلی ، ALES سهم 50٪ دارد. اگر چه این درصد گاهی بیش از 50٪ است، اما نمی تواند از مقررات مربوط به آموزش تحصیلات تکمیلی کمتر باشد. در آیین نامه تنظیم مقررات آموزش عالی در مورد آموزش عالی ، YÖK می گوید: “وزن نمره به شرط این که کمتر از 50٪ نباشد توسط دانشگاه مربوطه ارزیابی می شود.”

به منظور پاسخگویی به نیازهای کارمندان دانشگاههای مؤسسات آموزش عالی، از آن در انتخاب نامزدها نیز استفاده می شود که برای تحصیلات تکمیلی به خارج از کشور اعزام می شوند.

داوطلبانی که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور هستند از این طریق می توانند مورد ارزیابی قرار گیرند. کسانی که تحصیلات تکمیلی را بدون داشتن تعهد خدمت اجباری در خارج از کشور با هزینه خود به اتمام رسانده باشند، نیازی به شرکت در این آزمون ندارند.

از آنجا که شرکت در این آزمون تنها در برخی از نهادهای دولتی و سازمان در ترکیه به تصویب رسیده است به همین دلیل هر سازمان و ارگانی برای ارتقاء شغلی نیازمند سیستم ارزیابی جدایی می باشد. اگر موسسات آموزشی خارج از کشور از افرادی که متقاضی تحصیلات تکمیلی هستند درخواست نتایج کنکور در کشور ترکیه را داشته باشند، داوطلبان می توانند نتایج این آزمون را به این موسسات ارسال کنند.

 

ثبت نام در آزمون ales

 

ثبت نام آزمون آلس

یکی از مهمترین سوالات در خصوص برگزاری آزمون در ایران است که باید بدانید این آزمون فقط در ترکیه برگزار می شود. برای ثبت نام در آزمون ALES لازم است تا در سایت موسسات و یا دانشگاه های برگزار کننده این آزمون وارد شوید. بعد از آن نسبت به تکمیل فرم ثبت نام اقدام نمایید.

لازم است که قبل از شروع پروسه ثبت نام مدارک لازم را اسکن کنید و در زمان درخواست سایت در این سامانه ها آپلود کنید. بعد از اتمام ثبت نام و پر کردن فرم، ایمیل تایید را دریافت خواهید کرد. بعد از تایید ایمیل توسط شما، کدی را دریافت خواهید نمود که خواهید توانست با کمک آن وارد حساب کاربری خود شده و ثبت نام خود را تکمیل نمایید. بعد از ثبت نام اولیه لازم است تا تمام مدارک لازم را ارسال نمایید و در آخر هم دو هفته قبل از برگزاری آزمون کارت ورود به جلسه خود را از حساب کاربری خود می توانید دریافت کنید.

در طی آزمون لازم است تا به سوالات دو بخش از آزمون جواب دهید و نتایج این آزمون نیز عمدتا 2 الی 4 هفته بعد از برگزاری آزمون اعلام خواهد شد.

سوالات آزمون ales

سولات آزمون ALES

در آزمون ، دانشجویان مکلفند در 150 دقیقه (2.5 ساعت) به کلیه سؤالات پاسخ دهند. تعداد سوالات این آزمون 200 سوال می باشد که در 4 بخش 50 سوالی پخش شده است. نتایج آزمون به مدت 5 سال از تاریخ نتایج اعلام شده معتبر است.

سوالات در چند زمینه متفاوت ارایه می شود ولی عموما دانش کلی متقاضی را مورد سنجش قرار می دهد. به همین دلیل به شما پیشنهاد می شود در زمینه آموزش آزمون آلس به درس های زیر توجه داشته باشید. البته آموزش این امتحان بیشتر مربوط به اطلاعات کلی در طول تحصیل به همراه تست هوش می باشد.

 • ریاضیات
 • هندسه
 • منطق
 • استدلال
 • زبان و ادبیات ترکی

از این قسمت می توانید نسبت به دانلود کتاب آلس اقدام کنید:

بخش های مختلف آزمون آلس

این آزمون متشکل از دو دفترچه یعنی دو بخش می باشد. بخش نخست این دفترچه شامل سوالات مربوط به آزمون هوش و ریاضی می باشد و بخش دوم آن نیز شامل سوالاتی می باشد که سطح دانش زبان ترکی مقاضی را مورد ارزیابی قرار می دهد. هر کدام از این بخش ها خود به دو زیر مجموعه تقسیم می شوند.

هر بخش این آزمون دارای 50 سوال می باشد که در دو دفترچه به شرکت کنندگان داده می شود. یعنی هر بخش در مجموع دارای 100 سوال و در جمع بندی نهایی دارای 200 سوال می باشد. یعنی 100 سوال ریاضی و هوش و همچنین 100 سوال زبان و ادبیات ترکی.

البته هر کدام در دفترچه های جداگانه به شرکت کنندگان داده می شود. متقاضیان برای پاسخ گویی به سوالات 90 دقیقه زمان دارند و در مجموع در 180 دقیقه باید آزمون را به پایان برسانند. در این آزمون بخش سوالات ریاضی SAYISAL نامیده می شود و به بخش زبان و ادبیات ترکی SÖZEL گفته می شود.

نمرات آزمون آلس

پذیرش بر اساس نمرات آزمون با توجه به نوع استفاده از آن ممکن است متفاوت باشد. مثلا حداقل نمره 70 از 100 در امتحانی که توسط ÖSYM انجام می شود باید توسط اساتید، مدرسین، معاون پژوهشی، متخصصین، مترجمین و کارکنان برنامه ریز آموزش و پرورش در موسسات آموزش عالی، کسب شود.

این در حالی است که برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های ترکیه این نمرات متغیر است. مثلا برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد و دکترا کسب حداقل نمره 55 در این آزمون ضروری می باشد. اما این نمرات می تواند از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت باشد. یعنی با توجه به رنکینگ دانشگاه های ترکیه این نمرات در طیف بالاتری از سمت دانشگاه برای ورود به مقاطع بالاتر درخواست می شود.

آزمون ales

محاسبه نمرات آزمون ALES

چگونگی محاسبه نمرات آزمون ALES طبق اطلاعات موجود در راهنمای ALES 2019/1 منتشر شده توسط ÖSYM به شرح زیر است: البته در نظر داشته باشید که پاسخنامه آزمون شامل سؤالات چند گزینه ای در ÖSYM بهینه سازی، خوانده شده و در محیط رایانه ای ارزیابی می شود. پاسخ های صحیح و نادرست توسط داوطلبان به سوالات در هر آزمون به طور جداگانه جمع آوری می شوند.

برای هر آزمون میانگین و انحراف استاندارد از نمرات خام کلیه داوطلبانی که امتحان آنها معتبر است جداگانه محاسبه می شود و نمرات خام داوطلبان به نمرات استاندارد با میانگین 50 و انحراف استاندارد 10 تبدیل می شود. بنابراین، امتیازهای استاندارد عددی و کلامی (SP) برای هر داوطلب محاسبه می شود. با استفاده از این نمرات استاندارد ، امتیازات 3 وزنی (AP)، از نظر عددی، شفاهی و وزنی برابر ، برای هر داوطلب محاسبه می شود.

اعتبار آزمون آلس

در نظر داشته باشید که این آزمون فقط در کشور ترکیه برگزار می شود و در این کشور هم اعتبار خواهد داشت. همان طور که ذکر شد هدف از برگزاری این آزمون ارزیابی توانایی های متقاضیان در مواردی به مانند هوش، ریاضیات (ارزیابی قدرت حل مسئله) و دانش زبان ترکی متقاضیان می باشد.

این آزمون برای مقاطع تحصیلات تکمیلی الزامی می باشد. اما خاطر نشان می سازیم که متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه و همچنین تحصیل دندان پزشکی در ترکیه به جای این آزمون می بایستی از آزمون هایی به مانند آزمون SAT استفاده کنند. بر اساس تغییر در قوانین جدید مدت اعتبار این آزمون از زمان اعلام نتیجه 3 سال خواهد بود.

 

هزینه ثبت نام در آزمون ales

 

هزینه شرکت در آزمون آلس

هزینه شرکت در این آزمون را باید به حساب های اعلام شده در سایت OSYM ترکیه پرداخت کرد یا از طریق اینترنت بانک و یا از طریق مراجعه حضوری به شعبه های اعلام شده. در سل 2022 هزینه این آزمون نیز افزایش پیدا کرد و متقاضیان باید مبلغ 185 لیر را برای شرکت در این آزمون پرداخت نمایند.

زمان ثبت نام آزمون آلس در سال 2022

این آزمون هر سال در طی سه مرحله از طرف مرکز گزینش و جابه جایی دانشجوی ترکیه ( ÖSYM ) برگزار می شود. در زیر تاریخ های برگزاری این آزمون در سال 2022 ذکر شده است که با توجه به این تقویم شما می توانید برنامه ریزی های خود را به انجام برسانید.

1

تاریخ ثبت نام: از تاریخ 2022/02/21 لغایت 2022/3/3

تاریخ آزمون: 2022/04/22

اعلام نتیجه:2022/4/28

2

تاریخ ثبت نام: از تاریخ 2022/06/24 لغایت 2022/07/04

تاریخ آزمون: 2022/08/21

اعلام نتیجه:2022/09/09

3

تاریخ ثبت نام: از تاریخ 2022/09/03 لغایت 2022/10/10

تاریخ آزمون: 2022/11/20

اعلام نتیجه:2022/12/09

قوانین شرکت در آزمون

 • در زمان برگزاری آزمون به مانند سایر آزمون هایی مثل آزمون SAT ، آزمون YOS ، و … اصل پاسپورت خود را باید به همراه داشته باشید.
 • برای پاسخ دادن به سوالات باید از مداد مشکی استفاده کنید و به همراه داشتن موارد دیگری به مانند هایلات، لاک غلط گیر و … ممنوع می باشد.
 • به همراه داشتن لوازم الکترونیکی در طول آزمون ممنوع می باشد.
 • همراه داشتن اپل واچ و ساعت های هوشمند ممنوع می باشد.
 • نتایج آزمون فقط در اختیار فرد قرار داده می شود.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4 از 5 با 11 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .